Twój IP: 52.91.255.225

WYBIERAM BIBLIOTEKĘ czyli relacja z obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

Zakończył się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku w brzeskiej książnicy na czytelników czekało wiele atrakcji. Zapraszamy do zapoznania się z ich przebiegiem oraz do obejrzenia relacji zdjęciowej.

Dzień 1

W dniu 11 maja na zajęcia do biblioteki przyszła z Przedszkola Kraina Bajek grupa 4-latków czyli "Krasnoludki". Na maluchy czekało wiele atrakcji i zabaw. Po minach dzieci można sądzić, że im się u nas podobało. Zresztą oceńcie sami!

Galeria zdjęć

W dniu 11 maja o godz. 16, dla wszystkich chętnych dzieci, odbyły się w bibliotece zajęcia otwarte pn. "Biblioteka zada ćwieka". Był to turniej wiedzy wszelakiej, ponieważ pytania, z którymi zmagały się uczestniczki pochodziły z różnych dziedzin i były zróżnicowane pod względem trudności. Duże zainteresowanie (oraz salwy śmiechu) wzbudziły przeprowadzane doświadczenia fizyczne. Dziewczynki zauważyły, że można połączyć naukę z zabawą i o to nam chodziło!

Dzień 2

12 maja bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolna Jagódki. Zostały one czarami przeniesione na Wyspę Piratów, gdyż był to motyw przewodni zajęć. Dzieci wysłuchały fragmentu książki "Kacper i piraci", wzięły udział w zabawie ze skrzynią skarbów oraz metodą origami wykonały statek korsarza, który ozdobiły kredkami. Po odczarowaniu wróciły do swojego przedszkola na obiad

Galeria zdjęć

Gry nie tylko odprężają i dają wiele radości, ale uczą logicznego myślenia, planowania strategicznego i podejścia ekonomicznego. W przeciwieństwie do gier komputerowych sprzyjają integracji, pozwalają na żywą interakcję ze współgraczami, stając się przede wszystkim zjawiskiem towarzyskim. Zajęcia o takiej tematyce biblioteka zaproponowała uczestnikom we wtorkowe popołudnie (12 maja). Było logiczne myślenie (Karty pamięciowe), rywalizacja (Chińczyk), koncentracja ale przede wszystkim dużo śmiechu i dobrej zabawy (Węże). Aż nie chciało się wracać do domu.

Dzień 3

W środę (13 maja) gościła bibliotece grupa młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Brześciu Kujawskim. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastyczno-technicznych, w czasie których wykonywali kartki okolicznościowe techniką origami i quillingu. Tulipany oraz quillingowe motyle, kwiaty i serca pięknie ozdobiły przygotowane karty. Młodzież udekorowała je także ozdobnym papierem oraz elementami wyciętymi za pomocą dziurkaczy (drobnymi kwiatkami, motylkami, gwiazdkami, serduszkami). Wszyscy pracowali w ciszy i skupieniu, z wielkim zaangażowaniem i dokładnością(co widać na załączonych zdjęciach). Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
Wykonane karty mogą być pięknym i oryginalnym podarunkiem z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

Galeria zdjęć

W środę również odbyły się popołudniowe zajęcia czytelniczo-plastyczne pod hasłem: "Wybieram bibliotekę, ponieważ...". Dzieci wysłuchały najpierw zagadkowej opowieści autorstwa Agnieszki Stelmaszyk pt. "Zbawcy książek".
W nawiązaniu do tematu spotkania wypisały na karteczkach swoje wypowiedzi na temat tego, dlaczego wybierają bibliotekę (ponieważ: można tu wypożyczyć ciekawe książki, odrobić pracę domową, uczestniczyć w ciekawych zajęciach, skorzystać z komputera, pograć w gry...). Karteczki te przykleiły na arkusz papieru i tak powstała wielka mapa myśli.
Następnie w ruch poszły pędzle i farby. Każdy namalował pracę plastyczną ilustrującą ulubione sposoby spędzania czasu w bibliotece. Tradycyjnie, na koniec zajęć, każdy z uczestników otrzymał od nas słodki upominek.
Prace dzieci można podziwiać na zamieszczonych zdjęciach.

Dzień 4

W czwartek (14 maja) odbyły się w bibliotece kreatywne zajęcia, które poprowadziła wraz z córką Anitą, Pani Agnieszka Przybysz. Dzieci, które przyszły na to spotkanie zachwycone były możliwością wykonania bajecznie kolorowych motyli - witrażyków. Cierpliwie i z wielką starannością wypełniały kontury skrzydeł specjalnymi witrażowymi farbami, a następnie suszyły swoje prace. Motylki zawisły na kolorowych tasiemkach. Każde dziecko wyszło z biblioteki z wykonanym przez siebie motylem, słodkim upominkiem oraz uśmiechem od ucha do ucha. Dziękujemy Pani Agnieszce za wspaniałe zajęcia!

Dzień 5

W piątek odbyły się już niestety ostatnie (ale bardzo smakowite) zajęcia organizowane z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Uczestnicy wysłuchali fr. książki Grzegorza Kasdepke "Słodki rok Kuby i Buby", wzięli udział w turnieju wiedzy o niespotykanych warzywach, owocach i przyprawach oraz jaka część danej rośliny jest jadalna. Najprzyjemniejszym punktem programu było tworzenie babeczki według swoich upodobań smakowych. W oddziale dla dzieci rozlegało się co chwila mlaskanie i westchnienia "minam, mniam". Wszystkie dzieci otrzymały pamiątki - zegarki z logo biblioteki.