Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

32256990
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
30803
133233
399987
32256990

Twój IP: 3.238.235.248
Książki Grzegorza Kasdepke cieszą się w naszej bibliotece dużym zainteresowaniem już od jakiegoś czasu. A co najmniej od kilku miesięcy jest ono bardzo wzmożone wśród uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. Zaczęło się od pomysłu, by zaprosić pisarza w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Później należało zapoznać się z osobą p. Grzegorza oraz z książkami, które napisał. Nieocenioną pomoc okazały w tym momencie panie Elżbieta Izydorkiewicz, Małgorzata Domagalska oraz wychowawczynie klas trzecich. Przez ponad dwa miesiące dwoiły się i troiły, by jak najwięcej dzieci poznało twórczość zaproszonego bajkopisarza. A trzeba przyznać, że książki Grzegorza Kasdepke to prawdziwe rarytasy. Bezapelacyjnymi hitami są te nagrodzone Nagrodą Edukacja XXI "Bon czy ton: savoir-vivre dla dzieci" oraz dwuczęściowe "Co to znaczy czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń".

Dużym powodzeniem cieszą się także "Słodki rok Kuby i Buby", "Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu", cykl zabawnych opowiadań o detektywie Pozytywce, "Mity dla dzieci", "Przyjaciele", "Kacperiada", "Dziwne przypadki bajkopisarza", "Z piaskownicy w świat!", "Niesforny alfabet" i najnowsza "Ostrożnie". Wszystkie dotykają codziennych problemów dzieci, wszystkie napisane z niezwykłym poczuciem humoru i ogromną znajomością psychiki dziecka. Pouczają, wskazują poprawne normy zachowań, są wolne od nudnego moralizatorstwa. Jednym słowem niezwykłe. 
Zanim jednak doszło do spotkania z pisarzem, dzieci musiały rozwiązać quiz pt. "Znam bajki i opowiadania Grzegorza Kasdepke". Odbył się on w w piątkowy poranek 18 kwietnia 2008 roku, w szkolnej stołówce. Odświętnie ubrani trzecioklasiści zmierzyli się z wieloma trudnymi pytaniami. W nagrodę każde dziecko otrzymało upominek. Następnie komisja udała się do biblioteki szkolnej, by sprawdzić kto najlepiej poradził sobie z testem. Wyłoniono 14 finalistów. Ogłoszenie wynikówmiało nastąpić w poniedziałek na spotkaniu z pisarzem.
Grzegorz Kasdepke przybył do brzeskiej "jedynki" 21 kwietnia 2008 roku już o godzinie 830. W drzwiach przywitały go dzieci przebrane za detektywów, które z lupą w ręku szukały właściwej drogi do małej sali gimnastycznej. Wszyscy już go tam niecierpliwie wyczekiwali. Autor od razu nawiązał ciepły i serdeczny kontakt ze słuchaczami. Barwnie opowiadał o tym, jak powstają jego książki, razem z uczniami omawiał znaczenie związków frazeologicznych, humorystycznie odpowiadał na wszystkie pytania czytelników. A pytania były najprzeróżniejsze. Padało ich całe mnóstwo. Dzieci chciały wiedzieć nie tylkoto, co związane jest z twórczością autora, ale również pytały o zainteresowania pozazawodowe, preferencje kulinarne, podróże, upodobania, życie rodzinne, miejsce zamieszkania. Gdy wyczerpał się już worek z pytaniami przeszliśmy do następnego punktu spotkania. Było to ogłoszenie wyników quizu "Znam bajki i opowiadania Grzegorza Kasdepke" i rozdanie nagród. Zwycięzcy otrzymali książki p. Grzegorza, które autor wręczał im osobiście. Później nastąpiła bardzo ważna chwila każdego spotkania autorskiego: rozdawanie autografów. Nasi uczniowie na prowadzonym przez wiele dni przed spotkaniem kiermaszu zakupili mnóstwo książek autora. Każdy chciał więc otrzymać osobisty wpis pisarza, opatrzony dedykacją, żarcikiem lub zabawnym rysunkiem. Czas był jednak nieubłagany. Spotkanie choć wyjątkowe, niepowtarzalne dobiegło końca. Na pocieszenie pozostały po nim książki Grzegorza Kasdepke, wspomnienia i zdjęcia.

Wydarzenia

Kwiecień 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby