Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

4128357
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
4842
49210
204743
4128357

Twój IP: 34.207.146.166

Wieniec

Po często ponurej i mroźnej zimie, rozkwitająca i zazieleniająca się natura jest pierwszym objawem początku wiosny. Jej pierwszy dzień nastraja wszystkich bardzo pozytywnie. Tak też było na zajęciach w Bibliotece w czwartek 21 marca. Dzieci wysłuchały opowiadania „Nareszcie przyszła wiosna!”, oraz utworu A. Vivaldiego „Cztery pory roku –Wiosna”. Opowiadały o swoich wrażeniach, jakie budzi to dzieło. Dowiedziały się, że najpopularniejszym obrządkiem związanym z nadejściem nowej pory roku jest topienie lub palenie Marzanny. W trakcie rozmowy wyjaśniły jakie zmiany zachodzą w przyrodzie i co to znaczy, że „budzi się ona do życia”. Dzieciaki miały zadania do wykonania, a mianowicie należało odnaleźć rośliny i zwierzęta ukryte w zdaniach, oraz z rozsypanki słownej wybrać wyrazy pasujące do hasła „Wiosna lubi…”. Biegając po sali naśladowały zachowania ptaków np. robiły jaskółkę, kukały jak kukułki itp. Na zakończenie wykonały bociana z płatków kosmetycznych.

Zapraszamy do galerii

28 lutego w bibliotece odbyły się zajęcia z okazji Dnia Dinozaura. Dzieci wysłuchały bajki „Epoka lodowcowa” oraz ciekawostek dotyczących prehistorycznych stworów. Porównywały figurki, a podczas „wykopalisk” odnajdywały kości Dinozaura i dopasowywały je do schematu. Stworzyły również swojego gada z talerzyków papierowych i kolorowych kartek. Zabawa „Śladami dinozaurów” polegała na przejściu po śladach ułożonych na podłodze, na różne sposoby. Następnie, trzeba było pokonać ścieżkę slalomem, omijając ślady i trzymając na talerzyku piłkę – jajo. Na zakończenie czekał słodki poczęstunek, a że był to Tłusty Czwartek, zgodnie z tradycją - pączki.

Zapraszamy do galerii

Drugi tydzień ferii zimowych rozpoczęły zajęcia zorganizowane z okazji  Dnia Babci i Dziadka. Dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania, oczywiście o babci i dziadku, pochodzącego ze zbioru D. Gellner „Wścibscy”. Opowiadały dlaczego kochają swoich dziadków, co lubią z nimi robić, jak im pomagają, w jaki sposób okazują  miłość i szacunek. Następnie wykonały portret Babci z papieru, sznurka i kartonu oraz bukiet kolorowych kwiatków, a dla Dziadka wykonały portret i ramkę z życzeniami. Na zakończenie były zabawy ruchowe. Kolejny dzień związany był z trwającym karnawałem. Uczestnicy spotkania dzielili się informacjami, co to jest karnawał, jak długo trwa, gdzie odbywa się największy i najbarwniejszy z nich, jak powinna wyglądać sala balowa, stroje itp. Dzieci wykonały według własnego pomysłu maski. Następnie odbył się konkurs – „Jaka to melodia?”, polegający na odgadnięciu po kilku taktach piosenki. Drugi etap dał więcej radochy, ponieważ ze słuchawkami na uszach należało nucić melodię a reszta uczestników musiała rozpoznać utwór. Było naprawdę zabawnie. W ostatnim dniu zajęć Ferii Zimowych odbył się bal. Można było się przebrać, bądź założyć przygotowaną wcześniej maskę. Na ten dzień przewidziane były tylko tańce i zabawy. Odbyła się więc: rewia strojów i masek, taniec z balonem, taniec na gazecie, zabawa z „gorącym kapeluszem”, „figury lodowe”, przechodzenie pod sznurkiem i wszelkiego rodzaju tańce pod hasłem „wyginam śmiało ciało”. Wszyscy byli zmęczeni ale też bardzo zadowoleni. Do zobaczenia na następnych zajęciach!

Zapraszamy do galerii

W piątek  bibliotekę odwiedziły przedszkolaki  z Wieńca. Tematem zajęć było zbliżające się święto Babci i Dziadka. Maluchy wysłuchały opowieści o dziadku z książki Doroty Gellner „Wścibscy”. Opowiadały dlaczego i za co kochają dziadków, odpowiadały na zagadki oraz wykonały laurki.

Zapraszamy do galerii

Podczas ferii szkolnych w bibliotece odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży. Zabawy, gry i spotkania z książką, zajęcia plastyczne i edukacyjne – wszystkie te atrakcje czekają na dzieci, chcące wziąć w nich udział. Pierwszy tydzień zajęć rozpoczął się od tematu bezpieczeństwa w czasie odpoczynku zimowego. Następnego dnia rozmawialiśmy o czasie, porach roku i zegarach. Dzieci same wykonały zegar i lampion z soli. Smoki, rycerze i księżniczki to temat kolejnych zajęć, na których oprócz zagadek i zabaw, stworzony został z kartonów i rolek papierowych okazały zamek. Tydzień zakończyły rozgrywki w gry planszowe i logiczne, które integrują dzieci, uczą pracy w grupie, wspomagają logiczne myślenie i spostrzegawczość.

Zapraszamy do galerii

Nie obejdzie się bez Misia

Pluszowy Miś to zabawka z niezwykłą historią i nadal, mimo upływającego czasu, najchętniej kupowana dzieciom. Jest symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości.

Z okazji Światowego Dnia Misia, 26 listopada Bibliotekę odwiedziły dzieci z przedszkola w Wieńcu. Grupa 3-4 latków przyniosła swoje ulubione Misie. Każdy przedstawił swoją maskotkę i powiedział, dlaczego jest dla niego taka ważna. Następnie maluchy wysłuchały bajki ze zbioru ”Miś Uszatek i przyjaciele” Cz. Janczarskiego, a także krótkiej historii Pluszowego Misia. Na kartkach otrzymały połówkę misia, drugą część należało samodzielnie dorysować. Musiały też połączyć zwierzątko z produktem, który od niego otrzymujemy. Dzieci wykonały misie polarne z płatków kosmetycznych, układały w grupach puzzle, oczywiście” kto szybciej”. Nie obyło się bez zabawy ruchowej „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Na zakończenie spotkania był tort okolicznościowy z Misiów Lubisiów oraz Misiowe torebki z niespodzianką, wykonane przez jedną z mam.

Zapraszamy do galerii

W październiku przypada rocznica pierwszego wydania w Wielkiej Brytanii książki „Kubuś Puchatek” Alana Alexandra Milne, w której główną postacią jest pluszowy miś i jego przyjaciel Krzyś. Za datę urodzin Kubusia Puchatka uważa się właśnie dzień, kiedy to ukazała się książeczka „Kubuś Puchatek”, czyli 1926 rok.

W dniu 16 października, podobnie jak w latach ubiegłych, urodziny „Misia o małym rozumku”, świętowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wieńcu. Wysłuchały fragmentu książki A.A. Milne. Doczepiały Kłapouchemu ogon, mając zasłonięte oczy. Wymieniały, które zwierzątka mają ogon, do czego on służy lub co wyraża. Losowały pytania dotyczące mieszkańców Stumilowego Lasu i wykazały się świetną znajomością lektury. Musiały rozwikłać labirynt doprowadzając Kubusia do lasu. Na zakończenie kolorowały obrazek z Kubusiem i otrzymały słodkie co nieco.

Zapraszamy do galerii

Wydarzenia

Marzec 2019
N P W Ś C Pt S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby


logo PITax