Twój IP: 100.26.135.252

Kongres nie był sztampowy. Interaktywne warsztaty dostarczyły bibliotekarzom solidnej wiedzy na temat tego, jaka powinna być i co może oferować nowoczesna biblioteka. Warsztaty dotyczyły nowych technologii, które coraz częściej wkraczają do bibliotek, a także nowych trendów i zjawisk społecznych, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie bibliotek w przyszłości. To ważne, gdyż biblioteki muszą iść z duchem czasu i oferować mieszkańcom wiele różnorodnych działań.

Wzięłyśmy udział w sześciu warsztatach. Pierwszego dnia razem poszłyśmy na zajęcia „Biblioteka – centrum lokalnej sfery publicznej” i „Aktywni seniorzy w społeczności lokalnej”. We wtorek zainteresowały nas następujące zagadnienia: „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej, czyli pamięć ocalona w bibliotekach”, „Kim są nieużytkownicy bibliotek? Jak ich przyciągnąć” (A. Kozicka) i „Sztuka kształtowania przestrzeni w bibliotece”, „Małe dzieci buszują w bibliotece” ( P. Rakowska).  Po całym dniu wysiłku umysłowego przyszedł czas na rozrywkę. Organizatorzy zaprosili zespół Audiofeels”, który specjalnie dla bibliotekarzy dał niesamowity koncert.

Kongres był świetnie zorganizowany, także pod względem zagospodarowania przestrzeni. Oprócz samego budynku Fabryki Trzciny, gdzie w poszczególnych salach odbywały się warsztaty, wykorzystano także podwórko, na którym ustawiono wielki, podgrzewany namiot. Znalazły się tam stoiska firm, instytucji i stowarzyszeń, związanych bezpośrednio lub pośrednio z bibliotekami, można było również uczestniczyć w tworzeniu makiety „idealnej biblioteki” lub wykonać swoją własną, oryginalną przypinkę.

Przy punkcie rejestracji na wielkiej tablicy z napisem „Biblioteka w roku 2030…” bibliotekarze mogli przyklejać karteczki z pomysłami, jak wyobrażają sobie swoje placówki za dwadzieścia lat. Niektórzy wykazywali się przy tym dużą wyobraźnią.

Wróciłyśmy z ogromną wiedzą teoretyczną i praktyczną, którą wykorzystamy w pracy.
Otwartość i elastyczność organizatorów, ciekawe spotkania i dobrze zagospodarowany czas sprawiły, ze chętnie pojedziemy na następny kongres.

(R.A.K.)