Facebook

logo ksiazki

logo napis

Licznik odwiedzin

2314247
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
1653
41876
159448
2314247

Twój IP: 54.162.184.214

Wieniec

(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA to hasło promujące tegoroczny XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W znaczeniu słowa "dowolność" kryje się swobodne i nieograniczone zakazami lub nakazami korzystanie z zasobów biblioteki. Korzystajmy więc, nie tylko od święta, ale i na co dzień z nieskończonych możliwości poznawania siebie i otaczającego nas świata.

Biblioteka w Wieńcu przygotowała na ten czas zajęcia od 8 do 11 maja. Była więc prezentacja multimedialna, która pokazywała etapy powstawania pisma od czasów najdawniejszych do współczesnych. Było czytanie (DO)WOLNEJ literatury wybranej przez dzieci, gry, zabawy, zagadki i oczywiście prace manualne, które tak lubią. Na uczestników czekały do wyklejania obrazki z małych papierowych elementów, masa solna, którą należało pokryć plastikową butelkę i wczarować domek-lampion. Z kolorowego papieru trzeba było zrobić stonogę i ślimaka, natomiast rolki po papierze toaletowym zostały wykorzystane do stworzenia sowy. Każdego dnia czekał słodki poczęstunek. 14 maja natomiast, zajęcia odbyły się w przedszkolu w Wieńcu. Dzieci w drodze głosowania wybrały książkę do przeczytania. Wysłuchały na czym polega praca bibliotekarza i jak funkcjonuje biblioteka. Odgadywały i dopasowywały hasło ukryte wśród ortograficznych puzzli. Do wykonania miały również zakładkę – kota z długim ogonem. Przez cały TYDZIEŃ BIBLIOTEK towarzyszyła wszystkim dobra zabawa i uśmiech.

Zapraszamy do galerii

„Kto czyta żyje podwójnie.”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to największe święto czytelników. Obchodzone jest na całym świecie 23 kwietnia od 1995 roku. Z tej okazji podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Organizowane są liczne wydarzenia literackie, kiermasze książek i spotkania autorskie, które mają na celu zachęcić do częstszego czytania książek. Również Biblioteka w Wieńcu wspólnie z grupą przedszkolaków ze Szkoły w Wieńcu celebrowała ten dzień. Spotkanie rozpoczęła prezentacja różnych książek. Dzieci porównywały ich wygląd i szatę graficzną, opowiadały o swoich ulubionych bohaterach. Dyskutowały dlaczego i jak należy dbać o książki, oraz jak one powstają. Zabawą, która rozładowała emocje były kalambury. Dzieci za pomocą gestów pokazywały postać z bajki a reszta próbowała odgadnąć o kogo chodzi. Następnie wysłuchały opowiadania Gallowey R. „Rybka wiercipiętka”. Ostatnim tego dnia zadaniem było wykonanie z papieru meduzy. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały słodycze.

Zapraszamy do galerii

WSZYSCY KOCHAMY CZEKOLADĘ !

12 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czekolady. Niech podniesie rękę ten, kto nie ma ochoty na celebrowanie takiej okazji. Jej jedzenie raz na jakiś czas jest wskazane nawet osobom na diecie - ma dużo magnezu, a do tego działa pobudzająco. Czekolada ma długą historię. Na początku nie była jednak słodką przekąską i dodatkiem do dań i deserów, ale gorzko-pikantnym napojem, pitym przez Majów i Azteków.

Tego dnia w Bibliotece w Wieńcu spotkaliśmy się, by poznać tajniki czekolady. Dzieci zaznajomiły się z jej krótką historią i właściwościami odżywczymi a także zastosowaniem w kosmetyce. Opowiadały jaką najbardziej lubią i w jakich postaciach występuje. Odpowiadały na pytania z quizu dotyczące tego słodkiego przysmaku. Wysłuchały opowiadania Liliany Fabisińskiej pt: „Matylda i czekoladowe ciastko”. Przyrządziły własne czekoladki – trufle. To był bardzo słodki dzień.
Każdy kto odwiedził bibliotekę tego dnia został poczęstowany czekoladą.

Zapraszamy do galerii

„Książki są jak okręty, myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia na pokolenie.” - Francis Bacon

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest od 1967 roku i ma wspierać czytelnictwo wśród najmłodszych. Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia i wzmacniają więź pomiędzy nim a rodzicem. Z tej okazji w Przedszkolu w Wieńcu odbyły się 6 kwietnia zajęcia. Dzieci wysłuchały baśni pt: „Księżniczka na ziarnku grochu” H.Ch. Andersena - pisarz ten jest patronem święta. Dyskutowały nad uczuciami jakie towarzyszyły im podczas lektury i wyrażały je wybierając „buźki” z minami. Odpowiadały na pytania: Czym jest dla nich czytanie? Czy to przyjemność, czy nuda? Kto im czyta i jakie książki by polecały? Następnie dzieci układały obrazki z ilustracjami w odpowiedniej kolejności jak powstaje książka „od pisarza do czytelnika”. Oglądały różnie wydane książek: małe, duże, z twardymi stronami, miękkie i z obrazkami zamiast wyrazów. Zabawa ruchowa rozładowała energię dzieci. Musiały papierową kulą celować w stonogę . Odgadywały cienie postaci z bajek, co okazało się wbrew pozorom wcale nie takie proste Później zabawiły się w ilustratorów i na kartkach rysowały ilustracje do czytanej wcześniej baśni. Zajęcia zakończyły się słodkim co nieco.

Zapraszamy do galerii

Nadszedł luty a wraz z nim długo wyczekiwane przez uczniów ferie zimowe. Młodzi czytelnicy mogli popołudnia spędzać na zajęciach plastyczno- literackich zorganizowanych w Bibliotece w Wieńcu.  Choć zima nie dopisała, stworzyli ją sobie sami. Już pierwszego dnia wypoczynku dzieci wykonywały gwiazdki z tzw. „mroźnej masy”, wysłuchały bajki H.Ch Andersena „Królowa Śniegu”, i odpowiadały na „lodowe zagadki”. Następnie na spotkaniu pt: „Ptasia stołówka” powstały mini-karmniki z tłuszczem i ziarnami dla ptaków. Uczestnicy wysłuchali opowiadania „Gawron Sadzuś”, oglądali zdjęcia ptaków, które pozostają u nas na zimę i opowiadali, dlaczego ich zdaniem należy dokarmiać zwierzęta. W Walentynki odnajdywały imiona swoich „drugich połówek” przebijając igłą serca. Dzieciaki musiały w grupach stworzyć przepis na „Eliksir miłości”, odszukiwały pary wśród rozbitych serc, wysłuchały opowiadania „Kamilka jest zakochana” i oczywiście tworzyły kartki według własnego pomysłu. W „Dzień Kota” szukały na zasadzie ciepło-zimno, ukrytego w Bibliotece kota. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się z „Instrukcji obsługi pupila”, w którym miejscu można, a w którym wręcz nie wolno kota dotykać. Wysłuchali fragmentu opowiadania pt: „Kot Filemon”. Musieli odnaleźć i policzyć koty ukryte wśród drzew, wykonać kocią gimnastykę, a następnie posklejać koty z papierowych rolek. Kolejny dzień przywitał uczestników wąsami - nieodzownym elementem każdego detektywa, bowiem pod tytułem „Zostań detektywem” odbyło się następne spotkanie. Uczestnicy musieli wykazać się inteligencją i dobrym kojarzeniem faktów. Mieli do rozwikłania zagadkę logiczną, oraz obrazki, w których odnajdywali różnice. Następnie odczytywali hasło wypisane przezroczystym atramentem. Na zakończenie otrzymali legitymację detektywistyczną z odciskiem palca i zdobytymi sprawnościami. Wysłuchali także fragmentu opowiadania „Zaszyfrowana wiadomość”. Spotkanie kolejne rozpoczęło się oglądaniem filmów edukacyjnych „Owce w sieci”, nawiązujących do niebezpieczeństw jakie czyhają na nas w sieci. Następnie w trakcie luźnej rozmowy ustalili jak najprościej bronić się przed cyberprzestępcami i cyberprzemocą. Dzieciaki wysłuchały opowiadań A. Gellner „Wścibscy” i zabrały się do wyklejania witraży. „Czary mary” czyli sztuczki i eksperymenty to następny temat zajęć. Uczestnicy dowiedzieli się jak w prosty sposób w domowych warunkach można zadziwić znajomych np.: srebrnym jajkiem, balonem który sam się nadmucha, atramentem który znika i pojawia się, kolorami mieszającymi się na powierzchni mleka. Dowiedzieli się, kto to jest naukowiec i co robi, wysłuchali książki z serii „Ciekawe dlaczego” pt: „Mydło się pieni”. Słodki poczęstunek i miła zabawa czekały na uczestników każdego dnia.

Mam nadzieję, że biblioteka stała się w czasie ferii ale i nie tylko, miejscem dobrej zabawy i alternatywą dla biernego siedzenia przed ekranem telewizora lub komputerem. Jako nowy pracownik Filii w Wieńcu, cieszę się z każdej nowej przyjaźni i zapraszam na zajęcia!!!

Zapraszamy do galerii

W środę 7 lutego, z okazji Międzynarodowego Dnia Batmana, w Bibliotece w Wieńcu odbyły się zajęcia literacko-plastyczne zatytułowane „Co Batman robi nocą”. Jak wiadomo jest to kultowa postać komiksowa, jeden z pierwszych superbohaterów, stworzony na wzór legendarnego Zorro. Miłośnicy znają go z seriali, filmów i gier komputerowych. Podczas zajęć dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania „Batman. Urodziny Jokera”. Odpowiadały na pytania dotyczące bohatera. Okazało się, że świetnie znają tę postać. Chłopcy bardzo dużo wiedzieli również o nietoperzach, które są symbolem Mrocznego Rycerza. W części plastycznej spotkania mieli za zadanie wyciąć maski i znak Batmana z czarnego papieru. Jak wiadomo superbohater odznacza się wyjątkową sprawności fizyczną i umysłową. O to również zadbali uczestnicy zajęć biorąc udział w ćwiczeniach ruchowych oraz rozwiązując zadania logiczne. Zajęcia zakończył słodki poczęstunek.

Zapraszamy do galerii

Wydarzenia

Maj 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby


logo PITax