Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

36808897
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
24514
100147
100147
36808897

Twój IP: 18.97.14.82
Filtr
  • JUBILEUSZ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

    W BRZEŚCIU KUJAWSKIM

    W rodzinnej atmosferze, pełnej ciepła i wspomnień upłynęło jubileuszowe spotkanie zorganizowane 28 listopada 2008 roku z okazji 60-lecia Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. Biblioteka Publiczna i jej Filie w okresie minionych 60 lat podlegały wielu transformacjom i przekształceniom. Instytucja ta zawsze jednak była miejscem, w którym można otrzymać interesujące książki, czasopisma, oraz uzyskać poradę bibliotekarską. Odegrała i nadal pełni istotną rolę w całokształcie przemian społeczno-kulturalnych w gminie Brześć Kujawski. Jubileusz zaszczycili swą obecnością licznie przybyli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, Powiatowej Biblioteki Publicznej w Izbicy Kujawskiej, Biblioteki Publicznej we Włocławku oraz dyrektorzy i pracownicy bibliotek powiatu. Uroczystość uświetnili również swą obecnością - Ksiądz Prałat Ireneusz Juszczyński proboszcz brzeskiej parafii, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy, reprezentanci zaprzyjaźnionych instytucji, organizacji, stowarzyszeń i miejscowych zakładów pracy, byli pracownicy, wierni czytelnicy i sympatycy Biblioteki. Gratulacje wraz z życzeniami wszelkiej pomyślności, pogody ducha oraz satysfakcji z wykonywanej pracy złożył w imieniu Marka Wojtkowskiego - Posła na Sejm VI kadencji społeczny współpracownik Posła - Jacek Jabłoński. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Jerzy Janczarski przekazał list gratulacyjny wraz z życzeniami oraz ufundowaną dla brzeskiej książnicy nagrodę. W imieniu władz miasta Brześć Kujawski wyrazy uznania za pełną zaangażowania pracę, profesjonalizm i wszechstronną pomoc udzielaną czytelnikom złożył pracownikom Biblioteki Burmistrz Brześcia Kujawskiego Wojciech Zawidzki. Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Golasiński wraz z życzeniami wręczył prezent dla biblioteki. W imieniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Książnicy Kopernikańskiej gratulowała i dalszych sukcesów życzyła Dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej Lidia Pluta. Przewodnicząca Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Elżbieta Nowacka przekazała na ręce dyrektor Anny Kozickiej medal "W dowód uznania" za zasługi dla bibliotekarstwa. Wiele miłych podziękowań, gratulacji i upominków pracownicy biblioteki otrzymali od Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Izbicy Kujawskiej Marii Strabanik, Dyrektorek zaprzyjaźnionych bibliotek z terenu powiatu włocławskiego, Dyrektorów szkół i przedszkoli z gminy Brześć Kujawski, władz zaprzyjaźnionych instytucji, zakładów pracy, organizacji a także sympatyków i przyjaciół biblioteki.

    Zapraszamy do galerii

  • W krainie Świętego Mikołaja

    Mikołajki to uroczystość, która wprowadza wszystkich w świąteczną atmosferę. Jest to szczególnie uroczy i sympatyczny dzień obchodzony na cześć wspaniałego człowieka - Świętego Mikołaja. Dnia 7 grudnia biblioteka zorganizowała Mikołajkowe spotkanie dla najmłodszych. Odświętnie udekorowaną bibliotekę odwiedziły dzieci z klasy „0”. Na początek uczestnicy wysłuchali legendy o małym chłopcu, który postanowił pomagać biednym dzieciom, czyli o Mikołaju. Przedszkolaki brawurowo przeszły przez wszystkie zabawy – rzucanie śnieżkami do celu czy kolorowanie bombek. Był też czas na test wiedzy o Św. Mikołaju. Dzieciaki wysłuchały również fragmentu książki „Wielka zadyma z Mikołajem”. Następnie przyszedł czas na upominki – dzieci otrzymały zakładki do książek oraz kolorowanki z wizerunkiem Mikołaja. Z niecierpliwością czekamy na następne Mikołajki!

    Zapraszamy do galerii

  • Wszystkie misie nasze są !

    Mały, duży, bury czy kolorowy... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego pluszowego misia. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek. Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe niedźwiadki. Często są one bohaterami powieści, bajek i filmów.

    W dniu 27.11.2015r. uczniowie z klasy I Szkoły Podstawowej w Brzeziu uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Misia Pluszowego. Uroczysty dzień rozpoczął się od zapoznania dzieci z historią powstania misia oraz obejrzenia gazetki poświęconej temu wydarzeniu. Mali goście zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w misiowej krainie. W bibliotece tego dnia przygotowano dla dzieci wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy i zgadywanki.

    Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

  • „Mikołajki” to jeden z ulubionych przez dzieci dzień. Jest takim przedsmakiem zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W bibliotece również je obchodzono. Dzieci, jak na ten dzień przystało, przyszły ubrane na czerwono lub w czapeczkach Mikołaja.  Po wysłuchały opowiadania „Niezwykłe przygody Świętego Mikołaja”, dzieci opowiadały o zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem. Bezbłędnie wymieniły tradycyjne potrawy wigilijne. Następnie zrobiły długalaśny łańcuch na choinkę a nawet dwa, ponieważ to było jedno z zadań w wykonanym wcześniej kalendarzu adwentowym. Jednym przystroiły biblioteczną choinkę a drugi mogły zabrać do domu. Mikołajkowe spotkanie było ostatnim w tym roku.

    Wszystkim Dzieciom, Rodzicom, Opiekunom życzymy Wesołych Świąt Bożego narodzenia!

    Do zobaczenia w 2024 roku!

    Zapraszamy do galerii

  • Andrzejki to tradycyjnie wieczór wróżb. Obchodzi się go w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię imienin świętego Andrzeja. Wróżby, przewidywanie przyszłości i jak zwykle dobra zabawa – to wszystko miało miejsce podczas czwartkowych zajęć dla dzieci. Na początek uczestnicy wysłuchali opowiadania „Wieczór wróżb”. Później wszyscy odgadywali, co ich czeka w przyszłości. Pomagały w tym przygotowane rekwizyty, które drogą losową trafiały do dzieci. Było przy tym dużo śmiechu, gdy okazało się, że ktoś zamiast piłkarzem będzie kosmetyczką, lub zamiast fryzjerką będzie kierowcą rajdowym. Powszechnie znana wróżba z butami miała wskazać, kto w zbliżającym się roku najwięcej urośnie. W tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć tradycyjnego lania wosku. Dzieci wykazały się bardzo dużą ostrożnością, gdy przelewały gorący wosk przez dziurkę od klucza. Gdy ostygł, odgadywały, do czego jest podobny. Na zajęciach było dużo śmiechu i o to właśnie chodziło, bo trzeba pamiętać, że każde wróżby trzeba brać z przymrużeniem oka.

    Zapraszamy do galerii

  • Z wizytą w krainie misiów pluszowych.

    Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

    W tym roku, po raz kolejny, w bibliotece , obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada na dzień 25 listopada. Z tej okazji w odświętnie udekorowanej sali zagościły misie, była gazetka informująca o początkach pluszowej zabawki, plakaty wykonane przez uczniów, przygotowano wystawkę książek o misiach - "W krainie misiów pluszowych". Dużo śmiechu sprawiła dzieciom zabawa w rysowanie misia z zasłoniętymi oczami oraz wykonanie misia z balonu.

    Święto to jest wspaniałą okazją do wspólnej zabawy i promocji czytelnictwa. Prawie każde dziecko opuszczało bibliotekę z książeczką w ręku.

    Zapraszamy do galerii

  • Ostatnie w tym roku zajęcia z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?” przebiegły w wyjątkowej atmosferze. Było świątecznie, nastrojowo, inaczej niż zwykle. Przy wspólnym stole dzieci opowiadały o zwyczajach w ich domach. Wymieniały ulubione potrawy świąteczne oraz głośno marzyły o oczekiwanych prezentach. W skupieniu wysłuchały opowieści świątecznej a później wykonały śniegowe gwiazdki. Spotkanie zakończyło się składaniem sobie wzajemnie życzeń świątecznych oraz wypożyczaniem na ten magiczny czas książeczek.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim DZIECIOM oraz ich RODZICOM, że towarzyszyli nam podczas czwartkowych spotkań przez cały 2022 rok!

    Zapraszamy do galerii

  • Trwa akcja "Mała Książka, Wielki Człowiek". Brzeska biblioteka bierze w niej udział już po raz kolejny. Dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym, które zapiszą się do biblioteki mamy wyjątkową książkę oraz zestaw niespodzianek!

    Zapraszamy!

    Krasnal w krzywej czapce małe.jpg

  • Na swojej stronie sam siebie określa jako pisarza, detektywa, podróżnika... w zależności od tego, czym się aktualnie zajmuje. Liczne podróże pozwalają mu zbierać materiał do powieści. Dzięki nim może podczas spotkań autorskich  pokazywać fotografie i opowiadać o swoich przygodach. O kim mowa? O KRZYSZTOFIE PETKU, który był w piątkowe popołudnie gościem Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. Podczas spotkania opowiedział o swoim udziale w harcerstwie (bo od tego się wszystko zaczęło), o swojej pracy pisarskiej oraz o wyprawach i eventach, które organizuje dla osób chętnych przeżyć niesamowite przygody. Zaprezentował zdjęcia z różnych zakątków świata, do których dotarł. Pochwalił się znajomością wielu języków, gdyż twierdzi, że nawet nieporadne posługiwanie się językiem tubylców znacznie ułatwia kontakty z nimi. Harcerzom uczestniczącym w spotkaniu pokazał kilka sposobów na obronienie się w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. Tym samym zachęcił wszystkich do udziału w organizowanych przez siebie kursach i obozach surwiwalowych. Krzysztof Petek swoją osobą, głodem przygód i energią oczarował wszystkich. Dziękujemy za spotkanie!

    Zapraszamy do galerii

  • To było niesamowite popołudnie, pełne niespodzianek i uśmiechu! A zaczęło się całkiem zwyczajnie. Dzieci, które przybyły do biblioteki na czwartkowe zajęcia najpierw wysłuchały opowiadania „Zagubiony list” znajdującego się w zbiorze pt.: „Bajki na Boże Narodzenie”. Następnie wykonały z kartonu i bibuły choineczki. Robiły to w ciszy i skupieniu starając się, by były jak najładniejsze. I wtedy stało się coś niespodziewanego!!! Najpierw usłyszały dzwoniący dzwoneczek, później gromkie: ho, ho ho... A następnie do Oddziału dla Dzieci wkroczył Święty Mikołaj! Przyniósł worek pełen prezentów, które rozdał małym uczestnikom spotkania. Jego wizyta zaskoczyła i ogromnie uradowała wszystkich! Mikołaju, wróć do nas w przyszłym roku!

    Zapraszamy do galerii

  • W noc świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja

    Wigilia św. Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to w obrzędowości dorocznej szczególny moment – kończy się rok obrzędowy, kościelny, a rozpoczyna Adwent – okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. To czas niezwykły, sprzyjający wróżbom, magii, przepowiadaniu przyszłości. Przekonały się o tym dzieci uczestniczące w literacko-plastycznych zajęciach w bibliotece. Na początku spotkania wysłuchały opowiadania „Wieczór wróżb” a następnie wróżyły sobie przewidując przyszłość. Były to bardzo magiczne a zarazem bardzo wesołe zajęcia!

    Zapraszamy do galerii

  • boze narodzenie2021.jpg

  • Jak można atrakcyjnie spędzić grudniowe, niedzielne popołudnie, a nawet i wieczór? Tylko z Biblioteką Publiczną w Brześciu Kujawskim, ponieważ już po raz szósty zorganizowała ona wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy. Tym razem uczestnicy obejrzeli spektakl „Falstaff” według sztuki Wiliama Szekspira opatrzony muzyką Giuseppe Verdiego. Bydgoska inscenizacja łamie wiele stereotypów jeśli chodzi o wykonanie tej sztuki. Widać to już w postaci tytułowego Falstaffa, który zamiast otyłego i podstarzałego pijaka i zawadiaki przedstawiony jest jako mężczyzna w średnim wieku, szczupły, pewny siebie, i co najważniejsze, atrakcyjny dla kobiet. Podobnie jest z dwuwymiarowym światem, w którym dzieje się akcja. Możliwości techniczne bydgoskiej sceny przenoszą widza raz do karczmy, gdzie główny bohater knuje swoje intrygi, innym razem na łąkę z lazurowym nieboskłonem lub mroczne bagna. Dzieje się tak dzięki ruchomym zapadniom, dzięki czemu akcja zmienia się jak w kalejdoskopie. W bydgoskim spektaklu wszystkie postacie mają wyraziście zarysowane charaktery, są dopracowane w każdym, nawet najmniejszym szczególe a sama sztuka cechuje się finezyjnym komizmem.

    Przed spektaklem uczestnicy wycieczki za sprawą Jarmarku Bożonarodzeniowego dali się porwać świątecznemu nastrojowi. Mnogość ozdób, Mikołajów, choinek, pięknie podświetlonych dekoracji i śpiewanych kolęd spowodował, że nagle znaleźli się w niezwykle magicznym, klimatycznym miejscu.

    Zapraszamy do galerii

  • W czwartkowe popołudnie odbyły się w bibliotece zajęcia dla najmłodszych, zatytułowane „Wieczór z wróżbą”. Zgodnie z tradycją, właśnie w wigilię imienin Andrzeja, przeprowadza się liczne zabawy mające na celu odkrycie kart przyszłości. Nasze spotkanie rozpoczęło się od zapoznania z tradycyjnym obrzędem wróżb znanym w Polsce. Uczestnicy bawili się i wróżyli na wiele sposobów, by poznać najbliższą przyszłość. Nie zabrakło wróżby z butów, dzięki której można się dowiedzieć,  kto z uczestników zabawy najszybciej wejdzie w związek małżeński. Tego jednak nie zdradzimy. Spotkanie andrzejkowe upłynęło  w cudownej atmosferze.  Oczywiście wszyscy pamiętali, że należy je traktować z przymrużeniem oka. Według staropolskiego przysłowia „Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wszystkim dziękujemy za miłą zabawę:)

    Zapraszamy do galerii

  • Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Przekonały się o tym dzieci uczestniczące w zorganizowanych w bibliotece zajęciach. Każde z nich przedstawiło swojego ulubionego pluszaka, następnie wysłuchały opowieści pt. „Marzenie małego misia” oraz rozwiązały łamigłówkę. Dużo radości sprawiło odnajdywanie ukrytych misiów oraz zabawa w „stary niedźwiedź mocno śpi”. Na zakończenie każdy wypożyczył sobie do domu misiową książeczkę.

    Zapraszamy do galerii

  • Dziś, tj. 10 grudnia świętujemy rocznicę wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Z tej okazji fundacja noblistki, Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Literackie wspólnie zorganizowały obchody "czułej rocznicy", w ramach której zapraszają na jedyne w tym roku spotkanie z pisarką promujące jej najnowszą książkę pt. "Czuły narrator". Wszystkie atrakcje przygotowane na czwartek 10 grudnia będą transmitowane przez platformę Facebook: na fanpage’ach Fundacji Olgi TokarczukWrocławskiego Domu Literatury oraz Wydawnictwa Literackiego (w przypadku spotkania z Olgą Tokarczuk) i Wrocławia Miasta Literatury (w przypadku koncertu Marii Peszek), a także na YouTube.
     
    W naszej bibliotece jest już dostępna najnowsza książka Olgi Tokarczuk!
     
    Olga Tokarczuk.jpg
  • Od paru tygodni działa nowa Filia Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. Znajduje się na terenie Sanatorium w Wieńcu-Zdroju, w pomieszczeniach Pijalni Wód Mineralnych. Z księgozbioru, który zawiera literaturę piękną polską i obcą, literaturę niebeletrystyczną, książeczki dla dzieci oraz kolorowe czasopisma, mogą korzystać zarówno mieszkańcy Wieńca Zdroju, jak i kuracjusze przebywający na turnusach leczniczych. W bibliotece dostępne są również dwa komputery stacjonarne podłączone do Internetu. Chętni mogą nabyć pamiątki opatrzone logo Brześcia Kujawskiego. Biblioteka w Wieńcu-Zdroju jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 13 do 17. Serdecznie zapraszamy!!!

    Zapraszamy do galerii

  • Ubieranie choinki, lepienie bałwanka i rzucanie prezentami do komina to trzy najważniejsze zadania, z jakimi musiały zmierzyć się dzieci, które przybyły w czwartkowe popołudnie do Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. Każda czynność była w pewien sposób skomplikowana: można się było zaplątać w kolorowe łańcuchy, połączyć niechcący paluszki klejem lub nie trafić maskotką do celu. Z tym ostatnim, to był pewien problem, ale wszystkim się w końcu udało i każdy otrzymał w nagrodę słodki upominek. Dziękujemy serdecznie wszystkim dzieciom, które zechciały się z nami bawić w tym roku.
    Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnych w 2020 roku!

    Zapraszamy do galerii

  • Były salwy śmiechu, chwile zadumy i łzy wzruszenia… Kto wywołał w widzach aż tak skrajne emocje? To aktorzy Teatru TRÓJKA, którzy przyjęli zaproszenie Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim i 10 grudnia przedstawili swój autorski program zatytułowany „Kolędnicy”. Przybyła na spektakl publiczność wysłuchała przepięknie zaśpiewanych na głosy kolęd, chwytających za serce recytacji oraz obejrzała przezabawnie odegrane scenki kabaretowe. To jedyne w swoim rodzaju przedstawienie sprawiło, że wszyscy poczuli już magię Świąt Bożego Narodzenia. Owacją na stojąco i ogromnymi brawami zostali nagrodzeni aktorzy, czyli Pani Wanda Rzyska, Pani Ola Rzyska i Pan Eugeniusz Rzyski. Dziękujemy bardzo serdecznie za kolejne spotkanie i czekamy na następne!

    Zapraszamy do galerii

  • W ciągu ostatnich pięciu miesięcy w Bibliotece Publicznej odbywały się warsztaty terapeutyczne. Jak bardzo były potrzebne uzmysłowiliśmy sobie w piątkowe popołudnie podczas uroczystego podsumowania projektu. Spotykaliśmy się regularnie raz w tygodniu na warsztatach o zróżnicowanej tematyce. Na każdych zajęciach, pod czujnym okiem instruktorów, zdobywaliśmy nowe wiadomości i umiejętności. Nie wszystkie postawione przed nami zadania były łatwe. Często musieliśmy wykazać się ogromną cierpliwością i zegarmistrzowską precyzją jak np. montując miniaturowy rowerek czy tworząc w szklanym kielichu śnieżne miasteczko. Podczas zajęć kulinarnych każdy z nas stawał się choć na chwilę master szefem gotując przepyszne potrawy. Miło było później usiąść wspólnie do stołu i kosztować przygotowane smakołyki. Ogromnym wyzwaniem, bo robiliśmy to po raz pierwszy, było wykonanie różnymi technikami szklanych ozdób. Wielokrotnie opatrywaliśmy sobie wzajemnie okaleczone palce. Ale było warto! Szklana biżuteria, lampiony czy świąteczne choineczki będą długo cieszyły nasze oczy. W czasach komputerów, smartfonów i nowoczesnych technologii najbardziej praktyczne były zajęcia informatyczne. Zdobytą wiedzę na pewno wykorzystamy w życiu codziennym. Mieliśmy także okazję wspólnie kosztować uczty duchowej wyjeżdżając do opery i do teatru do Bydgoszczy. Ponieważ zżyliśmy się, zaprzyjaźniliśmy, postanowiliśmy spotkać się wraz z zaproszonymi gośćmi na wspólnym obiedzie. Towarzyszyła mu wystawa wykonanych przez nas prac i galeria zdjęć. Własnoręcznie stworzone „małe dzieła sztuki” wzbudzały zachwyt a zdjęcia wywołały uśmiech na twarzy.

    Zapraszamy do galerii

  • Każde dziecko z niecierpliwością czeka na początek grudnia, zastanawiając się, co też tym razem dostanie w prezencie. Ale czemu akurat do grudnia? Bo wtedy wypadają Mikołajki - tradycyjne święto ku czci świętego Mikołaja - biskupa Miry. W brzeskiej bibliotece odbyły się z tej okazji zajęcia dla najmłodszych. Dzieci najpierw wysłuchały opowiadania pochodzącego z książki „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu” Grzegorza Kasdepke a następnie wykonały przepiękne kartki z reniferkiem. Po wypisaniu listy życzeń zostaną one wysłane do Świętego Mikołaja, by wiedział, co przynieść im pod choinkę.

    Zapraszamy do galerii

  • Co nas czeka? Co przyniesie przyszłość? Tego próbowali się dowiedzieć uczestnicy Zabawy Andrzejkowej zorganizowanej w brzeskiej bibliotece. Były wróżby, przepowiednie, „czary” a przede wszystkim dobra zabawa i dużo śmiechu. Pomogły w tym rekwizyty, książki oraz wyobraźnia i kreatywność. Gdy wróżba nie spełniała oczekiwań dzieci przyjmowały to z uśmiechem i wymyśliły, że poprawią podczas zabawy szkolnej lub balu w przedszkolu. Grunt, to znaleźć dobre rozwiązanie :)

    Zapraszamy do galerii

  • Gdy nadchodzi grudzień grzeczne dzieci z niecierpliwością czekają na Mikołaja. Chcąc przybliżyć im nieco tę wyjątkową postać w bibliotece zorganizowano  zajęcia, podczas których dzieci wysłuchały opowiadania „Zgubiony list”. Następnie uzupełniły i pokolorowały swoje listy do Świętego Mikołaja. W czasie spotkania dzieci poznały również prawdziwą historię Świętego Mikołaja, oraz wymieniały co im się kojarzy ze Świętami Bożego Narodzenia. Ostatnim punktem spotkania było ubranie choinki i wspólne zdjęcie przy niej.

    Zapraszamy do galerii


  • Zdzisław Beksiński - malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest znana i rozpoznawalna zarówno w kraju jak i za granicą. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła nikogo nie pozostawiają obojętnym, wzbudzając w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Mistrz uwieczniał w swych pracach zdeformowane postacie, budynki, budzące grozę kształty i figury. Jego życie i twórczość stało się kanwą filmów („Ostatnia rodzina” „Beksińscy. Album wideofoniczny”) i widowisk muzycznych („Kryptonim 27”) . Jeśli chcesz przekonać się jakie emocje w Tobie wzbudzą prace Zdzisława Beksińskiego przyjdź do Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. Przygotowaną wystawę możesz obejrzeć dzięki uprzejmości prywatnego kolekcjonera do połowy grudnia. Serdecznie zapraszamy.

  • W dniu 13 grudnia odbyły się kolejne  zajęcia artystyczne dla dzieci realizowane w ramach projektu „Manualni – Poczytalni, czyli książka w zręcznych dłoniach”. Uczestniczące w warsztatach dzieci ozdobiły  techniką decoupage bombki. Wykorzystały do tego styropianową kulę, którą wielokrotnie pomalowały specjalną farbą, świąteczne serwetki oraz klej z werniksem. Dziewczynki wykazały się ogromną starannością i dokładnością wycinając poszczególne elementy dekoracyjne. Dużo trudności sprawiło im rozwarstwianie serwetek ale i z tym sobie świetnie poradziły. Efekt końcowy chyba zaskoczył same twórczynie. Niesamowicie dumne prezentowały swoje prace do zdjęć, które można obejrzeć w galerii.

    Zapraszamy do galerii

    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • BOŻONARODZENIOWE BOMBKI 3-D wykonały Panie, które wzięły udział w zajęciach zorganizowanych 8 grudnia w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu „Manualni – Poczytalni, czyli książka w zręcznych dłoniach”. Uczestniczki spotkania pod kierunkiem instruktorki najpierw pomalowały swoje bombki, później ozdobiły techniką decoupage a następnie udekorowały elementami 3-D, czyli sospeso.  Po dokładnym wysuszeniu przyszedł czas na wykańczanie. W ruch poszły perełki, złota i srebrna konturówka, elementy brokatowe oraz wstążka. Kolejne etapy prac oraz efekty końcowe można podziwiać na zdjęciach.

    Zapraszamy do galerii.

    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • W dniu 7 grudnia 2017 roku odbyły się kolejne zajęcia dla dzieci. Tym razem zorganizowano je z okazji MIKOŁAJEK. Małym uczestnikom powierzono bardzo odpowiedzialne zadanie a mianowicie mieli ubrać choinkę. Żeby tego dokonać musieli najpierw wykorzystując przygotowane materiały i własną wyobraźnie, wykonać ozdoby. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością i starannością. Cierpliwie wyklejały z kolorowych paseczków i gwiazdek dekoracje a następnie umieściły je na choince. Wykonały również strasznie dłuuugi łańcuch, którym przyozdobiły Oddział dla Dzieci i Młodzieży dzięki czemu w bibliotece zrobiło się bardzo świątecznie.  

    Zapraszamy do galerii

  • Miś Czytuś bardzo chętnie odwiedza uczniów klas młodszych w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. Goszcząc u nich zachęca gorąco dzieci do czytania książek oraz korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. W dniu 6 grudnia wybrał się razem z drugą klasą na troszkę dalszą wycieczkę. Odwiedzili razem Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim, gdzie wysłuchali wspólnie o mikołajkowych przygodach Kruka Skarpetki, wzięli udział w pogadance na temat świąt oraz pokolorowali malowankę. Misiowi Czytusiowi tak się spodobało w bibliotece, że postanowił w niej parę dni pomieszkać i sobie poczytać książeczki. Dzieci, żeby nie było im smutno i samotnie otrzymały w zamian Misia Biblusia, który zawędrował z nimi do szkoły. Wzięły również książeczki, by wspólnie, w klasie razem poczytać i pooglądać. Spotkanie zakończyło się gorącymi zapewnieniami o częstych odwiedzinach oraz mikołajkowym słodkim upominkiem, który mile dzieci zaskoczył.

    Zapraszamy do galerii

  • W poniedziałek 4 grudnia odbyło się w Bibliotece Publicznej „II Spotkanie z plastyką”, podczas którego materiałem wiodącym było szkło. Panie uczestniczące w zajęciach już po raz kolejny miały okazję obcować z tym niezwykle trudnym materiałem plastycznym. Tym razem powstały prace zaprojektowane według własnych, przemyślanych pomysłów. Ku ogromnemu zaskoczeniu prowadzących - Pana Bartka i Pana Zbyszka - uczestniczki stawiły się na warsztaty odważniejsze, pewniejsze siebie i zaopatrzone w konkretne projekty, których realizacji się zdecydowanie domagały. Na efekt końcowy musiały jednak zaczekać i uzbroić się w cierpliwość. Prace należało wypalić w specjalnym piecu w wysokiej temperaturze, wystudzić i dopiero wtedy można było zabrać je do domu. Było jednak warto. Powstały zawieszki - wisiorki, kolczyki oraz inne elementy biżuteryjne, małe witrażyki w okna a także ozdoby nawiązujące tematycznie do zbliżających się świat.

    Zapraszamy do galerii

  • W piątek 1 grudnia 2017roku Bibliotekę Publiczną w Brześć Kujawskim odwiedzili aktorzy Teatru Maska, którzy dla dzieci z dwóch klas ze Szkoły Podstawowej nr 1 wystąpili w spektaklu „Za pasem święta, a ktoś majstruje przy prezentach”. Mali widzowie, którzy z wypiekami na twarzy oglądali przedstawienie dowiedzieli się, jak istotne jest w życiu posiadanie przyjaciela. Nie zawsze wartości materialne są najważniejsze. Według obejrzanej sztuki i wypowiedzi małych widzów, przyjaźń, serdeczność wobec innych, chęć niesienia pomocy sprawiają, że każdy z nas staje się lepszym człowiekiem. Jest to bardzo ważne nie tylko podczas magicznych świat Bożego Narodzenia ale przede wszystkim w codziennym obcowaniu z innymi. Należy sobie pomagać, wierzyć w bezinteresowność ludzi oraz ich gotowość niesienia pomocy. W trakcie przedstawienia  dzieci bardzo żywiołowo reagowały na przebieg wydarzeń mających  miejsce na scenie, głośno podpowiadały głównym, pozytywnym bohaterom oraz obficie nagradzały ich za poprawnie podejmowane decyzję. Rewelacyjnie odpowiadały podczas miniquizu o tematyce świątecznej. Odśpiewanie kolęd również nie sprawiło im większego problemu. Na zakończenie przedstawienia aktorzy otrzymali ogromne brawa, które zachęciły ich do ponownego pojawienia się na scenie. Była to najlepsza okazja, by stanąć do wspólnej, pamiątkowej fotografii.

    Zapraszamy do galerii

  •  Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, lekarstwem na nocne koszmary. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. I dlatego, że jest tak popularny i lubiany doczekał się swojego święta, czyli Światowego Dnia Pluszowego Misia, które obchodzone jest 25 listopada. W Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim, podobnie jak w latach ubiegłych, również uczczono to święto. Dzieci wysłuchały wiersza o „Niedźwiadku Niejadku”, rozwiązały łamigłówki oraz bawiły się w bardzo popularnego „Starego niedźwiedzia, który mocno spał”. Samodzielnie wykonały metodą origami niedźwiadkowe mordki. Tego dnia każdy zabrał do domu książkę z misiowymi przygodami oraz na pamiątkę małego pluszowego przyjaciela.

    Zapraszamy do galerii