Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

3621037
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
1994
35239
91494
3621037

Twój IP: 100.24.46.10

Aktualności

Karnawał, jak wszyscy wiemy, to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw, na które trzeba się odpowiednio przygotować. Zrobiły to wczoraj dzieci uczestniczące w zorganizowanych w bibliotece „Feriach bez nudy”. Podczas „Karnawałowego szaleństwa” dzieci opowiadały, w jaki sposób można świętować oraz ustaliły, w którym dniu się zaczyna a w którym kończy czas zabaw. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania serii Tupcio Chrupcio pt. „Bal w przedszkolu”. Po wysłuchaniu tekstu rozpoczęły się tańce. Zabawa polegała na tańczeniu w parach na gazecie w rytm muzyki. Po zatrzymaniu utworu dzieciaki składały gazetę na pół i zabawa toczyła się dalej. Z każdą chwilą było coraz trudniej, zmniejszający się „parkiet”  wywoływał coraz więcej śmiechu. W ramach odpoczynku dzieci rozwiązały rebusy z hasłami karnawałowymi. Po tych łamigłówkach zabrały się za wykonanie przepięknych masek karnawałowych. Wyobraźni nie było końca. Jak się później okazało wszystkie wykonane zostały bardzo starannie. Dzieciaki opuściły Bibliotekę w iście karnawałowych nastrojach.

Zapraszamy do galerii

„Amator martwi się o sprzęt, zawodowiec o pieniądze a artysta o światło.”

Tymi słowami przywitali uczestników prowadzący szkolenie z podstaw fotografowania – Piotr Nadolski i Renata Stadnik. W spotkaniu, które odbyło się 9 stycznia w brzeskiej bibliotece wzięli udział pracownicy Urzędu Miejskiego oraz Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim. Uczestnicy po zapoznaniu się z różnymi rodzajami aparatów obejrzeli krótką prezentację multimedialną, która przybliżyła zagadnienia teoretyczne i wyjaśniła zasady fotografowania. Po tej części przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Już niemały kłopot pojawił się przy ustawianiu różnych parametrów w aparatach, na szczęście fachowcy chętnie udzielali pomocy i doradzali w jakich warunkach i przy jakim oświetleniu uzyskać najlepszy efekt. Podczas całego spotkania wyczerpująco i z ogromną cierpliwością odpowiadali na pojawiające się pytania. Okazało się, że temat fotografowania jest bardzo obszerny i konieczne będzie zorganizowanie spotkania po raz kolejny. Ma to nastąpić w miesiącach wiosennych.

Zapraszamy do galerii

Kocham mocno Babcię, Dziadka

To nie żarty moi mili.

Dzisiaj im życzenia składam,

By sto latek jeszcze żyli.

W dniu wczorajszym w brzeskiej bibliotece odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu „Ferie bez nudy”. Motywem przewodnim był zbliżający się Dzień Babci i Dziadka. Na początku spotkania dzieci chętnie opowiedziały o swoich babciach i dziadkach, oraz za co ich najbardziej kochają. Następnie wysłuchały fragmentu opowiadania pt. „Mnożenie pradziadów” z książki „Ciumkowe historie w tym jedna smutna” autorstwa Pawła Beręsewicza. W ramach upominku wykonały samodzielnie przepiękne prace plastyczne, a ponieważ niedawno rozpoczął się rok 2019, były to kalendarze.  Podarują je za kilka dni swoim bliskim.
Brzeskie bibliotekarki również składają wszystkim Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia!!!

Zapraszamy do galerii

Od września już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do jednej z 3 tysięcy bibliotek biorących udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…”, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowanym przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Wyprawki Czytelnicze czekają na trzylatki w 3 tysiącach bibliotek publicznych w całej Polsce. Listę Bibliotek zaangażowanych w projekt można znaleźć tutaj: 

http://wielki-czlowiek.graffiti.nq.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/biblio.pdf

Od początku trwania akcji, udało się rozdać 13 tys. Wyprawek dla trzylatków, dzięki czemu  biblioteki pozyskały ponad 10 tys. nowych użytkowników. Mamy nadzieję, że ich liczba będzie stale rosnąć, i zarówno dzieci, jak również ich rodzice staną się stałymi bywalcami bibliotek!

Maa Ksika Wielki Czowiek 5

Brzeska Biblioteka Maluchom!!!
Maa Ksika Wielki Czowiek 5

Instytut Książki rozpoczyna od połowy września 2018 roku pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski, w tym w Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim (oraz jej filiach), która włączyła się do tej akcji.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Wydarzenia

Styczeń 2019
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby


logo PITax