Twój IP: 18.206.13.112

Nadszedł luty a wraz z nim długo wyczekiwane przez uczniów ferie zimowe. Młodzi czytelnicy mogli popołudnia spędzać na zajęciach plastyczno- literackich zorganizowanych w Bibliotece w Wieńcu.  Choć zima nie dopisała, stworzyli ją sobie sami. Już pierwszego dnia wypoczynku dzieci wykonywały gwiazdki z tzw. „mroźnej masy”, wysłuchały bajki H.Ch Andersena „Królowa Śniegu”, i odpowiadały na „lodowe zagadki”. Następnie na spotkaniu pt: „Ptasia stołówka” powstały mini-karmniki z tłuszczem i ziarnami dla ptaków. Uczestnicy wysłuchali opowiadania „Gawron Sadzuś”, oglądali zdjęcia ptaków, które pozostają u nas na zimę i opowiadali, dlaczego ich zdaniem należy dokarmiać zwierzęta. W Walentynki odnajdywały imiona swoich „drugich połówek” przebijając igłą serca. Dzieciaki musiały w grupach stworzyć przepis na „Eliksir miłości”, odszukiwały pary wśród rozbitych serc, wysłuchały opowiadania „Kamilka jest zakochana” i oczywiście tworzyły kartki według własnego pomysłu. W „Dzień Kota” szukały na zasadzie ciepło-zimno, ukrytego w Bibliotece kota. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się z „Instrukcji obsługi pupila”, w którym miejscu można, a w którym wręcz nie wolno kota dotykać. Wysłuchali fragmentu opowiadania pt: „Kot Filemon”. Musieli odnaleźć i policzyć koty ukryte wśród drzew, wykonać kocią gimnastykę, a następnie posklejać koty z papierowych rolek. Kolejny dzień przywitał uczestników wąsami - nieodzownym elementem każdego detektywa, bowiem pod tytułem „Zostań detektywem” odbyło się następne spotkanie. Uczestnicy musieli wykazać się inteligencją i dobrym kojarzeniem faktów. Mieli do rozwikłania zagadkę logiczną, oraz obrazki, w których odnajdywali różnice. Następnie odczytywali hasło wypisane przezroczystym atramentem. Na zakończenie otrzymali legitymację detektywistyczną z odciskiem palca i zdobytymi sprawnościami. Wysłuchali także fragmentu opowiadania „Zaszyfrowana wiadomość”. Spotkanie kolejne rozpoczęło się oglądaniem filmów edukacyjnych „Owce w sieci”, nawiązujących do niebezpieczeństw jakie czyhają na nas w sieci. Następnie w trakcie luźnej rozmowy ustalili jak najprościej bronić się przed cyberprzestępcami i cyberprzemocą. Dzieciaki wysłuchały opowiadań A. Gellner „Wścibscy” i zabrały się do wyklejania witraży. „Czary mary” czyli sztuczki i eksperymenty to następny temat zajęć. Uczestnicy dowiedzieli się jak w prosty sposób w domowych warunkach można zadziwić znajomych np.: srebrnym jajkiem, balonem który sam się nadmucha, atramentem który znika i pojawia się, kolorami mieszającymi się na powierzchni mleka. Dowiedzieli się, kto to jest naukowiec i co robi, wysłuchali książki z serii „Ciekawe dlaczego” pt: „Mydło się pieni”. Słodki poczęstunek i miła zabawa czekały na uczestników każdego dnia.

Mam nadzieję, że biblioteka stała się w czasie ferii ale i nie tylko, miejscem dobrej zabawy i alternatywą dla biernego siedzenia przed ekranem telewizora lub komputerem. Jako nowy pracownik Filii w Wieńcu, cieszę się z każdej nowej przyjaźni i zapraszam na zajęcia!!!