Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

36811358
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
26975
102608
102608
36811358

Twój IP: 18.97.14.82
Filtr
  • 30 września wypada bardzo ważny dzień dla wszystkich chłopców. Jest to ich święto, które obchodziliśmy w czwartek, w naszej bibliotece. Dzieci uczestniczące w zajęciach najpierw wysłuchały opowiadania o Stasiu Pętelce, a następnie wykonały odznaki „super chłopaka”. Później wszyscy wzięli udział w zabawach i przygotowanych śmiesznych konkurencjach. Chłopcy zdawali test na prawdziwego dżentelmena. Poszło im znakomicie! Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. I chociaż świętowaliśmy Dzień Chłopaka, to każde dziecko otrzymało drobny upominek.

    Zapraszamy do galerii

  • Pierwszy Dzień Jesieni przypada 23 września. Nadchodzi wtedy bardzo dobry czas na obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie. Z drzew opadają kolorowe liście, kasztany, żołędzie oraz orzechy. W lesie pojawiają się grzyby. Dojrzewa jarzębina, z której czerwonych owoców można zrobić korale. Podczas czwartkowych zajęć dzieci poznały dary jesieni. Wysłuchały również historii Samochodzików Franka i Błyskawicy, które odkrywały jesienny las. Na koniec uczestnicy wykonali grzybki, przy których patrząc na pobrudzone rączki, chyba dobrze się bawili i zostawili przepiękny bałagan 😉

    Zapraszamy do galerii

  • „Jam jest posąg człowieka, na posągu świata” – to najsłynniejszy cytat z „Kordiana” Juliusza Słowackiego. W sobotę (7 września), z okazji XIII edycji Narodowego Czytania, ten najsłynniejszy dramat poety niósł się po bibliotekach, instytucjach kultury i miejskich placach w całej Polsce. W Brześciu Kujawskim akcja Narodowego Czytania odbyła się w dwóch miejscach: w Bibliotece Publicznej oraz w BCKiH Wahadło, gdzie scenę zamachu na cara odegrali aktorzy z Teatru SZA. Tegoroczne spotkanie przyciągnęło liczne grono entuzjastów literatury, którzy chcieli wspólnie odkrywać na nowo to dzieło. „Kordian” Juliusza Słowackiego, będący tegorocznym wyborem, to utwór opowiadający o walce Polaków z caratem, ale jak zauważył prezydent, może być również interpretowane jako opowieść o współczesności. Wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu, a odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa. Utwór, który powstał na emigracji niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że pomyślność spraw Rzeczypospolitej niezmiennie opiera się na szlachetnym działaniu, odwadze i determinacji i wciąż zachęca do refleksji nad Polską i polskim losem.

    Zapraszamy do galerii

     

  • Dzień Głośnego Czytania

    W bibliotece w Brzeziu odbył się jak co roku "Dzień Głośnego Czytania" pod hasłem "Głośno czytamy bibliotekę chętnie odwiedzamy". Uczestnikami spotkania były dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej w Brzeziu. Po wysłuchaniu tekstu o tematyce jesiennej, dzieci wzięły udział w zabawach i konkursach zorganizowanych specjalnie na tę okazję. W Polsce "Dzień Głośnego Czytania" ma już 10-letnią tradycję. Został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, takich jak rozwijanie wyobrażni czy wzbogacanie słowinctwa. Tak więc czytajmy dzieciom codziennie!

    Zapraszamy do galerii

  • Z okazji „Dnia Chłopaka” zorganizowano zajęcia dla dzieci, a że w bibliotece, to ZACZYTANE! Miały one charakter literacko-sportowy. Na początku spotkania uczestnicy wysłuchali opowiadania pt. „Chłopiec i pingwin”. Następnie szukały ukrytych przedmiotów na obrazku. Później wzięły udział w licznych konkurencjach-nawlekanie rolek na sznurek, wyścigi samochodów. Na koniec dzieci rywalizowały na magicznym dywanie.

    Zapraszamy do galerii

  • Niezwykle barwna, pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji opowieść o miłości, zazdrości i wierności operetka „Wesoła Wdówka” Franza Lehára z roku 1905 odniosła ogromy sukces i okrzyknięto ją arcydziełem gatunku. Uznawana jest za najlepszą i najczęściej graną operetkę, przepełnioną szlagierami na czele z największym bodaj hitem scen operetkowych „Usta milczą, dusza śpiewa”.

    W piątkowy wieczór „Wesoła Wdówka” bawiła między innymi mieszkańców Brześcia, którzy wybrali się na wycieczkę organizowaną przez Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim. Było przepięknie, kolorowo, wzruszająco i zabawnie!

    Zapraszamy do galerii

  • „Dzień Kropki” i powrót do szkoły zainaugurowały powakacyjne zajęcia dla dzieci organizowane w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały opowiadania o tym, jak „Kamilka wraca do szkoły”. Pochwaliły się wrażeniami na temat powrotu do przedszkola i szkoły. Opowiedziały, jak spędziły wakacje. Druga część zajęć poświęcona była kropce i zabawom ruchowo-plastycznym jej poświęconym. Przy stolikach powstały przepiękne, kolorowe motyle oraz przesympatyczne biedroneczki. Pamiętajcie, że kropka to nie tylko znak interpunkcyjny, ale też świetny motyw do wykorzystania podczas zabawy!

    Zapraszamy do galerii

  • Tuwimowo, czyli urodziny Juliana Tuwima w Bibliotece w Brzeziu!

    120 rocznicę urodzin pisarza biblioteka świętowała razem z uczniami Szkoły Podstawowej w Brzeziu. 12 września odświętnie udekorowaną salę odwiedzili uczniowie klasy III. Przygotowano dla nich wiele ciekawostek związanych  z życiem i twórczością Juliana Tuwima. Podczas zabawy uczniowie mieli możliwość pokazania swojej wiedzy na temat popularnego poety i jego wierszy. Dzieci miło spędziły czas w bibliotece i zapowiedziały swój udział w kolejnych spotkaniach.

    Zapraszamy do galerii

  • Dziś obchodzony jest OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA. Z tej okazji brzeską bibliotekę odwiedziła od rana grupa Biedronek z Przedszkola „Kraina Bajek”. Dzieci najpierw pozwiedzały wypożyczalnię dla dorosłych, a następnie udały się do Oddziału dla najmłodszych. W tym drugim podobało im się zdecydowanie bardziej. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania o Piotrusiu i jego Tacie. Nie bez znaczenia był fakt, że bohaterem był chłopiec. W ten sposób nawiązano do dwóch przypadających po sobie kolejno świąt: Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania dzisiaj i Dnia Chłopaka, który obchodzić będziemy jutro. Z tego powodu przygotowano specjalną wystawę książeczek dziecięcych z „męskimi” bohaterami.  Następnie przedszkolaki rozwiązały łamigłówkę, która nie była najłatwiejsza. Spotkanie zakończyło się rozdaniem słodkich upominków chłopcom... i dziewczynkom oczywiście też :)

    Zapraszamy do galerii

  • Bardzo jesiennie i kolorowo zrobiło się w czwartkowe popołudnie w Oddziale dla Dzieci. Pojawiły się kasztany, żołędzie oraz liście w przeróżnych odcieniach brązu i czerwieni. Dzieci popróbowały również jadalnych darów jesieni. Z zasłoniętymi oczami rozpoznawały smak buraczka, marchewki, gruszki oraz jabłka. Nie wszystko zostało przyjęte z entuzjazmem. Po wysłuchaniu opowiadania „Wielka przygoda Jeżyka” uczestnicy spotkania wykonali pracę plastyczną.

    Zapraszamy do galerii

  • Co to jest KROPKA? Kiedy obchodzi swoje święto? Co ten dzień oznacza? Dzieci, które przybyły do biblioteki z wielką niecierpliwością czekały na przygotowane w tym dniu atrakcje i zabawy. Wszystkie były poświęcone KROPCE, która akurat w czwartek obchodziła swoje święto. Ten niepozorny znak interpunkcyjny jest symbolem kreatywności, pomysłowości i twórczości artystycznej. W takcie spotkania okazało się, że od kropki może zacząć się bardzo wiele: łamigłówka, kolorowanka, tor z przeszkodami, kreatywna zabawa z rówieśnikami... KROPKĄ można bawić się na wiele sposobów. Wystarczy tylko ruszyć głową. Na naszych zajęciach było bardzo wesoło, kolorowo i twórczo do tego stopnia, że nie udało się przeprowadzić wszystkich wymyślonych przez uczestników zabaw! Kilka odłożyliśmy na następny raz!

    Zapraszamy do galerii

  • Co należy zrobić, by świat stał się piękniejszy? Jak sprawić, by nasze marzenia się spełniały? To bardzo proste! Wystarczy tylko założyć magiczne okulary! Przekonały się o tym dzieci uczestniczące w czwartkowych zajęciach dla najmłodszych. Wysłuchały opowieści o Helence, która zaczarowała swoją rodzinkę, tworząc dla wszystkich jej członków różowe okulary. Patrząc przez nie rodzice i dziadkowie byli optymistycznie nastawieni do rzeczywistości. Podobnie zadziałały okulary wykonane przez dzieci. Okazało się, że spełniają one ich marzenia. Podobnie było w przypadku LOTERII MARZEŃ. Wylosowane niespodzianki sprawiły wiele radości i wywołały uśmiech na twarzach uczestników. Pod błękitną chmurką każdy czuł się jak Dyzio Marzyciel!

    Zapraszamy do galerii

  • W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą były "Ballady i romanse"Adama Mickiewicza - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Była to jedenasta edycja akcji, zainicjowana przez parę prezydencką. Podobnie jak w latach ubiegłych Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim wzięła udział w popularyzowaniu klasyki literatury polskiej. Już kilka dni wcześniej można było zapoznać się z genezą utworów na specjalnie wyeksponowanej tablicy. W sobotę, wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami: „Czy wiesz, która to ballada?”, a także podstemplować własny egzemplarz tomiku poezji pamiątkową pieczęcią. Chętnych jak zwykle nie brakowało!

    Zapraszamy do galeriiNarodowe Czytanie 2022.jpg

  • W Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania Dzieciom Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim odwiedziła grupa Biedronek z Przedszkola Kraina Bajek. Dzieci dowiedziały się na jakich zasadach można korzystać ze zbiorów biblioteki i co trzeba zrobić, żeby się do niej zapisać. Z ogromną przyjemnością oglądały wybrane przez siebie książeczki. Były zachwycone faktem, że odnalazły w nich swoich ulubionych bohaterów. Przedszkolaki z ogromnym skupieniem wysłuchały fragmentu książki „Ciumkowe historie” Pawła Beręsewicza. Przedstawione opowiadanie dotyczyło właśnie dzisiejszego święta. Warto zatem czytać dzieciom chociaż 20 minut dziennie, ale codziennie. Na pamiątkę Biedronki otrzymały okazjonalne zakładki do książek ufundowane przez FUNDACJĘ ABC.

    Zapraszamy do galerii

  • Ilu niegrzecznych chłopców znajduje się w klubie PantaRhei? Co robiła zanim zaczęła pisać? Jakiej muzyki słucha, gdy tworzy? Skąd czerpie pomysły? Kto wymyśla okładki do jej książek? Na te, i wiele innych pytań, odpowiadała podczas wieczoru autorskiego Agnieszka Lingas-Łoniewska. Spotkanie odbyło się 24 września w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim. Pisarka bardzo chętnie opowiadała o sobie i swojej pracy. Uczestnicy dowiedzieli się miedzy innymi, że gdy wysłała swoją pierwszą książkę do wydawnictwa, w szufladzie miała już kolejne siedem. Do tej pory napisała już ponad 30 powieści. Każda z nich jest wręcz entuzjastycznie przyjmowana przez czytelniczki. Połączenie gorącego romansu, dramatu i sensacji, przy mistrzowsko podkręcanym napięciu, dostarcza czytelnikom wielu wrażeń. To właśnie dlatego określana jest „dilerką emocji”. Gdy rozpoczyna pracę nad kolejną powieścią przeprowadza skrupulatny research na dany temat. Zanim stworzyła cykl „Bezlitosna siła”, brała udział w zajęciach z boksu i przez prawie rok oglądała walki. Pisząc „Skazanego na ból” nawiązała kontakty z grupą skinheadów. Wszystko po to, by być jak najbardziej wiarygodną. Prywatnie Agnieszka Lingas-Łoniewska pochwaliła się, że od niedawna jest babcią. Wspólnie z synem założyła wydawnictwo, w którym pomaga początkującym pisarzom. Jeździ na bardzo liczne spotkania w bibliotekach w całej Polsce. U nas chętnie podpisywała swoje książki i pozowała do pamiątkowych zdjęć. Uczestnicy spotkania byli zachwyceni! O kolejnych wieczorach autorskich będziemy informować!

    Zapraszamy do galerii

  • Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim po raz kolejny zorganizowała wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy. Tym razem udało się zdobyć bilety na musical, o którym jeszcze przed premierą było bardzo głośno. Spektakl miał otwierać w kwietniu 2020 roku 27. Bydgoski Festiwal Operowy. Niestety, pandemia zmieniła wszystkim plany. Po 17 miesiącach publiczność miała przekonać się, że warto było poczekać. Musical "Bulwar Zachodzącego Słońca" w Operze Nova w Bydgoszczy jest musicalem doskonałym pod każdym względem. Filmowe tempo, gra aktorska, scenografia, muzyka sprawiają, że publiczność wychodzi pod niesamowicie ogromnym wrażeniem. Wrażenia te potęgują projekcje multimedialne stanowiące dopełnienie scenografii. Rozmach, z jakim przygotowano spektakl podkreślają także przepiękne kostiumy. Główna bohaterka Norma Desmond, z minuty na minutę coraz bardziej zachwyca, aż do sceny finałowej, gdy pojawia się czarnej balowej sukni. Skierowane na nią światło reflektorów sprawia, że zaczyna błyszczeć tysiącami kryształów Svarowskiego. Robi to tak ogromne wrażenie na  publiczności, że ta dosłownie zamiera, by po chwili nagrodzić aktorów owacją na stojąco i niemalże niekończącymi się brawami. Gdy kurtyna opadła po raz ostatni wszystkim trudno było uwierzyć, że to już koniec. Już w autokarze uczestnicy snuli plany na kolejny wyjazd. Czy dojdzie on do skutku?? Szukajcie Informacji na stronie i fanpage biblioteki.

    bulwar.jpg

  •  „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej stała się lekturą jubileuszowej, bo dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Na brzeskim skwerku postanowili przybliżyć ją  słuchaczom pracownicy Urzędu Miejskiego, Biblioteki Publicznej oraz BCHiH „Wahadło”, którzy wcielili się w bohaterów komedii. Przy specjalnej scenografii, w wyjątkowych kostiumach, z ogromnym poczuciem humoru odczytali obszerny fragment sztuki. Zrobili to z tak dużą finezją, że zachwycili zgromadzoną publiczność. Za swój występ otrzymali gromkie brawa. Po przedstawieniu miał jeszcze miejsce błyskawiczny konkurs z nagrodami. Oczywiście wszystkie pytania nawiązywały do zaprezentowanego przez aktorów fragmentu sztuki. Miłośnicy literatury mieli także możliwość podstemplowania okolicznościową pieczęcią własnych egzemplarzy „Moralności”. Już teraz zapraszamy wszystkich na kolejną edycję Narodowego Czytania, które odbędzie się w pierwszą sobotę września w przyszłym roku. Jak książka będzie jej bohaterem na razie jest wielką niewiadomą…

    Zapraszamy d0 galerii

  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był okazją do odwiedzenia grupy przedszkolnej „Biedronki”. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Bohaterski pies” z książki Barbary Gawryluk „Zuzanka z Pistacjowego Domu". Opowiadanie tematycznie nawiązywało do realizowanego programu nauczania czyli bezpieczeństwa. Następnie przedszkolaki odgadywały zagadki: kto dba o bezpieczeństwo innych. Nie sprawiły im one wielkiego problemu, na wszystkie znalazły odpowiedź.

    Zapraszamy do galerii

  • W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września, czyli w niedzielę. Dlatego w czwartek nasza biblioteka zorganizowała zajęcia dla dzieci. Dowiedziały się na nich dlaczego czytanie jest tak ważne w życiu każdego człowieka. Wysłuchały odczytanej głośno opowieści o „Kici Koci w bibliotece”. Następnie rozwiązały łamigłówki związane z literaturą dziecięcą. Na koniec poszalały na „magicznym dywanie”.

    Zapraszamy do galerii

  • Dlaczego Tadek Niejadek nie je? Czemu żyrafy tańczą tylko nocą? Ile znamy jest wyrazów na literę „O”? O tym wszystkim była dziś mowa podczas spotkania z grupą Biedronek z Przedszkola Kraina Bajek. Odbyło się ono w ramach zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania!

    Zapraszamy do galerii

  • „Lokomotywą w świat wierszy Juliana Tuwima” wyruszyły dzieci uczestniczące w zajęciach organizowanych przez naszą bibliotekę. Spotkanie obfitowało w dobrą zabawę, głośne czytanie wierszy i łamigłówki! Nie mogło zabraknąć uwielbianej przez wszystkich drewnianej kolejki! Ułożenie torów tak, by mogła bez problemu pokonać całą trasę nie jest łatwe, ale możliwe do wykonania. Dzieci świetnie sobie z tym zadaniem poradziły! Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i wypożyczeniem książeczek do domu!

    Zapraszamy do galerii

  • „Baron cygański” – jedna z najsłynniejszych operetek świata – była głównym celem wyjazdu dużej grupy mieszkańców Brześcia do Bydgoszczy. Oczekując na spektakl chłonęliśmy piękno Wyspy Młyńskiej i Starego Miasta, by wieczorem dać się oczarować grze aktorskiej, muzyce, dekoracjom i strojom zaprezentowanym przez artystów Opery Nova.

    Zapraszamy do galerii

  • We wtorek, 10 września odbyło się otwarcie Klubu Seniora „Seniorita”. W uroczystości wzięli udział członkowie Koła Emerytów i Rencistów, zainteresowani uczestnictwem w Klubie oraz zaproszeni goście. W części oficjalnej głos zabrali między innymi włodarze miasta. Później nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi oraz prezentacja pomieszczeń Klubu, który już wkrótce rozpocznie działalność i będzie służyć seniorom z gminy Brześć Kujawski.

    Zapraszamy do galerii

    https://www.brzesckujawski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1848:seniorita-zaprasza&catid=2&Itemid=101

    https://ddwloclawek.pl/pl/19_wiadomosci_z_regionu/35479_bawic_bed_sie_w_klubie_seniorita_uroczyste_otwarcie_juz_wkrotce.html

    https://tu.wloclawek.pl/brzesc-kujawski-ma-juz-swoja-seniorite-otwarcie-klubu-seniora-foto/

    http://www.kujawy.info/puls-miasta/seniorita-otwarta-w-brzesciu/

  • Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

    W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci i ich rodziców.

    Wyprawki Czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym będzie można odebrać od września 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim oraz jej filiach.

  • Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

    1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
    2. Dym – Maria Konopnicka
    3. Katarynka – Bolesław Prus
    4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
    5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
    6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
    7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
    8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

    - Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

    –  Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości – dodał Prezydent. 

  • Jak co roku, w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim, obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania,który przypada 29 września. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jego celem jest  promowanie głośnego czytania i rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Wspaniale korespondowało to z ideą czwartkowych zajęć z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??”.Na początku spotkania zostały omówione korzyści związane z czytaniem, gdyż jak wiadomo stymuluje ono rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię. Następnie dzieci wysłuchały fragmentu książki „Co tam u Ciumków?” pt. „20 minut dziennie codziennie”autorstwa Pawła Beręsewicza. Po wysłuchaniu tekstu dowiedziały się, co to są palindromy i jakie występują w naszym ojczystym języku. Śmiechu było przy tym co niemiara. Po burzy mózgów uczestnicy zajęć wykonali piękne zakładki do książek w kształcie żabek. W międzyczasie zadawane również były zagadki dotyczące literatury dziecięcej i postaci w niej występujących. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą na magicznym dywanie oraz słodkim poczęstunkiem.

    Zapraszamy do galerii

  • W środę 26 września 2018 roku odbyły się w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim drugie zajęcia z „KODOWANIA I PROGRAMOWANIA”. Dzieci pracowały w dwóch grupach wiekowych. Ćwiczenia wprowadzające, które miały wykonać, były podobne ale troszkę różniły się stopniem trudności. Od wszystkich wymagały jednak maksymalnego skupienia i koncentracji. Po krótkim wyjaśnieniu, jak należy zadania wykonać, pokonanie ich nie sprawiało problemu. Dla uczestników zajęć już nie jest tajemnicą, jak narysować zakodowany obrazek, lub jak go pokolorować. Wiedzą również, jak odczytać zaszyfrowaną wiadomość umieszczoną na małej macie mistrzów kodowania. Kolejne spotkanie odbędzie się już w środę.

    Zapraszamy do galerii

  • Husking quilling (nazywany też looping quilling, a w spolszczonej wersji quilling szpilkowy) to technika, która pozwala z pasków papieru formować bardzo różne kształty. Okazuje się szczególnie przydatna, gdy zależy nam na przykład na bardzo konkretnym wyglądzie płatków kwiatów czy liści, a nie jesteśmy w stanie go wykonać korzystając z tradycyjnych metod quillingowych. Z tym pracochłonnym i precyzyjnym zadaniem zmierzyły się uczestniczki ostatnich zajęć zorganizowanych w ramach „Artystycznego Piątku”. Dowiedziały się, że husking polega na wykorzystaniu odpowiedniego szablonu i szpilek, które wbija się w zaznaczone na wzorze miejsca i wokół których owija paski papieru. Ta koronkowa robota wymaga sporych pokładów cierpliwości i dokładności. By powstał większy wzór trzeba najpierw w „pocie czoła” wykonać dużo drobnych elementów a następnie poskładać je w całość.

    Zapraszamy do galerii

  • „Dzień Pirata” pod takim hasłem odbyły się kolejne - czwartkowe zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??”. Na początku zajęć dzieci wysłuchały książki pt. „Piraci. Ahoj Przygodo”. Następnie, by stoczyć zaciętą bitwę własnoręcznie wykonały papierowe statki, które zostały wspaniale ozdobione. Uczestnicy zajęć podzieleni na dwie załogi przedmuchiwali statki na stronę drużyny przeciwnej. Jedna z drużyn okazała się bezkonkurencyjna. Kolejny etap zabawy polegał na stoczeniu bitwy morskiej wykorzystując przy tym kulki z pogniecionych gazet. Nie mogło zabraknąć również konkurencji drużynowej takiej, jak przeciąganie liny. Była bardzo wyczerpująca, ale doprowadziła do ogromnego śmiechu. W celach wzmocnienia małych piratów dzieci napiły się „rumu”, którym okazał się sok z cytryny. Na koniec wszyscy uroczyście złożyli przysięgę, oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

    Zapraszamy do galerii

  • UWAGA RODZICE!!!

    Ruszamy z wielką akcją dla 3-latków

    "Książka na start"!!!

        

  • W dniu wczorajszym tj.19 września 2018 roku odbyły się w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim pierwsze, wprowadzające zajęcia z „KODOWANIA I PROGRAMOWANIA”. Dzieci, które chcą w nich uczestniczyć, dowiedziały się, czym będą się zajmować podczas następnych spotkań, oraz na czym polega kodowanie. Wstępnie zapoznały się z grą „Scottie Go!” a także uruchomiły robota photon, który świecąc czułkami w przeróżnych kolorach i naśladując dźwięki zwierząt, sprawił dzieciom wiele radości. Kolejne spotkanie odbędzie się już w środę.

    Zapraszamy do galerii

  • Julian Tuwim, to pewnie najchętniej czytany polski poeta. Pisał zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Swoimi utworami bawi i wzrusza kolejne pokolenia. Czwartkowe zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece ?” były poświęcone właśnie jego twórczości. Uczestnicy zajęć na początek wysłuchali wiersza „Lokomotywa” a następnie ułożyli strasznie długi puzzlowy pociąg. Aby trochę utrudnić dzieciom zadanie, zostały one podzielone na dwie grupy i układały na czas. Po ogłoszeniu zwycięzców wszyscy rozwiązywali labirynt, który wyznaczał trasę ciuchci do stacji. Po ustawieniu się w długi pociąg dzieci odśpiewały piosenkę „Jedzie pociąg z daleka…” przy czym, zatrzymując sie na każdej stacji, udawały odgłosy zwierząt. Po tej zabawie uczestnicy zajęć główkowali, jak z różnych drewnianych torów zbudować trasę dla kolejki, by mogła ona przejechać bez żadnych problemów. Zajęcia zakończyły się słodkim upominkiem.

    Zapraszamy do galerii

  • „Witraż jest magią i prawdziwą sztuką. Wielobarwne szkło z którego powstaje, czyni go przedmiotem ekskluzywnym, bogactwem na które pozwolić mogą sobie osoby, mające wyrafinowany gust.”

    Zafascynowało nas szkło i to co możne z niego wykonać. W poniedziałkowe popołudnie spotkałyśmy się kolejny raz w bibliotece, by uczestniczyć w zajęciach pt. „Warsztaty witrażowe metodą Tiffaniego”. Tym razem nie cięcie szkła i projektowanie było wyzwaniem. Podjęłyśmy próbę stworzenia czegokolwiek wykorzystując do tego metodę Tiffaniego. Polega ona na owijaniu pociętych i wyszlifowanych  elementów w miedzianą  taśmę. Na tak przygotowane projekty ze szkła nakłada się specjalny płyn i lutuje. Nie wszystkie prace udało się skończyć.  Cel został osiągnięty, poznałyśmy nową technikę, wykonałyśmy własnoręcznie zaprojektowane ozdoby. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnych zajęć.

    Zapraszamy do galerii

  • Od świętowania Dnia Dobrej Wiadomości rozpoczęły się po wakacjach cykliczne zajęcia dla dzieci zatytułowane „Co się wyrabia w bibliotece?”. Uczestniczki spotkania (bo przyszły same dziewczynki) podzieliły się wakacyjnymi wspomnieniami. Zgodnie uznały, że powrót do szkoły to dobra wiadomość a jeszcze lepszą jest to, że za 10 miesięcy znów nastaną wakacje! Następnie wysłuchały fragmentu książki Magdaleny Iwańczuk – „Zielona butelka”, w której nastoletni bohaterowie znajdują na plaży zieloną butelkę z listem w środku. Uczestniczki zajęć postanowiły w podobnych, zielonych butelkach ukryć swoje wakacyjne wspomnienia uwiecznione na rysunkach. Otworzą je dopiero wtedy, gdy już bardzo mocno zatęsknią za latem i słoneczkiem. Na koniec spotkania dziewczynki przekazując sobie tylko dobre wiadomości, bawiły się w „głuchy telefon”. Było przy tym dużo śmiechu i radości, ponieważ nie zawsze informacja docierała w oryginale. Na pytanie: Czy lubisz słodycze? Wszystkie jednak odpowiedziały, że tak, więc otrzymały słodką nagrodę.

    Zapraszamy na kolejne zajęcia, które odbędą się w bibliotece już 13.09.2018 r. o godz. 16.

    Zapraszamy do galerii

  • Brzeska Biblioteka Maluchom!!!
    Maa Ksika Wielki Czowiek 5

    Instytut Książki rozpoczyna od połowy września 2018 roku pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

    Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski, w tym w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim (oraz jej filiach), która włączyła się do tej akcji.

    Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    Organizator: Instytut Książki
    Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
    Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
    Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

  • Taca (wł. tazza z pers. taszt - kubek) – płaskie naczynie, na którym przenoszone są lub podawane do stołu najczęściej dania lub zastawa stołowa. Tace najczęściej są wykonane z metalu - posrebrzanego lub zdobionego malunkami, plastiku lub drewna. I to właśnie drewniana taca była główną bohaterką zajęć z cyklu „Artystyczny Piątek”, które odbyły się 31 sierpnia w bibliotece. Uczestniczki spotkania, pod kierunkiem Pani Agnieszki Przybysz, różnymi metodami i środkami plastycznymi ozdabiały ten niezwykle przydatny przedmiot kuchenny. Powstały przepiękne prace, które mogą stanowić dekorację w kuchni lub być użytkowane podczas organizowanych w domu spotkań rodzinnych i towarzyskich.

    Zapraszamy do galerii

  • NARODOWE CZYTANIE "PRZEDWIOŚNIA" Stefana Żeromskiego

    W sobotę, 8 września, podczas finału tegorocznej edycji Narodowego Czytania cała Polska podejmie lekturę "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Brzeska Biblioteka podobnie jak w latach ubiegłych weźmie udział w akcji, nad którą patronat honorowy objęła para prezydencka. Dla czytelników przygotowano wiele atrakcji:

    - Głośne czytanie fragmentów powieści

    - Specjalna dekoracja w oknie biblioteki

    - Składanie pamiątkowego stempla na przyniesionych przez czytelników własnych egzemplarzach „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

    - Prezentacja twórczości Stefana Żeromskiego

    Serdecznie zapraszamy!

  • W ostatni czwartek, tj. 28.09 odbyły się zajęcia dla dzieci zatytułowane „Zaczytany DZIEŃ CHŁOPAKA”. Skąd taki temat? Już wyjaśniamy! Od trzynastu lat w Polsce  świętowany jest OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM, który przypada 29 września, a 30 września obchodzony jest DZIEŃ CHŁOPAKA. Jest to święto wszystkich chłopców i tych małych i tych troszkę starszych. W tym dniu panie składają im życzenia, przygotowują dla nich niespodzianki oraz obdarowują ich prezentami. Ponieważ w tym roku święta te przypadają w piątek i  w sobotę, Biblioteka Publiczna pozwoliła sobie je troszkę przyspieszyć i połączyć. Było dużo głośnego czytania, wiele rozmów o książkach i o chłopakach. Uczestnicy zajęć wysłuchali przepięknej opowieści Petera Carnavasa „O dzieciach, które kochają książki” oraz opowiadania Barbary Gawryluk pt. „Złoty medal Damiana” pochodzącego  z książki „Zuzanka z pistacjowego domu”. Podczas przeprowadzonej dyskusji dziewczynki opowiedziały jakie cechy powinien mieć ich zdaniem fajny chłopak. Na koniec zajęć dzieci pokolorowały Dyplomy SUPER CHŁOPAKA. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali drobne upominki.


    Z okazji Dnia Chłopaka 
    wiele uśmiechów, a mało złości, 
    jak najmniej smutków, dużo radości, 
    długich wakacji i moc słodyczy. 
    Tego Wam dzisiaj Biblioteka życzy.

    Zapraszamy do galerii

  • SOWY… to przykład niezwykłego piękna natury. Obiekt tajemniczy ciągle mało znany, a zarazem fascynujący, otoczony szczególną ochroną. Czwartkowe zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??” miały na celu wprowadzenie dzieci w niezwykły świat tych ptaków. Uczestnicy zajęć poznali budowę ciała tego drapieżnika, niezwykle rozbudowane zmysły, które posiada, oraz typowe zachowania w środowisku naturalnym. Dzieci wysłuchały opowieści „O SOWIE” autorstwa Zbigniewa Śląskiego a także poznały sowie ciekawostki, rozwiązały zadania matematyczne i łamigłówki. Wykonały przepiękne, nasycone barwami jesieni prace plastyczne. Na koniec zajęć dzieci bawiły się w „Starą sowę”. Gra polegała na zabieraniu sowie wcześniej rozłożonych przedmiotów na tyle bezszelestnie, by sowa używając tylko słuchu, nie usłyszała złodzieja. Zabawa sprawiła wszystkim dużo radości i tylko szkoda, że zajęcia tak szybko się skończyły…

    Zapraszamy do galerii

  • ZDROWO... BO SPORTOWO

    „Zdrowo… bo sportowo” spędziły czas dzieci uczestniczące w zajęciach zorganizowanych w czwartkowe popołudnie w bibliotece. Na obecnych czekały różne nietypowe konkurencje, zadania, zagadki oraz quiz. Jak zawsze można było skorzystać z wyselekcjonowanej i zaprezentowanej na regale wystawienniczym literatury dopasowanej tematycznie do zajęć. Dzieci wysłuchały również zabawnego opowiadania „Przysiady”Pawła Beręsewicza pochodzącego ze zbioru „Co tam u Ciumków?”. Później pochwaliły się własną kondycją fizyczną wykonując przeróżne ćwiczenia gimnastyczne. Nie wszystkim wszystko wychodziło poprawnie, ale i tak było bardzo wesoło. Każdy zasłużył na drobny, regenerujący  poczęstunek. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?”

    Zapraszamy do galerii

  • SOLNE MOTYLEbyły głównym tematem wrześniowych zajęć artystycznych dla dzieci zorganizowanych w ramach projektu „MANUALNI-POCZYTALNI”. Malowanie solą można wykorzystać do dekoracji lub do tworzenia pięknych barwnych obrazków. To bardzo atrakcyjna zabawa plastyczna nawet dla młodszych dzieci. Tworzenie ilustracji z zabarwionej kredą soli i kleju,  to bardzo ciekawa technika plastyczna, niezwykle działająca na wyobraźnię. Zadaniem uczestników spotkania było „pomalowanie” motyla. Każdy robił to według własnego pomysłu dobierając kolory podstawowe (uzyskane z kredy) lub dowolnie je mieszając. Jak widać na zdjęciach, dokonywało się to, nie tylko na przygotowanych papierowych tackach ale również na całym stole. Zabawy było co nie miara!!!

    Kolejne zajęcia, już 11 października! Ze względu na ograniczoną ilość miejsc przypominamy o konieczności zapisu!

    Zapraszamy do galerii

    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Świeczka żelowa - warsztaty artystyczne dla dorosłych

    Jak się okazuje, wiele rzeczy można zrobić własnoręcznie. Przekonały się o tym Panie uczestniczące 8 września w warsztatach artystycznych zorganizowanych w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim. Zajęcia odbyły się w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu „MANUALNI – POCZYTALNI, czyli książka w zręcznych dłoniach”. Podczas spotkania Panie wykonały świece żelowe. Samodzielnie wykreowały mozaikę z barwionego kwarcu, utworzyły kompozycję z przeróżnych muszelek, kamyczków, suszonych owoców i kwiatów. Wybrały kolor i zapach parafinowego żelu, który następnie wlały do szklaneczek. W ten sposób powstały przepiękne i oryginalne dekoracje, które swoją stylizacją na długo będą przypominać o właśnie mijającym lecie.

    Zapraszamy do galerii

    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Dzień Marzyciela - zajęcia

    W dniu 7 września 2017 roku odbyły się pierwsze po wakacjach zajęcia dla dzieci z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?”. Tematem głównym spotkania były marzenia, ponieważ 8 września zapisał się w kalendarzu świąt nietypowych jako Dzień Marzyciela. Zanim dzieci wysłuchały opowieści Joanny Krzyżanek „Helenka i różowe okulary”zdradziły o czym marzą. Okazało się, że marzenia mogą być przeróżne i dzielą się na te, które łatwo spełnić i takie, których realizacja może nigdy nie nastąpić. Następnie wszyscy zabrali się do ozdabiania papierowych okularów, przez które świat ma nabrać piękniejszych i bardziej optymistycznych barw. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek.

    Zapraszamy do galerii

  • Narodowe Czytanie „WESELA” w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim

    W dniu 2 września 2017 roku Biblioteka Publiczna wzięła po raz kolejny udział w  polskiej akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej. W tym roku publicznie odczytywane były obszerne fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Brzeskiemu Narodowemu Czytaniu towarzyszyła wystawa dawnej fotografii ślubnej oraz specjalna dekoracja eksponowana w witrynie. Na regale wystawienniczym zaprezentowano dzieła literackie oraz reprodukcje malarstwa artysty. Posiadacze własnego egzemplarza „Wesela” mieli niepowtarzalną okazję podstemplowania go pamiątkową pieczęcią, którą biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP.

    Zapraszamy do galerii

  • Po co Polakom biblioteki?

    Z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości – wynika z raportu „Po co Polakom biblioteki?”. Raport przygotowano po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, w którym uczestniczy ponad 3300 placówek z całej Polski – również biblioteka w Brześciu Kujawskim.

    Badanie pokazuje, że ludzie przychodzą do biblioteki nie tylko po książki - spędzają tu wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tysięcy osób to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu.

    W bibliotece w Brześciu Kujawskim mieszkańcy mają do dyspozycji 4 komputery. Mogą także skorzystać z 3 drukarek, skanera, faksu, projektora z ekranem, laptopa i kserokopiarki. Komputery są też dostępne w filiach biblioteki w Brzeziu, w Kąkowej Woli i w Wieńcu.

  • BIBLIOTEKA PUBLICZNA

    w Brześciu Kujawskim

    serdecznie zaprasza na spotkanie

    z Panią MAŁGORZATĄ KALICIŃSKĄ,

    które odbędzie się 16 września 2011 roku

    o godz. 1830 w czytelni biblioteki

  • 30.09-06.10.2012 TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

      Biblioteka Publiczna zaprasza od 20 września do 20 października 2012 roku na wystawę ZAKAZANYCH KSIĄŻEK. W wypożyczalni dla dorosłych prezentowane będą książki, które wywarły znaczący wpływ na rozwój i wizerunek literatury, a których wydania na przestrzeni wieków, były zabronione. Zakazane było ich czytanie, posiadanie, nawet zaglądanie do nich w czytelniach i bibliotekach z powodów cenzury społecznej, obyczajowej, religijnej czy politycznej. Jakie były przyczyny zakazów? Których książek nie wolno było czytać kiedyś, a których także dzisiaj? Próbą odpowiedzi jest przygotowana wystawa. Serdecznie zapraszamy!

    Zakazane książki - lista

  • Języku, nie łam się!!!

    Pod taką nazwą odbyły się w bibliotece zajęcia dla dzieci zorganizowane z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Dzieciom. Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza „Abecadło”, „Nasze polskie ABC” oraz fragmentów książki Grzegorza Kasdepke „Niesforny alfabet”. Później przyszła kolej na zabawę sylabami, co wcale nie było takie łatwe. Sporo trudności sprawiła gra planszowa „Gram w sylaby”. Satysfakcja z sukcesu czyli wygranej była jednak ogromna. Dużo łatwiej poszło uczestnikom z przygotowanymi wcześniej sylabowymi kolorowankami i wykreślankami. Wszyscy poradzili sobie „śpiewająco”. Okazało się, że nawet zabawa językiem może sprawiać wiele radości, a uzyskane wiadomości pozostają na długo w pamięci…

    Zapraszamy do galerii

  • 22.09-28.09.2014 TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

      Biblioteka Publiczna zaprasza od 22 września do 20 października 2014 roku na wystawę ZAKAZANYCH KSIĄŻEK. W wypożyczalni prezentowane będą książki, które wywarły znaczący wpływ na rozwój i wizerunek literatury, a których wydania na przestrzeni wieków, były zabronione. Zakazane było ich czytanie, posiadanie, nawet zaglądanie do nich w czytelniach i bibliotekach z powodów cenzury społecznej, obyczajowej, religijnej czy politycznej. Jakie były przyczyny zakazów? Których książek nie wolno było czytać kiedyś, a których także dzisiaj? Próbą odpowiedzi jest przygotowana wystawa. Serdecznie zapraszamy!

  • WIELKIE CZYTANIE U MAŁYCH PSZCZÓŁEK

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto ma już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest  promowanie  idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat , zwrócenie uwagi  na konieczność czytania dzieciom aby obudzić w nich  zamiłowanie do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem jest głośne czytanie. W tym celu odwiedziłam dziś Przedszkole Publiczne „Kraina Bajek” by poczytać grupie „Pszczółek”. Zabrałam ze sobą kilka książek do obejrzenia i dwie do przeczytania. Przedszkolaki wysłuchały obszernych fragmentów opowiadań Doroty Gellner pt. „Wścibscy” oraz śmiesznych wierszyków pochodzących ze zbioru „Pan Pierdziołka spadł ze stołka”.  Wybrana literatura tak bardzo przypadła im do gustu, że chciały bym czytała jeszcze i jeszcze. Nie było innego wyjścia tylko takie, by zostawić książeczki w przedszkolu. To była bardzo miła wizyta. Mam nadzieję, że nie ostatnia…

    (P.R.)

    Zapraszamy do galerii

  • TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK!!!

    „Każdy rodzaj cenzury, czy to rządowej czy też kulturalnej, wynika w rzeczywistości z tego samego: ze strachu. Z przekonania, że zezwolenie na ujawnienie jakiejś mowy, książki, sztuki, filmu czy sekretu o wadze państwowej będzie w pewnym stopniu zagrożeniem dla władz.” (Encyklopedia cenzury, Jonathan Green)

    Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim przyłącza się do obchodów Tygodnia Zakazanych Książek. Można zobaczyć wystawę prezentującą literaturę niedostępną w pewnych okresach historii, zapoznać się z całą listą zakazanych tytułów i ciekawostkami z nimi związanymi.
    Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest świętem wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.
    Przyjdź i zobacz, których książek nie wolno (było) czytać!

    Zapraszamy do galerii

  • NARODOWE CZYTANIE - TRYLOGIA Henryka Sienkiewicza


    To już trzecia edycja akcji mającej na celu propagowanie polskiej literatury i wzmacnianie tożsamości narodowej. Przeczytaj i „pokrzep serce” pięknym językiem Ogniem i mieczem, Potopu i Pana Wołodyjowskiego, zasmakuj w rubasznym humorze, przywołaj niezapomnianych bohaterów i daj się porwać przygodzie. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia TRYLOGII Henryka Sienkiewicza!
    http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/trylogia/

  • Dzień Bez Samochodu!

    W ramach obchodzonego w czwartek 22 września ,,Dnia bez samochodu” w Bibliotece Publicznej odbyły się zajęcia dla dzieci, w trakcie których przewrotnie auta towarzyszyły uczestnikom przez cały czas. Obecne były podczas pogadanki na temat różnych środków transportu oraz w książce Barbary Ciwoniuk „Jaki ten świat ciekawy”, której fragmentu dotyczącego zasad ruchu drogowego dzieci wysłuchały. Wszystkim bardzo spodobał się samochód z bajki  zatytułowanej „Wyprawa Baltazara Gąbki” obejrzanej na laptopie. Ale najwięcej emocji wzbudziły konkurencje sportowe: wyścig „czterech kółek”, slalom pomiędzy pachołkami, „jazda” rowerkiem, czy przechodzenie pod coraz niżej zawieszoną liną. Na zakończenie dzieci tworzyły prace plastyczne pt: „Stop samochodom”.

    Zapraszamy do galerii

  • ABC decoupage - kreatywne warsztaty

    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim już po raz kolejny organizuje "Kreatywne warsztaty". Tematem najbliższych zajęć będzie "ABC decoupagu". Jest to prosta technika pozwalająca ozdobić prawie wszystko: przedmioty codziennego użytku, biżuterię lub np. bombki na choinkę. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

     

  • ARTYSTYCZNY PIĄTEK

    W dniu 9 września odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „ARTYSTYCZNY PIĄTEK”, które biblioteka współorganizuje z Pracownią Rękodzieła Ludowego „Aniołowo”. Przybyłe Panie ozdobiły metodą shabby chic chusteczniki. Zajęcia prowadziła Pani Agnieszka Przybysz, która zapewniła wszelkie potrzebne materiały oraz instruktaż. Efekty prac można podziwiać na zdjęciach. Na kolejnych zajęciach, które odbędą się 14.10.2016 r. będzie można wykonać blejtramy owalne lub prostokątne. Zapraszamy!

    Zapraszamy do galerii

  • DZIEŃ MARZYCIELA w Bibliotece

    W dniu 8 września obchodzony jest Dzień Marzyciela zwany również Dniem Dobrej Wiadomości. Z tej okazji zostały zorganizowane w bibliotece zajęcia dla dzieci. Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza Juliana Tuwima „Dyzio Marzyciel” oraz opowiadania „Rozmarzone kalosze”Grzegorza Kasdepke pochodzącego z książki „Kacperiada”, wzięli udział swobodnej rozmowie o marzeniach, a także wykonali prace plastyczne, na których przedstawili swoje marzenia. Dużo śmiechu było podczas wspólnej zabawy w przekazywanie dobrej wiadomości, której zasady są mocno zbliżone do znanego wszystkim „głuchego telefonu”. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało drobny upominek, który wszystkich ucieszył. Była to DOBRA WIADOMOŚĆ!!!

    Zapraszamy 22 września na kolejne zajęcia!

    Zapraszamy do galerii

  • Narodowe Czytanie „Quo vadis” w brzeskiej bibliotece

    W dniu 3 września 2016 roku Biblioteka Publiczna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, nad którą patronat honorowy pełni Para Prezydencka. W tym roku bohaterem była powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Po raz pierwszy opublikowana została w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Obecnie bezcenny rękopis znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.  W dniu Narodowego Czytania można go było podziwiać w Pałacu Rzeczypospolitej, do którego został przewieziony na jeden dzień. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

    W Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim przygotowano specjalną wystawę dotycząca życia oraz utworów Sienkiewicza, prezentowane były różne wydania powieści a w oknie witrynowym zainstalowano nawiązującą tematycznie dekorację. Wszyscy odwiedzający brzeska placówkę mogli wysłuchać audiobooka w wykonaniu  Daniela Olbrychskiego. Podobnie jak w roku ubiegłym, Biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenckiej pamiątkową pieczęć, którą stemplowano przyniesione przez czytelników prywatne egzemplarze „Quo vadis”.

    Zapraszamy do galerii

  • "JĘZYKU, NIE ŁAM SIĘ!"

    Pod takim tytułem odbyły się w brzeskiej bibliotece zajęcia dla dzieci. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Dzieciom. Uczestnicy wysłuchali fragmentów książki Tadeusza Rossa - "Przygody literek", ułożyli alfabetyczny pociąg z puzzli oraz rozgrzali przed łamańcami językowymi swoje aparaty mowy. Dużo radości spowodowały problemy z odczytaniem wylosowanych zdań typu:

    Osobliwym ale również radosnym ćwiczeniem logopedycznym okazało się dmuchanie balonów. Zajęcia zakończyły się wykonaniem zawieszek na drzwi informujących o wykonywaniu takiej czynności jak CZYTANIE!

    Zapraszamy do galerii

  • Tydzień Zakazanych Książek

    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zaprasza na wystawę ZAKAZANYCH KSIĄŻEK. Prezentujemy książki, które wywarły znaczący wpływ na rozwój i wizerunek literatury, a których wydania na przestrzeni wieków były zabronione. Zabraniało się ich czytania, posiadania, nawet zaglądania do nich w czytelniach i bibliotekach z powodów cenzury społecznej, obyczajowej, religijnej czy politycznej. Jakie były przyczyny zakazów? Których książek nie wolno było czytać kiedyś, a których także dzisiaj? Próbą odpowiedzi jest niniejsza wystawa! Zapraszamy!

  • Czytaliśmy  "Lalkę" Bolesława Prusa

    W sobotę 5 września, w ramach 4. edycji ogólnopolskiej akcji  „Narodowe Czytanie” w wielu miastach Polski w przestrzeni publicznej rozbrzmiewały fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. Głośnego czytania i wspólnego słuchania nie zabrakło również w brzeskiej bibliotece. Przybyli czytelnicy mieli okazję wysłuchać obszernych fragmentów powieści czytanych przez Katarzynę Skoniecką, Tomasza Bielawca, Jacka Króla oraz Jana Wojciecha Krzyszczaka. Wykorzystano tego dnia audiobooka należącego do zbiorów biblioteki. Każdy, kto przyszedł z własnym egzemplarzem powieści mógł podstemplować go specjalną pieczęcią. Miło nam, że kilka osób o tym pamiętało – z ogromną radością stemplowałam Wasze „Lalki”.

    Zapraszamy do galerii

  • Narodowe Czytanie "LALKI"

    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim przyłączyła się do akcji NARODOWE CZYTANIE będącej pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. W tym roku Prezydent wraz z małżonką zachęcają wszystkich Polaków do czytania „Lalki” Bolesława Prusa. W sobotę 5 września w bibliotece będzie można wysłuchać fragmentów powieści, obejrzeć wystawę prezentującą różne wydania „Lalki” oraz otrzymać pamiątkowy stempel na przyniesionym własnym egzemplarzu powieści. Okolicznościową pieczęć biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP.

     

     

  • 22.09-28.09.2013 TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

      Biblioteka Publiczna zaprasza od 22 września do 20 października 2013 roku na wystawę ZAKAZANYCH KSIĄŻEK. W wypożyczalni dla dorosłych prezentowane będą książki, które wywarły znaczący wpływ na rozwój i wizerunek literatury, a których wydania na przestrzeni wieków, były zabronione. Zakazane było ich czytanie, posiadanie, nawet zaglądanie do nich w czytelniach i bibliotekach z powodów cenzury społecznej, obyczajowej, religijnej czy politycznej. Jakie były przyczyny zakazów? Których książek nie wolno było czytać kiedyś, a których także dzisiaj? Próbą odpowiedzi jest przygotowana wystawa. Serdecznie zapraszamy!

    Zakazane książki - lista

  • Będzie się działo!

    Po wielu miesiącach oczekiwań, w dniu 18 września 2014 roku Biblioteka Publiczna podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu na realizację operacji: Adaptacja i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim dla potrzeb świadczenia usług internetowych. pozwalającej dokończyć przeprowadzkę. Do tej pory, ze względu na ograniczoną powierzchnię (biblioteka zajmuje pomieszczenie na parterze), nie był dostępny księgozbiór podręczny, a także nie było możliwe prowadzenie szerszej działalności kulturalnej w oddziale dla dzieci. Pozyskane fundusze w kwocie 67471,45 zł stanowią 85% inwestycji i będą wykorzystane na adaptację pomieszczeń znajdujących się na piętrze. Dzięki temu wznowi działalność czytelnia oraz zostanie urządzony Oddział dla Dzieci dostosowany dla różnych grup wiekowych.  Zakup nowych regałów do całej biblioteki oraz nowego sprzętu komputerowego sprawi, że brzeska książnica stanie się wreszcie instytucją nowoczesną i przyjazną użytkownikom. Po zakończeniu inwestycji, w sali na piętrze będzie można przeprowadzać spotkania, szkolenia oraz wydarzenia kulturalne związane z promocją książki i czytelnictwa. Po 10 miesiącach działalności biblioteki przy ulicy Krakowskiej 14b widać, że wyczekiwana decyzja Pana Burmistrza o przeniesieniu była słuszna, potrzebna i jest cały czas przez czytelników chwalona! Słowa Jana Wiktora „Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi”w przypadku brzeskiej książnicy wreszcie odzwierciedlają rzeczywistość.

  • „Najtrudniejsze to pisać prawdę, trafić do serc”–relacja ze spotkania z Małgorzatą Kalicińską

    O swoim życiu, drodze do popularności, pracy w różnych zawodach, planach na przyszłość, pysznej domowej kuchni - i o wielu innych sprawach rozmawiała pisarka Małgorzata Kalicińska z czytelnikami Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. Spotkanie autorskie odbyło się w czytelni biblioteki 16 września 2011 roku.

  • WIELKIE CZYTANIEksiki

    „Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie  w życiu.”

    29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku.

    Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim, już po  raz kolejny przygotowała z tej okazji  wiele atrakcji.  Bibliotekarki będą  czytać dzieciom specjalnie na ten dzień wybraną literaturę. A że czytanie nie musi wiązać się z "biernym" słuchaniem zaplanowano gry i zabawy ruchowe oraz zajęcia plastyczne.

    Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do Biblioteki Publicznej 29 września 2010 roku. Dobrą zabawę zaczynamy o 1600.

Wydarzenia

Grudzień 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby