Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

36811167
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
26784
102417
102417
36811167

Twój IP: 18.97.14.82
Filtr
  • Z okazji Tygodnia Bibliotek bibliotekarka z filii w Kąkowej Woli udała się do grupy "0" na lekcję biblioteczną. Na początku spotkania dzieci opowiedziały, co wiedzą o bibliotece, co można w niej znaleźć, jak należy się w niej zachowywać. Doskonale wiedziały jak być odpowiedzialnym czytelnikiem i że o książkę należy dbać. Następnie wysłuchały opowiadania pt. "Pani czyta książki" Małgorzaty Górnej, które bardzo im się podobało. Zainspirowane wysłuchaną historią opowiedziały o swoich ulubionych książkach i o pierwszysch samodzielnie przeczytanych bajkach. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali kolorowanki.

    Zapraszamy do galerii

  • Niezwykłe spotkanie z Kazimierzem Szymeczko
    Dnia 20 listopada 2009 roku czytelnicy brzeskiej książnicy mięli okazję poznać wyjątkową postać. Zaproszenie Biblioteki Publicznej przyjął Kazimierz Szymeczko - autor między innymi takich książek jak: "Zemsta budzika", "Kłopoty komendanta Roka", "Pościg za czarną hondą", "Tajemnica jednej nocy" czy "Milion w pięć dni". Spotkanie odbyło się w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim i wzięło w nim ok 100 uczniów.
  • W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Bibliotekę w Kąkowej Woli odwiedziła grupa policjantów. Spotkanie pod hasłem: DOWOLNOŚĆ CZYTANIA I BEZPIECZNEGO W BIBLIOTECE WYLĄDOWANIA odbyło się 9.05.2018 r. Po wysłuchaniu tekstu Ralfa Butschkowa pt. „Mam przyjaciela policjanta” dzieci ze  Szkoły Podstawowej oraz przedszkola spotkały się z dzielnicowym Kąkowej Woli, funkcjonariuszami ruchu drogowego oraz Komisariatu Policji w Brześciu Kujawskim a także ogniwa wodnego. Rozmawiali oni o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Największą jednak atrakcją był Atos – pies służbowy, który zaprezentował dzieciom swoje umiejętności oraz pochwalił się posłuszeństwem. Z kolei przewodnik psa, opowiedział o tym, jak przebiega szkolenie czworonogów policyjnych i jakie zadania one wykonują podczas codziennej służby. Policjantka ruchu drogowego omówiła zasady bezpiecznego poruszania się po drodze jako pieszy, bądź rowerzysta. Przypomniała także o konieczności noszenia elementów odblaskowych, dzięki którym jesteśmy lepiej widoczni na drodze. Dzieciaki mogły obejrzeć sprzęt wykorzystywany przez policjantów różnych ogniw i przez chwilę poczuć się jak prawdziwi funkcjonariusze siadając za kierownicą radiowozu, czy policyjnego motocykla. Spotkanie obfitowało w radość, uśmiechy i sporą dawkę ważnych informacji o bezpieczeństwie.

    Zapraszamy do galerii

  • "Ciumkowe historie" i nie tylko
    Literatura na Kółkachto projekt Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, realizowany od 2007 roku. Zawsze w maju toruńska biblioteka zaprasza na cykl spotkań autorskich z czołowymi przedstwicielami literatury dla dzieci i młodzieży. W 2009 roku najmłodsi wielbiciele literatury z województwa kujawsko-pomorskiego będą mieli okazję spotkać się z: Wandą Chotomską, Agnieszką Frączek, Elizą Piotrowską, Ewą Chotomską, Dorotą Suwalską, Edwardem Lutczynem, Grzegorzem Kasdepke i Pawłem Beręsewiczem.
  • W dniu 11.05.2018 r. w Bibliotece w Kąkowej Woli, w związku z rozstrzygnięciem konkursu na „Najlepszego czytelnika i pożeracza książek”, odbyło się wręczenie nagród. Celem konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do korzystania z zasobów biblioteki, promocja czytelnictwa oraz utrwalenie nawyku obcowania z książką. Po przeanalizowaniu wypożyczeń wszystkich uczestników konkursu wyłoniono trójkę najlepszych czytelników. Dzieci otrzymały atrakcyjne nagrody. Laureatom życzę dalszej czytelniczej wytrwałości. Zapraszam do korzystania z  księgozbiorów biblioteki.

    Zapraszamy do galerii


  • "Literatura na Kółkach" w brzeskiej bibliotece
     literatura_na_kkach

    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim już od kilku lat bierze udział w projekcie Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu „Literatura na Kółkach”.Zawsze w maju toruńska biblioteka zaprasza na cykl spotkań autorskich z czołowymi przedstawicielami literatury dla dzieci i młodzieży. W 2011 roku najmłodsi wielbiciele literatury z województwa kujawsko-pomorskiego mogli spotkać się między innymi z Natalią Usenko, Marcinem Pałaszem, Agnieszką Frączek, Michałem Rusinkiem, Marcinem Brykczyńskim. Do Brześcia Kujawskiego zaproszenie przyjął Grzegorz Kasdepke.

     

  • "Niezapomniana wizyta bajkopisarza"
    Książki Grzegorza Kasdepke cieszą się w naszej bibliotece dużym zainteresowaniem już od jakiegoś czasu. A co najmniej od kilku miesięcy jest ono bardzo wzmożone wśród uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. Zaczęło się od pomysłu, by zaprosić pisarza w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Później należało zapoznać się z osobą p. Grzegorza oraz z książkami, które napisał. Nieocenioną pomoc okazały w tym momencie panie Elżbieta Izydorkiewicz, Małgorzata Domagalska oraz wychowawczynie klas trzecich. Przez ponad dwa miesiące dwoiły się i troiły, by jak najwięcej dzieci poznało twórczość zaproszonego bajkopisarza. A trzeba przyznać, że książki Grzegorza Kasdepke to prawdziwe rarytasy. Bezapelacyjnymi hitami są te nagrodzone Nagrodą Edukacja XXI "Bon czy ton: savoir-vivre dla dzieci" oraz dwuczęściowe "Co to znaczy czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń".


  • Z Nudzimisiem w bibliotece

    W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę" brzeską książnicę odwiedziły wraz z opiekunkami przedszkolaki z przedszkola "Kraina Bajek" oraz z Guźlina a także uczniowie klasy 1b ze Szkoły Podstawowej w Brześciu Kujawskim.

  • SZLAKIEM PIASTOWSKIM - relacja z wycieczki
     

    15 kwietnia 2011 roku Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim organizowała konkurs "Brzeska Łokietkomania". Pani dyrektor biblioteki obiecała wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom, że opracuje i sfinansuje wycieczkę przebiegającą "Szlakiem Piastowskim". Obietnica została spełniona. Wyjazd zaplanowano na dzień 16 maja 2011 roku.

     

  • BIBLIOTEKA ZAWSZE PO DRODZE, NIE MIJAM - WCHODZĘ!

            Oto hasło tegorocznego "Tygodnia Bibliotek". Nawiązuje ono do oczywistego faktu, że biblioteki to niezastąpiony element naszego rozwoju intelektualnego, kariery zawodowej, spędzania wolnego czasu.

            Z biblioteką jest nam po drodze, bo korzystamy z jej usług przez całe życie. Wszyscy mogą znaleźć w niej coś dla siebie. Nieważne, czy księgozbiór zawiera wiekowe dzieła historyczne, prace naukowe, czy też powieści lub bajki dla dzieci - ważne, że zawsze służy Czytelnikom dostarczając wiedzy, pobudzając wyobraźnię lub dotrzymując towarzystwa w samotności, czy chorobie. Hasło Tygodnia Bibliotek 2011 umożliwia pokazanie, że kontaktu z książką nie zastąpi cud techniki, ani żadna inna, chociażby najbardziej nowoczesna forma przekazu. Z drugiej strony współczesna biblioteka nie boi się nowinek technicznych ułatwiających korzystanie z jej zbiorów. Służy zarówno tradycjonalistom, dla których największą przyjemnością jest powolne szperanie wśród regałów, nie mówiąc już o możliwości zaszycia się z książką w zacisznym kącie, jak i czytelnikom XXI wieku, żyjącym w ciągłym pośpiechu i ceniącym elektroniczny system wyszukiwania i udostępniania zbiorów. Biblioteka jest bliska swoim użytkownikom.

  • Z okazji nadchodzącego DNIA MATKI
    składamy najserdeczniejsze
    życzenia wszystkim Mamom!
    Drogie MAMY: życzymy Wam dużo cierpliwości
    i wyrozumiałości, dumy i radości ze swoich pociech
    (niezależnie od ich wieku)
    a także ogromnej miłości każdego dnia.
  • Niektórzy mają dużą, inni trochę mniejszą. Może być dalsza lub całkiem bliska..., ale rodzinę ma każdy! W czwartkowe popołudnie wspólnie świętowaliśmy URODZINY RODZINY!!! Każde dziecko opowiedziało trochę o swojej. Nie było łatwo nazwać prawidłowo jej członków. Pomogła w tym książka „Mój tata ma brata, czyli Rymowanki o rodzinie”. Dzieci dowiedziały się, co to jest drzewo genealogiczne. Nie łatwo było je narysować a jeszcze trudniej wymówić, ale wreszcie się wszystko udało. Podobnie było przy wyszukiwance. Obrazkowa rodzinka całkiem sprytnie ukryła wiele przedmiotów. Na koniec dzieci wzięły udział we wspólnej zabawie, a że są w różnym wieku, to stworzyły tym samym biblioteczną rodzinę!

    Zapraszamy do galerii

  • Co robiły dziś ŻABKI w bibliotece?? Wraz ze swoimi opiekunkami przyszły zobaczyć, gdzie „mieszkają” książki oraz poznać pracę bibliotekarza. Mali goście byli zachwyceni Oddziałem dla Dzieci, ponieważ okazało się, że są tam kolorowe książeczki oraz zabawki. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o „Żabce Śmieszce”, a także zaśpiewały hymn swojej grupy. Na koniec spotkania każdy mógł zasiąść przy bibliotekarskim biurku w wypożyczalni dla dorosłych. Od dzieci, z okazji Dnia Bibliotekarza, otrzymałyśmy przepiękne życzenia oraz słodki upominek. W rewanżu wręczyłyśmy pamiątkowe przypinki!

    Zapraszamy do galerii

  • Czy trzeba mieć „wypasione” zabawki, żeby się dobrze bawić?? Okazuje się, że nie!!! Wystarczy kilka dobrych pomysłów, przedmioty znajdujących się w każdym domu oraz dobre towarzystwo! Wykorzystując rolki po papierze i kolorowe kulki można zdziałać bardzo dużo. Tak było podczas czwartkowych zajęć w bibliotece. Jedyne, czego brakło, to czasu. Godzina upłynęła wszystkim zdecydowanie za szybko! A ile było śmiechu, wie tylko ten, kto był! Zapraszamy na kolejne zajęcia!!!

    Zapraszamy do galerii

  • OBCHODY TYGODNIA BIBLIOTEK W KĄKOWEJ WOLI

    W dniach 8-15 maja Bibliotece w Kąkowej Woli odbyły się zajęcia pod hasłem "Biblioteka ciągle w grze". Pierwszego dnia uczestnicy mogli obejrzeć gazetką oraz wystawą książek dotyczących gry w piłkę nożną i nie tylko. Ogłoszony został konkurs na wiersz o bibliotece oraz nadchodzące Euro 2012.Ponieważ sprzyjała nam aura, następnego dnia czytaliśmy na "murawie", książki z zabawnymi wierszykami - "Rymowanki polskie", trochę zapomnianymi ale "odświeżone" wywołały wiele radości. Gry i zabawy z piłką były prowokacją by odciągnąć dzieci od komputerów.Najbardziej podobała się gra na fanty!  Malowaliśmy również na powietrzu farbami, bez pędzli tylko dłońmi. Dzieci brudne ale uradowane! Odbyła się lekcja biblioteczna "Co jest grane", na której przybliżono pracę w instytucji jaką jest biblioteka i zachęcano do częstszego korzystania z jej zasobów.Zajęcia zakończyły się ogłoszeniem wyników konkursu na wiersz a ponieważ wszystkie się podobały, nie było wyróżnień. Dzieci otrzymały upominki w postaci zabawnych magnesów i poczęstowały się cukierkami.

    Zapraszamy do galerii

  • Dziś, w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim zainaugurowano obchody Tygodnia Bibliotek. Odbyło się to wyjątkowo licznym towarzystwie. Brzeską książnicę odwiedziła klasa 6c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. Uczniowie przyszli wraz z bibliotekarkami, tym samym przypadające dziś Święto Bibliotekarza obchodziłyśmy w powiększonym gronie! Serdecznie dziękujemy za wizytę!

    Zapraszamy do galerii

  • IX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK w Kąkowej Woli

    Biblioteka w Kąkowej Woli serdecznie zaprasza , na zajęcia, które odbędą się w dniach 8.05 do 15.05.2012 r. Będziemy czytać, grać i bawić się na powietrzu, jeśli dopisze pogoda, jak również zapoznamy się bliżej z prowadzeniem biblioteki. Ponieważ "Biblioteka ciągle w grze"jeszcze raz ZAPRASZAM!

    8 maja - "Biblioteka ciągle w grze"-wystawa książek i gazetka. Ogłoszenie konkursu na wierszyk o bibliotece.
    9 maja - "Czytanie na murawie" - "Rymowanki polskie" A. Langiewicz.
    10 maja - Gry , zabawy z piłką i nie tylko.
    11 maja - "Malowanie na murawie" malowanie farbami.
    14 maja - "Co jest grane"- lekcja biblioteczna dla klas I-III.
    15 maja - Rozstrzygnięcie konkursu na wiersz o bibliotece - drobne upominki i poczęstunek.

  • Za co kochamy nasze mamy?

    Na to i inne pytania odpowiedziały pięciolatki z zaprzyjaźnionego przedszkola. Dzień Matki  to szczególny i najpiękniejszy dzień w roku, któremu towarzyszy magiczna atmosfera. W tym dniu wszystkie Mamy obchodzą swoje święto, a dzieci mogą okazać im swoją miłość i szacunek. 29 maja odbyła się lekcja biblioteczna związana z tym jakże ważnym wydarzeniem. W trakcie spotkania mili goście wysłuchali wiersza „Moja mama”, uczestniczyli w zabawach ruchowych i łamigłówkach tematycznych. Na koniec spotkania każde dziecko wykonało portret swojej mamy. Z gotowych prac powstała wspaniała galeria. Wszystkim Mamom składamy serdeczne i jak najlepsze życzenia z okazji ich święta

    Zapraszamy do galerii

  • Książki, które inspirują.

    Tydzień Bibliotek w Brzeziu zainaugurował obchodzony 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Tego dnia każdy czytelnik nie wychodził z biblioteki z pustymi rękami. Wychodząc, otrzymywał zakładkę i małe co nieco na drogę. W dniu 11 maja, progi biblioteki przekroczyła klasa I miejscowej szkoły. Po krótkim wprowadzeniu na temat trwającego właśnie święta, dzieci obejrzały gazetkę poświęconą zakazanym książkom. Jakie było ich zdziwienie, kiedy odkryły, że na tej liście znajdował się również „Czerwony Kapturek”.  Mali goście zapoznali się także z gazetką poświęconą książkom odrzuconym przez wydawców. Uczniowie nie spodziewali się, że znajdzie się na niej „Harry Potter”J.K. Rowling. Część klasy zaprezentowała książki przyniesione z domu, a które były związane z ich zainteresowaniami. Po oficjalnej części spotkania przyszedł czas na zabawy i gry ruchowe.  Lekcja  zakończyła się stworzeniem wielkiej zakładki oraz słodkim poczęstunkiem.

    Przedszkolaki w bibliotece

    „Z książką na wesoło” to temat zajęć, które odbyły się 14 maja w Bibliotece Publicznej w Brzeziu. Stanowiły one kontynuację obchodów Tygodnia Bibliotek. W wesołej atmosferze dzieci uczestniczyły w grach i zabawach. Było więc domino z książek, głuchy telefon, kalambury, taniec z balonami czy korona czytelnika. Zajęcia zakończyły się buszowaniem wśród książek i słodkim poczęstunkiem. W czasie Tygodnia Bibliotek odbył się konkurs polegający na odgadnięciu w jakim języku jest napisany wyraz Biblioteka. Wspólnie z młodymi czytelnikami stworzyliśmy także plakat promujący czytelnictwo „Z książką w dłoni”. Zaś z książek przyniesionych przez uczniów powstała wystawka „Co czytaliśmy, co czytać zamierzamy”.

    Zapraszamy do galerii

  • TYDZIEŃ BIBLIOTEK

    chinczykZ okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy

    zapraszam na zajęcia pod nazwą "Jak cię widzą..."

    w Bibliotece w Kąkowej Woli, 11 - 12 maja od godz. 12.00.

    Przewidziana jest prezentacja multimedialna, konkursy,

    "burza mózgów", gry i słodki poczęstunek.


  • Światowy Dzień Książki
      ksizki

    20 kwietnia bieżącego roku w Bibliotece w Kąkowej Woli z okazji Światowego Dnia Książki, odbyły się zajęcia dla dzieci. Poznawały onebudowę książki i jej tworzenie od pomysłu do wydania. Dzieci pracowały z książką, a konkretnie ze słownikiem, odnajdując trudne wyrazy (kto szybciej). Musiały uzupełnić dyktando, rozwiązywały zagadki i rebusy. Wykonywały również zakładki do książek, według własnego pomysłu. Wiszą one w naszej małej galerii.


    Zapraszamy do galerii zdjęć
  • Tydzień  Bibliotek 2016

    „Biblioteka inspiruje” to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, który odbył się w dniach 08.05.2016 – 15.05.2016 r. Jest to program mający na celu zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. Biblioteka Publiczna w Brzeziu również włączyła się w obchody tego święta. Na te okazję przygotowała ciekawe atrakcje. Tydzień Bibliotek rozpoczęły zajęcia dla maluchów z Punktu Przedszkolnego. Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece. Wszystkie zaplanowane atrakcje spotkały się z aplauzem młodych czytelników, którzy z ochotą brali w nich udział. Tydzień Bibliotek to także wizyta klasy I podczas której dzieci uczyły się, jak kreatywne spędzać czas wolny. W ostatnim dniu akcji odbyły się gry i zabawy świetlicowe skierowane do uczniów klasy „0”. Dzieci rozwiązywały zagadki, krzyżówki i quizy na temat znajomości bajek. Mali czytelnicy mogli się wykazać zdolnościami plastycznymi biorąc udział w konkursie na wykonanie laurki dla biblioteki. Został również rozstrzygnięty konkurs na najaktywniejszego czytelnika kwietnia. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali słodycze.

    Zapraszamy do galerii

  • (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA to hasło promujące tegoroczny XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W znaczeniu słowa "dowolność" kryje się swobodne i nieograniczone zakazami lub nakazami korzystanie z zasobów biblioteki. Korzystajmy więc, nie tylko od święta, ale i na co dzień z nieskończonych możliwości poznawania siebie i otaczającego nas świata.

    Biblioteka w Wieńcu przygotowała na ten czas zajęcia od 8 do 11 maja. Była więc prezentacja multimedialna, która pokazywała etapy powstawania pisma od czasów najdawniejszych do współczesnych. Było czytanie (DO)WOLNEJ literatury wybranej przez dzieci, gry, zabawy, zagadki i oczywiście prace manualne, które tak lubią. Na uczestników czekały do wyklejania obrazki z małych papierowych elementów, masa solna, którą należało pokryć plastikową butelkę i wczarować domek-lampion. Z kolorowego papieru trzeba było zrobić stonogę i ślimaka, natomiast rolki po papierze toaletowym zostały wykorzystane do stworzenia sowy. Każdego dnia czekał słodki poczęstunek. 14 maja natomiast, zajęcia odbyły się w przedszkolu w Wieńcu. Dzieci w drodze głosowania wybrały książkę do przeczytania. Wysłuchały na czym polega praca bibliotekarza i jak funkcjonuje biblioteka. Odgadywały i dopasowywały hasło ukryte wśród ortograficznych puzzli. Do wykonania miały również zakładkę – kota z długim ogonem. Przez cały TYDZIEŃ BIBLIOTEK towarzyszyła wszystkim dobra zabawa i uśmiech.

    Zapraszamy do galerii

  • Wybieram Bibliotekę! Tydzień Bibliotek 2015

    Po raz kolejny w dniach 8-15 maja  Biblioteka Publiczna w Brzeziu zorganizowała Tydzień Bibliotek – akcję promocji czytelnictwa i bibliotek. Tegoroczne hasło akcji brzmi: „Wybieram bibliotekę”. Nie bez powodu, ponieważ biblioteka to miejsce interesujących spotkań oraz imprez kulturalnych. Tydzień Bibliotek rozpoczęła gazetka prezentująca biblioteki na świecie. Można było także obejrzeć wystawkę pluszaków i książeczek przedstawiających bajkowych bohaterów. Tydzień Bibliotek to także spotkanie z przedszkolami na zajęciach pt. „Książki czytamy i dobry humor mamy”. W ostatnim dniu akcji odbyła się lekcja biblioteczna w kl. II. Dzieci rozegrały między sobą tzw. bajkowe potyczki, gdzie rozwiązywały zagadki, krzyżówki i quizy na temat znajomości bajek. Święto to jest wspaniałą okazją do wspólnej zabawy i promocji czytelnictwa.

    Zapraszamy do galerii

  • OBCHODY TYGODNIA BIBLIOTEK W WIEŃCU. 

    Tegoroczne święto bibliotek  połączyło miłośników książek, kultury i sportu. Biblioteka w Wieńcu aktywnie włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek.

    Przygotowana kolorowa gazetka i wystawka książek o tematyce sportowej cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Podobnie było z zajęciami zorganizowanymi dla dzieci. Wszystkie zaplanowane atrakcje spotkały się z aplauzem młodych czytelników, którzy z ochotą brali w nich udział. Z „Niezbędnika sportowca” autorstwa Andy Smith zebrani dowiedzieli się o historii sportu, zasadach i korzyściach płynących ze sportowych zmagań w zespole. Biorąc udział w konkursie plastycznym na „Najpiękniejszy plakat  EURO 2012” kredkami lub farbami plakatowymi można było wykazać się zdolnościami artystycznymi. Zabawy z balonami, rzuty piłeczką do tarczy, gra „Wygibajtus” to oferta dla osób lubiących ruch i gimnastykę. Zainteresowani mogli przeglądać ulubione strony www lub pograć w gry internetowe. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali słodycze.

     W poniedziałek, zgodnie z zaproszeniem, na wycieczkę do biblioteki pod opieką wychowawczyni, przybyli uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Wieńcu. W czasie przeprowadzonej lekcji bibliotecznej dzieci poznały zasady korzystania ze zbiorów. Wiele z nich zgłosiło chęć  założenia karty bibliotecznej. Należy mieć nadzieję, że miłe spotkanie w przyszłości zaowocuje wzrostem frekwencji czytelniczej.

    Zapraszamy do galerii zdjęć

  • TYDZIEŃ BIBLIOTEK W WIEŃCU

     Biblioteka w Wieńcu przystępuje do akcji popularyzacji czytelnictwa w myśl   hasła -„Biblioteka  ciągle w grze”. Zajęcia obejmują prezentację książek związanych z różnymi dyscyplinami  sportu, a szczególnie z piłką nożną. Serdecznie zapraszamy do nas czytelników i sympatyków, sportu, gier, oraz różnych zabaw ruchowych.

    W programie :

    8 maja 

    Przegląd gazetki i wystawki książek pt.: Piłka nożna

    Omówienie książki pt.Niezbędnik sportowca Andy Smith

    9 maja

    Super gimnastyka z „Wygibajtusem”.

    Udział w turnieju gier planszowych i komputerowych.

    10 maja o godzinie 15

    Konkurs rysunkowy pn. Najpiękniejszy plakat EURO 2012

    14 maja o godzinie 11                      

    Wycieczka trzecioklasistów wraz z wychowawczynią ze Szkoły Podstawowej w Wieńcu oraz lekcja biblioteczna na temat czytelniczych pasji. 

  • XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Filii w Wieńcu

    Na tygodniowe obchody święta  bibliotek filia w Wieńcu przygotowała w tym roku ciekawy program zajęć. Można było obejrzeć gazetkę i wystawkę  książeczek dla najmłodszych pt. „Piękny  jest świat dziecięcych lat, z książką za pan - brat”. Każdego dnia  odwiedzający korzystali z gier planszowych, komputerowych i oczywiście książek z barwnymi ilustracjami. Młodzież poznała nowy sposób na wykonanie zakładki do książek. Za samodzielne prace otrzymała nagrody. Tylko w maju spóźnialscy mogli oddać do biblioteki dawno przeczytane książki nie ponosząc konsekwencji. W środę (13 maja) od samego rana do filii przyjechały pod opieką wychowawczyni maluchy z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Wieńcu. Większość z nich odwiedziła bibliotekę po raz pierwszy. Po odsłuchaniu dwóch wierszyków J. Tuwima, czytanych przez bibliotekarkę zaczęła się zabawa. Najpierw dzieci naśladowały krasnoludki śpiewając piosenkę „My jesteśmy krasnoludki”, a następnie kotki, które spały, chrapały, miauczały, biegały i pokazywały, jak piją mleko na śniadanie. Pogoda dopisywała, więc można było pod czujnym okiem pań pobiegać przed biblioteką, pograć w piłkę i kolorowe balony. A jak balon pękł to śmiechu było co nie miara! Poczęstunek cukierkami umilił spotkanie, a radosne wrażenia pozostaną na  długo w pamięci każdego, kto wybrał wieniecką bibliotekę.

    Zapraszamy do galerii

  • "Tuwim w bibliotece w Brzeziu"

    W ramach "Tygodnia bibliotek 2011" biblioteka zorganizowała zabawę dla dzieci pod nazwą "Z wierszami Tuwima weselej". Imprezę rozpoczęła krótka pogadanka o życiu i twórczości tego poety. Następnie dzieci słuchały po kolei kilku utworów, w trakcie których, za pomocą ruchów i gestów starały się zobrazować treść danego wiersza. Po odczytaniu każdego wiersza, dzieci rozwiązywały przygotowane wcześniej zagadki i łamigłówki dotyczące przeczytanego utworu. Zabawa zakończyła się wspólną recytacją wiersza pt. "Okulary".

    Zapraszamy do galerii



  • TYDZIEŃ BIBLIOTEK - program

    "Biblioteka zawsze po drodze nie mijam - wchodzę"

    9 maja – Wystawa książek opatrzonych autografem autora

    10 maja – Gazetka pt.„Rok 2010 w bibliotece – kalendarium wydarzeń"

    11 maja – „Majowe spotkanie z Franklinem" – spotkanie z dziećmi w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

    12 maja – „Z wierszami Tuwima weselej” – lekcja biblioteczna

    13 maja – „Korowód bohaterów literackich” – konkurs czytelniczy

  • WIOSNA W BIBLIOTECE

    25 marca 2011 r. w Bibliotece w Brzeziu odbyła się impreza pt. "Witaj Wiosno". Tego dnia został uczczony pierwszy dzień wiosny. Na wstępie dzieci wysłuchały wierszyków o tej porze roku. Odbyła się także dyskusja o wiośnie i jej darach. Dary te zostały wcześniej ukryte w sali, a zadaniem każdego dziecka było odszukanie wiosennego skarbu (liście, kwiaty).Kiedy każdy znalazł swój skarb, miał za zadanie pokolorować owe dary. Później dzieci wymyślały wyrazy kojarzące się ze słowem "wiosna". Następnie dzieci zostały podzielone na grupy, w których to układały puzzle. Zabawa zakończyła sie słodkim poczęstunkiem.

    Biblioteka zorganizowała także konkurs plastyczny pt. " Wiosenne kwiaty". Każdy z uczestników konkursu otrzymał drobną nagrodę.

    TULIPAN

  • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH W BIBLIOTECE W WIEŃCU

    23 kwietnia - to ogłoszony przez UNESCO  „Światowy  Dzień Książki i Praw Autorskich”. W  bibliotece w Wieńcu obchodzono uroczyście to święto. Eksponowano  nowości  czytelnicze, które  oglądali przybyli  czytelnicy. Olek i Mateusz  z wolontariatu  czytali  głośno aforyzmy  o książce. Największą  frajdę  sprawił   zorganizowany konkurs pt. „Książka i  róża”. Dzieci wykonały z plasteliny na plastikowych, białych podkładkach kolorową miniaturkę książki z różą w tle. Prace zostały ocenione i nagrodzone upominkami. Bibliotekarka  poczęstowała  wszystkich cukierkami.

    Na pamiątkę spotkania goście otrzymali zielone zakładki do książek z logo Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim.

    ZAPRASZAMY DO GALERII
  • Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej w Bibliotece Publicznej w Brzeziu

    comic.books_


    Tego szczególnego dnia biblioteka przybrała odświętny wygląd. Bibliotekę odwiedziły dzieci z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej. W trakcie zabawy uczniowie dowiedzieli się jak doszło do ustanowienia tego sympatycznego święta książki. Zgromadzone dzieci wysłuchały baśni pt. "Brzydkie kaczątko". Następnie rozwiązywały zagadki i krzyżówki. Na koniec przeglądały książki zgromadzone w bibliotece. Był także słodki poczęstunek. Każdy z uczestników zabawy otrzymał słodkie "małe co nieco".

    Zapraszamy do galerii

  • Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę.

    Zgodnie z tym hasłem biblioteka w Wieńcu organizuje  szereg zajęć z dziećmi i młodzieżą .kkk

    9.05.2011 -   od godz. 1400- 1700 -  gry i zabawy  z komputerem

    10.05.2011-   o godz. 1500  - konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Kwitnący maj”- niespodzianki  z udziałem  wolontariuszy

    12.05.2011 – godz. 13 00– 1700-  gry planszowe, oraz  zgaduj – zgadula  o książkach słuchanie ulubionej muzyki  z komputera

    13.05.2011 –godz. 1100  -wycieczka do biblioteki w Wieńcu i lekcja biblioteczna, wprowadzająca dla pierwszaków ze  Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego.


  • Od Ani Shirley po Robinsona Crusoe czyli Tydzień Bibliotek w Brzeziu

    W dniach od 8 do 15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich już po raz jedenasty organizuje Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Rok 2014 promuje hasło: „Czytanie łączy pokolenia”.

    Hasło Tygodnia Bibliotek 2014 nawiązuje do Jubileuszu „650 lat w służbie książki”, który będzie miał miejsce właśnie w nadchodzącym  roku. Dokument z dn. 12 maja 1364 r., wydany przez króla Kazimierza Wielkiego, ustanowił Studium Generale, czyli późniejszą Akademię Krakowską, a wśród pracowników potrzebnych dla jego funkcjonowania wymieniał stacjonariuszy, którzy organizowali wytwarzanie, udostępnianie i rozpowszechnianie kopii ksiąg rękopiśmienniczych, pełniąc tym samym role bibliotekarzy, księgarzy, wydawców. Tę datę uznaje się za początek służby książce w Polsce.

    Biblioteka w Brzeziu również włączyła się do obchodów tego ważnego wydarzenia. W dniu 9 maja odbyła się lekcja biblioteczna w klasie III . Mali goście obejrzeli prezentację pod tytułem „Droga książki od pisarza do czytelnika”. Następnie odbyły się konkursy i zabawy. Uczniowie wysłuchali także fragmentu książki „Potworak i inne kosmiczne opowieści” do której następnie wykonali ilustracje. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” bibliotekę odwiedziły dzieci z klasy O. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały książki, myszkowały pośród półek oraz grały i bawiły się zabawkami z „Kącika malucha”.

    Biblioteka zorganizowała wystawkę pt. „ To czytali moi dziadkowie, rodzice i ja”. Powstała również gazetka obrazująca na wesoło wizerunek bibliotekarza.

    Zapraszamy do galerii

  • "Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych, czyli Tydzień Bibliotek w Brzeziu".

    W dniach 8-15 maja w bibliotece odbyły się zajęcia, zabawy i konkursy. Pierwszy dzień upłynął pod hasłem "Słodkie refleksje o książce". Tego dnia każdy wypożyczający otrzymał słodki upominek z cytatem o książce. W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek przygotowano również tzw. "Kącik kreatywnego czytelnika", gdzie zaprezentowano książki z serii "Każde dziecko to potrafi". 10 maja był ważnym dniem dla biblioteki. Odbyła się lekcja biblioteczna "Pociąg do biblioteki" dla dzieci z Punktu Przedszkolnego. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w takiej instytucji. Bibliotekę odwiedzili również uczniowie z klas "O" i III. Ponieważ rok 2013 ustanowiono Rokiem Juliana Tuwima, wszystkie zabawy związane były z twórczością tego pisarza. Ostatniego dnia ogoszone zostały wyniki konkursu plastycznego pt. "Wesoła kraina Juliana Tuwima", na wykonanie zakładki ilustrującej wybrany wiersz Tuwima.

    Należy mieć nadzieję, że miłe spotkania zachęcą dzieci do częstych wizyt w bibliotece.

    Obejrzyjcie na zdjęciach co się u nas działo!

  • Coś ci powiem w sekrecie… JESTEŚ NAJLEPSZĄ MAMĄ NA ŚWIECIE!

    Dzień Matki był głównym tematem czwartkowych zajęć dla dzieci. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania Keiko Kaszy „Mamusia dla Koko” oraz wiersza pochodzącego ze zbioru „Mój tata ma brata czyli Rymowanki o rodzinie” Grzegorza Strzebońskiego. Następnie dzieci wykonały plastelinowe laurki oraz kwitnące koszyczki, które następnego dnia miały wręczyć swoim mamom.

    Zapraszamy do galerii

  • Tydzień Bibliotek już minął. Jednak maj jest miesiącem bardzo „literackim”. To właśnie w tym miesiącu, ze względu m.in. na warszawskie targi książek, ukazuje się bardzo dużo nowości. Pisarze chętnie uczestniczą w organizowanych warsztatach i spotkaniach. Jedno z takich spotkań miało miejsce w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim. Gościem honorowym była Pani Monika Sawicka, która opowiedziała miłości. Pomogła jej w tym prezentacja multimedialna. Czytelnicy dowiedzieli się między innymi, dlaczego mężczyźni kochają inaczej niż kobiety i skąd te różnice się biorą. Poznali różne odcienie miłości: te jasne i te naznaczone przemocą. Usłyszeli jak radzić sobie z utratą ukochanej osoby. Pisarka  nawiązała również do miłości zawartej w swoich książkach i okazało się, że miłość to uczucie bardzo skomplikowane. Po spotkaniu zainteresowani twórczością Pani Moniki mieli możliwość nabycia jej książek z autografem.

    Zapraszamy do galerii

  • W dniu 24 maja 2023 roku
    BIBLIOTEKA PUBLICZNA
    w Brześciu Kujawskim
    będzie zamknięta!

    Jesteśmy na szkoleniu
    w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu!

  • BIBLIOTEKA CIĄGLE W GRZE czyli co się działo w Bibliotece w Brzeziu

    W ramach Tygodnia Bibliotek, bibliotekę odwiedziły dzieci z Punktu Przedszkolnego. Dla części dzieci była to pierwsza w życiu wizyta w Bibliotece Publicznej. W trakcie zajęć mali czytelnicy zwiedzili bibliotekę oraz dowiedzieli się jak należy obchodzić się z książkami. Na koniec dzieci myszkowały na półkach i oglądały interesujące je pozycje. Miłą wizytę zakończył słodki poczęstunek.

    W trakcie Tygodnia Bibliotek odbyła się również lekcja biblioteczna "Z wierszami Brzechwy za pan brat". Po obejrzeniu krótkiej prezentacji multimedialnej dzieci wysłuchały najbardziej znanych utworów J. Brzechwy. Na ich podstawie rozwiązywały krzyżówki, zagadki i rebusy. Wesołą zabawę zakończyło słodkie co nieco.

  • W dniu 20 maja obchodzimy Dzień Pszczół. Jest to święto ustanowione przez ONZ na wniosek Słowenii. Ma podkreślić ogromną rolę tych owadów w naszym życiu i nakłaniać nas do ich szczególnej ochrony. W Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim o pszczołach opowiedział dzieciom gość specjalny – ks. Maciej Jasiński. Pokazał specjalny strój ochronny, niezbędny sprzęt oraz wyposażenie ula. Wytłumaczył, jak powstaje miód i inne produkty wytwarzane przez pszczoły. Wyjaśnił, w jaki sposób każdy z nas może dbać o te pożyteczne owady, by nie wyginęły. Na koniec dzieci posmakowały miodu oraz wykonały własne pszczółki. Tytuł książeczki „Mam przyjaciela pszczelarza” idealnie podsumował czwartkowe spotkanie! Dziękujemy ks. Maciejowi bardzo serdecznie za wizytę i przekazane wiadomości!

    Zapraszamy do galerii

  • 8-15 maja TYDZIEŃ BIBLIOTEK

    Biblioteka w Brzeziu po raz kolejny włącza się w ogólnopolski program organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - TYDZIEŃ BIBLIOTEK. W tym roku hasło przewodnie nazwiązyje do EURO 2012 i brzmi "BIBLIOTEKA CIĄGLE W GRZE."  Tegoroczna edycja rozpoczyna się 8 maja i kończy 15. Zapraszamy do odwiedzania biblioteki.

    W programie:

    8 maja  -  Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego na najaktywniejszego czytelnika kwietnia

    9 maja   -  „Biblioteka ciągle w grze”  -  gazetka

    10 maja  -  Zabawy i gry stolikowe

    11 maja  -  „Bajanie na dywanie”  -  lekcja biblioteczna

    14 maja  -  „Z wierszami Brzechwy za pan brat”  -  lekcja biblioteczna „pod chmurką”

    15 maja  -  Wystawa książek czytelników pt. „Moja ukochana książka”.

  • Zakończył się XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „MOJA. TWOJA. NASZA. BIBLIOTEKA!”. W naszej placówce był to czas obfitujący w przeróżne atrakcje. Była loteria, dwa konkursy, zabawa, zbiórka książek, dyżur weterynaryjny i najważniejsze – spotkanie autorskie z Panią Iloną Gołębiewską. Z naszej oferty skorzystało ponad 180 osób!!! Cieszymy się, że brześcianie tak chętnie odwiedzają naszą bibliotekę! Już teraz możemy poinformować, że w maju będziemy gościć jeszcze jedną pisarkę – Monikę Sawicką-Kasprzak. Na spotkanie pt.: „Miłość nie jedno ma imię” zapraszamy 23 maja o godz. 1700.

    Tydzień Bibliotek 2023 świętowały również Filie brzeskiej biblioteki. Zajrzyjcie, co ciekawego wydarzyło się w:

    - Filli w Brzeziu

    https://www.facebook.com/Filia-w-Brzeziu-241071069914347

    - Filii w Wieńcu

    https://www.facebook.com/profile.php?id=100076926713990

    - Filii w Wieńcu-Zdroju

    ]https://www.facebook.com/profile.php?id=100063702002500

  • Na czy polega praca bibliotekarza? Co to jest księga inwentarzowa? Do czego służy katalog? Na te oraz wiele innych pytań, szukały odpowiedzi dzieci, które uczestniczyły w czwartkowych zajęciach. W trakcie spotkania zgłębiły tajniki pracy bibliotekarza oraz poznały zakamarki, do których zwykle czytelnicy nie mają wstępu. Chętni zamienili się miejscami z bibliotekarką i wypożyczali innym książki. Po wyczerpującej pracy był czas na relaks na „magicznym dywanie”.

    Zapraszamy do galerii

  • ”Żeby samemu się wzbogacić, trzeba najpierw podarować uczucia, wsparcie, dobre słowo komuś, kto z przypadkowo poznanej osoby staje się nam naprawdę bliski”. /Twoja tajemnica/

    Tydzień Bibliotek to wyjątkowy czas dla bibliotekarzy oraz Czytelników. Obfituje w przeróżne atrakcje oraz niespodzianki. Do takich należą między innymi spotkania autorskie. W piątkowe popołudnie brzeska biblioteka gościła pisarkę okrzykniętą „prawdziwą mistrzynią emocji” – ILONĘ GOŁĘBIEWSKĄ. Podczas prawie dwugodzinnego spotkania Pani Ilona opowiedziała o swojej przygodzie z pisaniem, warsztacie, planach na przyszłość. Czytelnicy poznali kilka anegdotek oraz zaskakujących faktów z życia autorki. Spotkanie zakończyło się sesją zdjęciową i złożeniem autografów.  

    Zapraszamy do galerii

  • Czy można się zgubić w bibliotece? W jakie zakamarki do tej pory nikomu nie wolno było zaglądać? Ile osób pomieści gabinet dyrektora?? Czy wszystkie książki są jednakowe? Na te oraz wiele innych pytań przedszkolaków trzeba było dziś znaleźć odpowiedź. Sprawa nie była łatwa, bo dzieci były bardzo ciekawskie. Z ogromnym zainteresowaniem (i w kompletnej ciszy) podglądały przez regały, jak mały Jaś wypożyczał książki. Dowiedziały się, że nie wszystkie książki można zabrać do domu (niektóre okazały się za ciężkie!). I że w bibliotece znajduje się „magiczny dywan”, na którym można poszaleć! To był bardzo ekscytujący poranek. Dziękujemy KRASNOLUDKOM z Krainy Bajek, że zechciały razem z nami świętować TYDZIEŃ BIBLIOTEK!

    Zapraszamy do galerii

  • Majówka to czas kojarzony przede wszystkim z zabawą na świeżym powietrzu oraz piknikiem. Dzieciom, które przyszły do biblioteki na zajęcia, plany pokrzyżowała brzydka pogoda. Nikt się jednak nie poddał i zaplanowane zabawy odbyły się w Oddziale dla Dzieci. Było dużo śmiechu i radości a przygotowana wspólnie sałatka owocowa smakowała przepysznie!

    Zapraszamy do galerii

  • Było kolorowo, kreatywnie i bardzo wesoło! Dziś, po raz kolejny, brzeska biblioteka zorganizowała zajęcia dla ukraińskich dzieci przebywających w sanatorium w Wieńcu - Zdroju. W trakcie dwugodzinnego spotkania uczestnicy poznali zasady składania papieru, czyli origami. Wykonane prace dzieci chętnie ozdabiały kolorowymi elementami wyciętymi ozdobnymi dziurkaczami. Powstały przepiękne statki, pudełeczka, czapki i motyle.   

    Zapraszamy do galerii

  • W piątkowe popołudnie nasza biblioteka gościła dzieci ze świetlicy integracyjno-terapeutycznej w Brześciu Kujawskim. Była to ich pierwsza wizyta u nas, więc trzeba było zaspokoić dziecięcą ciekawość i dokładnie opowiedzieć, co się u nas dzieje. Kolorowe, nietypowe książeczki wzbudziły zachwyt, jednak najwięcej radości sprawiła zabawa na „magicznym dywanie”. Mamy nadzieję, że zyskałyśmy małych sympatyków i dzieciaki będą do nas częściej zaglądać.

    Zapraszamy do galerii

  • Co mamy dla Mamy??

    To były bardzo kreatywne i pracowite zajęcia! Uczestnicy czwartkowych zajęć „Co się wyrabia w bibliotece?” najpierw wysłuchali opowiadania o Śwince Peppie „Kocham cię Mamusiu”a następnie wykonali serduszkowe kwiatki dla mamy. Było przy tym bardzo dużo pracy. Dzieci wykazały się kreatywnością, pomysłowością i starannością. Powstałe prace wzbudziły ogromny zachwyt Mam, które po spotkaniu przyszły po swoje pociechy. Mali twórcy byli z siebie bardzo dumni, podobnie jak ich rodzicieli. Zajrzyjcie do galerii zdjęć i zobaczcie jakie cudeńka powstały!

    Zapraszamy do galerii

  • Jak wyglądają nietypowe książki? Czy można się schować za książką i czy za każdą? Co to jest zakładka i do czego służy? Czy wszystkie zakładki są takie same?Na te oraz wiele innych pytań uzyskały odpowiedź przedszkolaki z Zespołu Szkół Nr 2, które dziś odwiedziły brzeską bibliotekę. Dzieci zwiedziły wypożyczalnię dla dorosłych oraz Oddział dla Dzieci i Młodzieży. Zgodnie stwierdziły, że w tym drugim bardziej im się podoba. Obejrzały przeróżne książeczki dla dzieci, a następnie wysłuchały opowiadania pt. „Zapach mamy”Renaty Piątkowskiej. Największą radość sprawiła jednak dzieciom zabawa na magicznym dywanie. Aż żal było wszystkim opuszczać bibliotekę...

    Zapraszamy do galerii

  • „Czy pszczoły żądlą tylko raz?” To tytuł historyjki dla ciekawskich dzieci, której wysłuchali uczestnicy czwartkowych zajęć, zorganizowanych z okazji Dnia Pszczoły. Okazało się, że nie zawsze. Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji pszczoła broni się żądłem. Następnie dzieci dowiedziały się, jak postępować w przypadku zaatakowania ich przez owady. Kolejnym punktem programu było wykonanie pszczoły. Wykorzystaliśmy do tego jajko z niespodzianką, patyczek do szaszłyków, wycinanki samoprzylepne i drucik kreatywny. Nagle, w oddziale dla dzieci, fruwał cały rój pszczółek! Ostatnim zadaniem była uwielbiana przez wszystkich zabawa na magicznym dywanie! Należało zebrać z kwiatków słoiczki z miodem, jednocześnie uważając na pszczółki. Okazało się, że to nie jest takie łatwe, gdy gra się samemu. Zdecydowanie łatwiej było osiągnąć sukces zespołowo.

    Zapraszamy do galerii

  • Dziś brzeską bibliotekę odwiedziły Misie z Przedszkola „Kraina Bajek”. Dzieci wysłuchały opowiadania „Dwadzieścia minut dziennie – codziennie”Pawła Beręsewicza, rozwiązały bardzo trudną łamigłówkę oraz opowiedziały, jak należy obchodzić się z książkami, by służyły one innym jak najdłużej. Na koniec spotkania bawiły się na magicznym dywanie, co sprawiło im dużo radości. Misie! Dziękujemy serdecznie, że o nas pamiętacie i zaglądacie!

    Zapraszamy do galerii

  • W lutym ubiegłego roku Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim przystąpiła do projektu „Sieć na kulturę w podregionie włocławskim” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, którego organizatorem jest Fundacja Wspierania Zrównoważonego Rozwoju. Celem projektu było podniesienie kompetencji cyfrowych pracowników biblioteki. Wzięli oni udział w dwóch szkoleniach online: „Dziennikarstwo w sieci” i „Bezpieczeństwo w sieci”, które miały pozytywnie wpłynąć na atrakcyjność zaplanowanych na przyszłość zajęć dla dzieci i młodzieży. Realizacja projektu pozwoliła na wyposażenie biblioteki w sprzęt niezbędny do organizacji warsztatów cyfrowych i medialnych. W bezpłatnych zajęciach wzięło udział dwanaścioro dzieci, podzielonych na dwie grupy, zgodnie z zainteresowaniem tematycznym. Spotkania odbywały się w godzinach popołudniowych i miały charakter nauki zdalnej. Młodzież poznała wiele programów, które może wykorzystywać podczas nauki szkolnej, jak i rozwijać swoje zainteresowania. Zgłębione zostały tematy dotyczące bezpieczeństwa w sieci, netykiety, podstaw tworzenia stron internetowych, prawa autorskiego, fotografii cyfrowej i wiele innych. W trakcie 31 godzin szkolenia pracownicy biblioteki korzystali z pomocy trenera wspierającego, Pani Joanny Neczajewskiej. W dniu 13.05.2022 r., w wyniku finalizacji projektu, Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim otrzymała 6 laptopów. Dla wszystkich uczestników zostały przygotowane zaświadczenia o udziale w projekcie.

    Otrzymany od Fundacji Wspierania Zrównoważonego Rozwoju sprzęt udostępniany będzie podczas zajęć i warsztatów organizowanych dla dzieci, młodzieży i dorosłych zarówno w brzeskiej bibliotece, jak i jej filiach.

    laptopy 2.jpg

  • „Jeszcze po kropelce, jeszcze po literce”– pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja zbiórki krwi zorganizowana przez brzeską bibliotekę na rzecz Tomasza Michałowskiego. Podobnie jak w ubiegłych latach zaproszony z RCKiK w Bydgoszczy krwiobus stanął na parkingu przy Placu Władysława Łokietka. Pierwsi dawcy zostali zarejestrowani punktualnie o godz. 10 a ostatni opuścili mobilną stację chwilę po 14. W ciągu czterech godzin chętnych nieść pomoc Tomkowi było aż 28 osób, z czego krew oddały 23. Dla wszystkich biblioteka przygotowała literackie niespodzianki oraz poczęstunek. Działająca w tym dniu, w wypożyczalni dla dorosłych kawiarenka oferowała kilka rodzajów ciast, kawę, herbatę oraz świeżo wyciskany sok owocowo-warzywny. Chętnych, by zregenerować się po donacji, nie brakowało!

    W tym samym czasie, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, odbywały się konsultacje neurologopedyczne. Rodzicom porad w sprawie dzieci udzielała bezpłatnie Pani Violetta Korpalska.

    Organizując niedzielne wydarzenia Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zakończyła obchody TYGODNIA BIBLIOTEK! Dziękujemy wszystkim za liczne życzenia i wspólne świętowanie!

    Zapraszamy do galerii

  • NA TROPIE LITEREKto gra, do której zaprosiłyśmy naszych Czytelników w Tygodniu Bibliotek. Nawiązywała ona do hasła "Biblioteka - świat w jednym miejscu" i polegała na odnalezieniu wylosowanej litery, a następnie ułożeniu z rozsypanki wyrazu nawiązującego do naszego miejsca pracy! Dziękujemy za wspólną zabawę, do której udało się namówić aż 38 osób. Każdy otrzymał słodki upominek!

    Zapraszamy do galerii

  • „Czytamy bez mamy” to temat lekcji bibliotecznej, w której uczestniczyli uczniowie klasy 1 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. Odwiedzili oni naszą biblioteką w piątkowy poranek, chcąc tym samym uczcić zakończenie Tygodnia Bibliotek. Na początku spotkania pierwszoklasiści obejrzeli kolekcję najbardziej nietypowych książek znajdujących się w bibliotece. Następnie wysłuchali opowiadania „Dwadzieścia minut codziennie”o przygodach Kaśki i Grześka pochodzącego ze zbioru „Ciumkowe historie” Pawła Beręsewicza. Tak im się spodobały przygody rodzeństwa, że chcieli poznać ich jeszcze więcej! Jednak nie było już więcej czasu na głośne czytanie, ponieważ uczniowie musieli się zmierzyć z innymi, przygotowanymi dla nich zadaniami. Wszystkie wysiłki zostały wynagrodzone zabawą na magicznym dywanie, która sprawiła dzieciom wiele radości!

    Zapraszamy do galerii

  • „Mistrz kierownicy w spodniach” i „Mistrz kierownicy w spódnicy”– takie dyplomy otrzymały dzieci, które wzięły udział w naszych zajęciach bibliotecznych. W czwartkowe popołudnie Oddział dla Dzieci i Młodzieży zamienił się w tor wyścigowy. Była wydzielona strefa kibica, tablica wyników i oczywiście najważniejsza rzecz, czyli trasa, po której jeździły wyścigówki. Zawody odbywały się w dwóch kategoriach: damskiej i męskiej. Walka o zwycięstwo była bardzo zacięta. Okazało się, że dziewczynki zdecydowanie lepiej sobie radzą na drodze i to one zdobyły większą ilość punktów. Zwyciężyli jednak wszyscy! Najważniejsza bowiem była dobra zabawa!!! Na koniec spotkania miało miejsce uroczyste dekorowanie zawodników medalami, wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród niespodzianek. Dziękujemy wszystkim i zapraszamy na kolejne zajęcia już w najbliższy czwartek!

    Zapraszamy do galerii

  • Czy łatwo w Laponii spotkać renifera? Z jaką prędkością porusza się psi zaprzęg? Skąd wziąć wodę do picia dla psów? Jak chronić się przez przeraźliwym wiatrem i mrozem na kole podbiegunowym? O tym wszystkim dowiedzieli się uczniowie SP nr 1, którzy uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem, podróżnikiem i maszerem – Krzysztofem Nowakowskim. Odwiedził on w środę, 11 maja, Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim. Przyjechał z niezwykłą kolekcją zdjęć oraz jednym ze swoich psów zaprzęgowych – Flikką. Okazało się, że Laponia, po której wielokrotnie wędrował, jest niezwykłym i fascynującym zakątkiem świata, a życie tam, nie należy do najłatwiejszych. Młodzież w ogromnym skupieniu wysłuchała prelekcji, dociekała szczegółów zadając wiele pytań i wnikliwie analizowała prezentowane fotografie. Jednak to ogromnie przyjazna i ciekawska wszystkiego Flikka skradła ich serca. Każdy, choć na chwilę chciał ją przytulić lub pogłaskać. Nikt nie wierzył, że tak niepozornie zbudowane psy potrafią pokonać nawet 300 km lodowych bezkresów. Jak zapewniał Pan Krzysztof, bieganie w psim zaprzęgu to ich żywioł. Są do tego wprost stworzone i intuicyjnie wiedzą, w którym kierunku zmierzać, by uniknąć nieszczęść czyhających pod lodem.

    Spotkanie odbyło się w ramach TYGODNIA BIBLIOTEK, którego hasło w tym roku brzmi: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

    Zapraszamy do galerii

  • Dlaczego książki dla dzieci stoją w bibliotece w innym pomieszczeniu niż te, przeznaczone dla dorosłych? Czy wszystkie książki można wypożyczyć do domu? Jak wyglądają egzemplarze największe, najmniejsze, najgrubsze lub te najbardziej nietypowe? Tego wszystkiego dowiedziały się dzieci z Przedszkola „Kraina Bajek”, które dzisiejszego poranka odwiedziły brzeską bibliotekę. Grupa Jagódek, bo o nich mowa, najpierw wysłuchała opowiadania pt. „Pani czyta dzieciom”, a następnie obejrzała najbardziej niezwykłe książki znajdujące się w bibliotece. Dzieci zdradziły, kto w ich domach najczęściej im czyta, oraz kto robi to najlepiej. Okazało się, że mistrzami głośnego czytania są rodzice! Przedszkolaki opowiedziały również o swoich ulubionych bohaterach i jak się okazało, nasza biblioteka posiada je w swych zasobach. Bardzo nas to cieszy i zapraszamy do korzystania ze zgromadzonego w Oddziale dla Dzieci księgozbioru!

    Zapraszamy do galerii

  • Wczorajsze zajęcia z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?” były wręcz niesamowite!!! Zaczęło się jak zwykle: od rozmowy na dywanie i głośnym czytaniu. Dzieci wysłuchały opowiadania o tym, jak „Kici Kocia poznaje strażaka”. Następnie pokolorowały według specjalnego klucza obrazek. I w tym momencie spokojne zajęcia uległy niesamowitemu przeobrażeniu. Stało się dzięki strażakom z OSP Brześć Kujawski. Przyjechali oni na parking biblioteki i zaprezentowali wóz, którym jeżdżą na wszelkie wezwania. Wszystkich bardzo zaskoczył ogrom sprzętu tam się znajdującego oraz jego wielofunkcyjność. Strażacy opowiedzieli dzieciom o niebezpiecznej, ale jakże potrzebnej wszystkim służbie. Okazało się, że współczesny strażak  nie tylko gasi pożary, ale również pomaga w usuwaniu skutków powodzi, wichur, zanieczyszczeń na rzekach  oraz udziela pomocy uczestnikom wypadków samochodowych. Po dokładnym obejrzeniu samochodu do zadań specjalnych każde dziecko na chwilę stało się strażakiem. Z zabezpieczoną kaskiem głową i asekurowane „gasiły ogień” lejąc wodę z prawdziwej sikawki! Zachwycone pożegnały strażaków, którzy przy dźwiękach syren odjechali do remizy.

    Zapraszamy do galerii

  • Jakiego rodzaju instytucją jest biblioteka? Kto może z niej korzystać? Czym różni się wypożyczalnia dla dorosłych od tej dla dzieci? Jak należy się obchodzić z książkami? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi usłyszały dziś przedszkolaki z ZS nr 2. We wtorkowy, deszczowy poranek zawitały one do Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży obejrzały książki z ulubionymi bohaterami lub o interesującej ich tematyce. Wysłuchały przygód Kici Koci, która pierwszy raz zawitała do biblioteki. Pokolorowały również niewielkie kwiatki, z których w przedszkolu wykonają prezent dla swoich mam. Dużo radości sprawiło dzieciom obliczanie Puchatkowych części ciała a także podawanie sobie balonów bez użycia rąk. Zarówno jedna, jak i druga czynność paradoksalnie nie należała do najłatwiejszych. Na koniec spotkania dzieci zaśpiewały piosenkę o Dniu Mamy i pochwaliły się, dlaczego ich mamy zasługują na miliardy prezentów!

    Zapraszamy do galerii

  • Drodzy Czytelnicy!

    Bardzo serdecznie dziękujemy za to, że jesteście z nami, odwiedzacie
    naszą bibliotekę,sprawiacie, że praca którą wykonujemy przynosi mam zadowolenie i daje satysfakcję.
    W Dniu Bibliotekarza, który rozpoczyna obchody
    TYGODNIA BIBLIOTEK przekazujemy Wam własnoręcznie ułożone serduszko!

    serce dla czytelników.jpeg

  • Nazywał się Karol Wojtyła. Dla przyjaciół Lolek. Być przyjacielem Karola… kto by nie chciał? Mieć za przyjaciela (przyszłego) Świętego… Tak po prostu. Zwłaszcza, że Ten Człowiek nie stronił od ludzi. Jako mały chłopak był zawsze wśród kolegów. Na studiach podobnie. Potem jako duchowny – chciał być dla każdego, kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem. Od dzieciństwa powierzał swoje życie Bogu w codziennej modlitwie, z którą nie ustawał aż do końca. Trudne doświadczenia z młodości połączone z wytrwałym i ufnym kontaktem z Bogiem, stanowiły solidny fundament, na którym opierała się jego misja życia.

    18 maja 2020 – dziś kończyłby sto latjan paweł.jpg

  • „Moje finanse i transakcje w sieci” to blok tematyczny, z którym zapoznaje się kolejna grupa uczestnicząca w szkoleniach organizowanych w bibliotece. Kursy są prowadzone w ramach projektu „CYFROWY BRZEŚĆ”. Na miesiąc czerwiec zaplanowane zostały trzy spotkania. Chętnych do wzięcia w nich udziału prosimy o zapisanie się osobiście w bibliotece lub telefonicznie: 54 25 21 207

  • Mama to synonim miłości, dobra, ciepła i szczęścia. Dla każdego dziecka to najważniejsza osoba w życiu. Wczoraj, w brzeskiej książnicy, zostały zorganizowane z okazji zbliżającego się „Dnia Matki” zajęcia dla najmłodszych. Na początku spotkania uczestnicy zmierzyli się tematycznie dobranymi zagadkami. Następnie wysłuchali opowiadania Claire Freedman pt. „Zawsze z mamą”. Później własnoręcznie wykonali piękne laurki. Opowiadali przy tym, jaka jest ich mama, co lubi i na co czasem się złości. Na zakończenie dzieciaki grały w kalambury. Do odgadnięcia były czynności domowe, które na ogół wykonuje mama.

    Zapraszamy do galerii

  • W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Punkt Informacji Turystycznej przygotował dla mieszkańców Brześcia i okolic nietypową rozrywkę. W dniach od 12-16 maja zaprosił wszystkich do udziału w grze miejskiej, dzięki której można było stać się poszukiwaczem zagadek historycznych. Zostały one specjalnie przygotowane. Aby przejść do kolejnych punktów na trasie gry, po ich odgadnięciu trzeba było dotrzeć do odpowiednich miejsc i odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Osobom, które rozwiązały zagadki i zgłosiły się z ich rozwiązaniem do PIT, organizator wręczył pamiątkowe certyfikaty oraz koszulki sponsorowane przez byłego mieszkańca naszego miasta. Nagrody otrzymali: Maja Nowicka, Magdalena Michalska, Mariola Przekwas, Mateusz Lewandowski. Serdecznie gratulujemy!

     Nauka historii poprzez zabawę bardzo dobrze przyjęła się na naszym „podwórku”, dlatego niebawem zostanie powtórzona w wersji rozbudowanej. Miejmy nadzieję, że spotka jeszcze większym zainteresowaniem dorosłych, dzieci oraz całych rodzin.

    Zapraszamy do galerii

  • W dniu 16 maja odbyły się kolejne zajęcia z cyklu ,,Co wyrabia się w bibliotece”. Tematem przewodnim był Dzień Rodziny. Na początku spotkania dzieci odpowiadały na pytania związane z rodziną. Poznały poszczególnych jej członków, czyli kto to jest: wujenka, stryj, teściowa, teść, synowa, szwagier, bratowa, zięć. Dowiedziały się również, że powiązania między nimi wszystkimi mogą zaprezentować za pomocą drzewa genealogicznego. Opowiadały o swoich bliskich: rodzicach, dziadkach oraz rodzeństwie. Następnie wysłuchały kilku humorystycznych wierszyków pt. ,,Mój tata ma brata czyli rymowanki o rodzinie” autorstwa Grzegorza Strzebońskiego. Następnie dzieci poszukiwały na obrazku przedstawiającym dwa domki ośmiu różnic. Poradziły sobie z tym poleceniem bezbłędnie i bardzo szybko. Wysłuchały także zagadek, których rozwiązanie nie sprawiło większych problemów. Na koniec dzieci narysowały swoje członków rodziny zaczynając o dziadków a kończąc na sobie, tworząc w ten sposób drzewa genealogiczne. Drzewka zostały pięknie ozdobione listkami, motylkami i kwiatkami. Dzieci skorzystały z przygotowanej specjalnie wystawy i opuściły bibliotekę z wypożyczoną książką.

    Zapraszamy do galerii

  • Nigdy nie jest za późno na profilaktykę i edukację! O tym przekonali się wczoraj seniorzy z naszej gminy. Brzeska biblioteka właśnie dla nich zorganizowała spotkanie pn. "Bezpieczny senior". Głównym celem spotkania było przedstawienie przykładowych mechanizmów działania przestępców, w tym oszustów działających metodami na tzw. "wnuczka", czy "policjanta". Zaproszeni goście, czyli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji we Włocławku oraz psycholog Pan Adam Grudzień, przybliżyli sytuacje, w których można stać się ofiarą przestępstwa. Uczulili również słuchaczy jak przeciwdziałać oszustwom i wyłudzeniom, oraz w jaki sposób się przed nimi bronić.

    Zapraszamy do galerii

  • W niedzielny poranek 12 maja stanął na Placu WL. Łokietka ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Bydgoszczy. Przyjechał na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim, która zorganizowała akcję zbiórki krwi dla trojga mieszkańców Brześcia: Kasi Gorzyckiej, Kasi Smolińskiej i Tomka Michałowskiego. Chętnych, by podzielić się życiodajnym płynem było bardzo dużo. Pomimo niesprzyjającej pogody kolejka dawców przez cały czas nie malała. Do godziny 1500 zarejestrowanych zostało aż 52 chętnych, z czego od 44 została pobrana krew. Więcej osób personel krwiobusa, niestety, nie był w stanie przyjąć.  Oprócz zbiórki krwi tego dnia w bibliotece można było obejrzeć specjalną wystawę kryminałów „Zbrodnia w bibliotece” a także skosztować słodkich wypieków przygotowanych przez bibliotekarki i mamy  z „Rodziny Łokietka” oraz napić się kawy, herbaty i soku. Czekoladowych  łasuchów częstowano owocami z „czekoladowej fontanny”. Zmarznięci i chwilowo osłabieni krwiodawcy wraz z rodzinami korzystali z oferty biblioteki. Do brzeskiej książnicy zamienionej w słodką kawiarenkę zajrzeli także: Kasia Smolińska, Kasia Gorzycka i rodzina Tomka Michałowskiego. Wzruszające to były chwile… Wszystkim osobom, które spotkały się pod krwiobusem zaproponowano udział w grze miejskiej „Nie bądź gapą, wędruj z mapą”. Uczestnicy będą mogli powalczyć o atrakcyjne nagrody.

    Akcją „SŁODKO JEST SIĘ DZIELIĆ” zorganizowano w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Serdecznie wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy na inne wydarzenia organizowane z okazji bibliotecznego święta.

    Zapraszamy do galerii

  • Piękne, kolorowe, wyjątkowe mozaiki powstały podczas czwartkowych zajęć dla dzieci zorganizowanych w bibliotece. Materiałem, z których powstały prace były plastikowe nakrętki, niby produkt uboczny ale jakże plastyczny. Dzieci wykorzystały go zgodnie z hasłem – „Jestem EKO, biblioteko!”

    Zapraszamy do galerii

  • W dniu 8 maja rozpoczął się XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „# BIBLIOTEKA”. Kryją się za nim ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. Na jedno z takich spotkań do biblioteki zostali zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1. Gośćmi specjalnymi byli funkcjonariusze KMP Włocławek, którzy rozmawiali z młodzieżą na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz w realnym świecie. Policjanci opowiedzieli o bardzo często występującym hejcie, stalkingu, czy też uzależnieniu od sieci. Zwrócili uwagę na niektóre zagrożenia wynikające z surfowania po Internecie. Zaproszeni goście uświadomili młodzież, jakich informacji nie należy umieszczać na portalach społecznościowych, czego unikać, a także w razie potrzeby gdzie szukać pomocy. Uczniowie chętnie współpracowali i odpowiadali na zadawane pytania, dzieląc się tym samym z własną wiedzą w tej dziedzinie.

    Zapraszamy do galerii

  • Dyplom za akcję „Żonkil” w brzeskiej bibliotece!

    Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz kolejny organizowało w tym roku akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Biblioteka w Brześciu Kujawskim włączyła się do akcji eksponując na tablicach historię getta oraz odpowiednio wybraną literaturę. Wystawę zatytułowaną „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ” można było oglądać od 14.04 do 21.04. Osoby, które odwiedziły 19 kwietnia bibliotekę otrzymały żonkile symbolizujące pamięć i szacunek o powstaniu. Za podjęte w ramach akcji działania, zaangażowanie, upowszechnianie historii Żydów Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim otrzymała dyplom.

  • Quilling był tematem przewodnim podczas ostatnich zajęć z cyklu „Artystyczny Piątek”. Jest  to technika z rodzaju papieroplastyki, zwana też papierowym filigranem. Służy do tworzenia ozdób takich ja karki, zaproszenia, pudełka ozdobne, samodzielne kompozycje dekoracyjne, a nawet obrazy. Tworzy się je z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt spirali i odpowiednio uformowanych poprzez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Tak przygotowane elementy przykleja się na zdobioną powierzchnię. Technika wywodzi się z jubilerskiej techniki filigranu. Uczestniczki spotkania wykonały obrazek przedstawiający „zakręcone tulipany”.

    Zapraszamy do galerii

  • Zbliżający się Dzień Matki był tematem zajęć z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?”. Dzieciaki wysłuchały opowiadania „Mamo, kocham Cię”, zdradziły jakie niespodzianki szykują dla swoich mam oraz wykonały przepiękne serca-upominki.

    Zapraszamy do galerii

  • Pieski mieszkają w budach, dzieci w swoich domkach a książki w bibliotece. Do takiego wniosku doszły maluszki z grupy Smerfów, które 23 maja odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim. Dzieci, które poznały ostatnio legendę „O smoku wawelskim”, wysłuchały wiersza Wiery Badalskiej – „Przepraszam smoku”, obejrzały mnóstwo książeczek o przeróżnych smokach a także pokolorowały ilustrację, na których smok ma brzuch wielki jak balon. I właśnie zabawa kolorowymi balonami sprawiła dużo radości i wyzwoliła dziecięcą energię. Tego poranka było w bibliotece bardzo wesoło!

    Zapraszamy do galerii

  • W dniu 21 maja Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim odwiedził niezwykły gość. Sam o sobie mówi: „jestem raciborzaninem, z wykształcenia politologiem i filozofem, a z zamiłowania  m.in. fotografem, niezależnym globtroterem oraz społecznikiem”. Leszek Szczasny, bo o nim mowa, przybył, by podczas spotkania z młodzieżą opowiedzieć o niekonwencjonalnych sposobach zwiedzania świata. Swój wykład, podzielony na dwie części,  zobrazował prezentacją fotografii wykonanych podczas podróży do Turcji w 2007 roku. W pierwszej części można było poznać trasę podróży. Turcja to kraj wyjątkowy, położony na dwóch kontynentach stanowi niezwykłą mieszankę kultur, krajobrazów, smaków. Druga natomiast zawierała fotografie podzielone tematycznie: szacunek do flagi, rola meczetów (nie tylko jako domów modlitw), rola kobiet, wychowanie dzieci, zwyczaj parzenia herbaty oraz sposoby spędzania wolnego czasu. Podróżnik bardzo zachwalał turecką gościnność, której wielokrotnie doświadczył.

    W bibliotece jest dostępna książka Leszka Szczasnego „Świat na wyciągnięcie ręki”.

    Zapraszamy do galerii

  • DZIEŃ RODZINY był tematem głównym czwartkowych zajęć z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece” zorganizowanych 17 maja. Przybyłe dzieci wysłuchały opowiadania z książki Renaty Piątkowskiej „Na wszystko jest sposób” – „Babcia” oraz wzięły udział w pogawędce na temat swoich rodzin. Opowiadały jak liczne posiadają rodzinki i jak najbardziej lubią spędzać wspólny czas. Następnie wykonały na ten temat prace plastyczne. Okazało się, że wielokrotnie członkami rodziny są ukochane zwierzęta – najczęściej koty albo psy. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą na magicznym dywanie.

    Zapraszamy do galerii

  • O tym „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę?” dowiedziała się grupa przedszkolna Jagódki z Przedszkola Kraina Bajek, która 16 maja odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim. Dzieci dowiedziały się jak należy korzystać z księgozbioru oraz jak dbać o książki. Z ogromnym zainteresowaniem oglądały te, ze swoimi ulubionymi bohaterami. Miłą niespodzianką dla wszystkich okazała się zabawa na magicznym dywanie. Interaktywna gra pochłonęła dzieci tak bardzo, że trudno ją było przerwać. Nadszedł jednak czas powrotu do przedszkola!

    Zapraszamy do galerii

  • „Ławeczka” to tytuł sztuki Aleksandra Gelmana, którą w dniu 9 maja 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim, zaprezentował Teatr przy Stoliku. Przy minimalistycznej scenografii Wanda i Eugeniusz Rzyscy stworzyli na scenie uniwersalną opowieść o tęsknotach kobiety i mężczyzny, zabawną i liryczną jednocześnie, dając w ten sposób widzom szansę na miłe spędzenie wieczoru. Przybyła do biblioteki publiczność była zachwycona, co wyraziła na zakończenie ogromnymi brawami!

    Spektakl teatralny uświetnił obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

    Zapraszamy do galerii

  • W dniu 15 maja 2018 roku Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim odwiedziła grupa 6-latków z Przedszkola „Kraina Bajek”. Dzieci wzięły udział w pogawędce na temat: co to jest biblioteka i do czego służy oraz jak należy korzystać z księgozbioru. W związku z tym, że grupa nosi nazwę „Misie”,przedszkolaki obejrzały różne książeczki o misiach oraz wysłuchały opowiadania „Marzenie Małego Misia” autorstwa Gillian Lobel. Następnym zadaniem było rozwiązanie labiryntu. Dzieci wcześniej zostały podzielone na pięć zespołów. Kolejność pokonania misiowej łamigłówki decydowała o tym, która grupa przystąpi jako pierwsza do zabawy na magicznym dywanie. Wszystkim dzieciom tak spodobała się wizyta w bibliotece, że niechętnie wracały do swojego przedszkola.

    Zapraszamy do galerii

  • W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowano w bibliotece „Spotkanie z plastyką”. Kolejny raz materiałem wiodącym było szkło, z którego należało wykonać zaprojektowany przez siebie lampion. Cięcie szkła nie jest rzeczą łatwą, niektórym uczestniczkom sprawiało jeszcze pewien problem. Po pokonaniu wszystkich trudności posklejane kawałki kolorowych szybek należało wypalić w piecu. Wyjęte z pieca prace to jeszcze nie lampiony. Kolejny etap to wyginanie ich w wysokiej temperaturze na dwóch formach, w zależności od tego, czy lampion ma mieć kształt owalny czy prostokątny. Ponieważ wypalanie jest długotrwałe na efekt końcowy trzeba będzie poczekać do kolejnych zajęć. Gotowe lampiony będą zdobić mieszkania uczestniczek spotkania.

    Zapraszamy do galerii

  • Drewniana taca ozdobiona metodą decoupage i decorative painting w stylu kafli portugalskich była efektem końcowym warsztatów z cyklu „Artystyczny Piątek”. Uczestniczki spotkania przez ponad 3 godziny pracowały pod okiem instruktorki. Zdobienie tacy przebiegało wieloetapowo. Najtrudniejsze było dobre rozplanowanie elementów i później zrealizowanie projektu. Nowa technika, którą było szkliwienie, też nie należała do najłatwiejszych. Panie poradziły sobie jednak rewelacyjnie!

    Zapraszamy do galerii

  • (DO)WOLNOŚĆ POEZJI – pod takim tytułem odbył się 10 maja w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim konkurs recytatorski. Uczestnicy mieli całkowitą swobodę, jeśli chodzi o wybór prezentowanego repertuaru oraz autora wiersza, dzięki czemu występ był bardzo różnorodny. Niektóre dzieci przebrały się w przygotowane wcześniej kostiumy. Komisja konkursowa wysłuchała między innymi utworów Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Władysława Bełzy. Wszystkie dzieci po występach otrzymały ogromne brawa, dyplom za uczestnictwo oraz upominek niespodziankę. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za wspaniałe przygotowanie swoich pociech do konkursu!

    Zapraszamy do galerii

  • W niedzielny poranek 6 maja stanął na Placu WL. Łokietka ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Bydgoszczy. Przyjechał na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim, która zorganizowała akcję zbiórki krwi dla Tomka Michałowskiego. Chętnych, by podzielić się życiodajnym płynem było aż 45 osób, z czego od 37 został on pobrany. Ogromne wzruszenie u organizatorek wzbudziła wizyta Tomka, który akurat tego dnia przebywał w Brześciu Kujawskim i osobiście postanowił podziękować za wszystko. Oprócz zbiórki krwi tego dnia w bibliotece można było obejrzeć specjalną wystawę książek „Krew i słodycz” a także skosztować słodkich wypieków przygotowanych przez bibliotekarki oraz napić się kawy i herbaty.Akcją „POLEJE SIĘ KREW W BRZESKIEJ BIBLIOTECE” rozpoczęto obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Serdecznie wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy na inne wydarzenia organizowane w ramach bibliotecznego święta.

    Zapraszamy do galerii

  • PRACA – szukam, znajduję, pracuję!

    1. Jeśli dotychczasowe próby znalezienia pracy nie powiodły się…
    2. Jeśli rozważasz możliwość podniesienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych w celu zwiększenia szans na uzyskanie pracy…
    3. Jeśli chcesz lepiej poznać swoje predyspozycje zawodowe i uzdolnienia…
    4. Jeśli stoisz przed wyborem zawodu i chcesz poznać możliwości kształcenia…
    5. Jeśli planujesz założyć własną działalność gospodarczą i potrzebujesz niezbędnych informacji…
    6. Jeśli starasz się o pracę i masz napisać życiorys zawodowy i list motywacyjny…
    7. Jeśli uczestniczysz w procesie rekrutacji i przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą...
    8. Jeśli chcesz się rozwijać, ale nie jest dla Ciebie jasne, nad jakim obszarem powinnaś popracować... 
    9. Jeśli postanowiłaś zdobyć nowe doświadczenia zawodowe, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać...

    zapraszamy Cię do Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim, gdzie przy współpracy z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych będzie w miesiącu czerwcu realizowany projekt pt. „PRACA – szukam, znajduję pracuję!”przeprowadzony w ramach „Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy”.

    Przyjdź do Biblioteki Publicznej jeżeli:

    • poszukujesz informacji poszukiwanych przez pracodawców zawodach i specjalnościach,
    • poszukujesz informacji na temat rynku pracy,
    • chcesz poznać swoje predyspozycje zawodowe korzystając z narzędzia internetowego PRACA-ENTER,
    • chcesz się więcej dowiedzieć na temat instytucji i organizacji, które mogą Cię wspierać lub być przydatne w rozwiązywaniu problemów zawodowych lub poszukiwaniu pracy,
    • chcesz poznać warunki konieczne przy podejmowaniu działalności gospodarczej,
    • chcesz skorzystać z Internetu przeglądając strony internetowe, na których znajdują się informacje przydatne w rozwiązywaniu problemów zawodowych lub poszukiwaniu pracy,
    • potrzebujesz pomocy przy napisaniu profesjonalnego CV i listu motywacyjnego, które pozwolą Ci się wyróżnić
    • chcesz zagrać w grę komputerową „Tajemnice Aeropolis”, która pozwoli Ci poznać swoje predyspozycje zawodowe,
    • chcesz zapoznać się z ogłoszeniami o pracę zamieszczonymi w lokalnej prasie oraz na tablicy ogłoszeń.
    • chcesz wziąć udział w spotkaniu z pośrednikiem pracy, które odbędzie się 24 czerwca 2013 roku o godz. 1600 w Bibliotece Publicznej, ul. Dubois 10
  • "Od czwartego roku bez książeczki ani kroku" - spotkanie V - ze strażakami

    W czwartek 24 maja 2013 roku w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim odbyło się piąte spotkanie z cyklu „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. Gościem honorowym była Pani młodszy kapitan straży pożarnej Magdalena Jaworskaoraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Brześcia Kujawskiego. W trakcie spotkania Pani Magda zapoznała dzieci z ciekawostkami związanymi z jej pracą i służbą, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa na drodze oraz w czasie pożaru. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, w czasie powodzi oraz innych nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Przy tej okazji zostały przypomniane numery alarmowe, czyli 998do straży pożarnej oraz numeru ratowniczego 112 a także zasady komunikowania się z dyspozytorem. Dzięki uprzejmości naczelnika brzeskiej OSP Pana Piotra Gorzyckiego uczestnicy spotkania mieli możliwość zobaczenia jak wygląda strażacki wóz bojowy, sprzęt gaśniczy oraz strój strażaka do codziennej pracy. Odbył się także pokaz obsługi węża strażackiego używanego podczas pożaru.

    Serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Jaworskiej, Panu Piotrowi Gorzyckiemu, Panu Piotrowi Skorupie oraz Panu Danielowi Góralskiemu za wizytę i poświęcony dzieciom czas.

    Zapraszamy wszystkie dzieci na kolejne spotkanie, które odbędzie się 20 czerwca o godz. 16 w Oddziale dla Dzieci w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim.

    Zapraszamy do galerii

  • Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim
    w Programie Rozwoju Bibliotek
    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim jako biblioteka wiodąca bierze udział w Programie Rozwoju Bibliotek, którego celem jest wzmocnienie roli informacyjnej i społecznej tych placówek. Program ten w pierwszym etapie objął cykl szkoleń pod hasłem "Plan rozwoju bibliotek" z podziałem na V modułów.
    Podczas szkoleń Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim reprezentują Renata Anna Kozicka, Patrycja Rakowska oraz kierownicy Filii Joanna Nowicka, Bożena Nowakowska i Violetta Szachogłuchowicz. W grupie szkoleniowej są również przedstawiciele bibliotek partnerskich z Fabianek, Chocenia i Nakonowa.
  • "...pojedziemy do Polski,

    czyli: znaki drogowe"

    - spotkanie z Christianem Medardem Manteufflem

    Mieszkańcy naszego miasteczka po raz kolejny mieli okazję spotkać się z Panem Christianem Medardem Manteufflem – poetą pochodzącym z Brześcia Kujawskiego. Okazją była promocja najnowszej książki „Dolina Fosylii. Polscy twórcy w krajobrazie niemieckiej literatury”, która odbyła się 16 maja w Brzeskim Centrum Kultury. Spotkanie z tym niezwykłym twórcą ziemi brzeskiej wzbogaciły taneczne i wokalne występy zespołu Dzieci Kujaw oraz pięknie przygotowana aranżacja muzyczna do jednego z wierszy artysty w wykonaniu Justyny Gruszeckiej i akompaniamencie Tomasza Majchrzaka. Nie zabrakło wzruszeń i miłych wspomnień. Wieczór autorski miał miejsce dzięki współpracy Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim z BCK oraz Miejską Biblioteką Publiczną we Włocławku, która jest wydawcą książki Pana Christiana M. Manteuffla.

    Zapraszamy do galerii

  • 8-15 MAJA
    TYDZIEŃ BIBLIOTEK

    Współczesna biblioteka, zwłaszcza biblioteka publiczna, stopniowo przestaje być wyłącznie zbiorem książek i czasopism drukowanych, staje się miejscem gdzie czytelnik angażuje swój słuch a wzrok służy nie tylko do rejestracji kształtu liter, ale również odbiorowi bogactwa obrazów i zdjęć. Biblioteki gromadzą zbiory na przeróżnych nośnikach stając się MEDIATEKAMI. Chcąc podkreślić multimedialność bibliotek tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem: BIBLIOTEKA - SŁOWA, DŹWIĘKI, OBRAZY.

  • TYDZIEŃ Z DZIECKIEM

    Podstawowym zadaniem każdej biblioteki jest udostępnianie księgozbioru czytelnikom. Nie zawsze wiadomo co na przepełnionych regałach można znaleźć. Dlatego Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim serdecznie zaprasza na cykl spotkań ze specjalne wybranymi książkami. Co tydzień w wypożyczalni dla dorosłych będzie prezentowana literatura o określonej tematyce. Obecnie proponujemy:
    • Dziecko w czasie - Ian McEwan
    • Dziecko ciemności - Graham Masterton
    • Dziecko Noego - Eric-Emmanuel Schmitt
    • Mężczyzna, kobieta i dziecko - Erich Segal
    • Za moje dziecko - Tony Parson
    • Mężczyzna i chłopiec - Tony Parson
    • Dziecko na niebie - Jonathan Carroll
    • Jak wychować uparte dziecko - Rex Forehand
    • Dzieci są z nieba - John Gray
    • Z miłości do dziecka - Betty Mahmoody
    • Tylko razem z córką - Betty Mahmoody
    • Córka Nomadów - Waris Dirie
    • Córka łupieżcy - Jacek Dukaj
    • Córka Robrojka - Małgorzata Musierowicz
    • Dziecko piątku - Małgorzata Musierowicz
    • Syn ordynata - Helena Mniszek
    • Córka czarownic - Dorota Terakowska
    • Córka Michorowskich - Anna Rohóczanka
    • Córka marnotrawna - Jeffrey Archer
    • Dzieci Hurina - J.R.R. Tolkien
    ...i wiele innych z dzieckiem w tytule :)
  • Książka - niezwykły przyjaciel

    W czwartek16 maja 2013 roku brzeską bibliotekę odwiedziła grupa pięcio i sześciolatków z przedszkola Kraina Bajek. Dzieci wzięły udział w zajęciach, na których poznały różne rodzaje książek; począwszy od tradycyjnych, przez przestrzenne, z ruchomymi elementami po audiobooki. Dowiedziały się, po które książki należy sięgać chcąc pokolorować obrazek a które pomogą zrobić z papieru zabawkę. Przedszkolaki zgodnie przyznały, że uwielbiają, gdy ktoś im czyta, chociaż rodzice nie zawsze mają czas.  Z odtwarzacza mp3 wysłuchały opowieści pt. "Kocia chrypa"w wykonaniu Mariana Opani oraz nauczyły się jak wykonać kota metodą origami. Dużo radości sprawił turniej zagadek, gdzie trzeba było wykazać się znajomością bajek. Wszyscy świetnie poradzili sobie z pytaniami i tym samym zasłużyli na słodką nagrodę.Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie do biblioteki!

    Zapraszamy do galerii zdjęć

  • rusinek_mNIE MÓWIĄ DO SIEBIE PO IMIENIU, ALE RAZEM PODRÓŻUJĄ -
    MICHAŁ RUSINEK,PRZYJACIEL SZYMBORSKEJ
    W ramach projektu Książnicy Kopernikańskiej "Literatura Na Kółkach" 5 maja 2010 roku Bibliotekę Publiczną odwiedził Michał Rusinek- literaturoznawca, pisarz,  tłumacz, sekretarz Wisławy Szymborskiej, autor wielu pozycji m. in. "Mały Chopin", "Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci", "Kopciuszek", "Limeryki", współautor powieści "Prowincjonalne zagadki kryminalne".

     

  • SPOTKANIE z CHRISTIANEM MEDARDEM MANTEUFFLEM

    Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławkuoraz Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskimmają zaszczyt zaprosić na spotkanie z niezwykłym twórcą ziemi brzeskiej Christianem Medardem Manteufflempoświęcone książce„Dolina Fosylii. Polscy twórcy w krajobrazie niemieckiej literatury” które odbędzie się 16 maja 2013 roku o godz. 1800 w sali widowiskowej Brzeskiego Centrum Kultury w Brześciu Kujawskim, ul. Narutowicza 15.

     

    Uliczki moje, ja tylko rozpoznaję wasze bruki, a w mroku

    dostrzegam jakże bliskie kształty domów, tak bliskie, że otwieram

    wspomnieniem drzwi tych starych murów i własne odnajduje ślady.

    I te liczne twarze, niegdyś wysycone wspólnych marzeń pasją

    dziś jawiące się bliskością złudną w mglistym szumie rzeki,

    przed wami wyznaję dziś moją nostalgię za odeszłym czasem.

    (...)

    Christian Medard Manteuffel

     

     

  • Dla Ciebie Mamo!

    W czwartkowe popołudnie (19 maja) odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece”. Tym razem spotkanie zorganizowano z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Uczestnicy zapoznali się z wystawą książek z mamą w tytule, wysłuchali jednego z „Opowiadań dla przedszkolaków”Renaty Piątkowskiej – „Zapach mamy” oraz wykonali upominki dla swoich mam. Powstały przepiękne, trójwymiarowe obrazy, które można podziwiać na zdjęciach. Wszystkie obdarowane Mamy na pewno będą zachwycone!

    Zaprszamy do galerii

  • Chopin_copy"Śladami Fryderyka Chopina"-reflekcje zwycieczki
    1 marca 2010 roku Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim współorganizowała konkurs "Chopin - rodowe zagadki". Pani dyrektor biblioteki obiecała wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom, że opracuje i sfinansuje wycieczkę "Śladami Fryderyka Chopina". Obietnica została spełniona. Wyjazd zaplanowano na dzień 6 maja 2010 roku.
  • "Części ciała" - czyli z czego jest zbudowany każdy człowiek

    W dniu 18 maja bibliotekę odwiedziły "Pszczółki" z Przedszkola Kraina Bajek w Brześciu Kujawskim. Dzieci wzięły udział w niezwykle poważnych zajęciach dotyczących części ciała człowieka. Wykorzystując schematyczny rysunek nazywały poszczególne elementy, z których każdy jest zbudowany a także wyjaśniały do czego dana część służy. Wspólnie doszły do wniosku, że ciało trzeba ćwiczyć i o nie dbać. Należy się zdrowo odżywiać, gimnastykować oraz wypoczywać. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania Grzegorza Kasdepke o "Uszach na sprzedaż". Po wielkim wysiłku każdemu należał się regeneracyjny posiłek, czyli pyszny cukierek na drogę, bo w przedszkolu czekał zdrowy obiadek!

    Zapraszamy do galerii

  • Coś Ci powiem w sekrecie... Jesteś NAJLEPSZĄ MAMĄ na świecie! 

    Dzień Matki był głównym tematem czwartkowych zajęć dla dzieci. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania Małgorzaty Wilk „Czego nie lubi mama” oraz wiersza pochodzącego ze zbioru „Mój tata ma brata czyli Rymowanki o rodzinie” Grzegorza Strzebońskiego. Następnie dzieci wykonały przestrzenne laurki, które następnego dnia miały wręczyć swoim mamom.

    Zapraszamy do galerii

  • "Z rodziną za pan brat" - zajęcia dla dzieci

    W dniu 16 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny. Z tej okazji w bibliotece zorganizowano zajęcia dla dzieci pod nazwą "Z rodziną za pan brat". Uczestnicy spotkania wysłuchali fr. książki Renaty Piątkowskiej "Opowiadania dla przedszkolaków - Portret taty", dowiedzieli się, czym jest drzewo genealogiczne oraz narysowali swoją rodzinę. Prace zostały ozdobione ramką wykonaną z przeróżnych materiałów. Można tylko pozazdrościć małym artystom pomysłowości!
    Kolejne zajęcia dla dzieci odbędą się tradycyjnie w czwartek (19.05) o godz. 16. Zapraszamy!

    Zapraszamy do galerii

  • RAKIETĄ W KOSMOS - zajęcia dla dzieci

    Czwartkowe zajęcia dla dzieci z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?” całkowicie poświęcone były Kosmosowi. Stało się tak, ponieważ w niedzielę (21 maja) przypada Światowy Dzień Kosmosu. Przygotowana została na tę okazję specjalna wystawa książek oraz gazetka ilustrująca Układ Słoneczny. Zanim dzieci przystąpiły do prac plastycznych, wysłuchały fragmentu książki „Nieustraszona babcia Adela i kosmiczna przygoda” Agnieszki Stelmaszyk oraz wzięły udział w rozmowie poświęconej niebieskim przestworzom. Następnie wykonały z papieru, sznurka i rurki do picia latające rakiety. Przepis jak ją zrobić można znaleźć klikając link. https://www.youtube.com/watch?v=l2OVaVMI7Hw

    Zapraszamy do galerii

  • ROZWAŻNA CZY ROMANTYCZNA?? - spotkanie z Anną Karpińską

    Rozważna czy romantyczna? - o tym jaka jest mogły przekonać się Panie, które przyszły na spotkanie autorskie z pisarką ANNĄ KARPIŃSKĄ. Przyjechała do nas z Torunia. Jest autorką niezwykle ciekawych, wciągających, do końca trzymających w napięciu sześciu powieści obyczajowych i jednej kryminalnej. W naszej bibliotece książki te cieszą się niesłabnącą popularnością. Najlepszym tego świadectwem są przybyłe czytelniczki, które podczas tego wyjątkowego popołudnia zadawały bardzo wiele pytań. Chciały wiedzieć dosłownie wszystko! Skąd pisarka bierze pomysły, czy opisuje rzeczywistość najbliższych, dlaczego w ogóle zaczęła pisać... no i kiedy ukaże się kolejna powieść! (Już wiemy - w lipcu :) ) Pani Ania Karpińska z humorem odpowiadała zaspokajając ciekawość przybyłych. Spotkanie zakończyło się bardzo tradycyjnie - fotografiami na pamiątkę i składaniem autografów w książkach z indywidualnymi dedykacjami dla czytelniczek.
    Dziękujemy Pani Ani Karpińskiej i naszym Czytelniczkom, że uczestnicząc w spotkaniu wspólnie z nami uświetniły obchody Tygodnia Bibliotek.

    Zapraszamy do galerii

  • "Polała się krew w bibliotece"

    W dniu 14 maja brzeska książnica zorganizowała akcję „Poleje się krew w bibliotece”. W związku z tym na Placu Łokietka pojawił się czerwony ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i prowadził zbiórkę krwi. W tym samym czasie w bibliotece można było obejrzeć specjalną wystawę książek pt. „Pełnokrwista literatura” a także skosztować słodkich wypieków przygotowanych przez bibliotekarki oraz napić się kawy i herbaty. Akcja wzbudziła ogromne zainteresowanie! Chętnych, by oddać krew było tak wielu, że kolejka do ambulansu nie malała przez cały dzień. Zgłosiło się 37 osób z czego krew pobrano od 30. Ten wynik był ogromnym zaskoczeniem zarówno dla ekipy ambulansu jak i dla bibliotekarek, które zorganizowały całą akcję.

    Serdecznie wszystkim dziękujemy za udział we wszystkich  wydarzeniach organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek.

    Zapraszamy do galerii

  • ARTYSTYCZNY PIĄTEK

    W dniu 12 maja odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Artystyczny Piątek”. Tym razem wyjątkowo spotkanie podzielone było na dwie części: od rana Panie techniką mix media ozdabiały pudełko, po południu wykorzystując zasady decoupagu dekorowały butelki. Warsztaty odbyły się dzięki współpracy z Pracownią Rękodzieła Ludowego „Aniołowo”. Efekty działań uczestniczek można podziwiać na zdjęciach.

    Zapraszamy do galerii - butelka

    Zapraszamy do galerii - pudełko

  • "A pamiętacie...czar PRL-u?" - spotkanie wspomnieniowe

    We wtorek 10 maja odbyło się w bibliotece spotkanie pn. "A pamiętacie... czar PRL-u?" Symbolicznym biletem wstępu miały być przedmioty z danego okresu przyniesione przez uczestników. Powstała z nich wystawa, która podobnie jak wyświetlona prezentacja wzbudziła salwy śmiechu oraz uruchomiła lawinę wspomnień. Co chwilę było słychać: A pamiętacie??... i snuła się kolejna opowieść. Były też dowcipy i zagadki o PRL-u. Wszystkim uczestnikom nie brakowało dobrego humoru i wydarzeń odnalezionych w czeluściach pamięci do tego stopnia, że postanowiono zorganizować następne spotkanie. O jego terminie poinformujemy!

    Zapraszamy do galerii

  • Dla Ciebie Mamo! - zajęcia kreatywne dla dzieci

    W czwartek (21 maja) odbyły się w naszej bibliotece kreatywne zajęcia pod hasłem: „Dla Ciebie mamo”. Spotkanie poświęcone było mamom, z okazji zbliżającego się ich święta (26 maja – Dzień Matki). Dzieci wysłuchały zabawnego wiersza Małgorzaty Wilk pod tytułem „Czego nie lubi mama” i wypowiadały się na temat swoich mam - za co najbardziej je kochają i jak lubią spędzać z nimi czas. Głównym punktem zajęć było wykonanie laurek metodą quillingu i scrapbookingu. Dzieci pracowały bardzo starannie zwijając kolorowe paseczki papieru i tworząc z nich kwiatowe kompozycje, motyle i serduszka. Powstały piękne kartki z życzeniami, które dzieci podarują swoim mamom w dniu ich święta. Prace dzieci można podziwiać na zamieszczonych zdjęciach.

    Zapraszamy do galerii!

  • "Polała się krew w bibliotece"

    W dniu 8 maja rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Brzeska książnica zainaugurowała go akcją „Poleje się krew w bibliotece”. W związku z tym na Placu Łokietka pojawił się czerwony ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i prowadził zbiórkę krwi na rzecz Tomasza Michałowskiego. W tym samym czasie w bibliotece można było obejrzeć specjalną wystawę książek „Krew i słodycz” a także skosztować słodkich wypieków przygotowanych przez bibliotekarki oraz napić się kawy i herbaty. Akcja wzbudziła ogromne zainteresowanie! Chętnych, by oddać krew było tak wielu, że kolejka do ambulansu nie malała przez cały dzień. Zgłosiło się 66 osób z czego krew pobrano od 47. Ten wynik był ogromnym zaskoczeniem zarówno dla ekipy ambulansu jak i dla bibliotekarek, które zorganizowały całą akcję.

    Serdecznie wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy na inne wydarzenia organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek.

    Zapraszamy do galerii

     

  • JESTEM ZAWSZE BEZPIECZNY!

    W dniu 11 maja 2017 roku w ramach cyklu spotkań „Co się wyrabia w bibliotece?” odwiedzili specjalni goście: policjant sierżant Aleksander Pradun i Pani Lidia Popielarska, która w Policji jest pracownikiem cywilnym. Pan policjant opowiedział dzieciom na czym polega jego praca, oraz czym dokładnie się zajmuje. Następnie odbyła się pogadanka na temat zagrożeń mogących wynikać z kontaktów ze zwierzętami oraz ogólnie pojętego bezpieczeństwa. Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. W pogadance zwrócili szczególną uwagę na zagrożenia wiążące się z korzystaniem z Internetu i komputera. Wszyscy otrzymali od policjantów kolorowanki, książeczki edukacyjne oraz kolorowe odblaski. Dużym zainteresowaniem  dzieci cieszyła się prezentacja radiowozu oraz wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Uczestnicy spotkania będą długo pamiętać tę nietypową wizytę. Serdecznie dziękujemy gościom.

    Zapraszamy do galerii

  • WYBIERAM BIBLIOTEKĘ czyli relacja z obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

    Zakończył się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku w brzeskiej książnicy na czytelników czekało wiele atrakcji. Zapraszamy do zapoznania się z ich przebiegiem oraz do obejrzenia relacji zdjęciowej.

    Dzień 1


    W dniu 11 maja na zajęcia do biblioteki przyszła z Przedszkola Kraina Bajek grupa 4-latków czyli "Krasnoludki". Na maluchy czekało wiele atrakcji i zabaw. Po minach dzieci można sądzić, że im się u nas podobało. Zresztą oceńcie sami!

    Galeria zdjęć

    W dniu 11 maja o godz. 16, dla wszystkich chętnych dzieci, odbyły się w bibliotece zajęcia otwarte pn. "Biblioteka zada ćwieka". Był to turniej wiedzy wszelakiej, ponieważ pytania, z którymi zmagały się uczestniczki pochodziły z różnych dziedzin i były zróżnicowane pod względem trudności. Duże zainteresowanie (oraz salwy śmiechu) wzbudziły przeprowadzane doświadczenia fizyczne. Dziewczynki zauważyły, że można połączyć naukę z zabawą i o to nam chodziło!

    Galeria zdjęć

    Dzień 2


    12 maja bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolna Jagódki. Zostały one czarami przeniesione na Wyspę Piratów, gdyż był to motyw przewodni zajęć. Dzieci wysłuchały fragmentu książki "Kacper i piraci", wzięły udział w zabawie ze skrzynią skarbów oraz metodą origami wykonały statek korsarza, który ozdobiły kredkami. Po odczarowaniu wróciły do swojego przedszkola na obiad

    Galeria zdjęć

    Gry nie tylko odprężają i dają wiele radości, ale uczą logicznego myślenia, planowania strategicznego i podejścia ekonomicznego. W przeciwieństwie do gier komputerowych sprzyjają integracji, pozwalają na żywą interakcję ze współgraczami, stając się przede wszystkim zjawiskiem towarzyskim. Zajęcia o takiej tematyce biblioteka zaproponowała uczestnikom we wtorkowe popołudnie (12 maja). Było logiczne myślenie (Karty pamięciowe), rywalizacja (Chińczyk), koncentracja ale przede wszystkim dużo śmiechu i dobrej zabawy (Węże). Aż nie chciało się wracać do domu.

    Galeria zdjęć

    Dzień 3

    W środę (13 maja) gościła bibliotece grupa młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Brześciu Kujawskim. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastyczno-technicznych, w czasie których wykonywali kartki okolicznościowe techniką origami i quillingu. Tulipany oraz quillingowe motyle, kwiaty i serca pięknie ozdobiły przygotowane karty. Młodzież udekorowała je także ozdobnym papierem oraz elementami wyciętymi za pomocą dziurkaczy (drobnymi kwiatkami, motylkami, gwiazdkami, serduszkami). Wszyscy pracowali w ciszy i skupieniu, z wielkim zaangażowaniem i dokładnością(co widać na załączonych zdjęciach). Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
    Wykonane karty mogą być pięknym i oryginalnym podarunkiem z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

    Galeria zdjęć

    W środę również odbyły się popołudniowe zajęcia czytelniczo-plastyczne pod hasłem: "Wybieram bibliotekę, ponieważ...". Dzieci wysłuchały najpierw zagadkowej opowieści autorstwa Agnieszki Stelmaszyk pt. "Zbawcy książek".
    W nawiązaniu do tematu spotkania wypisały na karteczkach swoje wypowiedzi na temat tego, dlaczego wybierają bibliotekę (ponieważ: można tu wypożyczyć ciekawe książki, odrobić pracę domową, uczestniczyć w ciekawych zajęciach, skorzystać z komputera, pograć w gry...). Karteczki te przykleiły na arkusz papieru i tak powstała wielka mapa myśli.
    Następnie w ruch poszły pędzle i farby. Każdy namalował pracę plastyczną ilustrującą ulubione sposoby spędzania czasu w bibliotece. Tradycyjnie, na koniec zajęć, każdy z uczestników otrzymał od nas słodki upominek.
    Prace dzieci można podziwiać na zamieszczonych zdjęciach.

    Galeria zdjęć

    Dzień 4

    W czwartek (14 maja) odbyły się w bibliotece kreatywne zajęcia, które poprowadziła wraz z córką Anitą, Pani Agnieszka Przybysz. Dzieci, które przyszły na to spotkanie zachwycone były możliwością wykonania bajecznie kolorowych motyli - witrażyków. Cierpliwie i z wielką starannością wypełniały kontury skrzydeł specjalnymi witrażowymi farbami, a następnie suszyły swoje prace. Motylki zawisły na kolorowych tasiemkach. Każde dziecko wyszło z biblioteki z wykonanym przez siebie motylem, słodkim upominkiem oraz uśmiechem od ucha do ucha. Dziękujemy Pani Agnieszce za wspaniałe zajęcia!

    Galeria zdjęć

    Dzień 5

    W piątek odbyły się już niestety ostatnie (ale bardzo smakowite) zajęcia organizowane z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Uczestnicy wysłuchali fr. książki Grzegorza Kasdepke "Słodki rok Kuby i Buby", wzięli udział w turnieju wiedzy o niespotykanych warzywach, owocach i przyprawach oraz jaka część danej rośliny jest jadalna. Najprzyjemniejszym punktem programu było tworzenie babeczki według swoich upodobań smakowych. W oddziale dla dzieci rozlegało się co chwila mlaskanie i westchnienia "minam, mniam". Wszystkie dzieci otrzymały pamiątki - zegarki z logo biblioteki.

    Galeria zdjęć

     

     

     

  • Komediowa uczta z Wandą i Eugeniuszem Rzyskimi

    Środowy wieczór w naszej bibliotece upłynął pod znakiem humorystycznego występu aktorów z Bydgoszczy – Wandy Dolman-Rzyskieji Eugeniusza Rzyskiego. W ramach projektu „Teatr przy Stoliku” małżeństwo wystawiło dwie jednoaktówki Antoniego Czechowa: „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”.

    Małżeństwo Rzyskich to aktorzy z ponad 30-letnim doświadczeniem. Zagrali kilka tysięcy spektakli, w tym komediowych, kabaretowych i muzycznych. Ich dokonania artystyczne były wielokrotnie nagradzane. Pani Wanda jest laureatką pierwszej nagrody Przeglądu Piosenki Artystycznej we Wrocławiu. Pan Eugeniusz zdobył tytuł Aktora Roku 2005 w plebiscycie „Gazety Wyborczej”. Nie tylko gra na scenie, ale również reżyseruje i komponuje muzykę do przedstawień teatralnych. Państwo Rzyscy od 1991 roku bawią dzieci i dorosłych jako kabaret „Trójka”.

    We środę artyści wystawili dwie jednoaktówki Czechowa „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”, czym dali pokaz niezwykłego kunsztu aktorskiego. Zestawienie tych dwóch żartów, jak sam mówił o nich rosyjski klasyk, jest kontrastowe. Łączy je jednak jeden element – scena oświadczyn. Utarczki słowne postaci, wywody na temat kobiecej natury oraz pokazanie absurdalnych ludzkich poczynań w skrajnych sytuacjach stanowią zręb tych dwóch humoresek. Komizm słowny Czechowa wywołał salwy śmiechu publiczności. Pani Wanda swoim zadziornym głosem u męskiej części widowni budziła respekt. Paniom przypadła do gustu niezwykle głęboka i ciepła barwa głosu pana Eugeniusza. Razem stworzyli niezwykle zgrany duet – na scenie, jak i w życiu. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a dyrektor biblioteki Anna Kozicka w imieniu swoim i publiczności wręczyła im kwiaty. Publiczność opuściła mury biblioteki z uśmiechami na twarzy.

    To na pewno nie było ostatnie spotkanie z Wandą i Eugeniuszem Rzyskimi. Już dziś zapraszamy na kolejne spektakle, o których poinformujemy!

    Zapraszamy do galerii

  • Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2017

    Dwanaścioro zasłużonych pracowników książnic w całym regionie odbierze dziś z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego doroczne nagrody zarządu województwa, przyznane z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Kujawsko-pomorskie uroczyste obchody święta dziś (9 maja) w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pruszczu w powiecie świeckim.

    - Biblioteki są narzędziem otwierania świata, przewodnikami w drodze ku otwartemu społeczeństwu. Już nie tylko udostępniają książki i opiekują się księgozbiorami, lecz także zapewniają obywatelom interaktywny kontakt z kulturą, wprowadzają w świat informatyki, a w małych ośrodkach umożliwiają kontakt z administracją i ułatwiają poszukiwanie pracy. To zupełnie nowy, wciąż rozwijający sią obszar zadań i możliwości – podkreśla wicemarszałek Ostrowski. – Niezastąpiony w tym wszystkim pozostaje bibliotekarz, który umie zachęcić do czytania, potrafi rozbudzić potrzebę sięgania po literaturę.

  • "Zakładki sowy" czyli "Co się wyrabia w bibliotece?"

    W dniu 5 maja 2016 roku odbyły się w bibliotece kolejne zajęcia z cyklu "Co się wyrabia w bibliotece". Uczestniczki zajęć, pod kierunkiem Pani Agnieszki Przybysz, wykonały zakładki do książek ozdabiając je metodą tranferu i decoupagu. Efekty jak zwykle można podziwiać na zdjęciach.

    Zapraszamy do galerii

  • DZIEŃ STRAŻAKA czyli "Co się wyrabia w bibliotece?" 

    W Dzień Strażaka – 4 maja 2017 r. do biblioteki w Brześciu Kujawskim został zaproszony w ramach zajęć z cyklu  „Co się wyrabia w bibliotece?” Druh Piotr Skorupa.  Przyjechał On wozem strażackim, by opowiedzieć dzieciom o niebezpiecznej, ale jakże potrzebnej wszystkim służbie strażackiej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że współczesny strażak  nie tylko gasi pożary, ale również pomaga w usuwaniu skutków powodzi, wichur, zanieczyszczeń na rzekach  oraz udziela pomocy uczestnikom wypadków samochodowych. Druh Skorupa przypomniał dzieciom o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia oraz zaprezentował wyposażenie, którym posługuje się na co dzień ratując życie i mienie. Wszystkich bardzo zaskoczył ogrom sprzętu znajdującego się w wozie strażackim oraz jego wielofunkcyjność. Po dokładnym obejrzeniu tego samochodu do zadań specjalnych i pobycie choć przez chwilkę za jego kierownicą dzieci pożegnały druha, który przy dźwiękach syren odjechał do remizy.

    Zapraszamy do galerii

  • UWAGA!

    "WYBIERAM BIBLIOTEKĘ"- pod takim hasłem przebiegać będzie w tym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Będzie on trwał od 8 do 15 maja 2015 roku. Już teraz zapraszamy do biblioteki, gdzie na czytelników (i nie tylko) czeka wiele atrakcji. Więcej szczegółów znajduje się na plakatach.

  • GRAmy w to co mamy

    W oddziale dla Dzieci 14 maja  2012 roku o godz. 16 odbyły się zajęcia dla najmłodszych - GRAmy w to co mamy. Uczestnicy wzięli udział w szeregu konkurencji nie tylko sportowych. Było dużo emocji i śmiechu. Wszyscy otrzymali nagrody za sportową postawę i grę fair play.

    Obejrzyj zdjęcia

  • GRAmy z maluchami - przedszkolaki w Bibliotece

    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim, w ramach IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, otworzyła swoje drzwi dla najmłodszych. Na wycieczkę do biblioteki przyszły pięcio i sześciolatki z Przedszkola „Kraina Bajek” w Brześciu Kujawskim.

  • Nie tylko GRAmy ale i czytamy!

    Propozycja książek o tematyce sportowej przygotowana z okazji obchodów IX OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA BIBLIOTEK, którego hasło przewodnie to:

    BIBLIOTEKA ciągle w grze!

    •        Messi. Historia chłopca, który stał się legendą– L. Caioli
    •        Ronaldo. Obsesja doskonałości– L. Caioli
    •        Żądza piłkarskiego pieniądza– R. Kołtoń
    •        Droga do EURO 2000. Historia mistrzostw Europy– M. Ołdakowski
    •        Pele. Autobiografia– Pele
    •        Magiczy numer 10– A. Riberio, V. Lemos
    •        Mojereguły gry– P. Collina
    •        Pele, Boniek i ja– S. Terlecki
    •        Kaziu Polska ci dziękuje– J. Węgrzyn
    •        Gol!– T. Olszański
    •        Z ławki trenera– K. Górski
    •        Moja przygoda z piłką i gwizdkiem– G. Aleksandrowicz
    •        Polska piłka nożna– J. Hałys
    •        Piłka nożna 1919-1989– S. Grzegorczyk
    •        Miłość czy sport-  R. Makowski
    •        Mecz o wszystko– K. Matejek
    •        Mistrzostwa świata w piłce nożnej– A. Withers
    •        Piłka nożna. Niezbędnik sportowca– A. Smith
    •        Piłka nożna– M. Gorgas
    •        Top Trumps. Gwiazdy światowego futbolu– T. Dykes
    •        Zakręcona drużyna piłkarska. Wiktoria Nieustraszona– J. Masannek
    •        Mieszko. Piłkarz nad piłkarze– M. Lorenc
    •        Sfaulowany futbol– M. Coleman
    •        O smoku i piłce nożnej– B. Stefańska
    •        Futbolowa gorączka– T. Drewnowski
  • Pszczółki w Bibliotece

    W dniu 21 maja 2014 roku do Biblioteki Publicznej „przyleciały” Pszczółki, czyli grupa 5-6-latków z Przedszkola „Kraina Bajek” w Brześciu Kujawskim. Dzieci odwiedziły bibliotekę w związku z majowymi obchodami „Tygodnia Bibliotek”. W trakcie wizyty dowiedziały się, że cały księgozbiór jest podzielony na dwa główne działy – dla dorosłych i dla dzieci i młodzieży. Poznały również zasady korzystania z biblioteki, czyli:

    - co trzeba zrobić, by zostać czytelnikiem;

    - ile książek można wypożyczyć do domu;

    - po jakim czasie należy książki oddać do biblioteki.

    Dzieci wysłuchały fragmentu książki Renaty Piątkowskiej pt. „Nie ma nudnych dni”, gdzie główny bohater szykuje niespodziankę dla mamy z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Następnie przedszkolaki nauczyły się jak wykorzystując technikę origami wykonać serce. Wszyscy postanowili zrobić takie dla swoich mam. Spotkanie zakończył przegląd  książeczek z ulubionymi przez dzieci bohaterami.

    Zapraszamy do galerii

  • IX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

    8-15 maja 2012

    Tydzień Bibliotek to ogólnopolski program, realizowany od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, ogniskuje uwagę szerokiej opinii publicznej wokół problematyki upowszechniania czytelnictwa, roli bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym oraz sprzyja popularyzacji różnorodnych form pracy z czytelnikami. Realizacja programu odbywa się w maju i rozpoczyna się z Dniem Bibliotekarza i Bibliotek - 8 maja.
    Hasło tegorocznej edycji programu nawiązuje do EURO 2012 i brzmi: Biblioteka ciągle w grze!
    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zaprasza do uczestnictwa w imprezach organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek.

  • Świętowaliśmy III BRZESKIE DNI KSIĄŻKI

    Brzeskie Dni Książki „Książka i Róża” to święto, które wraz z czytelnikami obchodziłyśmy w tym roku już po raz trzeci. 23 kwietnia, czyli w Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich,szczególnie  gorąco zapraszamy do odwiedzania biblioteki i jej filii. Chodzi jak zawsze o promocję czytelnictwa. W ten dzień, we wszystkich placówkach zorganizowałyśmy różne imprezy towarzyszące, związane z upowszechnianiem książki i czytelnictwa.

  • Z okazji zbliżającego się

    Dnia Matki

    Biblioteka Publiczna

    zaprasza na wystawę książek

    "MAMY... - mamy o Was książki"

    Z okazji nadchodzącego Dnia Matki składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim Mamom!
    Drogie Mamy: życzymy Wam dużo cierpliwości i wyrozumiałości, dumy i radości ze swoich pociech
    (niezależnie od ich wieku) a także ogromu miłości każdego dnia.

  • Czy Antoninów to Brześć Kujawski?

    Mija 50 lat od chwili, gdy Zbigniew Nienacki napisał pierwszy tom przygód o Panu Samochodziku zatytułowany  „Wyspa złoczyńców”. Rocznica ta przyczyniła się do  wizyty niecodziennych gości. 1 maja Brześć Kujawski odwiedzili Miłośnicy Samochodzikowej Przygody zgromadzeni na forum „Z przygodą na ty” (www.pansamochodzik.cba.pl). Przyjechali w poszukiwaniu dowodów na to, że książkowy Antoninów to rzeczywiście nasze miasto. Podczas spotkania, które odbyło się w Urzędzie Miejskim, potwierdziło się kilka faktów za tym przemawiających. Wystarczy sięgnąć do biografii Zbigniewa Nienackiego. Latem 1962 roku gościł on w obozie antropologów prowadzących badania archeologiczne na terenie naszej gminy. Często odwiedzał nasze miasteczko robiąc zakupy bądź zwiedzając okolicę. Na stronach „Wyspy Złoczyńców” opisuje Antoninów w następujący sposób:

    "Miasteczko Antoninów posiada około 3000 mieszkańców i cztery ulice krzyżujące się ze sobą. W środku miasteczka znajduje się prostokątny rynek wybrukowany „kocimi łbami", przy rynku mieści się najokazalszy gmach, dwupiętrowy dom, w którym urzęduje Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Po drugiej stronie stoi kościół zbudowany z czerwonej cegły. […] O pół kilometra za miastem przechodzi tor wąskotorowej kolejki, po którym w okresie jesiennym kursują wagony z  burakami, dowożonymi do niedalekiej cukrowni”.