Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

34510295
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
25421
46639
374421
34510295

Twój IP: 100.26.176.111
Filtr
 • W pierwszym tygodniu ferii zimowych brzeska biblioteka zaproponowała najmłodszym zajęcia literacko-plastyczno-integracyjne. Zaprosiła uczestników do „Krainy Lodu i Książek”. Jak się można domyślać, wszystkie spotkania nawiązywały do zimowej pory roku i literatury z nią związanej. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji w postaci łamigłówek, kolorowanek, zabaw, konkurencji sportowych oraz przeróżnych prac plastycznych. Oczywiście były też czytane książki, opowiadane i wyświetlane bajki. Codziennie działo się coś innego i nikt się nie nudził. Na koniec ferii dzieci otrzymały drobne upominki i dyplomy gratulacyjne.

  Zapraszamy do galerii

 • Wczoraj, w brzeskiej książnicy, odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??”. Zorganizowane zostały z okazji Dnia Zakochanych. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania pt. „Zuźka D. Zołzik i walentynka-landrynka”Barbary Park. Następnie rozwiązali labirynt, który przybrał postać serca.  Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykonały kartki walentynkowe. Z pewnością ucieszą się z nich osoby, które zostaną nimi obdarowane. Spotkanie zakończyło się drobnym upominkiem. Dzieci skorzystały z „walentynkowej oferty książek” i chętnie wypożyczały te, znajdujące się na specjalnym regale.

  Zapraszamy do galerii

 • Puzzle oraz wszelkiego rodzaju układanki to jedna z ulubionych zabawek dzieci. Warto po nie sięgać jak najczęściej, gdyż ćwiczą koncentrację oraz umiejętność skupienia się na jednej rzeczy. Dostosowane do wieku dziecka świetnie wpływają na jego rozwój.  Puzzle uczą logicznego myślenia i działają bardzo korzystnie na pamięć wzrokową. Mają one też bardzo korzystny wpływ na rozwój motoryki małej, czyli sprawności dłoni i palców, co jest bardzo ważne u małych dzieci. Podczas wczorajszych zajęć dzieci ułożyły bardzo puzzli o różnym stopniu trudności. Już dawno nie było u nas tak ciuchutko!

  Zapraszamy do galerii

 • Miłość zaklęta w słowie!

  Pod takim tytułem odbyły się w środę 17 lutego zajęcia dla dzieci z klasy „I”. W specjalnie udekorowanej sali, mali goście świętowali niedawno obchodzony Dzień Zakochanych.  W wesołej atmosferze dzieci spędziły czas w bibliotece na miłej zabawie. Na koniec wykonały walentynkę. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek.

  Zapraszamy do galerii

 •  Zakochaj się w bibliotece!

  Walentynki to wspaniała okazja, aby wyrazić swoją sympatię do innych. Z okazji tego święta bibliotekę odwiedziły dzieci z klasy „O”. Po krótkiej rozmowie o tym sympatycznym dniu, dzieci wysłuchały książki pt.”Franciszek po uszy zakochany”. Następnie wzięły udział w zabawach ruchowych. Na koniec zajęć wykonały walentynkę.

  Zapraszamy do galerii

 • W środę 7 lutego, z okazji Międzynarodowego Dnia Batmana, w Bibliotece w Wieńcu odbyły się zajęcia literacko-plastyczne zatytułowane „Co Batman robi nocą”. Jak wiadomo jest to kultowa postać komiksowa, jeden z pierwszych superbohaterów, stworzony na wzór legendarnego Zorro. Miłośnicy znają go z seriali, filmów i gier komputerowych. Podczas zajęć dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania „Batman. Urodziny Jokera”. Odpowiadały na pytania dotyczące bohatera. Okazało się, że świetnie znają tę postać. Chłopcy bardzo dużo wiedzieli również o nietoperzach, które są symbolem Mrocznego Rycerza. W części plastycznej spotkania mieli za zadanie wyciąć maski i znak Batmana z czarnego papieru. Jak wiadomo superbohater odznacza się wyjątkową sprawności fizyczną i umysłową. O to również zadbali uczestnicy zajęć biorąc udział w ćwiczeniach ruchowych oraz rozwiązując zadania logiczne. Zajęcia zakończył słodki poczęstunek.

  Zapraszamy do galerii

 • Pokochaj czytanie!

  Pod takim tytułem odbyły się w piątek 13 lutego zajęcia dla dzieci z oddziału "O" z okazji Walentynek. Młodzi czytelnicy świętowali niedawno obchodzony Dzień Zakochanych. Na małych czytelników czekała specjalnie udekorowana sala oraz konkursy i zagadki:

  - "Chodźmy wszyscy tu do koła..." - zabawa na powitanie

  - "Rozbite serca" - zabawa w szukanie pary

  - "Kto koga kocha, kto kogo lubi?" - zagadki słowne

  - "Gra muzyka" - zabawa ruchowa

  W trakcie zajęć dzieci poznały również książkę "Zakochany Papa Smerf".

  Na koniec spotkania maluchy buszowały wśród książek i zabawek.

 • Dzień Zakochanych w bibliotece

  Dzień Zakochanych w bibliotece upłynął w szczególnie miłej atmosferze. Dla uczestników zabawy przygotowano wiele atrakcji takich jak: Walentynowa poczta, czy quiz „Czy znasz tę książkę”? Wszyscy zostali obdarowani serduszkami zawierającymi specjalne życzenia. Dużo frajdy  sprawiły dzieciom pokazy akrobatyczne oraz mini  zabawa taneczna. Słodki poczęstunek zakończył udaną imprezę.

  Zapraszamy do galerii

 • Ferie w Bibliotece w Wieńcu

  Biblioteka Publiczna w Wieńcu zaprosiła dzieci do spędzania wolnego czasu w czasie ferii na zajęciach zorganizowanych w bibliotece. Młodzi czytelnicy zawitali do filii już pierwszego dnia ferii. Przynieśli piękne, kolorowe pudełko. Pudełko to miało zastępować skrzynkę pocztową. Każdego dnia wrzucano tam walentynkowe kartki , wykonane samodzielnie w czytelni . W czwartek skrzynka ta została przez bibliotekarkę oficjalnie otwarta i tą drogą każda walentynka trafiła do adresata . Było ich mnóstwo. Dzieci i młodzież czasami nie wiedziały, kto im tak dobrze życzy, bardzo cieszyły się z niespodzianek .
  Dużo frajdy sprawiły też różne zabawy co można oglądać na zdjęciach. Zorganizowano też konkurs plastyczny pn. „ Zabawy zimowe”.
  Ferie to też czas kiedy można było pograć w gry komputerowe i poserfować w Internecie, z czego chętnie korzystała młodzież. Uczestników zimowych zajęć w ostatnim dniu ferii bibliotekarka pożegnała słodkim poczęstunkiem .

  Zapraszamy do galerii
 • "Ferie to czas zabawy, więc pobaw się z nami".

  Pod takim hasłem przebiegały ferie w Bibliotece Publicznej w Brzeziu. Wśród wesołej atmosfery dzieci kolorowały malowanki oraz rozwiązywały zagadki i krzyżówki. Młodzi czytelnicy bawili się także  grami planszowymi i innymi zabawkami. Ferie to czas kiedy można było poserfować w interneci, pograć w gry, posłuchać muzyki, ale także odrobić prace domowe. Ostatni dzień ferii dzieci pożegnały wykonując piękne kartki walentynkowe.

  Zapraszamy do galerii

 • Dzisiejszego poranka Bibliotekę Publiczną odwiedziła grupa przedszkolna „Misie”. Dzieci wzięły udział w przygotowanych wcześniej zajęciach i zabawach. To był bardzo wesoły i gwarny początek dnia. Dziękujemy za wizytę!

  Zapraszamy do galerii

 • Dinozaury wyginęły miliony lat temu, ale wciąż fascynują kolejne pokolenia. Do tego stopnia, że w kalendarzu świąt nietypowych poświęcono im specjalne wydarzenie - Dzień Dinozaura. To właśnie tym gadom poświęcone zostały czwartkowe zajęcia. Było głośne czytanie książek, praca plastyczna, bieg dinozaura oraz cała masa ciekawostek i informacji. Okazało się, że dzieci mają ogromną wiedzę na temat dinozaurów i bardzo chętnie się nią dzieliły. Z uczestników zajęć stali się prowadzącymi. Nam taka zamiana bardzo pasowała!

  Zapraszamy do galerii

 • „Wielka psota na Dzień Kota” – pod taką nazwą odbyły się ostatnie, czwartkowe zajęcia dla dzieci. Jak łatwo się domyślić, głównym bohaterem spotkania był KOT. Obok psa jest on najczęściej hodowanym zwierzątkiem domowym. Dzieci uczestniczące w zajęciach bardzo chętnie opowiadały o swoich pupilach. Dzieliły się przeróżnymi historiami, wiadomościami i ciekawostkami dotyczącymi ich ukochanych mruczków. Z uwagą wysłuchały opowiadania „Co robicie w moim łóżeczku?” oraz wykonały prace plastyczne. Za sprawą kocich masek w Oddziale dla Dzieci nagle zaroiło się od tych sympatycznych zwierzaczków. Ich liczba powiększyła się dwukrotnie, gdy każdy wykonał swojego kotka z paska papieru. Tak jak w naturze, każdy był inny, każdy równie piękny. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa kotów: tych książkowych oraz tych zgromadzonych w bibliotece. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało Dyplom Przyjaciela Kota!

  Zapraszamy do galerii

 • Czy należy rozmawiać z dziećmi o miłości? A może warto wspomnieć też o innych ważnych uczuciach, takich jak: złość, smutek, zazdrość... Czy każdy, kto kocha siebie samego, jest samolubem, czy tylko zna swoją wartość? Podczas czwartkowych zajęć dla dzieci poszukiwano odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Uczestnikom bardzo pomogła w tym książka Grzegorza Kasdepke pt. „Kocha, lubi, szanuje czyli Jeszcze o uczuciach”. Okazało się, że nie jest to najłatwiejszy, ale bardzo ważny dla dzieci temat a wyciągnięte wnioski - zaskakujące! Kochając siebie i innych pozytywniej patrzymy na świat. Chcemy dzielić się uczuciem! Wykonane podczas zajęć walentynkowe serca dzieci obiecały podarować komuś bliskiemu lub zatrzymać sobie. Trzeba przyznać, że wyszły jak zawsze przepiękne!

  Zapraszamy do galerii

 • Gdzie znajduje się KRAINA SMOKÓW?? W ostatnie czwartkowe popołudnie była ona w Oddziale dla dzieci brzeskiej biblioteki. Najpierw wielki, czerwony smok odnalazł się w książce pt. „W tej bajce nie ma smoka”. Następne smoki dzieci wytropiły na regale wystawienniczym. Okazało się, że nie wszystkie gady są bardzo straszne. Większość wręcz wzbudzała sympatię. Później dzieci wykonały własne, ziejące ogniem potwory, które miały zburzyć papierowe domki. Zadanie nie było najłatwiejsze, ale zaliczone dawało dużo radości. Na koniec, na dywanie powstał ogromny szkielet smoka wykonany z rolek po papierze. Do wyciętej z tektury głowy każde dziecko dokładało coś od siebie i gotowe! Bo najważniejsze jest to, żeby się dobrze bawić!

  Zapraszamy do galerii

 • Po raz kolejny Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zagrała z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy organizując kiermasz książek. Zainteresowanie było ogromne! Widać, że brześcianie kochają czytać! Wszystkie datki za książki trafiły do puszki. Zebrała się całkiem pokaźna kwota, bo aż 1391,01 zł. 

  Zapraszamy do galerii

  WOŚP 2023_07.jpg

 • Idealne wspomnienie z dzieciństwa? Mięciutki koc, kubek kakao, wygodne miejsce na kolanach rodzica i jego ciepły głos przenoszący cię w świat opowieści, pełen emocjonujących zwrotów akcji i niezwykłych stworzeń. Choć wielu z nas zachowało w pamięci takie momenty, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich ogromnej wagi. Najnowsze badania pokazują, że czytanie na głos potrafi wspierać rozwój już kilkumiesięcznych niemowląt – i to na wielu płaszczyznach! Maluchy, których rodzice regularnie sięgają po książeczki szybciej zaczynają gaworzyć i mówić, mają bogatsze słownictwo, bujniejszą wyobraźnię i lepszą zdolność koncentracji.

  Projekt "Zaszczep pociechom miłość do książek" powstał przy współpracy z C&A, ma on jednak charakter typowo informacyjny. Jest to poradnik dla rodziców mówiący o korzyściach z czytania dzieciom na głos. Dowiedzą się oni z niego:

  • jak wspólne czytanie wspiera rozwój mózgu i umiejętności społecznych
  • jak sięganie po książki pomaga budować więzi, regulować emocje i rozwijać zainteresowania
  • jakie strategie zastosować, by wychować małego czytelnika

  Tekst w przystępny sposób wyjaśnia różnorodne korzyści ze wspólnej lektury, a także wymienia konkretne pomysły, co zrobić, by nawet w najbardziej zabieganej codzienności wygospodarować kilka minut na głośne czytanie pociechom.

 • To było niezwykłe, czwartkowe popołudnie! Po raz kolejny Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy. Powodem były obchody Dnia Kota. A kto o mruczkach wie najwięcej? Kto potrafi zaradzić na wszystkie kocie troski? Oczywiście lekarz weterynarii! Osobą, która podzieliła się swoją wiedzą o zwierzakach była Pani Magdalena Dąbrowska-Simińska, która na co dzień pracuje w przychodni weterynaryjnej, gdzie leczy między innymi koty. Pani Magda przyniosła do biblioteki mnóstwo rzeczy, których używa u siebie w gabinecie. Na pluszowym kocie zaprezentowała do czego służą poszczególne przedmioty i jak należy z nich korzystać. Dzieci asystowały w „profesjonalnym” badaniu i koniecznej po nim operacji kota. Informujemy, pacjent po zabiegu przeżył i czuje się dobrze! Serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Dąbrowskiej-Simińskiej za odwiedziny, poświęcony czas i przede wszystkim podzielenie się ogromną wiedzą. Do zobaczenia np. z okazji Dnia Psa.

  Zapraszamy do galerii

 • Czy można świętować Dzień Kota w bibliotece? Oczywiście! Przekonały się o tym dzieci z Przedszkola „Kraina Bajek”, które dzisiaj rano odwiedziły brzeską bibliotekę. Okazało się, że mieszka tu bardzo dużo kotów. Siedzą sobie grzecznie na półeczkach jako maskotki, albo służą jako zakładki lub są kocimi bohaterami książek. Tych ostatnich można było podziwiać na specjalnej wystawie. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem wzięły udział w zaproponowanych zabawach. W skupieniu rozwiązywały przygotowane łamigłówki. Bardzo podobało im się mini-przedstawienie, gdzie występowały cztery chore kotki, które leczył Miś Zdrówko. Po spektaklu, jak w prawdziwym teatrze, miała miejsce burza oklasków. Zachwycone dzieci obiecywały zaglądać z rodzicami do biblioteki jak najczęściej! Trzymamy za słowo!

  Zapraszamy do galerii

 • Co to jest biblioteka? Po co do niej się przychodzi? Kto może skorzystać z zebranych w niej zbiorach? Gdzie się znajdują książeczki dla dzieci? Na te, i wiele innych pytań, usłyszały odpowiedź dzieci, które odwiedziły dziś rano naszą bibliotekę. Wyjątkowymi gośćmi byli uczniowie z Zespołu  Niepublicznych Placówek Oświatowych w Kąkowej Woli. Zobaczyli oni, gdzie obsługiwani są dorośli czytelnicy i czym różni się księgozbiór dla nich przeznaczony. Ogromne wrażenie na dzieciach zrobił Oddział dla najmłodszych. Z wielkim zainteresowaniem oglądały książeczki nietypowe lub te z ulubionymi bohaterami. Spotkanie zakończyło się zabawą na interaktywnej podłodze.

  Zapraszamy do galerii

   

 • Schowek01.jpg  Wczoraj, w brzeskiej książnicy, odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??”. Zorganizowane zostały z okazji Dnia Zakochanych. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania pt. „Kto przytuli Misia Tulisia” Davida Mellinga. Następnie wzięli udział w serduszkowych konkurencjach drużynowych.  Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykonały kartki walentynkowe. Z pewnością ucieszą się z nich osoby, które zostaną nimi obdarowane. Spotkanie zakończyło się drobnym upominkiem. Dzieci skorzystały z „walentynkowej oferty książek” i chętnie wypożyczały te, wyeksponowane na specjalnym regale.

   

  Zapraszamy do galerii

 • W środowy poranek w naszej bibliotece było wesoło i kolorowo. Stało się to za sprawą grupy Smerfów z Przedszkola „Kraina Bajek”, które odwiedziły nasz Oddział dla Dzieci i Młodzieży. Z okazji zbliżających się walentynek, maluchy wysłuchały opowiadania o „Zakochanej Hogacie” oraz wzięły udział w serduszkowych konkurencjach. Najwięcej frajdy sprawiła dzieciom zabawa na „magicznym dywanie”. Szkoda, że tak krótko, ale trzeba było wracać do przedszkola na obiad. Smerfy! Dziękujemy za odwiedziny!

  Zapraszamy do galerii

 • „Na marchewki urodziny
  Wszystkie zeszły się jarzyny.
  A marchewka gości wita
  I o zdrowie grzecznie pyta”

  Marchewkowo, zdrowo i witaminowo było wczoraj w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim. Razem z dziećmi, które przybyły na cotygodniowe, czwartkowe zajęcia literacko-plastyczne świętowaliśmy DZIEŃ MARCHEWKI. Spotkanie wypełnione było zabawami literackimi, łamigłówkami, przy których rozwiązywaniu pomagała Pani Marchewka, tworzeniu marchewkowo-mandarynkowych obrazków, które następnie można było schrupać. Wyglądały one tak apetycznie, że zniknęły w mgnieniu oka!

  Zapraszamy do galerii

 • W czwartkowy poranek byłam gościem uczniów dwóch klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. Poprosiłam dzieci, by wzięły udział w nietypowej lekcji, której głównymi bohaterami były dinozaury – temat bardzo popularny wśród najmłodszych. Uczestnicząc w niej uczniowie musieli wykazać się spostrzegawczością, umiejętnością liczenia, wyobraźnią a także zdolnościami plastycznymi i sprawnością ruchową. Nauka o paleontologii i dinozaurach przekazana w formie zabawy okazała się bardzo przyjemna. Jednak największy zachwyt wzbudziło budowanie szkieletu dinozaura z rolek od papieru. Spotkanie zakończyło się sesją zdjęciową ze wspólnie zbudowanym szkieletem!

  Zapraszamy do galerii

 • Koty to jedne z najbardziej popularnych zwierząt domowych na świecie. Mają całe zastępy wielbicieli, bo ich obecność sprawia, że jesteśmy spokojniejsi i zdrowsi. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Jest to świetna okazja, by odwiedzić Przedszkole „Kraina Bajek” i poczytać dzieciom o tych sympatycznych zwierzątkach. Dziś grupa Biedronek poznała przygody Kici Koci oraz Fenka. Dzieci rozwiązały  koci labirynt i połączyły kropki, uzyskując tym samym wizerunek Mruczka, którego następnie pokolorowały. Za kocie opowieści i zabawy odwdzięczyły się przepięknym upominkiem, który stanął w bibliotece na honorowym miejscu.

  kotek.jpg

  Zapraszamy do galerii

 • JUŻ JEST DOSTĘPNA!

  MONOGRAFIA BRZEŚCIA KUJAWSKIEGO

  85 lat od powstania „Monografii Brześcia Kujawskiego” księdza Kulińskiego i 50 lat od wydania opracowania  pod redakcją Bogdana Głębowicza kolejnej „Monografii”, nastał czas, aby Brześć Kujawski doczekał się nowego omówienia historycznego swoich dziejów.  Po czterech latach prac zespół złożony z naukowców z kilku ośrodków badawczych, na nowo zebrał i opisał przeszłość Brześcia Kujawskiego. Nowa monografia nosi tytuł „Dzieje Brześcia Kujawskiego i ziemi brzeskiej” i została podzielona na dwa tomy. Pierwszy, który już od poniedziałku będzie dostępny w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim, zawiera bogatą historię miasta od czasów prahistorycznych do momentu odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Zachęcamy do zapoznania się z tą pracą, bo warto znać przeszłość tego pięknego, wiekowego miasta i jego okolic.

  monografia.jpg

   

 • W piątkowy poranek brzeska książnica gościła uczniów klasy drugiej i trzeciej ze szkoły w Kąkowej Woli. Dzieci przyjechały, ponieważ chciały poznać zasady funkcjonowania biblioteki. Przy okazji wzięły udział w nietypowej lekcji, której tematem były dinozaury. Uczestnicząc w niej musiały wykazać się spostrzegawczością, umiejętnością liczenia, wyobraźnią a także zdolnościami plastycznymi i sprawnością ruchową. Nauka o paleontologii i dinozaurach przekazana w formie zabawy okazała się bardzo przyjemna. Jednak największy zachwyt wzbudziło poszukiwanie przedmiotów ukrytych na jednej z plansz magicznego dywanu. Każde dziecko mogło poczuć się jak prawdziwy naukowiec-paleontolog. Spotkanie zakończyło się sesją zdjęciową ze wspólnie zbudowanym szkieletem dinozaura!

  Zapraszamy do galerii

 • Dinozaury w bibliotece?? W naszej wszystko jest możliwe! Przekonały się o tym dzieci, które wzięły udział w zajęciach zorganizowanych z okazji „Dnia Dinozaura”. Była to sposobność do przybliżenia małym odkrywcom prehistorycznego świata, który jak się okazało, nie jest dla nich taki nieznany. Na temat wymarłych gadów dzieci wiedziały zaskakująco dużo. Chętnie dzieliły się wiadomościami i prezentowały przyniesione do biblioteki figurki dinozaurów. Z przyjemnością uczestniczyły w przygotowanych zabawach. Dużą frajdę sprawiło budowanie z rolek po papierze szkieletu dinozaura, który wyszedł po prostu rewelacyjnie! Każde dziecko chciało mieć z nim zdjęcie!

  Zapraszamy do galerii

 • Dzień Kota zgromadził wczoraj w bibliotece bardzo duże grono sympatyków tych przemiłych zwierzątek. Dzieci najpierw wysłuchały opowiadania „Czarownica i kot”, następnie bardzo chętnie opowiadały o swoich milusińskich. Okazało się, że posiadają na temat swoich pupili ogromny zasób wiadomości, zarówno w kwestii żywienia, jak i opieki nad nimi. Później wszyscy wykonali kotki-zabawki. Do ich zrobienia potrzeba naprawdę niewiele, bo tylko papierowe kubki, słomki do picia, taśma klejąca i wycięte z papieru głowy i łapki kotków a zabawy było przy tym co nie miara!

  Zapraszamy do galerii

 • Luty to miesiąc wyjątkowy, nie tylko dlatego, że jest najkrótszy w roku ale także dlatego, że przepełniony jest wszechobecną miłością….14 lutego obchodzimy Walentynki, czyli święto wszystkich zakochanych. Z tej okazji w Oddziale dla Dzieci odbyły się specjalne zajęcia, w trakcie których zostały między innymi wykonane kartki walentynkowe. Oprócz tego dzieci wysłuchały opowieści o Misiu Tulisiu a także wzięły udział w przeróżnych zabawach integracyjnych.

  Dorośli po raz kolejny przez cały dzień mogli, wziąć udział w „Randce w ciemno z książką” czyli wypożyczyć książkę-niespodziankę, lub wybrać coś dla siebie ze specjalnie przygotowanych książkowych wystawek o tematyce miłosnej.

  Zapraszamy do galerii

  Walentynki randka.jpg

 • Magiczny dywan to nic innego jak interaktywna podłoga służąca zarówno do zabawy jak i do nauki.  Przekonały się o tym dzieci, które podczas ferii zimowych spędzały czas w bibliotece. Codziennie, przez ponad dwie godziny, miały do dyspozycji przeszło 50 gier do wyboru. Niektóre z nich wymagały spostrzegawczości inne sprawności ruchowej albo refleksu. Bardzo dużo emocji, zarówno wśród graczy jak i kibiców, wzbudzały turnieje piłki nożnej. Okazało się, że to nie tylko męski sport. Dziewczynki również radziły sobie w nim rewelacyjnie. Po szaleństwach na dywanie przychodził czas na relaks. Realistyczny plusk wody skutecznie wyciszał gorące emocje, których zabawa na magicznym dywanie dostarczała naprawdę bardzo dużo. W czasie ferii z harców na interaktywnej podłodze skorzystało 45 osób.

  Zapraszamy do galerii

 • Kubeczkowo, kolorowo, naukowo!

  Kolorowe, plastikowe kubeczki, niby zwyczajny przedmiot codziennego użytku, a jednak mogą być pomocą naukową. Przekonali się o tym uczestnicy kolejnych już, czwartych, zajęć zKodowania i programowania”, które odbywają się w środowe popołudnia w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim. Przed rozpoczęciem pracy z tabletami i grą „Scottie Go!” dzieciaki muszą nauczyć się współpracować z innymi, czytać kody oraz według nich tworzyć. Kolorowe kubeczki nadają się do tego idealnie. Wymagają dokładności, cierpliwości i współdziałania z drugą osobą. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej nauka wchodzi do głowy poprzez zabawę, a tej dziś nie brakowało!

  Zapraszamy do galerii

 • Dnia 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, który został wymyślony przez Włochów w 1990 roku, a w Polsce jego obchody rozpoczęto w 2006 roku, pozyskując od razu rzesze sympatyków. Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zaprosiła dzieci do wspólnego świętowania podczas cotygodniowych, czwartkowych zajęć. Zorganizowane spotkanie miało nie tylko formę zabawową, ale też edukacyjną, mającą na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu, uwrażliwienie na los tych zwierząt i rozbudzenie potrzeby niesienia pomocy. Młodzi uczestnicy wysłuchali fragmentu opowiadania Renaty Piątkowskiej „Szczęście śpi na lewym boku”, różnych ciekawostek dotyczących kotów, ich znaczenia w różnych kulturach a także poznali przesądy i przysłowia związane z kotami. O kocich nawykach żywieniowych, zachowaniu a także chorobach opowiedziała dzieciom zaproszona Pani weterynarz Katarzyna Tomalak-Gontarz. Tego dnia bibliotekę odwiedził również niecodzienny gość, mianowicie żywy kot rasy devon rex, który przybył ze swoją opiekunką. Właścicielka opowiedziała o swoim mruczącym przyjacielu, który wzbudził wśród dzieci wielkie zainteresowanie. Przez cały czas trwania zajęć zaproszona animatorka malowała dzieciom „kocie makijaże” na twarzach. Wszystkie były przeszczęśliwe. Na zakończenie spotkania mali czytelnicy skorzystali ze specjalne wyeksponowanej kociej literatury wypożyczając książeczki do domów.

  Zapraszamy do galerii

 • W dniu wczorajszym odbyły się trzecie z kolei zajęcia z „Kodowania i programowania”, podczas których dzieci doskonaliły swoje umiejętności w tej dziedzinie. Było to ostatnie spotkanie, gdzie narzędziem głównym był papier i ołówek. Po krótkiej rozgrzewce, czyli rysowaniu według wyznaczonego kodu, dziewczynki zmierzyły się z arcytrudnym labiryntem, który po kilkunastu próbach wreszcie udało się rozwiązać. Za cierpliwość i wytrwałość czekała na nie nagroda, czyli zaszyfrowana układanka. W specjalnych kapsułkach ukryte były kolorowe dane współrzędne, wskazujące miejsce ułożenia odpowiednich kubeczków. Po umieszczeniu wszystkich na podłodze powstał barwny kwiat. Uczestniczki zajęć były wyjątkowo zadowolone z efektów wspólnej pracy.

  Zapraszamy do galerii

 • Wczoraj, w brzeskiej książnicy, odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??”. Zorganizowane zostały z okazji Dnia Zakochanych. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania pt. „Franklin i walentynki” Bourgeois Paulette. Następnie rozwiązali labirynt, który przybrał postać serca.  Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykonały kartki walentynkowe. Z pewnością ucieszą się z nich osoby, które zostaną nimi obdarowane. Spotkanie zakończyło się drobnym upominkiem. Dzieci skorzystały z „walentynkowej oferty książek” i chętnie wypożyczały te, znajdujące się na specjalnym regale.

  Zapraszamy do galerii

 • Czy można nauczyć się podstaw kodowania i programowania na dywanie lub na kartce?? Oczywiście, że tak! Przekonały się o tym dzieci biorące udział z II cyklu tego typu zajęć organizowanych w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim. Wykorzystując proste pomoce ćwiczyły: rozpoznawanie kierunków, prawidłowe czytanie zaszyfrowanych wiadomości, rysowania według kodu znaków. Nie były to łatwe zadania ale wykonanie sprawiło wszystkim ogromną satysfakcję!

  Zapraszamy do galerii

 • Decoupage  to technika zdobnicza, polegająca na przyklejaniu do odpowiednio przygotowanej powierzchni,  wzoru wyciętego z papieru ryżowego lub serwetki papierowej. Poznały ją wczoraj uczestniczki  zajęć, które odbyły się w brzeskiej książnicy. Dziewczęta wykonując po kolei polecenia zamieniły styropianowe serca w przepiękne Walentynkowe  upominki. Być może zostaną one podarowane bliskim ich sercu?? Młodym twórczyniom bardzo spodobała się ta metoda ozdabiania i już wyraziły chęć wzięcia udziału kolejnych tego typu zajęciach.

  Zapraszamy do galerii

 • Dnia 7 lutego w brzeskiej książnicy odbyły się zajęcia z okazji DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU. Jest to dzień obchodzony w Polsce od 2004 roku. W tym dniu należy uświadamiać dzieci i młodzież, jakie niebezpieczeństwa mogą ich spotkać w trakcie korzystania z zasobów internetowych. Uczestnicy zajęć na początku wysłuchali krótkiego opowiadania o smerfie informatyku z cyklu „Poznajemy zawody świata”. Następnie po obejrzeniu filmików z cyklu „owce w sieci” ze strony www.sieciaki.pl  wzięli udział w pogadance. Okazuje się, że dzisiejsza młodzież ma dużą wiedzę na temat cyberprzemocy czy hejtu. Następnie rozwiązali zaszyfrowaną układankę, której hasło brzmiało: bezpiecznie korzystam z sieci. Na zakończenie dzieciaki podsumowały swoją wiedzę podczas rozwiązywania krótkiego testu oraz pobawiły się na magicznym dywanie. W nagrodę otrzymały naklejki z tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu.

  Zapraszamy do galerii

 • W środę odbyły się w bibliotece pierwsze, organizacyjne zajęcia z "Kodowania i programowania". Dzieci, które zadeklarowały wzięcie w nich udziału, dowiedziały się, jak cały cykl spotkań będzie przebiegać. Po omówieniu najważniejszych spraw nastąpiła chwila rozrywki, czyli zabawa na „magicznym dywanie”, która uzmysłowiła wszystkim, jak ważna jest współpraca.

  Zapraszamy do galerii

 • Klasyczny strój: peleryna, cylinder na głowie, białe rękawiczki, a w ręku magiczna różdżka. Któż to taki?? Oczywiście mowa o Iluzjoniście, potocznie zwanym Magikiem, który 31 stycznia ma swoje święto. „Dzień Magika” to tytuł wczorajszych zajęć z cyklu „Co wyrabia się w bibliotece??” zorganizowanych w brzeskiej książnicy. Na początku spotkania dzieci opowiedziały, z czym kojarzy im się ta osoba, jak powinna być ubrana oraz gdzie najłatwiej ją spotkać. Po krótkiej rozmowie wysłuchały opowiadania z serii „Jej wysokość Zosia”pod tytułem „Magiczny konkurs”. Następnie uczestnicy spotkania byli świadkami niezwykłych sztuczek. Wypowiadane zaklęcia przez dzieciaki spowodowały zabarwienie wody w butelce, mnożenie monet oraz przechodzenie przez kartkę papieru. Dzieciaki doświadczyły również kilku złudzeń optycznych. Wszystkim towarzyszył wspaniały nastrój, a wyjaśnione przez bibliotekarki sztuczki na pewno zostały przećwiczone w domu.

  Zapraszamy do galerii

 • W dniu 23 lutego, Panie uczestniczące w zajęciach z cyklu „Artystyczny Piątek”ozdobiły przy pomocy mikrokulek akrylowe jajo. Czynność wymagała wręcz jubilerskiej staranności i anielskiej cierpliwości. Efekt końcowy chyba zaskoczył wszystkich. Panie były zachwycone.

  Zapraszamy do galerii

 • W dniu dzisiejszym, tj. 20 lutego Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola „Kraina Bajek”. Dzieci wzięły udział w zajęciach podzielonych na dwa etapy. Pierwsza część  dotyczyła kotów, ponieważ nawiązywała tematycznie do obchodzonego kilka dni wcześniej Dnia Kota. Mali goście wysłuchali wiersza „Kocia chrypa”Piotra Rowickiego, pokolorowali kocie maski oraz rozwiązali problem kociej adopcji pokonując labirynt. Drugi etap spotkania to była niespodzianka, czyli zabawa na tzw. Magicznym Dywanie. Jest to magiczne urządzenie, które motywuje, pobudza wyobraźnię, wspiera rozwój dużej motoryki… gra, bawi, uczy. Przedszkolaki grały zatem na wirtualnym pianinie, przebijały balony, pływały w wodzie oraz przechodząc przez magiczny las zbierały grzyby. Zabawa sprawiła dużo radości!!!

  Zapraszamy do galerii

 • W czwartkowe popołudnie (15.02) miała miejsce w bibliotece "WIELKA PSOTA NA DZIEŃ KOTA". Wszystkie atrakcje i zabawy nawiązywały do naszych ukochanych kiciusiów. To właśnie im poświęcona była wystawa książek, galeria zdjęć oraz głośno odczytane opowiadanie Joanny Krzyżanek – „Kot Papla i mleko”. Spotkanie rozpoczęło się jednak od „ukocenia” uczestników. Każde dziecko otrzymało maskę kota, którą musiało pokolorować według własnego pomysłu. Następnie dzieciaki poznały wiele ciekawostek o kotach i ich zwyczajach oraz wzięły udział w przygotowanych zabawach. Ogromną niespodzianką na zakończenie spotkania było pojawienie się Luny. Kotka była troszkę wystraszona ale chętnie dawała się pogłaskać.  Przeszczęśliwe dzieciaki postanowiły kontynuować Mruczkowe święto w swoich domach i chętnie wypożyczały kocią literaturę :)
  Miłośników psów zapraszamy już teraz na DZIEŃ PSA, który obchodzony jest w lipcu :)

  Zapraszamy do galerii

 • Zimowo i karnawałowo było 9 lutego w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim.  Tego dnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Artystyczny Piątek”.Podczas warsztatów Panie wykonały „Zimowy Lampion”. Wykorzystały do tego szklany wazon, papier ryżowy, pastę śniegową i srebrny brokat. Powstały przepiękne prace, których efekty widać najlepiej po podświetleniu od środka.

  Zapraszamy do galerii

 • Zbliża się DZIEŃ ZAKOCHANYCH. W tym dniu ogarnia wszystkich szał wręczania prezentów: kwiatków, czekoladek, serduszek oraz wysyłania laurek lub SMS-ów z miłosnymi wierszykami. By zdążyć z przygotowaniami, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży już 8 lutego zorganizowano zajęcia poświęcone miłosnej tematyce. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję samodzielnie zaprojektować i wykonać walentynkę. Wręczając ją, będą mogli przekazać dowody sympatii bliskim osobom. Najpierw jednak dzieci wysłuchały opowieści o „Zakochanej Hogacie”, następnie celując do serca papierowymi kulami przeszły test na Amora. Okazało się, że nie jest tak łatwo trafić prosto w serce!!! Wspólną zabawę zakończył „taniec-przytulaniec” na coraz mniejszej gazecie! Było przy tym dużo śmiechu! Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali w dowód sympatii słodką walentynkę!

  Zapraszamy do galerii

 • W miniony czwartek na zajęciach z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?” Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły przeróżne STWORKI I POTWORKI. Najpierw uczestnicy spotkania wysłuchali wierszy Agnieszki Frączek znajdujących się w zbiorze zatytułowanym „W Straszydłowie”. Następnie, wykorzystując wyobraźnię, dzieci udowodniły, że z łatwo dostępnych i tanich materiałów można wyczarować coś fajnego. I tak przy pomocy nożyczek, farb, styropianowego opakowania na żywność, kleju i kolorowego papieru powstało wiele stworków-potworków. Jak zwykle dziecięca kreatywność okazała się niezawodna, a czasami wręcz zaskakująca. Każdy stworek był inny lecz niekoniecznie straszny! Można się o tym przekonać zaglądając do naszej galerii zdjęć!

  Zapraszamy do galerii

 • „Wirtualne znajomości, czyli jak bezpiecznie korzystać z Internetu”to temat lekcji bibliotecznej, która została przeprowadzona w Bibliotece Publicznej. Wzięli w niej udział uczniowie z Gimnazjum Nr 1. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU, który przypada 8 lutego. Gimnazjaliści obejrzeli prezentację multimedialną, wzięli udział w dyskusji na temat plusów i minusów korzystania z sieci, dowiedzieli się, co to takiego etykieta i jakie są jej zasady. Po uzyskaniu dużej dawki wiadomości rozwiązali przygotowane krzyżówki i łamigłówki, które nie sprawiły większej trudności. Na koniec lekcji odwiedzili stronę www.sieciaki.pl. Jest to projekt edukacyjny poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Znajdujące się tam między innymi filmy, piosenki i gry w zabawny sposób przekazują ważne treści.

  Zapraszamy do galerii

 • DZIEŃ KOTA W BIBLIOTECE

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota, który przypada 17 lutego, w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej 21 lutego odbyły się zajęcia poświęcone tym powszechnie lubianym, domowym zwierzakom. Z tego też powodu przygotowano specjalną wystawę zdjęć i książeczek o kotach. Dzieci wysłuchały wiersza „Kocia chrypa” Piotra Rowickiego pochodzącego ze zbioru „Misia Zdrówko rady nie od parady” w wykonaniu Mariana Opani (www.iczytam.pl.). Wszyscy chętnie opowiadali o swoich własnych, mruczących pupilach. Dużo wiadomości i ciekawostek przekazał dzieciom gość specjalny spotkania – doktor weterynarii Magdalena Dąbrowska. Pani doktor opowiedziała o kocich zwyczajach. Wyjaśniła jak wygląda badanie kota, na co trzeba zwrócić specjalną uwagę oraz jakie zachować środki ostrożności obcując z nieznanym zwierzątkiem. Każde dziecko miało okazję być weterynarzem i przy pomocy prawdziwego stetoskopu osłuchać pluszowego kotka. W związku z tą czynnością było dużo pytań do specjalistki, na które Pani doktor cierpliwie odpowiadała. W dalszej części spotkania uczestnicy otrzymali koty wykonane metodą origiami, które należało pomalować według własnego pomysłu. Koniec zajęć obfitował w niespodzianki! Bibliotekę odwiedził najprawdziwszy kot – Rudy, który chociaż mocno stremowany pozwalał się głaskać i przytulać. Wszyscy otrzymali upominki od Pani Magdy Dąbrowskiej – odblaskowe naklejki w kształcie kocich łapek oraz lizaki. W związku z tym, że to było drugie spotkanie z cyklu „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” każde dziecko dostało książeczkę o zwierzętach. Impreza była wyjątkowo udana! Serdecznie zapraszamy na kolejną, która odbędzie się 21 marca.

  Bardzo dziękujemy Pani Magdalenie Dąbrowskiej za przyjęcie zaproszenia i udział w spotkaniu.

  Zapraszamy do galerii zdjęć

 • „Biblioteka stanowi obszar wolnej miłości, ofiarowuje niezobowiązujące romanse, przelotne związki, kapryśne lektury, niekiedy zachwyt, czasem też ułudę, ale zawsze z możliwością szybkiej zmiany, książki sprawiają, że ruchliwa powierzchnia wydarzeń zatrzymuje się nagle. Zatrzymuje się cała rzeczywistość.”

  Adam Zagajewski

  WALENTYNKOWY TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ

  Z okazji przypadającego 14 lutego DNIA ZAKOCHANYCH w brzeskiej bibliotece przygotowano wystawę książek o różnychrodzajach miłości. Serdecznie zapraszamy.

  • Życie miłosne - Zernaya Shalev
  • Czekając na miłość - Terry McMillan
  • Najwyższa pora na miłość- Izabela Degórska
  • Wielka miłość w Myszkach Małych - Nika Jabłonowska
  • Więzień miłości - Karyn Monk
  • Śmieszni kochankowie - Mariusz Cieślik
  • Miłość to wszystko, czego potrzebujesz - Tony Parsons
  • Miłość niedoskonała - Krystyna Nepomucka
  • Historia miłości - Nicole Krauss
  • W dżungli miłości - Beata Pawlikowska
  • Zakochaj się w życiu - Ewa Foley
  • Miłość w czasach zarazy - Gabriel Garcia Marquez
  • W imię miłości - Jodi Picoult
  • Miłość i wygnanie - Isaac Bashevis Singer
  • Trudna miłość - Anita Shreve
  • Hinduska miłość- Javier Moro
  • Miłość wyczytana z nut - Aleksandra Tyl

  ... i wiele, wiele innych...
 • TYDZIEŃ Z KOBIETĄ           kwiatki

  Podstawowym zadaniem każdej biblioteki jest udostępnianie księgozbioru czytelnikom. Nie zawsze wiadomo co na przepełnionych regałach można znaleźć. Dlatego Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim serdecznie zaprasza na cykl spotkań ze specjalne wybranymi książkami. Co tydzień w wypożyczalni dla dorosłych będzie prezentowana literatura o określonej tematyce.

  • Kobieta roku - Anna Tymko
  • Kobieta znikąd - Barbara Delinsky
  • Kobiety z Czerwonych Bagien - Grażyna Jeromin-Gałuszkokobieta
  • Kronika kobiety samotnej - Małgorzata Mroczkowska
  • Kobieta zaklęta w kamień - Marta Fox
  • Kobieta samotna - Sabina Lange
  • Kobieta w podróży - Roma Ligocka
  • Kobieta w wynajętych pokojach - Katarzyna T. Nowak
  • Kobieca intuicja - Dominika Stec
  • Potęga kobiety - Barbara Taylor Bradford
  • Kobieta zdradzona - Barbara Delinsky
  • Kobieta znikąd -Barbara Delinsky
  • Fantazje kobiety dojrzałej - Anatolij Rozowski
  • Zdrowie kobiety - pod red. Ireneusza Roszkowskiego
  • Kobieta na krańcu świata - Maryna Wojciechowska
  • Karuzela z Madonnami -Tomasz Raczek

  ... i wiele innych dostępnych w naszej bibliotece

 • WIELKA PSOTA NA DZIEŃ KOTA

  W czwartkowe popołudnie w bibliotece odbyły się zajęcia dla dzieci pn.: "Wielka psota na dzień kota" i jak łatwo się domyślić wszelkie działania i zabawy były poświęcone tym zwierzętom. Dzieciaki obejrzały na dużym ekranie bajkę o kocie Filemonie i Bonifacym, wysłuchały ciekawostek o kotach, namalowały kocie portrety i rozwiązywały łamigłówki. Dużą frajdę sprawiło najmłodszym uczestnikom poszukiwanie ukrytych Mruczków oraz zabawa z chustą animacyjną. Tak podobała się wszystkim wspólna zabawa, że nikomu nie chciało się opuszczać biblioteki. Zapraszamy zatem już teraz na kolejne zajęcia, o których poinformujemy na naszym profilu i stronie internetowej.

  Zapraszamy do galerii

 • sercaWALENTYNKOWY TYDZIEŃ

  Podstawowym zadaniem każdej biblioteki jest udostępnianie księgozbioru czytelnikom. Nie zawsze wiadomo co na przepełnionych regałach można znaleźć. Dlatego Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim serdecznie zaprasza na cykl spotkań ze specjalne wybranymi książkami. Co tydzień w wypożyczalni dla dorosłych będzie prezentowana literatura o określonej tematyce.

  • Miłość w poezji i malarstwie
  • Kiedy kocham... - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
  • Miłość i kwiaty
  • Księga dobrych życzeń - Beata Pawlikowska
  • Ps. Kocham Cię! - Cecelia Ahern
  • Miłosna szarlotka - Justyna Szymańska
  • 10 x miłość
  • Miłość i samotność- Katarzyna Rygielserca
  • Miłość i spadek - Jolanta Spis
  • Awaria uczuć - Joanna Kruszewska
  • Miłość nad rozlewiskiem - Małgorzata Kalicińska
  • Wielka miłość w Myszkach Małych - Nika Jabłonowska
  • Najwyższa pora na miłość - Izabela Degórska
  • W pogoni za miłością - Robert Gong
  • Odzyskana miłość - Bertrice Small
  • Niebezpieczna miłość- Bertrice Small
  • Prawdziwa miłość - Bertrice Small
  ...i wiele innych opowiadających o najpiękniejszym uczuciu jakie może spotkać człowieka :)
 • JESTEM KONSTRUKTOREM - czyli I zajęcia z robotyki

  W dniu wczorajszym odbyły się w bibliotece po raz pierwszy zajęcia z robotyki. Pod czujnym okiem instruktorki powstały fantastyczne urządzenia jak np. wyrzutnia samolotów czy pojazd z czujnikiem przeszkód. Młodsi uczestnicy zmontowali wiatraczki ze zróżnicowaną prędkością obrotów wirników. Dzieciaki były tak zaangażowane w konstruowanie, że nawet nie zauważyły kiedy minęło 1,5 godz. i trzeba było kończyć zabawę. Kolejne zajęcia już w środę o godz. 14:30 i 16:00. Zapraszamy.

  Zapraszamy do galerii

 • „Dinozaury wśród książek” – po raz drugi :)

  Rankiem 24 lutego bibliotekę odwiedziły 6-latki z Przedszkola „Kraina Bajek”. Dzieci wzięły udział w lekcji bibliotecznej zatytułowanej „Dinozaury wśród książek” przeprowadzonej z okazji Dnia Dinozaura.  Chociaż temat nie należał do najłatwiejszych wszystkim bardzo się podobało. Przedszkolaki obejrzały książki poświęcone tym wymarłym gadom, rozwiązały przygotowane łamigłówki oraz pokolorowały obrazki. Spotkanie zakończyło się „garścią” ciekawostek i zagadek.

  Zapraszamy do galerii

 • DZIEŃ DINOZAURA

  Przypadający 26 lutego DZIEŃ DINOZAURA był okazją do zorganizowania w bibliotece kolejnych już w tym roku zajęć dla dzieci. Odbyły się one tradycyjnie w czwartek o 1600. Na uczestników czekała specjalna dekoracja, wystawa książek i gadzich figurek a także zadanie plastyczne. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji różnych dinozaurów. Dzieci z zainteresowanie oglądały książki oraz wymieniały się informacjami i ciekawostkami. Okazało się, że pomimo tego, że temat mało dziecięcy, wiadomości posiadają bardzo dużo. Ożywiona dyskusja była prowadzona również podczas zadań plastycznych.  Pierwsze polegało na pomalowaniu farbami połowy papierowego talerzyka, z którego następnie miał być wykonany dinozaur. Brakło niestety czasu i dzieci miały dorobić głowę i ogon już w domu. Drugie zadanie polegało na pomalowaniu masek. Różnorodność powstałych dinusiów można podziwiać na zdjęciach.

  Zapraszamy do galerii

 • DZIEŃ KOTA!

  Nie jest tajemnicą, że je uwielbiamy! Dbamy o nie, kochamy, przytulamy… Mają one swoje święto. O kogo chodzi? O KOTY! W dniu 17 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Kota! Jako pierwsi zaczęli go oficjalnie obchodzić Włosi. Tym samym postanowili zwrócić uwagę na te zwierzaki, które towarzyszą ludziom od wieków. Los kotów na całym świecie jest bardzo różny. W naszym kraju też. Jedne mieszkają w domach, inne niestety na ulicy a jeszcze inne w bibliotece! Przygotowałyśmy z tej okazji specjalną kocią wystawę książek! Serdecznie zapraszamy!

 • Przedszkolaki z Guźlina w brzeskiej bibliotece!

  W czwartek 23 lutego bibliotekę odwiedzili przesympatyczni, mali goście a mianowicie przedszkolaki z Oddziału w Guźlinie. Dzieci poznały zasady działania biblioteki oraz wzięły udział w króciutkich zajęciach poświęconych dinozaurom. Po wysłuchaniu opowiadania „Oko w oko z diplodokiem” i swobodnej rozmowie o dawno wymarłych gadach maluchy pokolorowały wesołe dinusie. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek „Cała Polska czyta dzieciom” oraz słodki upominek.

  Zapraszamy do galerii

 • Z książką i kotem...

  W dniu 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Z tej okazji do biblioteki przybyli uczniowie 1 klasy technikum ze Starego Brześcia. W trakcie spotkania młodzież obejrzała prezentację multimedialną „ABC  zdrowia kota”, poznała mnóstwo ciekawostek o mruczących czworonogach oraz rozwiązała zagadkę i test wiedzy. Podczas swobodnej rozmowy padało dużo pytań dotyczących „posiadania” kota. Okazało się, że wychowanie tych przemiłych stworzeń nie zawsze jest łatwe. Mają one silne charaktery i nie można ich tak ułożyć jak psów. Jednak przytulenie się do kociego futerka, głaskanie i słuchanie kojącego mruczenia wynagradza wszystko. Po obejrzeniu wystawy książek i kocich figurek młodzież wróciła do szkoły. Serdecznie dziękujemy za wizytę.

 •   W czwartkowe popołudnie (16.02) miała miejsce w bibliotece "WIELKA PSOTA NA DZIEŃ KOTA". Wszystkie atrakcje i zabawy nawiązywały do naszych ukochanych kiciusiów. To właśnie im poświęcona była wystawa książek, galeria zdjęć oraz mini-teatrzyk. Przybyłe dzieci miały okazję poznać wiele ciekawostek o kotach i ich zwyczajach oraz wziąć udział w przygotowanych zabawach. Ogromną trudność sprawiło policzenie wszystkich mruczących pupili zgromadzonych tego dnia w Oddziale dla Dzieci. Kociaki były dosłownie wszechobecne: na regałach, książkach, torbach, ubraniach... Ale nie dziwiło to nikogo! To był przecież DZIEŃ KOTA!!! Dzieci postanowiły kontynuować to święto w swoich domach i dlatego licznie wypożyczały kocią literaturę!
  Miłośników psów zapraszamy już teraz na DZIEŃ PSA, który obchodzony jest w lipcu :)

  Zapraszamy do galerii

 • „TAK CIĘ KOCHAM, TAK CIĘ LUBIĘ”    

  Pod taką nazwą, w Bibliotece Publicznej, odbyły się walentynkowe zajęcia dla dzieci. Uczestnicy wysłuchali zabawnego opowiadania o miłości znajdującego się w książce Grzegorza Kasdepke – „Kocha, lubi, szanuje czyli Jeszcze o uczuciach”. Przy pomocy gotowych serduszek różnych rozmiarów, motylków, kolorowej bibuły i kredek każdy wykonał kartkę na Dzień Zakochanych. Powstały przepiękne walentynki, które można podziwiać na zdjęciach. Drogą losowania do każdego dziecka trafił również słodki upominek w kształcie serduszka. Życzymy wszystkim naszym czytelnikom radosnego Dnia Zakochanych i wielu walentynkowych prezentów!!!

  Zapraszamy do galerii

 • "POKOCHAJ CZYTANIE czyli Walentynki 2017" 

  Pod taką nazwą odbyły się 14 lutego zajęcia dla dzieci zorganizowane z okazji Dnia Zakochanych. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowieści o tym jak "Alberta szukała miłości", wykonali kartkę walentynkową oraz rozwiązali sercowe łamigłówki. Dużo emocji wzbudziły konkurencje sprawnościowe rozgrywane drużynowo oraz taniec - zaplątaniec. Spotkanie zakończyło się drobnym poczęstunkiem i wypożyczeniem "zakochanych książeczek", które wyeksponowane były na specjalnym regale.

  Zapraszam do galerii

   

 • Walentynkowe serce i kartka - czyli kolejne kreatywne warsztaty za nami

  W Tłusty Czwartek nie wszyscy smażyli pączki. Znalazły się takie osoby, które spędzały czas realizując się twórczo. Na zajęciach zorganizowanych w bibliotece powstały przepiękne serduszka oraz kartki walentynkowe. Były to już kolejne warsztaty prowadzone przez Panią Agnieszkę Przybysz. Na kolejne zapraszamy tradycyjnie w pierwszy czwartek miesiąca czyli 3 marca.

  Zapraszamy do galerii

   

 • ARTYSTYCZNY PIĄTEK - glicerynowe mydła

  W piątek 10 lutego odbyły się w bibliotece kolejne zajęcia z cyklu "ARTYSTYCZNY PIĄTEK", podczas których uczestniczki wykonały glicerynowe mydła. Była w tym spora dawka szaleństwa, bo przecież nie jest tak prosto dobrać odpowiedni kształt, kolor i zapach... Powstały prawdziwe cudeńka!!! Miniaturki za symboliczną złotówkę można nabyć w bibliotece!

  Zapraszamy do galerii

 • „FERIE Z BAŁWANKIEM OLAFEM” – dzień 1

  We wtorek 31 stycznia odbyły się w bibliotece pierwsze zajęcia z cyklu „Ferie z Bałwankiem Olafem”. Dzieci chętnie przeniosły się do Krainy Lodu, gdzie wysłuchały fr. książki „Święto końca zimy”. Poznały również piosenkę „Ulepimy dziś bałwanka”, a że zima skąpi nam śniegu – wykonały bałwanka Olafa – gniotka. Nieprzypadkowo wybrano akurat tę formę zabawy. Zaglądając do Kalendarza Świąt Nietypowych można dowiedzieć się, że 31 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Przytulania. Dziecięce Olafy były bardzo mocno „przytulone, i wygniecione”. Zabawę zakończył wspólny taniec-zamrażaniec i słodki poczęstunek.

  „FERIE Z BAŁWANKIEM OLAFEM” – dzień 2

  Drugi dzień „Ferii z Bałwankiem Olafem” był bardzo artystyczny. Po wysłuchaniu opowieści o bałwanku z Krainy Lodu uczestnicy spotkania zabrali się do pracy twórczej. Zadanie było dwuetapowe. Najpierw należało wyciąć Olafa z papieru, a następnie wykonać papierową torebkę i nakleić na nią bałwanka. Nie było to najłatwiejsze zadanie, dlatego z pomocą najmłodszym dzieciom pospieszyły mamy J

   „FERIE Z BAŁWANKIEM OLAFEM” – dzień 3

  Podczas zajęć trzeciego dnia „Ferii z Bałwankiem Olafem” dzieci bawiły się tzw. zimną porcelaną, czyli masą plastyczną zrobioną na bazie kleju i mąki ziemniaczanej. Powstały przepiękne prace przypominające malutkie rzeźby lodowo - śniegowe.

   „FERIE Z BAŁWANKIEM OLAFEM” – dzień 4

  Czwarty dzień „Ferii z Bałwankiem Olafem” obfitował w przeróżne atrakcje i niespodzianki. Spotkanie rozpoczęło się od wykonania Olafa z patyczków do lodów. Później był drużynowy turniej hokejowy, który po zaciętej walce zakończył się remisem. Po części sportowej nastąpiła kolejna - kulinarno-plastyczna. Ponownie wykonano Olafa, który towarzyszył dzieciom przez całe ferie. Tym razem wykorzystano duże, plastikowe kubki, markery, czerwoną wstążkę oraz popcorn. Po napełnieniu nim kubków smakowity bałwanek był gotowy do schrupania. Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią i obdarowaniem dzieci drobnymi upominkami.

  Zapraszamy do galerii

   

 • Podstawowym zadaniem każdej biblioteki jest udostępnianie księgozbioru czytelnikom. Nie zawsze wiadomo co na przepełnionych regałach można znaleźć. Dlatego Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim serdecznie zaprasza na cykl spotkań ze specjalnie wybranymi ksiązkami. Co tydzień w wypożyczalni dla dorosłych będzie prezentowana literatura o określonej tematyce. Dziś zapraszamy na:

  TYDZIEŃ Z KOBIETĄ

  • Blondynka w Brazylii -Beata Pawlikowska
  • Sprawiedliwość jest kobietą - Catherine Cookson
  • Zapach Kobiety - Giovanni Aprino
  • Sen o kobietach pięknych i takich sobie - Samuel Beckett
  • Kobieca intuicja - Dominika Stec
  • Mężczyzna, kobieta i dziecko - Erich Segal
  • Kobiety Eycherly'ego - Ross Macdod
  • Kobieta niespodzianka - Piotr Kołodziejczak
  • Miejsce kobiety- Barbara Delinsky
  • Zakochane kobiety - D. H. Lawrence
  • Kobiety żądzą światem - Elizabeth Adler
  • Kobieta na krańcu świata- Martyna Wojciechowska
  • Kobieta Gabriela- Robin Schone
  • Kobieta na Marsie, mężczyzna na Wenus - Alix Girod de l'Ain
  • Kobiety mej młodości- Arkady Fiedler
  • Kobieta i kobieta - Cathy Kelly
  • Kobeta namiętna - Virginia Henley
  • Kobieta zaklęta w kamień - Marta Fox
  • Kobiety samotne - Sabina Lange
  • Kobiety z Czerwonych Bagien - Grażyna Jeromin-Gałuszka
  • Kobiety z klasą - Susan Lewis
  • Kobieta do zadań specjalnych - Iwona Czarkowska

  oraz wiele innych książek o kobietach.

 • UWAGA!

  W NOWYM lokalu Biblioteki Publicznej pojawiły się NOWE książki! Serdecznie zapraszamy dotychczasowych czytelników oraz NOWYCH użytkowników, którzy chcą dołączyć do grona czytelników, do naszej siedziby przy ul. Krakowskiej 14b.

  Wszak ROK 2014 ogłoszono „ROKIEM CZYTELNIKA!”

 • ŚWIĘTO Z SERDUSZKIEM

  Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego, które na dobre zakorzeniło się w polskiej tradycji. Dzień ten stał się okazją do obdarowywania drobnymi upominkami. W tym dniu Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim zorganizował „Święto z serduszkiem”. W specjalnie udekorowanej sali najmłodsi czytelnicy poznali tradycję  święta zakochanych, wysłuchali opowieści „Franciszek po uszy zakochany” oraz wykonali karty walentynkowe. Chętni mogli wypożyczyć książki znajdujące się na wystawie tematycznie nawiązującej do święta zakochanych. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali słodkie walentynki – lizaki w kształcie serca.

  Zapraszamy do galerii

 • Jak zostać czytelnikiem?

  Na to pytanie oraz szereg innych, uzyskały odpowiedź przedszkolaki, które odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim. Dzieci obejrzały księgozbiór dziecięcy, poznały zasady korzystania z niego a także dowiedziały się jakie usługi są świadczone w bibliotece. Kilkoro przedszkolaków pochwaliło się, że już są czytelnikami i chętnie wypożyczają książeczki do domu. Inne wróciły w towarzystwie rodziców i zapisały się do biblioteki. Zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania ze zbiorów brzeskiej książnicy!

  W dniu 18 lutego 2014 roku gościła w bibliotece grupę „Jagódek” pod opieką Pani Beaty Ręczkowskiej.

  W dniu 19 lutego 2014 roku odwiedziła bibliotekę grupa „Misiów” pod opieką Pani Jolanty Gołębiowskiej.

 • BIBLIOTEKA PUBLICZNA - ODDZIAŁ DLA DZIECI

  ZAPRASZA

      14 lutego 2012 roku o godz. 1600

  na ŚWIĘTO Z SERDUSZKIEM

   

  W programie zajęcia plastyczne, gry i zabawy orazsłodka Walentynka!

 • BIBLIOTEKA PUBLICZNA w Brześciu Kujawskim GRAŁA Z POMPĄ!!!

  Podobnie jak w latach ubiegłych Biblioteka Publiczna włączyła się w zbiórkę pieniędzy organizowaną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Na konto Orkiestry trafiły pieniądze otrzymane od czytelników, do których zostały wysłane upomnienia w związku z nieterminowym zwrotem książek.

 • INTERNET TO WIĘCEJ NIŻ ZABAWA.

  TO TWOJE ŻYCIE!

  7 lutego 2012 - Dzień Bezpiecznego Internetu

  Podstawowym zadaniem każdej biblioteki jest udostępnianie księgozbioru czytelnikom. Nie zawsze wiadomo co na przepełnionych regałach można znaleźć. Dlatego Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim serdecznie zaprasza na cykl spotkań ze specjalnie wybranymi ksiązkami. Co tydzień w wypożyczalni dla dorosłych będzie prezentowana literatura o określonej tematyce. Dziś zapraszamy na:

  • Wirtualne zauroczenie - Manula Kalicka
  • Napisz na priv - Agnieszka Krawczyk
  • N@pisz do mnie - Daniel Glattauer
  • Nieznajomi w sieci - Lynne Barrett-Lee
  • Szarlotk@ z ogryzków - Iwona L. Konieczna
  • Masz nową wi@domość - Kelly Harte
  • Samotność w sieci - Janusz Leon Wiśniewski
  • Chłopak z Internetu - Jahnna N. Malcolm
  • Klara@żuk.pl - Agata Mańczyk
  • K@jamoko czyli Kłopoty nastolatki - Renata Opala
  • Dziennik klikomanki- Flori@ Netnicka
  • Maja.bloog.pl - Sonia Neumann
  • Z komputerem za pan brat -Sławomir Grudała
  • ABC...Internetu - Bartłomiej Leś
  • Jak przełamać strach przed komputerem - Marek Krawiec
  • ABC tworzenia stron WWW - Mirosław Sławik
  • 222 porady: Problemy z komputerem - Jakub Lohniský
  • Podstawy obsługi komputera - Maria Sokół
  • ABC komputera 2004 - Zdzisław Dec
  • Przewodnik po Internecie - Walt Disney
  • Poznaj bezpieczny Internet
  • E-lementarz Internetu
 • KOCI ŚWIAT

  20 lutego 2015 r. Oddział dla dzieci Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim zaprosił dzieci uczestniczące w półkoloniach organizowanych przez BCK do wspólnego świętowania Światowego Dnia Kota. To święto, obchodzone 17 lutego, ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, wpłynąć na niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które kiedyś miały dom, ale go straciły, a także uwrażliwić ludzi na często trudny koci los. Uczestnicy na spotkanie przyszli z plastelinowym prezentem. Z paniami bibliotekarkami rozmawiali o swoich pupilach, poznali ich zabawy, upodobania oraz mnóstwo ciekawostek. Wysłuchali wiersza Piotra Rowickiego „Kocia chrypa” zamieszczonego w książce „Misia Zdrówko porady nie od parady”. Podzieleni na cztery grupy współzawodniczyli w teście wiedzy o kotach. Dużo radości sprawiło rysowanie kota z zawiązanymi oczami pod dyktando wierszyka:

  Głowa kota jest kółeczkiem,                                

  na niej sterczą uszka dwa.

  Pyszczek z noskiem, wąsikami

  i skośnymi oczętami.                                   

  Cztery łapki, mały brzuszek

   oraz ogon ma nasz Puszek.

  Dzieci miały okazję zapoznać się z prezentowanymi na wystawie książkami o tych przemiłych zwierzątkach. Każde wykonało własnoręcznie metodą origiami kota, a następnie przy pomocy kredek nadało mu indywidualny wygląd. Były więc koty w kropki, w łatki, w przeróżnych kolorach. Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem.

  Zapraszamy do galerii

   

 • DZIEŃ KOTA!

  Nie jest tajemnicą, że je uwielbiamy! Dbamy o nie, kochamy, przytulamy… Mają one swoje święto. O kogo chodzi? O KOTY! W dniu 17 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Kota! Jako pierwsi zaczęli go oficjalnie obchodzić Włosi. Tym samym postanowili zwrócić uwagę na te zwierzaki, które towarzyszą ludziom od wieków. Los kotów na całym świecie jest bardzo różny. W naszym kraju też. Jedne mieszkają w domach, inne niestety na ulicy a jeszcze inne w bibliotece! Przygotowałyśmy z tej okazji specjalną kocią wystawę książek! Serdecznie zapraszamy!

 • OD CZWARTEGO ROKU BEZ KSIĄŻECZKI ANI KROKU

  - DZIEŃ KOTA WŚRÓD KSIĄŻEK

   

  Gdy tylko kogoś najdzie ochota

  To zapraszamy na święto „Dnia kota”

  Na wszystkich czekać będą kocie:

  Książki, zabawy oraz łakocie.

  Spotkanie to będzie w dziale dla dzieci

  21 lutegonas tu znajdziecie

  O 16 godzinie zaczynamy

  DZIEŃ KOTA w bibliotece mamy!

  Nie będzie bajki o królewnie i złocie

  Lecz będzie bajka o czarnym kocie!

  A doktor Magda Wam opowie

  Co czasem kotom siedzi w głowie.

  Gościem honorowym spotkania będzie Pani Magdalena Dąbrowska – lekarz weterynarii. Do udziału w imprezie serdecznie zapraszamy dzieci od 4 roku wraz z rodzicami. W tym dniu każde czteroletnie dziecko otrzyma z rąk bibliotekarki na własność książeczkę, która ma być początkiem lub kontynuacją codziennego głośnego czytania w domach przez babcie, dziadków, rodziców, starsze rodzeństwo, po prostu przez wszystkich, kto tylko zechce maluchowi czytać.

 • Pszczółki w nowym Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

  W dniu 13 lutego 2015 roku do Biblioteki Publicznej „przyleciały” Pszczółki, czyli grupa 5-6-latków z Przedszkola „Kraina Bajek” w Brześciu Kujawskim. Dzieci wzięły udział w zajęciach zatytułowanych „W królestwie książek czyli pierwsza wizyta w bibliotece”. W trakcie spotkania dowiedziały się, że cały księgozbiór znajdujący się w bibliotece podzielony jest na dwa główne działy – dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży, i ułożony jest w dwóch różnych salach. Przedszkolaki przepięknie wskazały czym różni się książka dziecięca od tej dla dorosłych. Opowiedziały również jak należy postępować z książką a czego absolutnie robić z nią nie można. Poznały także zasady korzystania z biblioteki, czyli:

  - co trzeba zrobić, by zostać czytelnikiem;

  - ile książek można wypożyczyć do domu;

  - po jakim czasie należy książki oddać do biblioteki.

  Po wysłuchaniu opowieści Danuty Wawiłow pt. „Trójkątna bajka” oraz Małgorzaty Strzałkowskiej „Koła, trójkąty i prostokąty” wzięły udział w przygotowanych zabawach. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

  Zaprazamy do galerii

 • Zakochanie przez czytanie

  W dniu 11 lutego 2015 roku w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim odbyły się zajęcia dla najmłodszych „Zakochanie przez czytanie” zorganizowane z okazji oficjalnego otwarcia Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Na uczestników czekała specjalnie udekorowana sala, wystawa książek o walentynkach i miłości oraz wiele atrakcji takich jak:

  - małe kino czyli film „Franklin i walentynki” wyświetlony na ekranie za pomocą rzutnika

  Dzieci, podzielone na dwie grupy, rozegrały serduszkowy turniej pokonując takie zadania jak:

  - „Prosto w serce”– konkurencja polegająca na pstrykaniu do celu nakrętkami od butelek

  -  „Amor – kolekcjoner” – zadanie na czas, kto nawlecze więcej serc na sznureczek

  Wzięły również udział w zajęciach plastycznych wykonując trójwymiarowe serce i ozdabiając nimi walentynkę. Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem.

  Zapraszamy do galerii

 • Biblioteka na wyższym poziomie

  W dniu 10 lutego 2015 roku w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim nastąpiło uroczyste otwarcie Oddziału dla Dzieci i Młodzieży oraz Czytelni. Wstęgę wspólnie z Panią dyrektor Renatą A. Kozicką przeciął Burmistrz Wojciech Zawidzki, a nowe pomieszczenia poświęcił Proboszcz Ireneusz Juszczyński. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: radni naszego miasta, dyrektorki szkół oraz przedszkoli, bibliotekarki, pracownicy BCK, przedstawiciele Towarzystwa Kulturalnego, Związku Emerytów i Rencistów,  firm wykonujących remont i wyposażenie oraz lokalne media. W trakcie spotkania uczestnicy zwiedzili pomieszczenia biblioteki, obejrzeli prezentację multimedialną  „Od pomysłu do realizacji, czyli biblioteka na wyższym poziomie" oraz wysłuchali piosenek o miłości wykonanych przez Agatę Kubajkę przy akompaniamencie Tomasza Majchrzaka. Miłą niespodzianką dla wszystkich był tort oraz poczęstunek ufundowany przez właścicielkę Tawerny – Panią Lucynę Szatkowską.

  Zapraszamy do galerii

  Więcej zdjęć na stronie:

  http://promocjewloclawskie.pl/brzesc-kujawski/otwarcie-nowej-biblioteki-w-brzesciu-kujawskim

  http://www.radiohit.net.pl/pl,news2,otwarcie_nowego_oddzialu_biblioteki_publicznej_w_brzesciu_kujawskim,5522.html

Wydarzenia

Lipiec 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby