Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

33197986
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
6410
75818
674747
33197986

Twój IP: 34.236.191.0

Apetyt na sztukę

Kreatywność, twórczość i oczywiście zabawa! Oto propozycja dla tych, którzy tak jak uczestnicy realizowanego w bibliotece projektu „Apetyt na Sztukę”, uwielbiają łączyć przyjemne z pożytecznym. Wykorzystując wyobraźnię i wskazówki instruktora wykonali oni przepiękne, szklane lampiony, które w oryginalny sposób ozdobią każde wnętrze i nadadzą mu przytulności.

Zapraszamy do galerii

Jesienna kuchnia wabi nas smakiem i zapachem dojrzałych owoców, warzyw i grzybów. Grzechem byłoby nieskorzystanie z takiej okazji. Szykujmy więc na potrawy z jabłek, kapusty, śliwek, buraków i grzybów. Podczas trzecich już zajęć kulinarnych uczestnicy przygotowali przepyszny, sycący, pełen warzyw barszcz ukraiński oraz faszerowaną mięsem i grzybami kapustę. Wymienili się doświadczeniami i przepisami na jesienne przetwory i marynaty. Spotkanie zakończyło się słodkim deserem, czyli lodami z konfiturą i owocami.

Zapraszamy do galerii

Dlaczego warto korzystać z wyszukiwarki Google lub zaglądać na www.youtube.com? Ponieważ można tam znaleźć wiadomości lub filmiki instruktażowe z każdej dziedziny życia. Uczestnicy warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Apetyt na Sztukę”, które odbywają się w naszej bibliotece poszukiwali zagadnień zgodnych z ich zainteresowaniami. Wiele informacji zapisywali sobie później w programie Word, następnie zgrywali na pendrivy i drukowali. Okazało się, że jest to bardzo prosty i szybki sposób na zdobycie wiadomości i umiejętności.

Zapraszamy do galerii

Praca ze szkłem nie tylko nie jest łatwa, ale niesie ze sobą spore ryzyko skaleczeń. Jednak satysfakcja z osiągniętego efektu jest ogromna. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów artystycznych zorganizowanych w ramach realizowanego w bibliotece projektu „Apetyt na Sztukę”. Zajęcia rozpoczęły się od wykładu teoretycznego na temat rodzajów szkła, technik cięcia oraz sposobów łączenia poszczególnych kawałków ze sobą. Wykorzystano do tego technikę fusingu. Jest to technologia obróbki cieplnej szkła, która polega na łączeniu pod wpływem odpowiedniej temperatury elementów szklanych o różnych kształtach, kolorach, gatunkach w odpowiednie formy przestrzenne. Na zajęciach wykonano elementy lampionu oraz szklaną biżuterię. Wszystko zostało wytopione w specjalnie do tego służącym piecu.

Zapraszamy do galerii

Sowa techniką makramy

Najbardziej zadziwiające jest to, iż do wykonania makramy wystarczy znajomość 2-3 splotów. Dzięki odpowiedniemu połączeniu splotów możemy otrzymać trwały i piękny wyrób! Makrama daje nieograniczone możliwości. Dzięki tej technice można za pomocą jedynie sznurka i rąk stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Proces twórczy na początku może wydawać się trudny, jednakże dość łatwo opanować tę technikę. Należy pamiętać o precyzji, dokładnie zaciągać wiązania, i cierpliwie dążyć do zamierzonego efektu.

Zapraszamy do galerii

Projekt „Apetyt na Sztukę” dobiegł końca. Finałowym spotkaniem były zajęcia kulinarne, podczas których przygotowano uroczysty obiad. Do wspólnego biesiadowania zaproszono władze Brześcia Kujawskiego oraz wszystkich instruktorów. Był to czas wspominania, dzielenia się refleksjami, uwagami na temat projektu ale również do pochwalenia się wykonanymi podczas zajęć przedmiotami. Wszystkie zaprezentowane prace znalazły się na specjalnej wystawie. Swą bogatą kolorystyką i różnorodnością przyciągały spojrzenia gości i niezmiennie cieszyły oczy rękodzielników. Wszyscy uczestnicy z łezką w oku żałowali, że to już koniec projektu.

Zapraszamy do galerii

Dzięki zajęciom kulinarnym prowadzonym w ramach projektu „Apetyt na Sztukę” uczestnicy nie tylko świetnie spędzają razem czas, ale także przy okazji poznają przepisy na nowe, niekosztowne i jednocześnie pyszne dania! Podczas ostatniego spotkania nauczyli się między innymi przyrządzać:  zupę neapolitańską, ryby w papilotach, dwa rodzaje sałatek oraz przepyszne ciasteczka francuskie z jabłkiem i słonym karmelem. Wspólne gotowanie i spożywanie posiłków sprzyja integracji!

Zapraszamy do galerii

Prezentacja multimedialna – pierwsze kroki

W ramach projektu „Apetyt na Sztukę” odbyły się drugie zajęcia komputerowe. Podczas spotkania uczestnicy warsztatów poznali ciekawy sposób na przedstawienie swoich zainteresowań, wspomnień z wakacji lub historii rodziny czyli program komputerowy do tworzenia prezentacji. Prezentacja składa się ze slajdów, które są odpowiednikiem strony w edytorze tekstu lub kartki z bloku rysunkowego. Na slajdzie, tak jak na kartce, można umieszczać tekst, ilustracje, wykresy. Po uruchomieniu pokazu prezentacji, slajdy pojawiają się kolejno na ekranie. 

Zapraszamy do galerii

Zimna porcelana lub masa porcelanowa to niezwykle efektowna i prosta w wykonaniu masa plastyczna do tworzenia rozmaitych dekoracji. Nie trzeba jej wypiekać jak masy solnej, a barwą, delikatnością i przenikalnością światła przypomina prawdziwą porcelanę. Łatwo ją barwić oraz formować. Wykorzystali ją do tworzenia drobnych elementów dekoracyjnych uczestnicy warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Apetyt na Sztukę”. Zakres przewidzianych prac zaplanowano aż na dwa dni. Pierwszego dnia powstały elementy, którymi następnego dnia zostało ozdobione okrągłe pudełko na drobiazgi. W trakcie warsztatów wykorzystano między innymi lubianą przez wszystkich technikę decoupage.

Zapraszamy do galerii

W jaki sposób komputer z dostępem do Internetu lub smartfon pomaga w codziennym życiu? W dobie pandemii okazało się, że na bardzo wiele sposobów. Dzisiejsza rzeczywistość zmusiła nas do kontaktów drogą mailową. Korzystamy z e-wizyty u lekarza, wykupujemy e-recepty, wykonujemy przelewy bankowe. Uczestnicy zajęć komputerowych przeprowadzanych w ramach projektu „Apetyt na Sztukę” z zadowoleniem odkryli, że tego typu czynności wykonują bez większego problemu. Ogromny wpływ na ten stan miały wcześniejsze warsztaty, podczas których zgłębiali tajniki Internetu i jego możliwości. Były to bardzo pożyteczne i wyjątkowo „na czasie” spotkania!

Zapraszamy do galerii

„To nie aparat robi zdjęcia, tylko człowiek”. Pod takim tytułem odbyły się dwudniowe warsztaty zorganizowane w ramach projektu „Apetyt na Sztukę”. Podczas zajęć uczestnicy poznali zasady dobrego fotografowania. Instruktor prowadząca spotkania pokazała na co zwrócić uwagę podczas robienia zdjęć, z jakimi problemami zmagają się osoby rozpoczynające swoją przygodę z fotografią. Okazało się, że uczestnicy zajęć korzystają z aparatów w swoich smartfonach niezwykle rzadko, ponieważ nie do końca wiedzą jak. Teraz zadeklarowali używać ich znacznie częściej.

Zapraszamy do galerii

...bo jeść każdy lubi!

Warsztaty kulinarne od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Fajnie jest razem coś ugotować, wymienić się doświadczeniami, przepisami. Jest to szczególnie ważne w przypadku "kuchni dla oszczędnych". Przygotowując potrawy na każdą kieszeń jest czas na rozmowy, porady... Podobnie jak podczas wspólnego posiłku. Takie spotkania sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości a nawet przyjaźni. 

Zapraszamy do galerii

Przedmiotem ostatnich zajęć rękodzielniczych były przepiękne, ręcznie malowane talerze!!! Zostały one ozdobione w stylu japońskim. Po przyklejeniu papieru ryżowego i nałożeniu kilku warstw różnokolorowych farb zabezpieczono je warstwą wosku i zagruntowano specjalnym impregnatem. Następnie talerze pozostawiono do wyschnięcia. Ich stylowy kształt i piękne zdobienie, sprawią że każdy stół nabierze elegancji. Te piękne, ciekawie zdobione naczynia z pewnością zachwycą zarówno domowników jak i gości, którzy poczują się, jak w ekskluzywnej, stylowej restauracji. To może być również świetny pomysł na prezent dla miłośników nietuzinkowych przedmiotów oraz rękodzieła. Warsztaty przeprowadzono w ramach realizowanego w bibliotece projektu „Apetyt na Sztukę”

Zapraszamy do galerii

Komputer dla opornych, czyli jak zacząć przygodę?

Początki z komputerem mogą wydawać się trudne zwłaszcza, że technologia poszła już tak daleko, że niewielu potrafi za nią nadążyć. Pamiętajmy jednak, że na naukę zawsze jest pora, i że nigdy nie wiadomo jaka wiedza w danym momencie okaże nam się przydatna. Podczas wprowadzonych w czasie pandemii ograniczeń, takich sytuacji na pewno każdy doświadczył bardzo wiele razy. Seniorzy uczestniczący w projekcie „Apetyt na Sztukę” postanowili nadrobić zaległości i zaprzyjaźnić się z komputerami. Podczas pierwszych zajęć orzekli, że wszystkiego chcą się nauczyć od podstaw i krok po kroku – we własnym tempie – iść do przodu. Nakreślili jakie są ich oczekiwania i zdobycie których umiejętności jest najistotniejsze. Po drobnych korektach zaakceptowali przedstawiony plan szkoleń i ochoczo przystąpili do pierwszych zajęć!

Zapraszamy do galerii

Wiosna zadomowiła się na dobre. Widać ją w ogrodach, na targowisku miejskim oraz w warzywniakach. Odnaleźli ją również uczestnicy zajęć kulinarnych - w kuchni a następnie na talerzach. Wytęsknieni po zimie za świeżymi warzywami i nowalijkami postanowili wykorzystać wiosenne produkty i stworzyć z nich przepyszne potrawy. Powstały zatem: zupa koperkowa, gołąbki z młodej kapusty, knedle z kapustą i marchewką oraz babeczki z owocami. Wszyscy doszli do wspólnego wniosku, że wiosenne dary mają niepowtarzalny smak i trzeba z tego dobrodziejstwa korzystać bez ograniczeń. Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Apetyt na Sztukę".

Zapraszamy do galerii

 

W dzisiejszych czasach robienie zdjęć stało się czynnością bardzo powszechną i ogólnodostępną. By uchwycić coś na fotografii nie potrzebujemy aparatów, wystarczy tylko smartfon. Ma to swoje plusy, ale również i minusy. Do tych drugich można zaliczyć fakt, że często zdjęcia przechowujemy tylko w formie cyfrowej a przecież z sentymentem sięgamy po odbitki wywołane u fotografa. Zdecydowanie wygodniej i przyjemniej ogląda się takie szczególne osobom starszym, które często obawiają się nowoczesnych urządzeń technicznych, lub po prostu nie potrafią ich obsługiwać. Z ogromnym zainteresowanie uczestnicy zajęć zgłębili sposób samodzielnego drukowania zdjęć z telefonu lub pendriva, jakie umożliwia sieć sklepów Rossmann. Uzyskanie odbitek okazało się bardzo proste i nie wymaga konieczności udania się do punktu fotograficznego. Potrzebne zdjęcia można wydrukować sobie w każdej dowolnej chwili.

Zapraszamy do galerii

Maj powszechnie uznawany jest za jeden z piękniejszych miesięcy w roku. Spowodowane to jest ogromnym bogactwem kolorów rozbudzonej po zimie przyrody. Na łąkach pełnych wiosennych kwiatów często można spotkać przepiękne motyle. Za sprawą uczestników warsztatów artystycznych zjawiły się one także w bibliotece. Pod bacznym okiem instruktora zostały wykonane szklane witrażyki w kształcie tych delikatnych owadów. Zadanie nie należało do najłatwiejszych. Najpierw trzeba było dobrać kolorystycznie szkiełka, następnie oszlifować je, okleić specjalną taśmą miedzianą a na koniec polutować wszystkie elementy. Teraz będą one cieszyć oczy rękodzielników i stanowić oryginalną ozdobę ich domów. Niestety to były już ostatnie warsztaty artystyczne organizowane w ramach projektu „Apetyt na Sztukę”. Dziękujemy właścicielowi pracowni witraży Vitrobart za przeprowadzenie zajęć z tak trudnym materiałem plastycznym jakim jest szkło.

Zapraszamy do galerii

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, zostały wznowione zajęcia organizowane w ramach projektu „Apetyt na Sztukę”. Podczas dwudniowego spotkania uczestnicy zmierzyli się z wełną czesankową. Przy pomocy specjalnej igły i styropianowej podstawy tworzyli z kolorowych gałganków trójwymiarowe kompozycje kwiatowe. Po uformowaniu odpowiednich elementów, umieścili je na filcowym podkładzie a następnie usztywnili tekturą. Po kilkugodzinnym dłubaniu efekt końcowy zaskoczył wszystkich rękodzielników. Powstały przepiękne, wielobarwne i oryginalne ozdoby, które z powodzeniem udekorują niejedno wnętrze.

Zapraszamy do galerii

Wydarzenia

Maj 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby