Wyróżnione przez zarząd województwa osoby, zasłużone dla czytelnictwa i rozwoju bibliotek, to pracownicy dwóch tego typu wojewódzkich placówek samorządowych – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy – oraz wyróżniający się bibliotekarze z mniejszych ośrodków.
Podczas tej samej ceremonii nadaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzyma emerytowana bibliotekarka z Czernikowa w powiecie toruńskim Marianna Podgórska, a przyznany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich tytuł Kujawsko-Pomorski Bibliotekarz Roku 2016 Paweł Redlarski z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi.
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego utrzymuje cztery biblioteki – dwie biblioteki publiczne i dwie biblioteki pedagogiczne. Jeśli chodzi o nakłady na utrzymanie wojewódzkich bibliotek publicznych lokujemy się na drugim miejscu w kraju - funkcjonowanie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy i toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej kosztuje nas 15 milionów złotych rocznie. Jako jedyny samorząd wojewódzki w kraju posiadamy dwie tego rodzaju placówki, obie funkcjonują w dobrych, europejskich warunkach. Łącznie zatrudniają blisko 300 osób i obsługują rocznie ponad 70 tysięcy czytelników.
Nasze biblioteki pedagogiczne – w Bydgoszczy i Toruniu - służą przede wszystkim środowisku nauczycielskiemu. Dysponują ponad 250 tysiącami pozycji książkowych, a także książkami w wersji audio i video oraz czasopismami i dokumentami elektronicznymi. Ich ubiegłoroczny łączny budżet wyniósł blisko 7 milionów złotych.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego