Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

36558591
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
2148
70701
327304
36558591

Twój IP: 18.116.90.57
Filtr
  • Trwa właśnie XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i dużym wydarzeniem kulturalnym. Z tego powodu bibliotekarka z Filii Biblioteki Publicznej w Kąkowej Woli wybrała się do przedszkola „Promyczek” i grupy „0”. Dzieci wysłuchały dwóch wierszy Juliana Tuwima - „Lokomotywa” oraz „Ptasie Radio”. Przedszkolaki po wysłuchaniu obu tekstów opowiedziały, o czym są ich ulubione książki i kto czyta im w domu. W wypowiedziach, najczęściej jako najlepszy domownik do czytania przed snem, pojawiała się mama. Pamiętajmy, że czytanie dzieciom rozwija ich wyobraźnię i należy to robić codziennie, nie tylko podczas trwania Tygodnia Czytania Dzieciom.

  • Co roku w czerwcu obchodzony jest w całym kraju Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Biblioteka Publiczna w Brzeziu także włączyła się do akcji. Tegoroczny tydzień, już XVIII,  odbywał się pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Z tej okazji do książnicy przybyły pięciolatki z miejscowej szkoły. Tematem przewodnim zajęć był utwór J. Tuwima pt. „Lokomotywa”. W trakcie recytacji wiersza, z wcześniej wylosowanych obrazków, dzieci utworzyły własną ciuchcię. Następnie, przy dźwiękach piosenki „Jedzie pociąg z daleka”, odbył się przejazd dziecięcego pociągu po bibliotece. Po trudnej i pełnej niebezpieczeństw podróży, gdyż dzieci-wagoniki miały zamknięte oczy, przedszkolaki rozwiązywały labirynty i kolorowały malowanki tematycznie związane z lekcją. Zajęcia zakończyły się wspólnym zdjęciem.

    Zapraszamy do galerii

  • 7 czerwca odbyła się lekcja biblioteczna z udziałem klasy I. Spotkanie poświęcone było Dniu Przyjaciela, który obchodzony jest 9 czerwca. Po krótkim wprowadzeniu, uczniowie odpowiadali na pytania: Jaki jest prawdziwy przyjaciel?, Kto może nim zostać?. W trakcie ożywionej dyskusji, dzieci doszły do wniosku, że przyjaciel to nie tylko kolega czy koleżanka z klasy. Może nim być także mama, pies oraz książka. W dalszej części zajęć uczniowie wysłuchali wiersza A. Frączek „Mój przyjaciel”. Uczestniczyli także w zabawach ruchowych i literackich. Dużo frajdy sprawiła nauka kilku gestów grzecznościowych z języka migowego. Na koniec pierwszoklasiści wykonali Dyplom Najlepszego Przyjaciela.

    W związku z trwającym Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom, biblioteka zorganizowała dla uczniów zabawę zatytułowaną  ”Z książką mi do twarzy”. Wszyscy chętni mogli zrobić sobie nietypowe zdjęcie z książką.

    Zapraszamy do galerii

  • Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to świetny powód do przypomnienia sobie „Lokomotywy”Juliana Tuwima i snucia wakacyjnych planów. Już teraz można powymyślać zabawy, by nie nudzić się podczas jazdy samochodem lub pociągiem. Przydatna może okazać się np. książka „W podróży czas się nie dłuży”lub przygotowane wcześniej łamigłówki. Uczestnicy spotkania przetestowali ich całkiem sporo. Wykonali również papierową lokomotywę, która zawiezie dzieci na wymarzony wakacyjny odpoczynek!

    Zapraszamy do galerii

  • „Uśmiech dziecka największym skarbem…”

    W dniu 30 maja, w Bibliotece w Wieńcu, odbyły się zajęcia z okazji Dnia Dziecka. Pogoda dopisała, wiec wszystkie zabawy odbyły się na dworze. Dzieci mogły się wykazać sprawnością fizyczną. Z zaangażowaniem wykonywały konkurencje sportowe takie jak: slalom w parach, bieg z piłeczką na łyżce, odbijanie piłki przy pomocy ręczników, rozbijanie baniek mydlanych, chodzenie po linie. Musiały, kto szybciej, nadmuchać balon i namalować na nim swój wizerunek. Rysowały także kredą na chodniku postać, wcześniej znajdując kępkę trawy, która miała być włosami. Na zakończenie spotkania otrzymały słodką niespodziankę.

    Zapraszamy do galerii

  • DZIEŃ DZIECKA W BIBLIOTECE W KĄKOWEJ WOLI

    Dzień Dziecka w Kąkowej Woli rozpoczęliśmy od przeczytania fragmentu książki Grzegorza Kasdepke "Detektyw Pozytywka". Następnie dzieci odpowiadały na zagadki, rozwiązywały rebusy i krzyżówki. Największą atrakcją było przebijanie wysoko wiszących balonów, wypełnionych cukierkami. Balony można było przebić, odpowiadając wcześniej na wylosowane pytanie z zadaniem do wykonania np: trzy przysiady, spacer z książką na głowie, łamańce językowe. Na koniec dzieci otrzymały zakładki, kalendarzyki i poczęstowały się cukierkami.

    Zapraszamy do galerii

  • Co roku w miesiącu czerwcu obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Czytanie łączy”. Biblioteka Publiczna w Brzeziu także włączyła się do akcji promującej czytelnictwo i książkę wśród dzieci. Z tego powodu w dniu 6 czerwca bibliotekę odwiedziła klasa III. Na początek grupa chętnych dzieci przeczytała głośno przygotowane wcześniej fragmenty swoich ulubionych książek. Później odbyły się, w formie zabaw i zagadek, zajęcia z literatury. Były zatem krzyżówki, kalambury oraz zabawy ruchowe. Na koniec uczniowie wspólnie stworzyli plakat pt.: Książka, którą ostatnio czytałem.

    Zapraszamy do galerii

  • Książka moim przyjacielem

    W dniu 6 czerwca odbyła się z udziałem klasy III lekcja biblioteczna. Zajęcia poświęcone zostały zbliżającemu się Dniu Przyjaciela. To nietypowe święto jest świetną okazją, by uczcić tak trudną do zdobycia, prawdziwą przyjaźń. Warto w taki dzień okazać wdzięczność  swojemu najlepszemu przyjacielowi. Podczas zajęć uczniowie odpowiadali na pytania: kto to jest przyjaciel?, kto nim może zostać? i jakie cechy powinien posiadać?. Podawali również przykłady przyjaciół występujących w literaturze. Następnie zaprezentowali przygotowane wcześniej cytaty. Po ich odczytaniu dzieci doszły do wniosku, że przyjacielem może zostać nie tylko inny człowiek, ale także książka. Przebojem okazała się zabawa w literackie kalambury. Dzieci wykazywały się sporą znajomością tytułów bajek i pomysłowością jak je zobrazować. Lekcja zakończyła się wykonaniem Dyplomu Najlepszego Przyjaciela.

    Zapraszamy do galerii


  • ŚWIĘTO BIBLIOTEKI!


    Z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy, odbyły się zajęcia 11-12 maja w Bibliotece w Kąkowej Woli, pod nazwą "Jak cię widzą....". Rozpoczęliśmy prezentacją multimedialną o działalności biblioteki, o zbiorach się w niej znajdujących i pracy bibliotekarza. Odczytaliśmy, składane wcześniej, propozycje dzieci, co do ewentualnych ich zdaniem zmian, w bibliotece, by ją ulepszyć, by stała się dla nich bardziej atrakcyjna. Co się okazało, najczęściej pojawiała się sugestia - " Komputer dla każdego!". Następnie rozpoczęły się zgadywanki. Na podstawie ilustracji dzieci odgadywały tytuły bajek, w zdaniach napisanych na kartkach należało odnaleźć ukryte nazwiska pisarzy. Natomiast w wymyślonych nazwiskach należało doszukać zawody związane z książką. Dzieci miały do wyboru 4 zestawy karteczek z rozsypanymi wyrazami i musiały prawidłowo dopasować do siebie tytuły. Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem, rozdaniem dyplomów i upominków.

    Zapraszamy do galerii
  • Stoi na stacji... Julian Tuwim.

    „Czytanie łączy” to hasło przyświecające tegorocznemu XVII Ogólnopolskiemu Tygodniowi Czytania Dzieciom. W ramach tej akcji, dzieci z grupy pięciolatków przedszkola w Wieńcu wysłuchały wiersza J. Tuwima pt. „Lokomotywa”. Musiały się mocno skoncentrować, ponieważ później musiały narysować w pustych wagonach przedmioty, które przewoziła lokomotywa. Wzięły udział w rozmowie o tym jakimi pojazdami można podróżować, czy podróż bywa nudna i jak tej nudzie zaradzić. Następnie w grupach rozwiązywały rebusy i wykreślały nazwy polskich miast z rozsypanki literowej, układając tym samym hasło. Odpowiadały na zagadki i układały puzzle. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

    Zapraszamy do galerii

  • DZIEŃ DZIECKA W FILII WIENIECKIEJ.

    To było super święto!

    Pierwszego czerwca w bibliotece w Wieńcu na najmłodszych czytelników czekało dużo atrakcji. Były konkursy, zabawy oraz występy. Dzieci z zapałem uczestniczyły w zgaduj –zgaduli „Jaka to książka?” Głośnymi brawami i gromkim śmiechem nagradzane były występy rówieśników, którzy czytali dowcipy ze Świerszczyka. Wykazali się oni talentem aktorskim godnym niejednego kabaretu. Dużo radości sprawiła gościom zabawa w „Znikające krzesła” oraz  „Na statek”, w której kapitan wydawał przedziwne rozkazy. Potyczki „Kogucików” i słodkości zakończyły wspólne chwile.

    Zapraszamy do galerii

  • DZIEŃ DZIECKA W BIBLIOTECE :)

    Biblioteka w Brzeziu zorganizowała dla swoich najmłodszych czytelników Dzień Dziecka. Na Milusińskich czekało mnóstwo atrakcji takich jak:

    • kolorowanie wybranej przez siebie malowanki
    • rozwiązywanie zagadek i krzyżówek
    • „Lizakowe drzewo”
    • „Przysłowiowe cukierki” – cukierek za dokończenie przysłowia
    • „Moje marzenie” – narysowanie swojego marzenia
    • "Szczęśliwy los" - wśród osób wypożyczających 1 czerwca książki wylosowano czytelnika, dla którego przewidziana była słodka nagroda.

    1 czerwca bibliotekę w Brzeziu odwiedziła również grupa przedszkolaków. Dla nich także przygotowano wiele niespodzianek. Dzieci wysłuchały bajki, odgadywały zagadki (nagrodą były cukierki) oraz bawiły się przy piosenkach dla najmłodszych. Wizytę zakończył słodki poczęstunek.

    Zapraszamy do galerii
  • PIERWSZAKI W BIBLIOTECE

    13 maja 2011 roku do Filii Biblioteki Publicznej zawitały, wraz  z wychowawczynią Henryką Wiśniewską, pierwszaki  ze Szkoły Podstawowej w Wieńcu. Dzieci poznały wszelkie tajniki związane z funkcjonowaniem biblioteki. Dowiedziały się jak zostać nowym czytelnikiem i z czego mogą korzystać. Uczniowie obejrzeli nowości książkowe, czasopisma dla dzieci i młodzieży oraz spędzili miłe chwile układając puzzle i grając w gry planszowe i zręcznościowe. Największym zainteresowaniem jednak zostały obdarzone dwa komputery z łączem internetowym. Każdy chciał choć przez chwilę pobuszować w sieci. Wycieczka zakończyła się słodkim poczęstunkiem.


    Zapraszamy do galerii
  • "Czytanie - mądra rzecz", czyli XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Brzeziu

    Jak co roku Biblioteka Publiczna w Brzeziu włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego w ramach kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Celem akcji jest promowanie idei głośnego czytania i rozbudzenie zamiłowań czytelniczych wśród dzieci. 

    Z tej okazji 2 czerwca bibliotekę odwiedzili uczniowie z kl.O. Dzieci wysłuchały "Lokomotywy" J. Tuwima. Czytaniu towarzyszyły zabawy ruchowe i plastyczne. Z wykonanych prac utworzono lokomotywę, która została wyeksponowana w bibliotece. Zajęcia zakończyły się buszowaniem wśród książek i czasopism.

  • W czwartkowe popołudnie odbyły się w Oddziale dla Dzieci ostatnie przed wakacjami zajęcia dla najmłodszych. Tematem głównym był zbliżający się Dzień Ojca. Dzieci wysłuchały opowiadania o przygodach Fenka "Dzień Mamy i Taty. Wykonały pracę plastyczną, którą miały ofiarować swojemu tacie oraz wzięły udział w zabawach sprawnościowych. Wykorzystane do tego zostały kolorowe piłeczki. Na koniec spotkania życzyłyśmy dzieciom wspaniałych wakacji.

    Zapraszamy do galerii

  • W sobotę 17 czerwca 2023 r. o godzinie 1400 paradą nietypowych pojazdów po ulicach Brześcia Kujawskiego rozpoczął się II Dziwnozlot. Po paradzie klasyki i inne dziwne maszyny zaparkowały na parkingu Brzeskiego Centrum Kultury i Historii Wahadło. Tam zgromadzeni fani motoryzacji mogli je podziwiać, zaglądać pod maski, siadać za kierownicą  a niektórymi nawet się przejechać. Na dzieci czekały animatorki, które pomagały skonstruować własny wehikuł z kartonu. Cierpliwi, którzy rozwiązali zadania w konkursie motoryzacyjnym, losowali nagrody. Można było wygrać wiele potrzebnych kierowcom gadżetów np. kosmetyki do samochodu, maty, komplet dywaników, videorejestrator, latarkę, lub choinkę zapachową. Gośćmi tegorocznej edycji, z którymi odbyły się spotkania byli Piotr Biegała i Piotr Bojko. Przewodnikiem, który z wielką pasją opowiadał o zaparkowanych  pojazdach, był Radek Wilczek. Zademonstrował także maszynę, którą stworzył, czyli poduszkowiec. Uruchomienie jej spowodowało ogromny zachwyt wśród zgromadzonych  miłośnikach motoryzacji.

    Zapraszamy do galerii

  • W czwartkowy poranek Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim odwiedzili uczniowie II klasy z Zespołu Szkół nr 2 w Brześciu Kujawskim. Nie zrobili tego jednak bez powodu! A były aż dwa! Postanowili w bibliotece świętować Dzień Dziecka oraz zainaugurować rozpoczynający się 1 czerwca Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom! Zatem, w czasie pobytu w brzeskiej książnicy było wszystko: czytanie, łamigłówki oraz mnóstwo zabawy! Okazało się, że „magiczny dywan” potrafi sprawić radość użytkownikom niezależnie od wieku!

    W każdym z nas tkwi dziecko :)

    Zapraszamy do galerii

  • XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Brzeziu

    W ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom Biblioteka Publiczna w Brzeziu przygotowała dla najmłodszych wiele atrakcji. W dniu 4 czerwca bibliotekę odwiedziły przedszkolaki. Dzieci wysłuchały wierszy Juliana Tuwima. Później otrzymały malowanki tematycznie nawiązujące do przeczytanych utworów. Zadaniem maluchów było jak najpiękniej pokolorować ilustracje. 6 czerwca bibliotekę odwiedzili drugoklasiści, którzy wysłuchali książki J, Papuzińskiej pt. „Nasza mama czarodziejka”, a następnie wykonali ilustracje do poznanego utworu. Tydzień głośnego czytania rozpoczął się 1 czerwca. Jako, że jest to także Dzień Dziecka, biblioteka zorganizowała w tym dniu loterię fantową dla dzieci oraz malowanie farbami Window Color.

    Akcja zainicjowana przez Fundację ABC XXI ma na celu popularyzację literatury dziecięcej oraz zainteresowanie dzieci zbiorami biblioteki.

    Zapraszamy do galerii

  • Wczoraj odbyły się ostatnie przed wakacjami zajęcia dla dzieci z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?”. W związku z tym, że akurat tego dnia przypadał Dzień Ojca, to właśnie jemu podporządkowane zostało całe spotkanie. Na początku dzieci pochwaliły się, czym obdarowały już swoich tatusiów. Następnie wszyscy wysłuchali zabawnego opowiadania Pawła Beręsewicza zatytułowanego „Głowa rodziny”, które wywołało sporą dyskusję, o tym, kto rządzi w domu. Okazało się, że nie zawsze jest tak łatwo to ocenić. Dzieci wspólnie doszły do wniosku, że najlepiej jest, jak rodzice robią to razem. Drugą część spotkania zdominowały prace plastyczne. Należało wyciąć i ozdobić puchar dla taty. Tu jak zwykle dzieci wykazały się olbrzymią pomysłowością i kreatywnością. Powstały przepiękne, kolorowe prace. Uwiecznione zostały na wspólnej fotografii. Na zakończenie dzieci zapewniły, że będą w wakacje zaglądać do biblioteki, a we wrześniu stawią się na kolejnych zajęciach dla nich zorganizowanych.

    Zapraszamy do galerii

  • Kim jest przyjaciel? To osoba, która nie zawiedzie cię w potrzebie, która wie, że potrzebujesz jej pomocy, nawet gdy nic nie mówisz i taka, z którą bawisz się najlepiej. Czasami jest to ktoś z naszej rodzinny, innym razem osoba zupełnie z nami niespokrewniona. Gdzie najczęściej ich poznajemy? W szkole, w przedszkolu, na podwórku lub w bibliotece! Od dawna bowiem wiadomo, że książki są naszymi przyjaciółmi. Do takich samych wniosków doszły dzieci uczestniczące w czwartkowych zajęciach. Wyznały także, że przyjaźnić można się również ze zwierzętami, bo chociaż nie mówią ludzkim językiem, to często zdradzamy im nasze małe i duże tajemnice. W ramach zadania plastycznego dzieci narysowały przeróżne zwierzaki. Powstały one po odpowiednim odrysowaniu dłoni swojej lub przyjaciela. Bogactwo możliwości chyba zaskoczyło samych twórców! Wystarczyło tylko troszkę przemyśleć temat. Wszyscy zgodnie uznali, że przyjaźń jest pięknym uczuciem. Każdego dnia warto o nią dbać i doceniać swoich przyjaciół.

    Na wyjątkowość czwartkowego spotkania jednak nie wpłynął podjęty temat przyjaźni a mała AMELKA! Okazało się, że ma ona tego dnia 4 URODZINY!!! Postanowiła świętować ja razem z nami. Obdarowane przez jubilatkę słodyczami dzieciaki, bardzo głośno odśpiewały jej 100 lat! Na szybko znalazł się nawet tort ze świeczkami! AMELKO! Jeszcze raz - wszystkiego najlepszego!!!

    Zapraszamy do galerii

  • LOKOMOTYWĄ W ŚWIAT LITERATURY wyruszyły dzieci, które wzięły udział w czwartkowych zajęciach z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?”. W czasach bardzo powszechnej motoryzacji okazało się, że nikt z uczestników spotkania jeszcze nigdy nie jechał pociągiem! Wybraliśmy się zatem w podróż „Lokomotywą” Juliana Tuwima. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały wiersza, obejrzały książkę o współczesnych i dawnych pociągach oraz narysowały, kto podróżował w kolejnych wagonach. Nie lada wyzwaniem było zbudowanie trasy kolejowej. Przepiękna, kręta, z mostkami i tunelami powstała na prawie całym dywanie. Mali konstruktorzy przebudowywali ją wielokrotnie, dążąc do perfekcji. Osiągnęli ją dopiero pod sam koniec zajęć. Usatysfakcjonowani odebrali kolorowe upominki, które były jednocześnie prezentem z okazji Dnia Dziecka.

    Zapraszamy do galerii

  • W niedzielę 13 czerwca 2021 roku uczestnicy realizowanego przez bibliotekę projektu „Apetyt na Sztukę” udali się do Bydgoszczy na wieczorne przedstawienie do Opery Nova. Chcąc wykorzystać przepiękną pogodę stawili się w mieście dużo wcześniej chcąc pozwiedzać Wyspę Młyńską, pospacerować nad Brdą i zakosztować przepysznych lodów i deserów. Po uczcie dla ciała nastąpiła uczta dla duszy, czyli przedstawienie baletowe pt. "Szepty i cienie”. Za sprawą tancerzy Opery Nova i zaproszonych przez choreografa Jacka Przybyłowicza gości, brześcianie obejrzeli niezwykłe widowisko wiodące w czas postpandemiczny. Sugestywność formy, precyzja ruchów, malarskość muzyki sprawiły, że ten spektakl zrobił na wszystkich ogromne wrażenie i głęboko zapadł w pamięć.

    Zapraszamy do galerii

  • W czwartkowy poranek uczniowie 3 klasy z Zespołu Szkół nr 2 odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim. Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym zasad działania biblioteki, które miało miejsce w wypożyczalni dla dorosłych, udali się do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Tam obszerniej dowiedzieli się, co biblioteka ma do zaoferowania mieszkańcom gminy i nie tylko. Okazało się, że można skorzystać z bogatego księgozbioru nie koniecznie w formie papierowej, ale też audio, lub jako kody dostępu do platformy z ebookami. Zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych biblioteka często organizuje różnego rodzaju zajęcia tematyczne. Duże zainteresowanie wzbudziła jak zawsze interaktywna podłoga, a także trzy photony służące do nauki programowania. Ku wielkiemu zaskoczeniu okazało się, że biblioteka to nie tylko pomieszczenie do przechowywania książek, ale również miejsce, gdzie można bardzo ciekawie spędzić czas.

    Zapraszamy do galerii

  • W dniach 7 i 8 czerwca 2021 roku odbyły się w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim zajęcia artystyczne. W trakcie spotkania ozdabione zostały drewniane skrzyneczki. Wykorzystano do tego uniwersalne medium - powertex, którym utwardzano bawełnianą tkaninę. Środek skrzynki zabejcowano i pokryto klejem a następnie sypkim „velurem”. Po kilku godzinach tworzenia, malowania, zdobienia, woskowania powstały przepiękne, niepowtarzalne szkatułki na kobiece skarby.
    Zajęcia były współorganizowane i sfinansowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki w Choceniu w ramach realizowanego projektu „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i animacji”.

    Zapraszamy do galerii - DZIEŃ PIERWSZY

    Zapraszamy do galerii - DZIEŃ DRUGIZajęcia z LGD.jpg

  • "Przygoda z przyrodą" – pod takim hasłem odbyły się ostatnie przed wakacjami zajęcia z cyklu "Co wyrabia się w bibliotece??". Na początku uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania pt. "Żyrafy nie umieją tańczyć", której autorem jest Giles Andreae. Następnie zmierzyły się z różnego rodzaju zagadkami i quizami, które dotyczyły zwierząt leśnych i roślin. Na zakończenie dzieci wykonały piękne zwierzęta morskie (rybki, rozgwiazdy, ośmiornice i rozdymki), które zostaną umieszczone w witrynie biblioteki stając się wakacyjną dekoracją. Po ukończeniu prac dzieci otrzymały słodki poczęstunek.
    Wszystkim życzymy udanych wakacji oraz bezpiecznego powrotu do domu. Do zobaczenia we wrześniu :)

    Zapraszamy do galerii

  • W dniu 1 czerwca rozpoczął się XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku odbywa się on pod hasłem "Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie"i nawiązuje do obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Na zajęcia z cyklu "Co wyrabia się w bibliotece??" brzeska książnica zaprosiła dwóch sportowców, którzy mieszkają w naszym mieście. Pierwszym z nich był Filip Piotrowski, który opowiedział o swoich podróżach na rowerze. Zwrócił uwagę, co należy zabierać ze sobą na wycieczki i jak poradzić sobie podczas burzy w górach. Drugim znakomitym gościem był trener piłki nożnej GKS Łokietek - Billy Abbott. Przybliżył wszystkim swoje początki z piłką, oraz przedstawił historię kariery. Na zakończenie przeprowadził krótką rozgrzewkę, która jest nieodłącznym elementem treningów. A skoro miało być „Wychowanie przez sport i czytanie" nie zabrakło również tego punktu zajęć. Dzieci wysłuchały opowiadania „Przysiady" zawartego w książce Pawła Beręsewicza „Co tam u Ciumków?"

    Zapraszamy do galerii

  • Jak zawsze w czwartek odbyły się zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??”. Tym razem nawiązywały tematycznie do zbliżającego się Dnia Dziecka. Spotkanie rozpoczęło się od odczytania na głos opowiadania Grzegorza Kasdepke zatytułowanego właśnie „Dzień dziecka” z książki „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”. Następnie, wykorzystując znajdujący się w książce test, uczestnicy zajęć zostali poddani badaniu. Wyjaśniło ono, kto jest jeszcze dzieckiem, a kto już z tego wieku powoli wyrasta. Wspaniałą atrakcją okazała się zabawa chustą animacyjną. Było przy tym dużo śmiechu podobnie jak podczas kalamburów. Odgadywane hasła dotyczyły zawodów cyrkowych. Choć nie było to najłatwiejsze zadanie i tak ostatnia atrakcja okazała się nie lada wyzwaniem. „Milionerzy”, bo do tej zabawy zostały zaproszone dzieci, wymagali od uczestników: wiedzy i refleksu. Pytania, które dotyczyły znajomości literatury dziecięcej, nie były najłatwiejsze ale wszyscy sobie z nimi świetnie poradzili. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały życzenia, balonowe biedronki, słodycze oraz notesiki.

    Zapraszamy do galerii

  • W dniu dzisiejszym Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim otrzymała od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy zaproszenie do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu. Akcja ta popularyzuje najwybitniejsze dzieła literatury polskiej. W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości lekturą Narodowego Czytania jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz „Antologia Niepodległości”. 

  • Już po raz drugi odbyły się w bibliotece zajęcia z quillingu. Dziwna nazwa tego zakręconego szaleństwa przyciągnęła naprawdę „zakręcone” uczestniczki, które ozdobiły wierzch tekturowego pudełeczka na drobiazgi. Powstały naprawdę piękne prace!

    Zapraszamy do galerii

  • W czwartek 21 czerwca odbyły się ostatnie przed wakacjami zajęcia dla dzieci z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??”. Na początku uczestnicy wysłuchali opowieści zatytułowanej „Franklin chce mieć zwierzątko” i była to jedyna, spokojna część spotkania!!! To, co nastąpiło później, można określić tylko w jeden sposób – eksplozja radości!!! Stało się tak za sprawą niezwykłych gości, czyli dwóch psów i trzech maleńkich kociaków, które przybyły do biblioteki ze swoimi opiekunkami z Fundacji MONDO CANE. Panie opowiedziały dzieciom o pracy w przytulisku i potrzebach zwierząt oraz o możliwościach pomocy. Z wdzięcznością przyjęły przyniesione dla ich podopiecznych dary. W zamian każde dziecko otrzymało upominek i słodycze! To było wspaniałe zakończenie dziesięciomiesięcznego cyklu spotkań! Do zobaczenia po wakacjach!!!

    Zapraszamy do galerii

  • Dzień Ojca obchodzimy w naszym kraju od 1965 roku. Święto to jest wyrazem szacunku i wdzięczności ojcom. W Polsce celebrujemy je 23 czerwca. Wczoraj w brzeskiej Bibliotece po raz kolejny odbyły się czwartkowe zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??”, które zostały poświęcone temu świętu. Na wstępie dzieci wysłuchały opowieści „Głowa rodziny” z książki „Ciumkowe historie, w tym jedna smutna”autorstwa Pawła Beręsewicza. Po wysłuchaniu rozpoczęła się dyskusja o sprawie wydawałoby się banalnej,  jak ustalenie, kto jest „głową rodziny”. Zdania były podzielone i wymagały szczególnego zastanowienia. Nie zabrakło również zabawy w  Ojca Wirgiliusza. Później zostały wykonane piękne laurki dla tatusiów. Mimo tego, że Dzień Ojca nie jest tak popularny jak Dzień Matki, to pamiętajmy, by złożyć naszym tatusiom życzenia i podziękować za trud włożony w nasze wychowanie.

    Zapraszamy do galerii

  • Jak w ciągu kilku godzin z nowej konewki zrobić starą?? Dowiedziały się tego panie uczestniczące w zajęciach współorganizowanych razem z Pracownią Rękodzieła Ludowego „Aniołowo”. Po wielokrotnym malowaniu, nakładaniu past strukturalnych i przyklejeniu papieru ryżowego konewki nabrały stylowego wyglądu. Efekty tych działań można podziwiać na zdjęciach.

    Zapraszamy do galerii

  • Czwartkowe popołudnie w bibliotece obfitowało w atrakcje. Tego dnia odbyły się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zajęcia zatytułowane „Książka i zwierzę nie tylko na papierze”. Spotkanie zostało podzielone na trzy boksy tematyczne, gdzie każdy składał się z głośnego czytania, zabawy ruchowo-sprawnościowej oraz części plastycznej. W trakcie pierwszego etapu spotkania dzieci wysłuchały opowieści Zbigniewa Śląskiego „O sowie dwie słowie, a nawet słów sporo, o tym, że z pokorą lepiej poznać da się obyczaje ptasie”. Następnie wykonały z różnych materiałów podobiznę najmądrzejszego ptaka, by na koniec bawić się w „Bardzo głuchą sowę”. Kolejny etap był poświęcony pszczołom. Uczestnicy spotkania wysłuchali jednego z wielu opowiadań o Pszczółce Mai – „Niedźwiedzi alarm”, wykonali małe pszczółki  i wspólnie bawili się w „stary niedźwiedź mocno śpi. Ostatnia część spotkania dotyczyła papug. Dzieci wykonały z papieru i bibuły przepiękne, kolorowe ptaki. Najpierw jednak wysłuchały zabawnego wierszyka o „Papudze” a następnie „papugowały”, czyli powtarzały różne łamańce językowe. Nie wszystkim przychodziło to z łatwością. Śmiechu było jednak co nie miara!

    Zapraszamy do galerii

  • W niedzielę 2 czerwca rozpoczął się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, największe doroczne święto kampanii czytania, organizowane przez Fundacje ABCXXI. Korzystając z ogromnej gościnności Przedszkola „Kraina Bajek” udałam się w poniedziałkowy poranek, by zrobić dzieciom niespodziankę i im poczytać. Odwiedziłam kolejno wszystkie sześć grup. Wszyscy wysłuchali „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz wiersza Doroty Gellner – „Mysz w podróży”. Starszaki dodatkowo poznały jeszcze opowiadanie „Pani czyta” pochodzące z książki „Nie ma jak w przedszkolu” Małgorzaty Górnej. Wszyscy bardzo uważnie słuchali i na wyścigi chwalili się swoimi podróżami pociągiem. Nadchodzące wakacje będą wspaniałą okazją do odbycia kolejnych, czego życzyłam dzieciom żegnając się z nimi.

    Pani Dyrektor przedszkola dziękuję za zaproszenie i możliwość wspólnego świętowania Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom!

    Zapraszamy do galerii

  • MÓJ TATA MISTRZEM ŚWIATA – pod takim hasłem odbyły się w bibliotece zajęcia dla dzieci zorganizowane z okazji Dnia Ojca. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania Renaty Piątkowskiej „Portret taty” a także wiersza „Tata” pochodzącego ze zbioru „Mój tata ma brata czyli Rymowanki o rodzinie”. Następnie wszyscy zabrali się za wykonanie prezentu dla swojego taty czyli pucharu. Było przy tym sporo pracy, ale się opłaciło. Powstały przepiękne upominki, na które zasłużyli tylko najlepsi ojcowie na świecie!!!

    Zapraszamy do galerii

  • PIRACI W BIBLIOTECE - lekcja biblioteczna

    Z okazji niedawno obchodzonego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom brzeską bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy II z Zespołu Szkół nr 2. Mali goście, wykorzystując wyobraźnię, moc zgromadzonych rekwizytów i pirackie czapki, przenieśli się na Wyspę Piratów. Pomogły im w tym własnoręcznie wykonanie papierowe statki, które stoczyły prawdziwą bitwę morską. Następnie dzieci wysłuchały jednej z „10 opowieści i piratach jakich jeszcze nie znacie”Claire Bertholet oraz z uśmiechem wypiły Rum Pirata dla Małolata. Po rozwiązaniu wielu łamigłówek musiały odnaleźć najpierw kamienną butlę, a później kilka ukrytych przedmiotów. Na koniec wszyscy uroczyście złożyli przysięgę, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz podzielili między sobą skarb, którym okazały się słodycze, zakładki oraz naklejki. 

    Zapraszamy do galerii

  • W dniu 9 czerwca 2017 roku uczestnicy warsztatów z cyklu „Artystyczny Piątek” zgłębili tajniki quillingu. Jest to technika z rodzajupapieroplastyki (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Wymaga ogromnej cierpliwości, dokładności i precyzji. Zadaniem uczestników zajęć było ozdobienie tekturowego pudełeczka. Efekty tych „koronkowych” działań można podziwiać na zdjęciach.

    Zapraszamy do galerii

  • 1 lipca -  Dzień Psa

    To stosunkowo nowe święto, ustanowione w 2007 roku z inicjatywy czasopisma „Przyjaciel Pies”. Głównym celem obchodów jest oddanie hołdu najlepszemu przyjacielowi człowieka oraz promowanie akcji mających na celu pomoc psom bezdomnym i potrzebującym. Minęło kilkanaście tysięcy lat od czasu udomowienia czworonogów, dlatego trudno byłoby im przetrwać bez pomocy człowieka. Niestety, bardzo często to właśnie człowiek stanowi dla nich największe zagrożenie, traktując je jako tymczasową maskotkę, a w skrajnych przypadkach nawet jak worek treningowy. W całym kraju działa wiele organizacji na rzecz psów, dla których każdy dzień w roku jest ciężką walką o lepszy los wszystkich kundlów. Miłośników psów zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki, skorzystania z „psiego” księgozbioru i podarowania karmy dla zwierząt, którą następnie przekażemy do CHATY FUTRZAKA. Zadbajmy o to, by na co dzień miały powody do merdania. Czworonogi mają w końcu doskonały węch – z łatwością wyczują, że są kochane.

     ZBIÓRKA KARMY POTRWA DO 10 LIPCA

  • OFERTA NA MUNDIAL!!!16.pilka_nozna
    Od 11 czerwca 2010 roku przez najbliższe 3 tygodnie oczy całego świata będą zwrócone na Republikę Południowej Afryki. To już 19 w historii, a pierwsze na kontynencie afrykańskim Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Polska reprezentacja nie gra niestety w finałach, ale sympatycy piłki nożnej w dalszym ciągu mogą czerpać przyjemność z oglądania mistrzostw, kibicowania mistrzowskim drużynom, śledzenia statystyk z poszczególnych meczy, przewidywania ich wyników oraz podziwiania gry na światowym poziomie.

    Biblioteka Publicznaprzygotowała listę książek związanych z tematyką piłki nożnej, które dodatkowo mogą uatrakcyjnić celebrowanie święta światowej piłki!
  • Literatura na lato!

    Nieważne, czy wakacje spędzisz w mieście, nad morzem, czy w górach. Dobrą książkę zawsze warto mieć przy sobie. Biblioteka Publiczna prezentuje na wystawie tytuły, które warto przeczytać tego lata. Sezon urlopowy ruszył pełną parą. Pogoda, w zależności w którym miejscu naszego kraju się znajdujemy – różna. Spędzanie czasu z dobrą książką jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Gdy świeci słońce warto umilić sobie leżenie na plaży jakąś dobrą lekturą. Prezentowane na wystawie książki równie dobrze sprawdzą się "na leżaku", jak i w deszczowe dni. Dawno temu na wakacje zabierało się lekką literaturę. Bo tę poważniejszą czytaliśmy na co dzień. Dziś urlop to najlepsza okazja, żeby przeczytać te wszystkie wspaniałe książki rozmaitej wagi, które wciąż odkładamy na później. Zapraszamy do Biblioteki zarówno po tzw. „czytadła” jak i literaturę klasyczną.

    LETNIE propozycje:

    ·         „Cztery pory lata”– Renata Górska

    ·         „Ostatnie lato w Arkadii”– Deirdre Purcell

    ·         „ A zima nastało lat”– Sandra Paretti

    ·         „Smak lata”– Agnieszka Sikorska – Celejewska

    ·         „Kiedy umiera lato”– Winston Groom

    ·         „Lato nagich dziewcząt”– Stanisława Fleszarowa – Muskat

    ·         „Florencke lato”– Judith Lennox

    ·         „Lato z Moniką”– Per Anders Fogelstrom

    ·         „Jedno lato, drugie lato”– Małgorzata  Wudarczyk

    ·         „Wszystkie dni lata”– zbiór opowiadań

    ·         „Upalne lato Marianny”– Katarzyna Zyskowska-Ignaciak

    ·         „Wakacje od życia”– Agnieszka Topornicka

    ·         „Wakacje z Penelopą”– Krystyna Nepomucka

    ·         „Tamtego lata na Sycylii”– Marlena de Blassi

    ·         „Czar letniej nocy”– Catherine Coulter

    ·         „ Ostanie lato”– Catrin Collier

    ·         „Niezapomniane lato”– Mary Balogh

    ·         „Lato w Toskanii”– Elizabeth Adler

    ·         „Opowiadania letnie, a nawet gorące”– zbiór opowiadań

  • MÓJ TATA MISTRZEM ŚWIATA <3

    Ostatnie w tym roku szkolnym czwartkowe spotkanie dla najmłodszych z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?” poświęcone było zbliżającemu się Dniu Ojca. Dzieci pochwaliły się za co lubią, cenią i podziwiają swoich tatusiów. Zdradziły w co się lubią z nimi bawić, lub jak spędzają wspólnie wolny czas. Następnie wysłuchały opowiadania pt.: „Prawdziwy mężczyzna”pochodzącego ze zbioru „Ciumkowe historie”Pawła Beręsewicza. Dowiedziały się z niego, w jaki sposób Grzesiek mierzył ojcowską miłość. Potem wszyscy usiedli przy stolikach, by wykonać niezwykłą, bo 3-D, laurkę dla taty. Powstały niezwykłe, opatrzone indywidualnymi życzeniami prace. W trakcie wysychania kleju dzieci bawiły się w znaną od dawna zabawę – „Ojciec Wirgilusz”. Była to dobra okazja, by się troszkę rozruszać! Spotkanie zakończyło się tradycyjnie słodkim poczęstunkiem.

    Zapraszamy do galerii

  • OWOCOWE POZDROWIENIA
    spotkanie z Izabelą Sową
    jabko

    W ramach Dyskusyjnych Klubów Książek w dniu 23 stycznia 2008 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włocławku odbył się wieczór autorski z Izabelą Sową -pisarką młodego pokolenia, której rozgłos przyniosła „seria owocowa” opisująca świat 20-  30-latków borykających się ze zwyczajnymi i powszechnymi problemami.

  • WIANKI w bibliotece

    To było niezwykłe popołudnie. W czwartek 16 czerwca wszystkie chętne dzieci stawiły się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży by poznać zwyczaje i obrzędy związane z Nocą Świętojańską zwaną też Nocą Kupały, Kupalnocką czy Sobótką.  To słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca obchodzone jest w wigilię imienin Jana z 23 na 24 czerwca. Uważano kiedyś, że to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, radości i miłości. Uczestnicy zajęć wysłuchali legendy pt. „Kwiat paproci” oraz wykonali przepiękne wianki, które według tradycji powinny być puszczone na rzekę podczas najkrótszej nocy w roku. Czas pokaże, czy dobre wróżby się spełnią!

    Zapraszamy do galerii

  • NA WYSPIE PIRATÓW – raport z dziennika pokładowego!

    1 czerwca 2017 r. – wyruszamy na WYSPĘ PIRATÓW. Przed nami długa droga i wiele zadań do pokonania!

    I W PORCIE – budujemy papierowe statki.

    II NA OCEANIE niekoniecznie SPOKOJNYM – przy pomocy chusty animacyjnej bawimy się w sztorm na morzu. Celujemy statkami do znajdującej się po środku dziury. Właściciel zatopionego statku nurkuje pod powierzchnię wody.

    III NA WYSPIE CISZY – poznajemy historię o piratach z książki „Zaszyfrowana wiadomość” Iwony Czarkowskiej. Dowiadujemy się z niej o tajemniczej skrzyni, w której ukryty był skarb.

    IV TEST NA PIRATA – z uśmiechem na ustach pijemy Rum Pirata dla Małolata czyli sok z cytryny. Nie było łatwo!

    V NA WYSPIE WIATRÓW – podzieleni na dwie załogi przedmuchujemy nasze statki na stronę drużyny przeciwnej.

    VI NA WYSPIE ZAGADEK – rozwiązujemy łamigłówki, krzyżówkę oraz odgadujemy zagadki.

    VII NA WYSPIE SIŁACZY – czekała tu na nas konkurencja drużynowa. Przeciąganie liny jest mocno wyczerpujące ale sprawia nam dużo radości.

    VIII NA WYPIE MARZEŃ – przy piosence „Fantazja” rysujemy kredkami naszą wymarzoną wyspę.

    IX NA WYSPIE SKARBÓW – dostajemy butelki, w których ukryty jest list. Naszym zadaniem jest odnalezienie kilku przedmiotów. Każda drużyna szuka czegoś innego. Na koniec wspólnie szukamy ukrytej ze skarbem skrzyni.

    X BITWA MORSKA – wykorzystując kulki z pogniecionych gazet staczamy bitwę morską o skarb. Wspólnie dzielimy się łupami. Każdy otrzymuje Dyplom Pirata, dwie złote monety, słodycze, pamiątkowe zakładki i naklejki z Nocy Bibliotek oraz notesy!

    BUNT NA POKŁADZIE – zajęcia kończą się zaskakująco dla kapitana piratów! Łapiemy go i wiążemy grubą liną!

    To była niesamowita Noc Bibliotek! Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę!!!

    Zapraszamy do galerii

  • POLSKA GOLA – czyli gramy… ale nie tylko w piłkę nożną!

    W czwartkowe popołudnie odbyły się kolejne zajęcia dla dzieci. W związku z tym, że spotkanie zorganizowane zostało w przeddzień inauguracji EURO 2016 motywem przewodnim był sport. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie drużyny, które zmagały się w konkurencjach sprawnościowych takich jak: „Bieg po buty”, „Bieg kelnera”,  rzut do celu gazetową kulą i „Rybki”. Każde zwycięstwo nagradzane było punktem podobnie jak poprawna odpowiedź w serii pytań sportowych. A nie wszystkie były łatwe. Niektóre sprawiły wiele problemu a odpowiedzi były zaskakujące i rozbrajające, jak np.: Czym zajmują się szczypiorniści? - ZRYWANIEM SZCZYPIORKU!!! Po podliczeniu zdobytych przez drużyny punktów i pytaniu ostatniej szansy zawody zakończyły się remisem. Wszyscy uczestnicy w nagrodę za dobrą zabawę i grę fair pay otrzymali odblaskowe opaski i cukierki. Kolejne zajęcia odbędą się już w czwartek 16 czerwca, na które serdecznie zapraszamy!   

    Zapraszamy do galerii

  • balony_dla_dzieci_sylwesterDZIEŃ DZIECKA
    Czego życzyć Dziecku w Dniu Dziecka:
    Czarnych kotów na białych przypieckach,
    Burych kotów - a może białych...
    Byle były i byle mruczały.

    Życzymy Wam także dużych okien
    ze słonecznym, zielonym widokiem
    a nad oknem gałęzi kasztana,
    żeby kos miał gdzie śpiewać od rana.

    Życzymy Wam koca nie-koca
    który sny Wam przynosi po nocach.
    Taki koc spełnia wszystkie życzenia:
    to się w okręt, to w wyspę przemienia...
    bywa też latającym dywanem
    by się znowu stać kocem nad ranem.

    I co jeszcze? Już chyba niewiele:
    śmiechu w domu, lodów w niedzielę
    i przyjaciół najlepszych na świecie
    i wszystkiego, wszystkiego co chcecie!

  • Wakacje tuż, tuż…

    Przekonały się o tym przedszkolaki z Brzezia, które przyjechały 30 maja do brzeskiej biblioteki, by wziąć udział w przedwakacyjnych zajęciach. Dzieci wysłuchały opowiadania Grzegorza Kasdepke „Skarb” ze zbioru „Kacperiada”, rozwiązały łamigłówki oraz ułożyły puzzle. Zmierzyły się również z letnimi zagadkami, które nie przysporzyły im żadnych trudności! Po wspólnej zabawie dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki i słodkie upominki.

    Zapraszamy do galerii

  • OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM - bawimy się ponownie :)

    W piątek (5 czerwca) odbyły się w naszej bibliotece popołudniowe zajęcia czytelniczo-plastyczne wpisujące się w obchody XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Uczestnicy zajęć wysłuchali zabawnego opowiadania Grzegorza Kasdepke pt. "Podróż", bawili się w zabawy integracyjne: Iskierka przyjaźni, Węże, Jedzie pociąg z daleka, zatrzymali się na stacji "Kraina szczęśliwości" i namalowali jak wyobrażają sobie tę stację. Dzieci wyszły z biblioteki ze słodkim poczęstunkiem i drobnym upominkiem (świecącym breloczkiem), który sprawił im wiele radości.

    Galeria zdjęć

  • OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM - zajęcia

    W środę (4 czerwca) odbyły się w naszej bibliotece kolejne zajęcia związane z obchodami XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Uczestnicy zajęć rozwiązywali zagadki o różnych środkach transportu i wysłuchali wiersza Wł. Ścisłowskiego "Pożegnanie lokomotywy". Oglądali także książki o pociągach - tych współczesnych i tych, które odeszły, a właściwie odjechały w zapomnienie (lokomotywy parowe). Następnie dzieci oddały się bez reszty zabawie konstrukcyjnej - samodzielnie zbudowały z klocków tory kolejowe, po których jeździła kolorowa ciuchcia (każdy choć przez chwilę mógł się poczuć jak maszynista). Z kartonowych pudeł pomalowanych farbami powstały: dworzec kolejowy, domy, sklep i drzewa, które dzieci ustawiły w pobliżu torów. Dzieło można podziwiać na zdjęciach. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i rozdaniem dzieciom drobnych upominków.

    Galeria zdjęć

     

  • LOKOMOTYWĄ W ŚWIAT KSIĄŻEK

    W dniu 3 czerwca Bibliotekę Publiczną odwiedzili drugoklasiści ze SP nr 1. Przyszli oni na lekcję biblioteczną zorganizowaną z okazji obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.  Co roku tydzień rozpoczyna się uroczystym odczytaniem „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Teraz było podobnie. Dzieci wysłuchały wiersza, obejrzały książki o pociągach oraz wzięły udział w rozmowie na temat podróżowania tym powszechnym środkiem lokomocji. Dowiedziały się, która linia kolejowa jest najdłuższa na świecie, a także który pociąg najszybszy. Same, po ustawieniu się w pociąg, zajechały do stolików, gdzie malowały widoki z okien wagonów. Powstał w ten sposób baaardzo dłuuugi rysunek. Dużo trudności sprawił dzieciom labirynt, więc na pocieszenie dostały słodycze, a na pamiątkę wizyty w bibliotece – zakładkę do książek.

    Galeria zdjęć

  • „Na wakacje z książką” to temat przewodni lekcji bibliotecznej, która odbyła się 27 czerwca 2012 roku i w której wzięła udział klasa III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. Do Biblioteki Publicznej uczniowie dotarli pod opieką wychowawczyni Pani Małgorzaty Dryś. Na początku wszyscy wysłuchali fragmentu książki Beaty Ostrowickiej „Opowieści ze starego strychu”. Następnie każdy mógł zdradzić swoje plany wakacyjne lub marzenia dotyczące letniego wypoczynku. Uczniowie zmierzyli się także z łamigłówkami i zagadkami o tematyce podróżniczej. Lekcja zakończyła się przeczytaniem jednego rozdziału z książki Danuty Zawadzkiej „Gorgoś Wynalazca na tropie własnego talentu”, rozdaniem drobnych upominków i słodkim poczęstunkiem. Wszystkim dzieciom życzymy wspaniałych wakacji i serdecznie zapraszamy do biblioteki również w czasie letnich miesięcy.

    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

  • „Archeologia prezentuje zapierające dech w piersiach cuda i przywraca do życia dawnych bohaterów.”

    Pod takim hasłem 15 czerwca 2012 roku w Gimnazjum nr 1 w Brześciu Kujawskim odbyło się spotkanie z profesorem Ryszardem Grygielem. Wizyta była powiązana z promocją książki pana profesora „Przygody archeologa pod starobrzeską lipą” opowiadającą o badaniach naukowych prowadzonych na terenie naszej gminy i okolicach. Gimnazjaliści wysłuchali jak zrodziła się miłość najpierw do historii, a następnie do archeologii. Profesor Grygiel gorąco zachęcał młodzież do pielęgnowania i rozwijania swoich zainteresowań, pasji. Przekonywał, że nawet te nierealne marzenia mogą się spełnić, jeśli tylko będą konsekwentni w dążeniu do obranego celu i on sam jest tego najlepszym przykładem. Zdradził, że gdyby miał możliwość ponownego wyboru drogi życiowej, obrałby tę samą. Zawód archeologa intryguje go, prowokuje do samorozwoju i daje satysfakcję. Obecnie realizuje się prowadząc prace badawcze w Tumie pod Łęczycą. Odkrycia tam dokonane są spełnieniem jego zawodowych marzeń. Profesor Grygiel jest postacią niezwykle interesującą. Spotkanie z nim było możliwe dzięki zaproszeniu Pani Anny Waloszek – bibliotekarki w Gimnazjum nr 1, która była głównym pomysłodawcą i organizatorem.

    Zapraszamy do galerii

  • Pociąg do świata książek

    W taką podróż 11 czerwca 2012 roku swoich uczniów zabrała wychowawczyni klasy IIc Pani Małgorzata Pawłowska. Stacją docelową była Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim, gdzie w Oddziale dla Dzieci przygotowano dla małych gości wiele atrakcji. Było wspólne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima, zabawa w „Dokąd dojechał pociąg?”, labirynt – ciuchcia, wspólne budowanie trakcji kolejowej oraz słodki poczęstunek. Dzieci na pamiątkę wizyty w bibliotece otrzymały kolorowe zakładki do książek z logo Fundacji ABCXXI promującej akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.

    Zapraszamy do galerii

  • XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciomw brzeskiej bibliotece 

    Czytanie wzbogaca i rozwija wyobraźnię - twierdzą zgodnie pedagodzy i rodzice.  1 czerwca 2012 roku rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim aktywnie włączyła się w tę akcję, organizując wiele ciekawych spotkań i zabaw dla najmłodszych.

  • MUNDIAL W BIBLIOTECE!

    Już za kilka dni MUNDIAL...Wyczekiwany przez tak wielu i to nie tylko panów. Emocje więc będą wielkie, choć gdyby grali Biało-Czerwoni bez wątpienia trudniej byłoby się nam oderwać od ekranu. Szkoda oczywiście, że jedyne co nam pozostaje, to kibicować innym, podziwiać piękno futbolu i śpiewać naiwnie pod nosem; "już za 4 lata...Polska będzie Mistrzem Świata..." :-) 

    Ale, ale, wcale nie jedyne… Z myślą o wszystkich fanach futbolu i miłośnikach dobrej książki polecamy literaturę i to nie byle jaką bo właśnie piłkarską!

    Wśród książek o tematyce piłkarskiej grupa najliczniej wydawana w Polsce to biografie słynnych piłkarzy. W naszej ofercie można znaleźć książki o idolach światowego futbolu: Ronaldo, Messi itp. Dodatkowo warto przeczytać świetne biografie Kazimierza Górskiego czy Perluigi Colliny a także te, dotyczące piłki nożnej w ogólności. Dla dzieci i młodzieży prezentujemy opowiadania i powieści z piłką nożną w roli głównej. Zapraszamy!

  • XIII OgólnopolskiTydzień Czytania Dzieciom świętujemy razem z uczniami 2 klasy z ZS nr 2!

    W dniach 1-8 czerwca 2014 roku obchodzony jest OgólnopolskiTydzień Czytania Dzieciom.W tym roku Fundacja ABCXXI organizuje tę akcję już po raz 13. Ideą, która od wielu lat przyświeca organizatorom jest pomysł głośnego czytania dziecku. Jak twierdzą pomysłodawcy, czytanie na głos jest "najprostszym sposobem wychowania mądrego, kulturalnego i szczęśliwego człowieka, a dzieciom pokazuje, że czytanie jest znakomitym i ciekawym sposobem spędzania czasu."

    Z okazji XIII OTCD Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim odwiedzili uczniowie klasy drugiej z Zespołu Szkół nr 2. Dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki, sposobem ułożenia księgozbioru oraz z usługami, jakie są świadczone przez bibliotekę. Wysłuchały fragmentu książki Pawła Beręsewicza „Ciumkowe historie”„Dwadzieścia minut dziennie codziennie”. Dowiedziały się również, dlaczego czytanie jest tak ważne w rozwoju dzieci. Na pamiątkę wizyty każde dziecko otrzymało zawieszkę na drzwi zawierającą komunikat – „Nie przeszkadzać! Czytam sobie”.

    Zapraszamy do galerii

  • SKORZYSTAJ Z NARZĘDZIA INTERNETOWEGO PRACA-ENTER
     

    Na stronie www.praca-enter.pludostępnione jest innowacyjne i bezpłatne narzędzie, którego celem jest umożliwienie lepszego poznania swojego potencjału zawodowego. Korzystając z niego można określić swoje mocne strony, sprecyzować potrzeby oraz plany na dalsze życie zawodowe!

    Informacje zamieszczone na stronie podpowiedzą: Jak szukać pracy? Jak podnieść kompetencje zawodowe? Jak założyć działalność gospodarczą?

    Na stronie znajdują się także informacje o 111 zawodach– najbardziej poszukiwanych przez pracodawców lub przyszłościowych. Do pozostałych prowadzą linki na zewnątrz.

    W związku z realizacją projektu "PRACA- szukam, znajduję, pracuję!" w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskimudostępnione są stanowiska komputerowe wraz z urządzeniami peryferyjnymi oraz fachowa literatura.

Wydarzenia

Listopad 2024
N P W Ś C Pt S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby