Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

36001620
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
6345
123087
65259
36001620

Twój IP: 35.171.164.77
Filtr
  • Babcia z dziadkiem dziś świętują!

    W poniedziałkowe przedpołudnie biblioteka w Brzeziu gościła uczniów klasy O. Tematem lekcji był zbliżający się Dzień Babci i Dziadka. W trakcie zajęć dzieci rozwiązywały zagadki, wysłuchały krótkiego opowiadania oraz uczestniczyły w zabawie pantomimicznej „Co robi moja babcia?”. Na koniec spotkania przedszkolaki wykonały portrety swoich ukochanych babć i dziadków. Powstała z nich wspaniała galeria.

    Zapraszamy do galerii

  • W piątek  bibliotekę odwiedziły przedszkolaki  z Wieńca. Tematem zajęć było zbliżające się święto Babci i Dziadka. Maluchy wysłuchały opowieści o dziadku z książki Doroty Gellner „Wścibscy”. Opowiadały dlaczego i za co kochają dziadków, odpowiadały na zagadki oraz wykonały laurki.

    Zapraszamy do galerii

  • Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim włączyła się do ogólnopolskiej akcji WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNIEJ POMOCY. Przez prawie trzy tygodnie stycznia oraz w finałowy weekend można było nabyć książki na specjalnie zorganizowanym kiermaszu. Przedstawiona oferta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych czytelników, jak i tych bardziej dojrzałych. Odwiedzający kiermasz szukali na nim przede wszystkim powieści kryminalnych oraz książeczek dla najmłodszych. Cały dochód trafiał do puszki WOŚP. Po komisyjnym przeliczeniu pieniędzy okazało się, że Biblioteka zabrała aż 3397 złotych i 94 grosze! Dziękujemy!

    WOŚP 2024-4.jpg

  • W deszczowe popołudnia bardzo często nuda zagląda w okna dziecięcych pokoi. Na szczęście nie zna drogi do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w brzeskiej bibliotece! To, co się działo podczas wczorajszych zajęć przerosło wszelkie wyobrażenia! A zaczęło się tak spokojnie, od przeczytania jednego rozdziału z książki „Dzieci z ulicy Awanturników” Astrid Lindgren. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak bawią się ich rówieśnicy w Szwecji. Następnie rozpoczęło się szukanie sposobów na nudę i wymyślanie przeróżnych zabaw. Czas tak szybko upłynął, że wszyscy byli mocno rozczarowani, gdy okazało się, że już muszą się udać do swoich domów! Do zobaczenia w następny czwartek!

    Zapraszamy do galerii

  • „Zima, zima... a śniegu nie ma” – pod taką nazwą odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia dla dzieci. Rozpoczęły się one od wspomnień. Dzieci opowiadały o tym, jak w latach ubiegłych bawiły się w śnieżnym puchu, jak lepiły bałwanki lub uprawiały sporty zimowe. Niestety, na razie śniegu nie ma, więc trzeba sobie radzić inaczej! Po wysłuchaniu opowiadania o tym, jak Kaśka i Grześ z rodzicami szusowali na nartach, miał miejsce trening „na sucho”, czyli jazda na nartach, łyżwach, a nawet biatlon. Następnie uczestnicy spotkania ulepili papierowego bałwanka, mając tym samym nadzieję na odczarowanie aury. Czekamy na efekty!!!

    Ps. Opowiadanie pochodzi ze zbioru "Ciumkowe historie" Pawła Beręsewicza

    Zapraszamy do galerii

  • „Niech od Bałtyku

    Aż do stóp Tatr

    Babcie i Dziadkowie

    Żyją nam 100 lat!!!!!”

    Nie ma jak u babci… wysłucha, doradzi i poczęstuje pysznym ciastem. A Dziadek? Dziadek ma najwygodniejsze kolana pod słońcem. Już za kilka dni będzie ich święto i wspaniała okazja, by im za wszystko podziękować – przede wszystkim za to, że są. Czwartkowe zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece?” poświecone zostały właśnie naszym kochanym dziadkom. Dzieci opowiedziały za co ich kochają i wysłuchały opowiadania „Przyjaciele dziadka Staszka”. Następnie bardzo starannie wykonały laurki. Zostaną one przekazane pensjonariuszom Domu Seniora „BRONEK”. Mamy nadzieję, że przebywającym tam seniorom niespodzianka bardzo się spodoba!

    Zapraszamy do galerii

  • W miniony czwartek odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia dla dzieci z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?”. Podczas spotkania uczestnicy POSZUKIWALI ZIMY. Zrobili to przy pomocy zimowych książeczek i pracy plastycznej. Na kolorowych kartkach powstały przepiękne, puchate bałwanki. Dzieci wykonały je z waty. Co prawda nigdzie nie ma śniegu, ale rzucanie do celu papierowymi kulami i bitwa na „śnieżki” musiała być! Było przy tym bardzo dużo radości a przecież o to chodzi, żeby dobrze się bawić! Zapraszamy na kolejne zajęcia, które tradycyjnie odbędą się w czwartek o godzinie 16. Do zobaczenia!

    Zapraszamy do galerii

  • „Dzień Szczęściarza”, czyli ostatni dzień „Ferii w Bibliotece”, to było czyste szaleństwo. Uczestniczące w spotkaniu dzieci testowały swoje szczęście grając w przeróżne gry planszowe oraz te, proponowane przez magiczny dywan. Momentami emocje sięgały zenitu. Walka o najlepszy wynik, wypieki na twarzy, głośny doping mieszały się z okrzykami radości i trudem przegranej. Na szczęście okazało się, że każdy znalazł grę, w której był mistrzem! Zaproponowane gry sprawiły, że nikomu nie chciało się opuszczać biblioteki! I chociaż ferie zimowe już się kończą, to jest dobra wiadomość dla wszystkich! Co czwartek, o godz. 16 nadal będą się odbywały literacko-plastyczne zajęcia dla dzieci! Serdecznie zapraszamy!

    Zapraszamy do galerii

  • Kolejny wyjazd do Opera Nova w Bydgoszczy organozowany przez Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim przeszedł już w sferę wspomnień. Tym razem uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać sztukę zatutylowaną "Napój miłosny". To jedno z najbardziej cenionych dzieł Donizettiego, gromadzące od momentu powstania rzesze publiczności. To lekka i dowcipna opowieść o miłości, w której znalazło się miejsce na żarliwe uczucie, pokaźny spadek oraz oczywiście na tytułowy eliksir, na którym można nieźle zarobić. Nemorino na zabój kocha Adinę, a jak łatwo się domyślić – Adina nie bardzo kocha Nemorina, za to z przekory flirtuje z sierżantem Belcore. Na całe szczęście do wioski przyjeżdża doktor Dulcamara, który posiada wyborne wino – o, pardon! – napój miłosny… i zaczyna się szaleńcza komedia omyłek, gdzie pijany od procentów myśli, że jest pijany z miłości, a zakochanie mylone jest z chęcią łatwego wzbogacenia się.Napój miłosny - opera.jpg

  • Za nami III Dzień "Ferii w Bibliotece". Tym razem głównym bohaterem był uwielbiany przez dzieci bałwanek Olaf. Jego zabawna postać przewijała się podczas zajęć wielokrotnie: w przeczytanym opowiadaniu, zabawie ruchowej oraz wykonanych dwóch pracach plastycznych. Wszyscy uczestnicy spotkania bardzo żałowali, że nie było z nami księżniczki Elsy, która swoją nadprzyrodzoną mocą stworzyłaby śnieg. Wtedy można by było przenieść zajęcia na świeże powietrze i ulepić prawdziwego, śniegowego Olafa na bibliotecznym parkingu. Może następnym razem się uda...

    Zapraszamy do galerii

  • Pingwinów trudno nie lubić. Chyba najbardziej znany i podziwiany jest pingwin cesarski. Na zajęciach, które odbyły się z okazji „Ferii w bibliotece”dzieci poznały również inne gatunki takie jak: pingwiny białobrewe i pingwiny białookie. Dzięki udziałowi w spotkaniu dzieci miały możliwość zweryfikowania swojej wiedzy na temat pingwinów, poznania wielu ciekawostek z pingwiniego świata. Wysłuchały przezabawnej historii o „Niedoskonałym pingwinie” a także wzięły udział w zajęciach plastycznych, podczas których pokolorowały obrazek oraz wykonały pingwinka z papieru. Spotkanie zakończyło się zabawą na magicznym dywanie, który przeniósł wszystkich do mroźnej, arktycznej krainy.

    Zapraszamy do galerii

  • Kubuś Puchatek nieodłącznie kojarzy się z miodem, a ten z pszczołami. I właśnie w kręgu tej tematyki, odbyły sie pierwsze zajęcia z cyklu Ferie w Bibliotece. Na początku dzieci wysłuchały opowiadania „Miodowe drzewo”, by później podzielić się z innymi różnymi ciekawostkami na temat pszczół i miodu. Później każdy wykonał makietę 3-D plastra miodu. Nie było to najłatwiejsze zadanie ale wszyscy poradzili sobie z nim znakomicie. W nagrodę odbyła się degustacja płynnego złota, w którym były maczane chrupki kukurydziane. Ostatnim zadaniem była zabawa na magicznym dywanie. Polegała na zabieraniu pszczołom beczułek miodu pojawiających się na kwiatkach.

    Zapraszamy do galerii

  • Pippi Langstrump, znana jest także jako Fizia Pończoszanka. Rezolutna dziewczynka o marchewkowych włosach to bohaterka trochę już zapomnianej książki Astrid Lindgren. W bibliotece zorganizowano zajęcia, podczas których dzieci miały okazję poznać Pippi. Wysłuchały historii o tym, jak dziewczynkę nawiedzili złodzieje, i jak świetnie sobie poradziła z rabusiami. Były pełne podziwu dla jej pomysłowości i siły, którą posiadała. Wszystkie dzieci zgodnie uznały, że chciałyby mieć małpkę podobną do Pana Nelssona. Bardzo chętnie pokolorowały obrazek z podobizną zwierzątka. Po zajęciach plastycznych przyszedł czas na trochę ruchu, czyli szaleństwa na „magicznym dywanie”. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

    Zapraszamy do galerii

  • W miesiącu styczniu są szczególne dwa dni, które wzbudzają ogromne emocje. To oczywiście święto Babci i Dziadka. W czwartek w  bibliotece odbyły się zajęcia, podczas których dzieci wykonały upominki dla swoich babć i dziadków. W ten sposób podziękują za bezgraniczną miłość, którą otrzymują, cierpliwość i poświęcony czas. Dzieci bardzo dobrze wiedzą, że Dziadkowie to wielki skarb a one same są radością ich życia.

    Zapraszamy do galerii

  • Bałwanek Olaf, bohater Krainy Lodu, już dawno podbił dziecięce serca. Na zorganizowane z nim w bibliotece spotkanie, przybyła bardzo liczna grupa najmłodszych czytelników, którzy chętnie wzięli udział w przygotowanych zabawach. Najpierw jednak wszyscy wysłuchali opowieści „Niesforne trollątka”, podczas której niejednokrotnie wybuchały salwy śmiechu. Podobnie było w trakcie „skakania po lodowych krach” lub „przechodzeniu pod nisko wiszącymi soplami”. Swoje artystyczne zdolności dzieci wykazały tworząc pracę plastyczną, która przedstawiała Olafa. Do jej wykonania potrzebna była błękitna kartka, wata opatrunkowa, klej i ścinki kolorowego papieru. Zadowolone ze swych dzieł chętnie pozowały do zdjęć. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa książek o tematyce zimowej. Ku uciesze bibliotekarek, po zajęciach prawie zupełnie opustoszała, ponieważ każde dziecko postanowiło przynajmniej jedną książeczkę wypożyczyć do domu.

    Zapraszamy do galerii

  • „Kodowanie na dywanie”to temat ostatnich zajęć zorganizowanych w bibliotece w ramach „Ferii bez nudy”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się na czym polega język kodowania, jak go rozszyfrowywać i kiedy można stosować. Duże emocji wśród dzieci wzbudziło układanie według szyfru kolorowych kubeczków. Do końca nie było wiadomo, co ukaże się na stworzonym w ten sposób obrazku. Efekt finalny zaskoczył wszystkich, gdyż oczom dzieci ukazała się żaglówka na wodzie. Kolorowe kubki posłużyły również do gry w „kółko i krzyżyk” oraz zgłębiania tajników sudoku. Nie było to najłatwiejsze zadanie, więc nic dziwnego, że rozwiązanie dało dużą satysfakcję. Spotkanie rozpoczęło się jak zawsze, od pogaduszek i głośnego czytania a zakończyło drobnym upominkiem i słodkim poczęstunkiem.

    Zapraszamy do galerii

  • Corocznie 20 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Są to niezwykle zwinne, bardzo szybkie, sprawne a przede wszystkim wytrzymałe zwierzęta. By pogłębić wiedzę na temat tego zagrożonego gatunku i przywołać w myślach klimat śnieżnej i mroźnej zimy, poświęcono im zajęcia z cyklu „Ferie bez nudy”. Na początku spotkanie dzieci dzieliły się swoją wiedzą na temat pingwinów. Następnie wysłuchały opowiadania pt. „Podrzutek” z serii „Masza i Niedźwiedź” O. Kuzovkov. Później próbowały swoich sił w labiryncie, który okazał się wyjątkowo skomplikowany. Po wykonaniu tego zadania nie mogło zabraknąć „Tańca Pingwina”, który wzbudził wiele radości. Po „wygibasach” uczestnicy zajęć wykonali piękne pingwiny wykorzystując do tego trochę papieru i plastikową łyżkę.

    Zapraszamy do galerii

  • Kampania „Mała książka – wielki człowiek” podbija biblioteki – 28 tys. nowych czytelników

    Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego we wrześniu 2018 r. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” rozpoczęliśmy projekt pilotażowy skierowany do dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną oraz ich rodziców.

    Nawyk codziennego czytania z dzieckiem oraz regularnego odwiedzania biblioteki warto kształtować już od najwcześniejszych lat życia dziecka, dlatego zaprosiliśmy rodziców trzylatków, żeby wspólnie ze swoimi Maluchami odebrali w bibliotece wyjątkowy prezent. W przygotowanej dla nich „Wyprawce Czytelniczej” znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla…” (antologia wierszy wybitnych polskich poetów), poradnik „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” przypominający o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

  • Karnawał, jak wszyscy wiemy, to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw, na które trzeba się odpowiednio przygotować. Zrobiły to wczoraj dzieci uczestniczące w zorganizowanych w bibliotece „Feriach bez nudy”.Podczas „Karnawałowego szaleństwa” dzieci opowiadały, w jaki sposób można świętować oraz ustaliły, w którym dniu się zaczyna a w którym kończy czas zabaw. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania serii Tupcio Chrupcio pt. „Bal w przedszkolu”. Po wysłuchaniu tekstu rozpoczęły się tańce. Zabawa polegała na tańczeniu w parach na gazecie w rytm muzyki. Po zatrzymaniu utworu dzieciaki składały gazetę na pół i zabawa toczyła się dalej. Z każdą chwilą było coraz trudniej, zmniejszający się „parkiet”  wywoływał coraz więcej śmiechu. W ramach odpoczynku dzieci rozwiązały rebusy z hasłami karnawałowymi. Po tych łamigłówkach zabrały się za wykonanie przepięknych masek karnawałowych. Wyobraźni nie było końca. Jak się później okazało wszystkie wykonane zostały bardzo starannie. Dzieciaki opuściły Bibliotekę w iście karnawałowych nastrojach.

    Zapraszamy do galerii

  • „Amator martwi się o sprzęt, zawodowiec o pieniądze a artysta o światło.”

    Tymi słowami przywitali uczestników prowadzący szkolenie z podstaw fotografowania – Piotr Nadolski i Renata Stadnik. W spotkaniu, które odbyło się 9 stycznia w brzeskiej bibliotece wzięli udział pracownicy Urzędu Miejskiego oraz Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. Uczestnicy po zapoznaniu się z różnymi rodzajami aparatów obejrzeli krótką prezentację multimedialną, która przybliżyła zagadnienia teoretyczne i wyjaśniła zasady fotografowania. Po tej części przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Już niemały kłopot pojawił się przy ustawianiu różnych parametrów w aparatach, na szczęście fachowcy chętnie udzielali pomocy i doradzali w jakich warunkach i przy jakim oświetleniu uzyskać najlepszy efekt. Podczas całego spotkania wyczerpująco i z ogromną cierpliwością odpowiadali na pojawiające się pytania. Okazało się, że temat fotografowania jest bardzo obszerny i konieczne będzie zorganizowanie spotkania po raz kolejny. Ma to nastąpić w miesiącach wiosennych.

    Zapraszamy do galerii

  • Kocham mocno Babcię, Dziadka

    To nie żarty moi mili.

    Dzisiaj im życzenia składam,

    By sto latek jeszcze żyli.

    W dniu wczorajszym w brzeskiej bibliotece odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu „Ferie bez nudy”. Motywem przewodnim był zbliżający się Dzień Babci i Dziadka. Na początku spotkania dzieci chętnie opowiedziały o swoich babciach i dziadkach, oraz za co ich najbardziej kochają. Następnie wysłuchały fragmentu opowiadania pt. „Mnożenie pradziadów”z książki „Ciumkowe historie w tym jedna smutna”autorstwa Pawła Beręsewicza. W ramach upominku wykonały samodzielnie przepiękne prace plastyczne, a ponieważ niedawno rozpoczął się rok 2019, były to kalendarze.  Podarują je za kilka dni swoim bliskim.
    Brzeskie bibliotekarki również składają wszystkim Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia!!!

    Zapraszamy do galerii

  • Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim stara się być instytucją nowoczesną i spełniającą potrzeby swoich użytkowników będących w różnym wieku. Dla najmłodszych regularnie organizowane są zajęcia pod nazwą „Co się wyrabia w bibliotece?”. Wszyscy ci, którzy chcą rozwijać swoje artystyczne pasje spotykają się cyklicznie, bo w każdy drugi piątek miesiąca na warsztatach zatytułowanych „Artystyczny Piątek”. Miłośnicy literatury mają zapewniony dostęp do nowości wydawniczych. Dla nich są również organizowane spotkania autorskie. W bibliotece urządzane są także wystawy fotograficzne, kiermasze rękodzielnicze oraz prezentowane jest malarstwo. Dla wszystkich tych którzy lubią połączyć rozwój ciała i umysłu biblioteka proponuje dodatkową atrakcję w postaci Magicznego Dywanu czyli interaktywnej podłogi. Gracze obsługują go machając jedynie rączką lub nóżką. To magiczne urządzenie motywuje, pobudza wyobraźnię, wspiera rozwój dużej motoryki… gra, bawi, uczy. Już podstawowy zestaw gier zawarty w pakiecie startowym pozwala na ćwiczenie z dziećmi różnych funkcji np. na rozwój dużej motoryki, zdolności koncentracji, koordynację wzrokowo-ruchową, rozwój orientacji przestrzennej, orientację w schemacie swojego ciała, itp. Starsze dzieci mogą się uczyć na przykład angielskiego, matematyki, przyrody, historii. Wszystko w ramach quizów, map myśli, czy zabawy w skojarzenia.

    Zapraszamy do galerii

  • „Granie na dywanie”to temat ostatnich zajęć zorganizowanych dla dzieci w bibliotece. Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem opowiadania Pawła Beręsewicza „Niebezpieczna gra” pochodzącego z książki: „Ciumkowe historie”. Następnie odbyła się rozmowa na temat różnych sposobów spędzania czasu w długie zimowe wieczory. Okazało się, że uczestniczki zajęć bardzo chętnie grają… ale na komputerze, telefonie lub tablecie. Rzadko są to gry planszowe. Powodem, jest najczęściej brak towarzystwa chętnego do grania. Chcąc przypomnieć wszystkim jak ogromną radość może sprawiać taka forma rozrywki dziewczynki rozegrały partyjkę „Węży i drabin”. Było bardzo wesoło, ponieważ gra okazała się nieprzewidywalna i co chwilę ktoś inny wychodził na prowadzenie. Wszyscy uczestnicy zasłużyli słodką nagrodę i niespodziankę, którą była gra na tzw. MAGICZNYM DYWANIE. Jest to interaktywna podłoga, która pobudza wyobraźnię, wspiera rozwój dużej motoryki… gra, bawi, uczy. Gdyby nie fakt, że o godz. 18 należało zamknąć bibliotekę, to zajęcia trwałyby całą noc!!! Tak się spodobała niespodzianka!

    Zapraszamy do galerii

  • „Niech od Bałtyku

    Aż do stóp Tatr

    Babcie i Dziadkowie

    Żyją nam 100 lat!!!!!”

    Nie ma jak u babci… wysłucha, doradzi i poczęstuje pysznym ciastem. A Dziadek? Dziadek ma najwygodniejsze kolana pod słońcem. Już za kilka dni będzie ich święto i wspaniała okazja, by im za wszystko podziękować – przede wszystkim za to, że są. Czwartkowe zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece?” poświecone zostały właśnie naszym kochanym dziadkom. Dzieci opowiedziały za co ich kochają i wysłuchały opowiadania „Zapomniany dziadek”znajdującego się w książce Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby „Abecelki i duch Bursztynowego Domu”. Następnie wykonały laurki, które po wpisaniu życzeń, wręczą swoim ukochanym Babciom I Dziadkom.

    Zapraszamy do galerii

  • Z masy solnej można zrobić dużo pięknych ozdób. Możliwości są nieograniczone, a koszt samej masy bardzo niewielki. To doskonały "materiał" plastyczny dla osób w każdym wieku. Przekonały się o tym Panie uczestniczące w ostatnich zajęciach z cyklu „Artystyczny Piątek” współorganizowanych przez bibliotekę z Pracownią Rękodzieła Ludowego – „Aniołowo”. Agnieszka Przybysz, która poprowadziła warsztaty zdradziła kilka przepisów na wykonanie masy solnej oraz technikę wykonania aniołów. Tradycyjnie Panie wykazały się ogromną starannością i pomysłowością. Powstały przepiękne prace, które po wysuszeniu będą oryginalną ozdobą.

    Zapraszamy do galerii

  • W czwartek 11 stycznia odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia literacko-plastyczne adresowane do najmłodszych użytkowników biblioteki. Motywem przewodnim spotkania była zima. Z tej okazji Oddział dla dzieci i Młodzieży został odpowiednio udekorowany a na regałach wystawienniczych znalazły się książki o zimowej tematyce. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały fragmentu „Zimowych przygód Jeżyka spod Jabłoni”oraz samodzielnie wykonały z rolek od papieru śniegową gwiazdkę 3D. Było to zajęcie tak czasochłonne, że niestety zabrakło paru minut na ich pomalowanie. Uczestniczące w spotkaniu dziewczynki obiecały dokończyć swe dzieła w domu.

    Kolejne zajęcia dla dzieci odbędą się 18 stycznia i będą poświęcone naszym ukochanym Babciom i Dziadkom!

    Zapraszamy do galerii

  • OD 4 ROKU BEZ KSIĄŻECZKI ANI KROKU

    - LOKOMOTYWĄ W ŚWIAT KSIĄŻEK

    Dnia 24 stycznia 2013 roku w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Od 4 roku bez książeczki ani kroku”zatytułowane „Lokomotywą w świat książek”. Zajęcia rozpoczęły się głośnym odczytaniem wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima – literackiego patrona bieżącego roku. Następnie dzieci bawiąc się w pociąg zwiedziły trzy stacje na których kolejno znajdowały: książeczki o pociągach, układanki i puzzle oraz upominki-książeczki. W tym dniu każde dziecko otrzymało z rąk bibliotekarki na własność książeczkę, która ma być początkiem lub kontynuacją codziennego głośnego czytania w domach przez babcie, dziadków, rodziców, starsze rodzeństwo, po prostu przez wszystkich kto tylko zechce maluchowi czytać.
    A gdy przeczytane zostaną te książeczki zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami do biblioteki, w której jest bardzo dużo pięknych, kolorowych i ciekawych książeczek.

    Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci 21.02.2013 r. na II spotkanie z cyklu „Od 4 roku bez książeczki ani kroku”poświęcone kotom. W lutym obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Gościem honorowym będzie Pani Magdalena Dąbrowska – lekarz weterynarii.

    Zapraszamy do galerii

  • W dniu 24 stycznia 2013 r  o godzinie 1600 w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim odbędzie się pierwsza impreza propagująca czytelnictwo z cyklu:

    "OD CZWARTEGO ROKU BEZ KSIĄŻECZKI ANI KROKU" -

    - SPOTKANIE PIERWSZE – z bibliotekarką

    Do udziału w imprezie serdecznie zapraszamy dzieci 4-letnie wraz z rodzicami.
    W tym dniu każde czteroletnie dziecko otrzyma z rąk bibliotekarki na własność książeczkę, która ma być początkiem lub kontynuacją codziennego głośnego czytania w domach przez babcie, dziadków, rodziców, starsze rodzeństwo, po prostu przez wszystkich kto tylko zechce maluchowi czytać.
    A gdy przeczytane zostaną te książeczki zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami do Biblioteki, gdzie w Oddziale dla Dzieci jest bardzo dużo pięknych, kolorowych i ciekawych książeczek.

  • BIBLIOTEKA zagra z WOŚP

    Zbliża się XXIII Finał WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. W tym roku WOŚP z Jurkiem Owsiakiem na czele będzie zbierać pieniądze „dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”. Biblioteka podobnie jak w latach ubiegłych po raz kolejny zagra z orkiestrą. W dniach od 5 do 10 stycznia 2015 roku bardzo serdecznie zapraszamy do korzystania z usług kserowania, faksowania i drukowania, ponieważ cały otrzymany dochód zostanie przekazany dla WOŚP.


  • WYBRANE DANE STATYSTYCZNE - ZAKUP KSIĄŻEK W 2009 ROKU

    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim w 2009 roku starała się o dotację finansową przeznaczoną na zakup książek. W ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLITERATURA I CZYTELNICTWO priorytet 2: ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH DLA BIBLIOTEKbrzeska książnica otzymała 3006 zł. Zakupionych zostało187książek, z tego:
    • 117trafiło na półki Biblioteki w Brześciu Kujawskim;
    • 28 otrzymała Filia w Brzeziu;
    • 9otrzymała Filia w Kąkowej Woli;
    • 33 trafiły do Filii w Wieńcu.

    W 2009roku z budżetu Biblioteki zakupiono 503książki za kwotę 8238 zł.

    BIBLIOTEKA

    ILOŚĆ

    ZAKUPIONYCH

    KSIĄŻEK

    WYDATKOWANA

    KWOTA

    BRZEŚĆ KUJ. 328 5665,39
    BRZEZIE 67 983,41
    KĄKOWA WOLA 30 330,72
    WIENIEC 78 1258,23


  • Podstawowym zadaniem każdej biblioteki jest udostępnianie księgozbioru czytelnikom. Nie zawsze wiadomo co na przepełnionych regałach można znaleźć. Dlatego Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim serdecznie zaprasza na cykl spotkań ze specjalne wybranymi książkami. Co tydzień w wypożyczalni dla dorosłych będzie prezentowana literatura o określonej tematyce.

    TYDZIEŃ ZE SPORTEM

    • Encyklopedia sportów świata T. 1-16
    • Narciarstwo
    • Zdobywcy świata
    • Pele. Autobiografia
    • Poczet skoczków świata
    • Historia polskiego sportu
    • Formuła 1. Encyklopedia
    • Koszykówka
    • Siatkówka
    • Gwiazdy świarowego futbolu
    • Pierluigi Collina. Moje reguły gry
    • Magiczny numer 10
    i inne w dziale sport
  • CO PRZYNIESIE NOWY ROK W BIBLOTECE PUBLICZNEJ – projekt działalności kulturalno-oświatowej na I półrocze

    „My się zimy nie boimy, w bibliotece się bawimy”

    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim będzie prowadzić zajęcia kulturalno - oświatowe skierowane do dzieci spędzających ferie zimowe w domu. W tym roku tematem przewodnim będą wyprawy do różnych miejsc na świecie. Uczestnicy spotkań będą mogli poznać ciekawostki, zwyczaje, zabawy oraz potrawy charakterystyczne dla odwiedzanego miejsca.

    „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”

    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zaprasza rodziców i opiekunów dzieci od 4 roku życia do udziału w cyklu spotkań organizowanych w ramach współpracy z Fundacją ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”. Codzienne głośne czytanie przez dorosłego jest niezwykle skutecznym sposobem zbudowania bogatego zasobu słów, nauczenia poprawnej gramatyki i składni, a także doskonalenia mowy. Czytanie dziecku to także najskuteczniejszy sposób wychowania człowieka z wyobraźnią, samodzielnie myślącego i mądrego, który będzie umiał sobie radzić ze zmianami w życiu.

    Spotkania będą odbywać się w przedostatni czwartek każdego miesiąca (tj. 24.01, 21.02, 21.03, 18.04, 23.05, 20.06). Chcąc uatrakcyjnić zajęcia biblioteka zamierza zaprosić do współpracy osoby, które wykonują ciekawy zawód i zechcą o nim opowiedzieć maluchom. Ponadto dzieci będą mogły wysłuchać książki tematycznie powiązanej z gościem, wziąć udział w przygotowanych zabawach i konkursach oraz otrzymać w prezencie książkę.

  • Pippi Pończoszanka jest super!!!

    W ramach cotygodniowych zajęć z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?” uczestnicy popłynęli żaglowcem do położonej po drugiej stronie Bałtyku Szwecji. Celem tej podróży było spotkanie z bohaterką powieści napisanej przez Astrid Lindgren – Pippi Pończoszanką. Gdy dzieci dotarły na miejsce poznały podstawowe informacje o kraju i jej mieszkańcach. Wysłuchały fragmentu powieści czytanego przez Edytę Jungowską, w czasie którego uzyskały informację na temat wielu zabawnych faktów z życia tej rezolutnej dziewczynki. Próbowały, podobnie ja Pippi, chodzić w nietypowy sposób, oraz rysować zgodnie z wyznawaną przez nią, pokrętną logiką. Uczestnikom zajęć bardzo spodobała się opowieść Pippi o tym, że w Argentynie dzieci nie chodzą do szkoły, a jeśli już, to nie po to by się uczyć, lecz by jeść cukierki. Biblioteczne spotkanie zakończyło się w stylu bohaterki, czyli słodkim poczęstunkiem.

    W 2017 roku przypada 110 rocznica urodzin (14.11) szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren oraz 15 rocznica śmierci (28.01). W związku z tym 26 stycznia zostały w bibliotece zorganizowane zajęcia dla dzieci mające na celu przybliżenie twórczości pisarki.

    Zapraszamy do galerii.

  • Dzień Babci i Dziadka

    Zbliżające się święto Babci i Dziadka było okazją do zorganizowania kolejnych zajęć dla dzieci z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?” Tradycyjnie miało miejsce głośne czytanie oraz zadanie plastyczne. Uczestnicy wysłuchali zabawnych wierszyków  o babci i dziadku pochodzących z książki „Mój tata ma brata czyli Rymowanki o rodzinie” oraz wykonali przepiękne laurki. Pomysł na nie został zaczerpnięty z książki „Kirigami: okolicznościowe kartki i ozdobne opakowania”. Po wpisaniu życzeń zostaną podarowane ukochanym babciom i dziadkom. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

    Zapraszamy do galerii

  • Artystyczny Piątek - serwetki

    W dniu 13 stycznia odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Artystyczny Piątek” współorganizowane z Pracownią Rękodzieła Ludowego „Aniołowo”. Tym razem uczestniczki uczyły się różnych sposobów składania serwetek. Układały je na kształt wachlarzy, karczocha, orchidei, tulipana i wielu innych. Efekty można podziwiać na zdjęciach.

    Zapraszamy do galerii

     

  • Zabawy ze Śnieżką

    W czwartek 12 stycznia odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia literacko-plastyczne adresowane do najmłodszych użytkowników biblioteki. Motywem przewodnim spotkania była zima i dlatego wszystkie zabawy i rozmowy do niej nawiązywały. Na regałach wystawienniczych znalazły się książki związane z tą porą roku. W trakcie zajęć zatytułowanych „Zabawy ze Śnieżką” dzieci wysłuchały fragmentu „Zimowych przygód Jeżyka spod Jabłoni”, samodzielnie wykonały z papieru śniegową gwiazdkę 3D oraz „gazetowymi” kulami trafiały do celu. Spotkanie zakończyło się prawdziwą bitwą na papierowe śnieżki, która sprawiła uczestnikom wiele radości!

    Na kolejne zajęcia zapraszamy już 19 stycznia!

    Zapraszamy do galerii

  • Pokochaj czytanie! Zostań Czytelnikiem! 

    Ze statystyk wynika, że ponad połowa Polaków nie przeczytała w ubiegłym roku żadnej książki. Jeśli chcemy, aby ta tendencja się zmieniła, warto pokazywać dzieciom, że kontakt z literaturą to nie przykry obowiązek, a świetna zabawa.

    Założenie jest proste: przekonać dzieciaki, że warto czytać. Książki nie muszą być wcale trudne. Radość z obcowania z piękną, wspaniale wydaną i dobrze napisaną książką jest dla młodego człowieka najlepszym biletem wstępu do przygody z wielką literaturą. Liczne grono dorosłych czytelników jest wdzięczna swoim rodzicom, że czytali im książki. A  gdy byli już troszkę starsi, to właśnie rodzice mieli cierpliwość, by pomagać w samodzielnym składaniu liter. Dlatego warto od najmłodszych lat dawać swoim pociechom dobry przykład i zamiast "skakać po telewizyjnych kanałach", zasiąść wygodnie w fotelu z książką. Dzieci kojarzą dorosłość z tym, co widzą w domu. Jeśli więc dzieci nie mają okazji, by zobaczyć mamę czy tatę z książką, trudno będzie je przekonać, że czytanie jest ciekawe. A warto sięgnąć po dziecięcą literaturę, bo na rynku trwa właśnie "fantastyczny okres". Mamy świetnych pisarzy i ilustratorów. Dlatego tak ważne jest, by dziecko od najmłodszych lat funkcjonowało w świecie literek. Zapisz je do biblioteki! To NIC nie kosztuje!

    Serdecznie zapraszamy do korzystania z bogatych zbiorów Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim.

  • 2014 - Rokiem Czytelnika

    Sześć i pół wieku temu, 12 maja 1364 roku akt fundacyjny Studium Generale (późniejszy Uniwersytet Jagielloński) wymieniał wśród pracowników uczelni stacjonariusza, który organizował wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg (wówczas jeszcze rękopiśmiennych), pełniąc tym samym funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce.

    Dla upamiętnienia tej ważnej dla nauki i kultury polskiej rocznicy Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił Jubileuszowy Rok 2014 czasem wzmożonych i zintegrowanych działań na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy społecznej o książce pod hasłem „650 lat w służbie książki”. Honorowy patronat nad jubileuszem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim włącza się w jubileuszowe obchody i w bieżącym roku przeprowadzi dodatkowe akcje, promujące czytelnictwo. Odbędą się między innymi dodatkowe lekcje biblioteczne, związane z historią książki, spotkania literackie dla najmłodszych oraz wystawy tematyczne. O dokładnych terminach poszczególnych wydarzeń będziemy informować Państwa na plakatach informacyjnych oraz na naszej stronie internetowej.

     

  • Podstawowym zadaniem każdej biblioteki jest udostępnianie księgozbioru czytelnikom. Nie zawsze wiadomo co na przepełnionych regałach można znaleźć. Dlatego Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim serdecznie zaprasza na cykl spotkań ze specjalnie wybranymi ksiązkami. Co tydzień w wypożyczalni dla dorosłych będzie prezentowana literatura o określonej tematyce. Dziś zapraszamy na:

    ZIMOWY TYDZIEŃ

    • A zimą nastało lato- Sandra Paretti
    • Zimowa róża - Christian Signol
    • Lodowa pułapka - Kitty Sewell
    • Zamieć - Ken Follett
    • Zorza polarna - Nora Roberts
    • Zimowy domek - Judith Lennox
    • Śniegi płyną - Roman Bratny
    • Zapach śniegu - Jerzy Gałuszka
    • W objęciach chłodu - Lynn Erickson
    • Poczet skoczków świata - Marek Serafin
    • Narciarstwo - Tomasz Prange-Barczyński
    • Encyklopedia sportów świata
    • Przesunąć horyzont - Martyna Wojciechowska
    • Lodowa pułapka - Clive Cussler
    • Lodowa Panna - Meagan McKinney
    • Lodowaty podmuch- Thomas Gifford
    • Zimowy monarcha- Bernard Cornwell

    oraz wiele innych o tej tematyce znajdujące się w Oddziale dla dzieci.

  • GRAMY Z POMPĄ!

    ZAPOMINALSKI CZYTELNIKU! smiley

    ODDAJ DO BIBLIOTEKI ZALEGŁĄ KSIĄŻKĘ, A KOSZTY WYSŁANEGO DO CIEBIE UPOMNIENIA ZOSTANĄ PRZEKAZANE NA

     

    WIELKĄ ORKIESTRĘ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY!

  • ZBLIŻA SIĘ NIEZWYKŁE ŚWIĘTO...

    Kochani, zbliża się okazja rzadka!

    Mamy DZIEŃ BABCI i DZIEŃ DZIADKA.

    Jak wiecie jest ich razem czworo,

    co można sprawdzić, gdy się zbiorą.

    Wciąż mówią wtedy o tych latach,

    Gdy jeszcze dzieckiem był mój tata.

    A nasza mama bez swych lalek

    Do łóżka iść nie chciała wcale.

    A teraz, jak ten czas wciąż leci!

    Cieszą się z dzieci swoich dzieci.

    I myślą widząc ich gromadkę,

    Że miło babcią być i dziadkiem.

    Więc dziś spróbujcie zapamiętać

    Czym są dla dziadków ich wnuczęta?

    I pięknej szansy nie przegapcie:

    Kochajcie DZIADKÓW swych i BABCIE!

    Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w oddziale dla dzieci i młodzieży przygotowano niezwykłą wystawę książek. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i korzystania z naszych zbiorów!

  •  

    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim podobnie jak w latach ubiegłych aktywnie włączyła się do akcji prowadzonej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod nazwą „Biblioteki to miejsca przyjazne sztabom WOŚP”. Chcąc wesprzeć akcję podjęto decyzję, że cały dochód otrzymany w ramach świadczenia usług kserowania, drukowania oraz faksowania zostanie przekazany na WOŚP. Akcja trwała przez cały tydzień poprzedzający  23 finał. W tym czasie wykonano dla użytkowników biblioteki 284 kserokopie oraz 152 wydruki. Po komisyjnym podliczeniu okazało się, że Biblioteka zebrała 200 zł. Pieniądze zostały przekazane dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas finałowego koncertu, który odbył się w Brzeskim Centrum Kultury.

  • Niezwykła "ZIMA" w Bibliotece

    Zima zawsze inspirowała artystów. Malarze starali się oddać na płótnie uroki tej srogiej, lecz jednocześnie zachwycającej pory roku, a nie jest to łatwe zadanie - tysiące odcieni bieli, materia śniegu rozpływająca się w dłoniach, ślizgający się światłocień…

    Oczarowana urokiem chłodnej królowej Zimy Pani Daria Baranowska namalowała obraz przedstawiający tę porę roku. Można go obecnie podziwiać w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim. Serdecznie zapraszamy do naszej małej „galerii”. Pani Darii dziękujemy za możliwość podziwiania kolejnej Jej pracy, która w niezwykły sposób ozdabia naszą bibliotekę.

  • FUNDACJA ORANGE DLA BIBLIOTEK

     

    Fundacja Orange kontynuuje program "Akademia Orange dla bibliotek", którego celem jest wspieranie społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak by biblioteki stały się nowoczesnymi  centrami kulturalnymi i edukacyjnymi.

     Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim po raz kolejny przystąpiła do tego projektu. Złożyła wniosek o dofinansowanie dostępu do szerokopasmowego Internetu, który został rozpatrzony pozytywnie.  W ramach przyznanej dotacji Biblioteka pokryje roczny koszt dostępu do Internetu w bibliotece głównej oraz trzech filiach.


  • milosz_f_logo1                                                                                                                                                             2011 ROKIEM POETY

    "Każdy Jego nowy wiersz to było dla nas święto, niespodzianka, podarunek, temat do długich rozmów z przyjaciółmi i zaproszenie do rozmyślania w samotności. Podobnie działo się z Jego książkami. Gdy tylko któraś się ukazywała, odkładaliśmy wszystkie rozpoczęte lektury i jej dawaliśmy w czytaniu pierwszeństwo."        
    Wisława Szymborska

    W 2011 mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Urodzony w Szetejniach, wygnany stamtąd przez tragiczne wydarzenia XX wieku, mieszkał kolejno w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, by u kresu stulecia powrócić do Polski. Był nie tylko poetą, prozaikiem, tłumaczem, czytanym na całym świecie eseistą, ale także niezwykle wnikliwym obserwatorem i świadkiem epoki.


  • ZNOWU SIĘ UDAŁO!


    W ramach Programu Rozwoju Bibliotek przygotowano ofertę „Organizacje pozarządowe bibliotekom”. Systematyczna współpraca bibliotek publicznych i organizacji pozarządowych wciąż należą do rzadkości. Dlatego cztery organizacje pozarządowe, specjalnie dla bibliotekarzy przygotowały atrakcyjne propozycje wspólnego działania i poszerzania usług bibliotek. Wybór bibliotek, które będą współpracować z organizacjami pozarządowymi - to było dla nich niełatwe zadanie!

Wydarzenia

Październik 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby