Twój IP: 35.172.193.238
"Ciumkowe historie" i nie tylko
Literatura na Kółkach to projekt Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, realizowany od 2007 roku. Zawsze w maju toruńska biblioteka zaprasza na cykl spotkań autorskich z czołowymi przedstwicielami literatury dla dzieci i młodzieży. W 2009 roku najmłodsi wielbiciele literatury z województwa kujawsko-pomorskiego będą mieli okazję spotkać się z: Wandą Chotomską, Agnieszką Frączek, Elizą Piotrowską, Ewą Chotomską, Dorotą Suwalską, Edwardem Lutczynem, Grzegorzem Kasdepke i Pawłem Beręsewiczem.
Do Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim, w ramach tej akcji, przyjechał Paweł Beręsewicz. 13 maja 2009 r.  spotkał się z czytelnikami w  Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1.
Paweł Beręsewicz ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i przez dłuższy czas był nauczycielem w warszawskim liceum. Od kilku lat pisze książki, wydał między innymi wiersze: „Lalki Dorotki”, „Wieści domowe”, słownik angielsko-polskiego i polsko-angielski a także zbiory opowiadań: „Co tam u Ciumków”, „Pan Mamutko i zwierzęta”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Ciumkowe historie w tym jedna smutna”, „Na przykład Małgośka”, „Żeby nóżki chciały iść – opowiastki wzmacniające”, „Czy pisarzom burczy w brzuchu”. Autor wielu doskonałych literackich przekładów: m.in. powieści Edith Nesbit oraz „Przygód Tomka Sawyera”. Jest laureatem m.in. Nagrody "Guliwer w krainie Olbrzymów" za rok 2005 przyznanej za książkę „Co tam u Ciumków?” oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego w 2008 roku za książkę „Ciumkowe historie w tym jedna smutna”.
Autor książek znany jest z dobrego kontaktu z dziećmi. Z radością brały one udział w literackich „pojedynkach rewolwerowców”, które okazały się  świetnym sprawdzianem na spostrzegawczość.  Tłumaczenie zabawnych zdań z języka grześkowego na normalny i odwrotnie było próbką pracy tłumacza i wywołały salwy śmiechu. Pan Paweł przyznał się, że pierwszymi recenzentami i surowymi krytykami jego twórczości są dzieci – Maciek i Dorotka. Pomysły, natomiast, czerpie ze swoich wspomnień, z obserwacji własnej rodziny, ich kolegów, a resztę po prostu wymyśla. Pytań do gościa było bez liku – na niektóre odpowiadał nawet wierszem! Poznaliśmy także prywatnego Pawła Beręsewicza. Wiemy, że jego ulubiony sport to piłka nożna, bardzo lubi wycieczki rowerowe, a jego ulubiona książka z dzieciństwa to seria o detektywie amatorze Panu Samochodziku.
Po spotkaniu ustawiła się do autora ogromna kolejka. Paweł Beręsewicz wpisywał dzieciom dedykacje.
Ciekawe i żywiołowe spotkanie na pewno zachęci młodych czytelników do sięgnięcia po jego książki pełne humoru, zabawnych sytuacji i wartkiej akcji.