Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

31817697
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
11420
87673
433927
31817697

Twój IP: 3.236.55.137
Filtr
  • Języku, nie łam się!!!

    Pod taką nazwą odbyły się w bibliotece zajęcia dla dzieci zorganizowane z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Dzieciom. Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza „Abecadło”, „Nasze polskie ABC” oraz fragmentów książki Grzegorza Kasdepke „Niesforny alfabet”. Później przyszła kolej na zabawę sylabami, co wcale nie było takie łatwe. Sporo trudności sprawiła gra planszowa „Gram w sylaby”. Satysfakcja z sukcesu czyli wygranej była jednak ogromna. Dużo łatwiej poszło uczestnikom z przygotowanymi wcześniej sylabowymi kolorowankami i wykreślankami. Wszyscy poradzili sobie „śpiewająco”. Okazało się, że nawet zabawa językiem może sprawiać wiele radości, a uzyskane wiadomości pozostają na długo w pamięci…

    Zapraszamy do galerii

  • WIELKIE CZYTANIE U MAŁYCH PSZCZÓŁEK

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto ma już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest  promowanie  idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat , zwrócenie uwagi  na konieczność czytania dzieciom aby obudzić w nich  zamiłowanie do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem jest głośne czytanie. W tym celu odwiedziłam dziś Przedszkole Publiczne „Kraina Bajek” by poczytać grupie „Pszczółek”. Zabrałam ze sobą kilka książek do obejrzenia i dwie do przeczytania. Przedszkolaki wysłuchały obszernych fragmentów opowiadań Doroty Gellner pt. „Wścibscy” oraz śmiesznych wierszyków pochodzących ze zbioru „Pan Pierdziołka spadł ze stołka”.  Wybrana literatura tak bardzo przypadła im do gustu, że chciały bym czytała jeszcze i jeszcze. Nie było innego wyjścia tylko takie, by zostawić książeczki w przedszkolu. To była bardzo miła wizyta. Mam nadzieję, że nie ostatnia…

    (P.R.)

    Zapraszamy do galerii

  • TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK!!!

    „Każdy rodzaj cenzury, czy to rządowej czy też kulturalnej, wynika w rzeczywistości z tego samego: ze strachu. Z przekonania, że zezwolenie na ujawnienie jakiejś mowy, książki, sztuki, filmu czy sekretu o wadze państwowej będzie w pewnym stopniu zagrożeniem dla władz.” (Encyklopedia cenzury, Jonathan Green)

    Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim przyłącza się do obchodów Tygodnia Zakazanych Książek. Można zobaczyć wystawę prezentującą literaturę niedostępną w pewnych okresach historii, zapoznać się z całą listą zakazanych tytułów i ciekawostkami z nimi związanymi.
    Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest świętem wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.
    Przyjdź i zobacz, których książek nie wolno (było) czytać!

    Zapraszamy do galerii

  • Dzień Bez Samochodu!

    W ramach obchodzonego w czwartek 22 września ,,Dnia bez samochodu” w Bibliotece Publicznej odbyły się zajęcia dla dzieci, w trakcie których przewrotnie auta towarzyszyły uczestnikom przez cały czas. Obecne były podczas pogadanki na temat różnych środków transportu oraz w książce Barbary Ciwoniuk „Jaki ten świat ciekawy”, której fragmentu dotyczącego zasad ruchu drogowego dzieci wysłuchały. Wszystkim bardzo spodobał się samochód z bajki  zatytułowanej „Wyprawa Baltazara Gąbki” obejrzanej na laptopie. Ale najwięcej emocji wzbudziły konkurencje sportowe: wyścig „czterech kółek”, slalom pomiędzy pachołkami, „jazda” rowerkiem, czy przechodzenie pod coraz niżej zawieszoną liną. Na zakończenie dzieci tworzyły prace plastyczne pt: „Stop samochodom”.

    Zapraszamy do galerii

  • ARTYSTYCZNY PIĄTEK

    W dniu 9 września odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „ARTYSTYCZNY PIĄTEK”, które biblioteka współorganizuje z Pracownią Rękodzieła Ludowego „Aniołowo”. Przybyłe Panie ozdobiły metodą shabby chic chusteczniki. Zajęcia prowadziła Pani Agnieszka Przybysz, która zapewniła wszelkie potrzebne materiały oraz instruktaż. Efekty prac można podziwiać na zdjęciach. Na kolejnych zajęciach, które odbędą się 14.10.2016 r. będzie można wykonać blejtramy owalne lub prostokątne. Zapraszamy!

    Zapraszamy do galerii

  • DZIEŃ MARZYCIELA w Bibliotece

    W dniu 8 września obchodzony jest Dzień Marzyciela zwany również Dniem Dobrej Wiadomości. Z tej okazji zostały zorganizowane w bibliotece zajęcia dla dzieci. Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza Juliana Tuwima „Dyzio Marzyciel” oraz opowiadania „Rozmarzone kalosze”Grzegorza Kasdepke pochodzącego z książki „Kacperiada”, wzięli udział swobodnej rozmowie o marzeniach, a także wykonali prace plastyczne, na których przedstawili swoje marzenia. Dużo śmiechu było podczas wspólnej zabawy w przekazywanie dobrej wiadomości, której zasady są mocno zbliżone do znanego wszystkim „głuchego telefonu”. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało drobny upominek, który wszystkich ucieszył. Była to DOBRA WIADOMOŚĆ!!!

    Zapraszamy 22 września na kolejne zajęcia!

    Zapraszamy do galerii

  • Narodowe Czytanie „Quo vadis” w brzeskiej bibliotece

    W dniu 3 września 2016 roku Biblioteka Publiczna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, nad którą patronat honorowy pełni Para Prezydencka. W tym roku bohaterem była powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Po raz pierwszy opublikowana została w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Obecnie bezcenny rękopis znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.  W dniu Narodowego Czytania można go było podziwiać w Pałacu Rzeczypospolitej, do którego został przewieziony na jeden dzień. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

    W Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim przygotowano specjalną wystawę dotycząca życia oraz utworów Sienkiewicza, prezentowane były różne wydania powieści a w oknie witrynowym zainstalowano nawiązującą tematycznie dekorację. Wszyscy odwiedzający brzeska placówkę mogli wysłuchać audiobooka w wykonaniu  Daniela Olbrychskiego. Podobnie jak w roku ubiegłym, Biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenckiej pamiątkową pieczęć, którą stemplowano przyniesione przez czytelników prywatne egzemplarze „Quo vadis”.

    Zapraszamy do galerii

Wydarzenia

Wrzesień 2016
N P W Ś C Pt S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby