Twój IP: 3.93.178.221

Czytanie jest SUPER!

Biblioteka Publiczna włączyła się do akcji "CZYTAM SOBIE"

… wygrała!!!

Program społeczny – Akcja „Czytam sobie” ma na celu pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie to świetna zabawa a nie przykry obowiązek, a rodzicom, że na naukę czytania nie jest nigdy za wcześnie, a książki mogą się bezpośrednio przełożyć na sukces zawodowy, jak i prywatny. Biblioteka Publiczna aktywnie włączyła się do akcji za co otrzymała od wydawnictwa Egmont i inicjatorów Akcji "Czytam sobie"  zestaw 21 książeczek dla dzieci dostosowanych do wieku małych odbiorców.

Dzięki zaproszeniu do współpracy znakomitych twórców literatury dziecięcej udało się  Egmontowi stworzyć cykl książek nie tylko wartościowych edukacyjnie, ale także atrakcyjnych pod względem artystycznym, czemu towarzyszą błyskotliwie napisane, wciągające opowiastki. Serię rozpoczyna dziewięć tytułów – po trzy w obrębie kolejnych poziomów czytelniczego zaawansowania dziecka. Dzięki nim zaczyna ono naukę od składania wyrazów z liter, następnie z sylab, by wreszcie – w książeczkach z poziomu „dla zaawansowanych” – płynnie czytać całe zdania. Stosownie do poziomu odbiorców czcionki w tekstach mają różny rozmiar oraz proporcje względem rysunków. Książeczki dla początkujących mają krótsze zdania oraz przewagę ilustracji, z kolei tytuły dla bardziej wyrobionych małych miłośników literatury przypominają już „prawdziwe książki”, z nielicznymi, czarno-białymi obrazkami.

Książki adresowane są do dzieci w wieku 5-7 lat, ale są to granice umowne. Bywa bowiem, że czterolatek lepiej radzi sobie z tekstem niż dziecko o dwa lata starsze . Rodzic lub nauczyciel sam decyduje, który poziom jest odpowiedni dla danego podopiecznego. Dzięki właściwie dobranej lekturze u małego czytelnika udaje się budować poczucie sukcesu i satysfakcji, wskutek czego łatwiej o pewność siebie w późniejszej, znacznie już poważniejszej, edukacji.

Honorowy patronat nad Akcją „Czytam sobie” objęła Biblioteka Narodowa.
Wsparcia udzieliła Pierwsza Dama RP Anna Komorowska,
a wśród patronów znalazły się:
Telewizja Polska
Polska Izba Książki
Komitet Ochrony Praw Dziecka
Fundacja Dziecięca Fantazja

W Akcję „Czytam sobie” włączyło się wiele autorytetów i osób związanych z kulturą jak np.: Andrzej Seweryn, Katarzyna Żak, Alicja Resich-Modlińska, Marcin Kwaśny, Olga Borys, Kamila Szczawińska i Piotr Cyrwus oraz
dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej