Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

32258930
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
32743
135173
401927
32258930

Twój IP: 3.238.235.248

Historia Biblioteki Publicznej
w Brześciu Kujawskim

 

Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim rozpoczęła swoją działalność 1 grudnia 1948 roku. Drogę prawną do jej narodzin otworzył "Dekret o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi" z dnia 17 kwietnia 1946 roku. Pierwszą siedzibą było pomieszczenie w budynku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Tworzeniem i organizowaniem tej instytucji zajmowała się pracownica Prezydium - referentka aprowizacji i spraw handlu - Pani Jadwiga Radwańska. Od 1 stycznia 1949 roku została mianowana kierowniczką biblioteki miejskiej. W 1970 roku stanowisko kierownika biblioteki powierzono Pani Danucie Szymańskiej. Funkcję tę pełniła przez 32 lata.

W styczniu 1973 roku Biblioteka została przeniesiona do większego pomieszczenia. Z poprzedniego lokalu zbiory przeprowadzono do części domu komunalnego przy Pl. W. Wasielewskiej 9 (obecnie Pl. Wł. Łokietka). Powierzchnia nowego lokalu wynosiła 80 m2. Po 19 latach nadarzyła się okazja, gdy Urząd Miejski dysponował odpowiednim lokalem i biblioteka została ponownie przeniesiona. Otrzymała ona pomieszczenie w wyremontowanym budynku, w którym jeszcze w 1986 roku była Szkoła Podstawowa nr 1 a wcześniej w XIX wieku więzienie pruskie. W dniach od 11 września do 15 października 1992 roku trwało pakowanie, przewożenie, ustawianie regałów i układanie książek w nowej siedzibie. W listopadzie tegoż roku nastąpiło uroczyste otwarcie Biblioteki Publicznej i sąsiadujących z nią Koła Gospodyń Wiejskich oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Brześciu Kujawskim. Po przeniesieniu biblioteki do nowego lokalu, ze względu na umieszczenie księgozbioru dla dzieci w osobnym pomieszczeniu, został utworzony Oddział dla Dzieci. W 1994 roku BCK zmienił siedzibę. Pomieszczenie, które do tej pory zajmował w 2001 roku zostało wyremontowane i przyłączone do biblioteki.

Rok 1990 przyniósł istotną zmianę - brzeska książnica została przejęta przez samorząd lokalny. 7 listopada 2003 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej w Brześciu Kujawskim Biblioteka Publiczna otrzymała status samorządowej instytucji kultury.

Rok 2002 był rokiem przynoszącym wiele zmian w funkcjonowaniu biblioteki. Po 32 latach kierowania biblioteką na zasłużoną emeryturę odeszła Pani Danuta Szymańska. Obowiązki dyrektora od tej chwili będzie pełnić Pani Renata Anna Kozicka.

29 lipca tegoż roku zakupiono pierwszy komputer. 10 września uroczyście otwarto filię Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej działającej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. W roku 2003 nastąpił dalszy ciąg komputeryzacji. 25 listopada do biblioteki zostaje zakupiony kolejny zestaw komputerowy i program "Libra 2000". Od tego dnia rozpoczęto wprowadzanie opisów katalogowych do bazy danych Biblioteki. Koniec roku przyniósł jeszcze jedną dobrą wiadomość w kwestii komputeryzacji. W województwie kujawsko - pomorskim rozpoczęto uruchamianie programu "IKONKA", czyli tworzenie w instytucjach kultury czytelni internetowych. Zestawy komputerowe przekazane przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji dotarły do brzeskiej książnicy 25.03.2004 roku. Czytelnia internetowa rozpoczęła swą działalność w kwietniu. Wcześniej trzeba było ją odpowiednio umeblować i podłączyć Internet. Lokalizacja okazała się trafiona. Mieszkańcy gminy do chwili obecnej chętnie korzystają z komputerów, Internetu, drukarki oraz skanera.
Na terenie gminy, wraz z Biblioteką w Brześciu Kujawskim, powstały trzy filie:
- w Kąkowej Woli w 1949 roku,
- w Wieńcu w 1949 roku,
- w Pikutkowie w 1959 roku.

Gdy filia w Pikutkowie została zamknięta księgozbiór trafił do Guźlina, a następnie do Brzezia. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu filii, mieszkańcy całej gminy mają dogodny dostęp do książek. Jest to szczególnie ważne dla dzieci i osób starszych. Wiosną 2005 roku filia w Wieńcu otrzymała lokal w nowo wybudowanym budynku w centrum wsi. Uroczyste otwarcie nastąpiło w czerwcu w obecności lokalnych władz i zaproszonych gości. W ciągu ostatnich 10 lat filie w Brzeziu i Kąkowej Woli również zmieniły lokale na większe i bardziej dogodne dla czytelników.

W listopadzie 2013 roku Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zmieniła lokalizację i obecnie mieści się w dwupoziomowym segmencie przy ul. Krakowskiej 14 B.   Przez ponad rok  zajmowała jedno pomieszczenie usytuowane na parterze, pozbawione barier architektonicznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób niepełnosprawnych, seniorów czy rodziców z małymi dziećmi. Biblioteka Publiczna dysponując większym lokalem  aktywniej włączyła się w życie kulturalne i społeczne miasta organizując np. spotkania dla seniorów, wieczory poetyckie, spotkania autorskie, kursy obsługi komputerów. Sytuacja jeszcze uległa poprawie, gdy zostało wyremontowane i udostępnione czytelnikom piętro. Nastąpiło to 2 stycznia 2015 r., po trwającej kilka miesięcy adaptacji. Znajdują się tam: przestronny Oddział dla dzieci i młodzieży, czytelnia oraz pomieszczenie biurowe i magazyn.W celu uzyskania funduszy na adaptację tego pomieszczenia Biblioteka złożyła wniosek do Lokalnej Grupy Działania Dorzecza Zgłowiączki, który został rozpatrzony pozytywnie. Z pozyskanych pieniędzy placówka przeprowadziła remont, zakupiła umeblowanie i sprzęt komputerowy.

Biblioteka Publiczna i jej Filie w okresie minionych 60 lat podlegały wielu transformacjom i przekształceniom. Instytucja ta zawsze jednak była miejscem, w którym można otrzymać interesujące książki, czasopisma oraz uzyskać poradę bibliotekarską. Odegrała i nadal pełni istotną rolę w całokształcie przemian społeczno - kulturalnych w gminie Brześć Kujawski.

Zapraszamy do galerii

 

Wydarzenia

Kwiecień 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby