Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

4686845
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
13317
88593
186222
4686845

Twój IP: 3.88.156.58

Wieniec

Czym różni się pisanka od kraszanki, dlaczego dawniej łykano bazie i od czego pochodzi nazwa śmigus-dyngus – tego między innymi można było dowiedzieć się na zajęciach pt: „Ale jaja”, które odbyły się w Bibliotece w Wieńcu. Najważniejszym bowiem ze świąt w tradycji chrześcijańskiej jest Wielkanoc, a jej symbolem jajko. Dzieci, które przybyły tego dnia do biblioteki wysłuchały opowiadania „Wiosenne niespodzianki” i opowiedziały, jakie panują  u nich w domu tradycje związane z tym świętem. Uzupełniły koszyczek w wielkanocne specjały oraz wybierały ziarenka kukurydzy z kaszy. Wykonały „Taniec kurcząt”, powtarzając figury za „kwoką”. Musiały odnaleźć „pogubione jajka” i ułożyć zgodnie z działaniami na nich wypisanymi. Na koniec stworzyły z pałeczek kosmetycznych owieczkę i poczęstowały się czekoladowymi jajkami.

Zapraszamy do galerii

Pomarańczowo i Marchewkowo

4 kwietnia dzieci uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych z okazji Dnia Marchewki. Marchew to jedno z najzdrowszych warzyw. Zawiera mnóstwo beta-karotenu i witaminy A, która odpowiada m.in. za zdrowie naszej skóry. W korzeniu marchewki jest również sporo mikroelementów i minerałów, a przy tym jest on niskokaloryczny. Spotkanie rozpoczęło się od zagadki tematycznej, która była biletem wstępu. Dzieci wysłuchały wiersza J. Brzechwy „Na straganie”. Następnie rozmawiały o tym, dlaczego zdrowe odżywianie jest tak ważne, co wpływa na ich kondycję i na co uważać, kupując żywność. Później ułożyły przykładowy jadłospis, przy którym było mnóstwo kontrowersji. Opierał się on na piramidzie zdrowego odżywiania. Kolejne zadanie polegało na tym, że każde dziecko musiało odgadnąć, co to za owoc lub warzywo. W tym celu musiało włożyć dłonie do otworów w pudełku i dotykać „obiekt”. Podczas zabawy „Na tropie marchewki” dzieci zbierały korzenie w wielkich rękawicach. Nie było łatwo. Na zakończenie wykonały marchewki z papieru i bibuły. Przez cały czas trwania zajęć, mogły podjadać zdrową, pyszną marchewkę.

Zapraszamy do galerii

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu popularyzowanie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Baśnie kształtują wyobraźnię, dostarczają informacji o otaczającym świecie, uczą wrażliwości i empatii. Spotkanie z tej okazji, w Bibliotece w Wieńcu, rozpoczęło się od przeczytania baśni pt: „Dzielny ołowiany żołnierzyk”. Dzieci poznały życiorys pana Andersena, a przy pomocy rekwizytów odgadywały tytuły napisanych przez niego baśni. Następnie, podzielone na grupy, mogły wykazać się znajomością dotyczącą twórczości pisarza. Jak się okazało wiedzę w tym zakresie mają całkiem sporą. Kolejnym zadaniem było ułożenie haseł z rozsypanki wyrazowej. Na zakończenie wykonały łabędzia z kolorowego papieru.

Zapraszamy do galerii

Po często ponurej i mroźnej zimie, rozkwitająca i zazieleniająca się natura jest pierwszym objawem początku wiosny. Jej pierwszy dzień nastraja wszystkich bardzo pozytywnie. Tak też było na zajęciach w Bibliotece w czwartek 21 marca. Dzieci wysłuchały opowiadania „Nareszcie przyszła wiosna!”, oraz utworu A. Vivaldiego „Cztery pory roku –Wiosna”. Opowiadały o swoich wrażeniach, jakie budzi to dzieło. Dowiedziały się, że najpopularniejszym obrządkiem związanym z nadejściem nowej pory roku jest topienie lub palenie Marzanny. W trakcie rozmowy wyjaśniły jakie zmiany zachodzą w przyrodzie i co to znaczy, że „budzi się ona do życia”. Dzieciaki miały zadania do wykonania, a mianowicie należało odnaleźć rośliny i zwierzęta ukryte w zdaniach, oraz z rozsypanki słownej wybrać wyrazy pasujące do hasła „Wiosna lubi…”. Biegając po sali naśladowały zachowania ptaków np. robiły jaskółkę, kukały jak kukułki itp. Na zakończenie wykonały bociana z płatków kosmetycznych.

Zapraszamy do galerii

Drugi tydzień ferii zimowych rozpoczęły zajęcia zorganizowane z okazji  Dnia Babci i Dziadka. Dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania, oczywiście o babci i dziadku, pochodzącego ze zbioru D. Gellner „Wścibscy”. Opowiadały dlaczego kochają swoich dziadków, co lubią z nimi robić, jak im pomagają, w jaki sposób okazują  miłość i szacunek. Następnie wykonały portret Babci z papieru, sznurka i kartonu oraz bukiet kolorowych kwiatków, a dla Dziadka wykonały portret i ramkę z życzeniami. Na zakończenie były zabawy ruchowe. Kolejny dzień związany był z trwającym karnawałem. Uczestnicy spotkania dzielili się informacjami, co to jest karnawał, jak długo trwa, gdzie odbywa się największy i najbarwniejszy z nich, jak powinna wyglądać sala balowa, stroje itp. Dzieci wykonały według własnego pomysłu maski. Następnie odbył się konkurs – „Jaka to melodia?”, polegający na odgadnięciu po kilku taktach piosenki. Drugi etap dał więcej radochy, ponieważ ze słuchawkami na uszach należało nucić melodię a reszta uczestników musiała rozpoznać utwór. Było naprawdę zabawnie. W ostatnim dniu zajęć Ferii Zimowych odbył się bal. Można było się przebrać, bądź założyć przygotowaną wcześniej maskę. Na ten dzień przewidziane były tylko tańce i zabawy. Odbyła się więc: rewia strojów i masek, taniec z balonem, taniec na gazecie, zabawa z „gorącym kapeluszem”, „figury lodowe”, przechodzenie pod sznurkiem i wszelkiego rodzaju tańce pod hasłem „wyginam śmiało ciało”. Wszyscy byli zmęczeni ale też bardzo zadowoleni. Do zobaczenia na następnych zajęciach!

Zapraszamy do galerii

W piątek  bibliotekę odwiedziły przedszkolaki  z Wieńca. Tematem zajęć było zbliżające się święto Babci i Dziadka. Maluchy wysłuchały opowieści o dziadku z książki Doroty Gellner „Wścibscy”. Opowiadały dlaczego i za co kochają dziadków, odpowiadały na zagadki oraz wykonały laurki.

Zapraszamy do galerii

Wydarzenia

Maj 2019
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby


logo PITax